Προς το περιεχόμενο

Τι σόι πάροχος είναι τούτος ; skytelecom


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παντα υπαρχει και η λυση αν καποιος εχει vdsl να δωσει με ubiquiti σε καποιον φιλο του που ειναι πιο μακρια αν υπαρχει οπτικη επαφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 176
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παντως στην Πολωνια που ειχα παει, ειναι πολυ διαδεδομένος αυτός ο τροπος.

Οι διαφοροι παροχοι-μεταπωλητες εχουν ηδη τις κεραίες τους που καλυπτουν τα block of flats και σχεδον αμεσα σου δινουν internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/11/2019 at 18:54, Fotis_Greece said:

Παντως στην Πολωνια που ειχα παει, ειναι πολυ διαδεδομένος αυτός ο τροπος.

Οι διαφοροι παροχοι-μεταπωλητες εχουν ηδη τις κεραίες τους που καλυπτουν τα block of flats και σχεδον αμεσα σου δινουν internet.

ειναι γρηγορο σαν λυση και γινεται και εδω σε μισθωμενα μεχρι να περαστει ινα αλλα προυποθετει οπτικη επαφη και βεβαια αν μιλαμε για ταρατσα οτι πρεπει να κατεβασεις καλωδιο.αν βλεπεις μπαλκονι ειναι πιο ευκολο.βεβαια σε πυκνοκατοικημενες περιοχες ειναι δυσκολη η οπτικη επαφη ειδικα με μπαλκονι.

Ps. poland rulez.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, poulinos είπε

ειναι γρηγορο σαν λυση και γινεται και εδω σε μισθωμενα μεχρι να περαστει ινα αλλα προυποθετει οπτικη επαφη και βεβαια αν μιλαμε για ταρατσα οτι πρεπει να κατεβασεις καλωδιο.αν βλεπεις μπαλκονι ειναι πιο ευκολο.βεβαια σε πυκνοκατοικημενες περιοχες ειναι δυσκολη η οπτικη επαφη ειδικα με μπαλκονι.

Ps. poland rulez.

Προσωπικά δεν μπορώ να αντιληφθώ αν δεν μιλάμε για επιχειρήσεις για ποιο λόγο κάποιος ιδιώτης να θελει τετοιου είδους σύνδεση λόγω του υψηλού ping. Moυ έρχεται στο μυαλο μονο η περίπτωση να μην υπάρχει διαθεσιμότητα από πάροχο στην περιοχή ή το καφαο να ειναι φουλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/11/2019 στις 2:30 ΜΜ, Telumetar είπε

Προσωπικά δεν μπορώ να αντιληφθώ αν δεν μιλάμε για επιχειρήσεις για ποιο λόγο κάποιος ιδιώτης να θελει τετοιου είδους σύνδεση λόγω του υψηλού ping. Moυ έρχεται στο μυαλο μονο η περίπτωση να μην υπάρχει διαθεσιμότητα από πάροχο στην περιοχή ή το καφαο να ειναι φουλ. 

Εγώ στην Θεσσαλονίκη έχω τέτοια σύνδεση και το Ping μου είναι 10 - 18 περίπου.

Γενικά κανένα παράπονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, theo93 said:

Εγώ στην Θεσσαλονίκη έχω τέτοια σύνδεση και το Ping μου είναι 10 - 18 περίπου.

Γενικά κανένα παράπονο.

αν το link ειναι σε νορμαλ αποσταση και δεν το φτασεις στα ακρα οπως και η οπτικη επαφη ειναι σωστη τοτε δεν εχει λογο να μην παιξει.απο εκει και περα και το θεμα ταχυτητας εχει να κανει με το τι μπορει να σου δωσει στην αποσταση που εισαι οπως και ποσο πιτα ειναι ο κορμος του δικτυου απο αυτους και πισω.

κοινως να μην ειναι πιταρισμενοι.

On 25/11/2019 at 14:30, Telumetar said:

Προσωπικά δεν μπορώ να αντιληφθώ αν δεν μιλάμε για επιχειρήσεις για ποιο λόγο κάποιος ιδιώτης να θελει τετοιου είδους σύνδεση λόγω του υψηλού ping. Moυ έρχεται στο μυαλο μονο η περίπτωση να μην υπάρχει διαθεσιμότητα από πάροχο στην περιοχή ή το καφαο να ειναι φουλ. 

Ξαναπαμε. Η ασυρματη ζευξη μπορει να υλοποιηθει με διαφορετικους τροπους και με διαφορετικους εξοπλισμούς.

Υπαρχουν οι απλες λυσεις που καποιος θα στησει ενα Link στα 5ghz  και υπαρχουν και λυσεις στα 23,24,26,28 ghz που οι συχνοτητες αυτες δεν ειναι Free. μετα εξαρτατε ο κορμος του δικτυου τι ταχυτητες σου δινει και τι Pings κτλ. Δεν σημαινει οτι εχει υποχρεωτικα μεγαλο Ping>οπως ανεφερα υπαρχουν παροχοι που δινουν Microwave κυκλωματα σε πελατες που περιμενουν οπτικη ίνα ή σε πελατες που ειναι σε απομακρυσμενα σημεια οποτε ο χαλκος δεν φτανει.( η θελει ο πελατης μεγαλο bandwidth). εκει ειναι σαν να εχεις οπτικη σχεδον σε επιδοσεις ,pings κτλ. οποτε και συμμετρικη ειναι και μικρο Ping και ολα μια χαρα.ειναι λουκουμι για εταιρεια.απο εκει και περα καποιες εταιρειες απλα δινουν μικροτερων δυνατοτητων γραμμες με φτηνοτερο εξοπλισμο με μεγαλυτερο Ping αλλα μπορουν να σου δωσουν και αυτες συμμετρικη ταχυτητα συν  οτι πονταρουν να πουλησουν σε περιοχες που ειτε δεν καλυπτονται πχ απο vdsl και ο πελατης θελει μεγαλο bandwidth ειτε δεν υπαρχει καν adsl/vdsl ειτε το καφαο ειναι Full.

Λυσεις υπαρχουν για ολα το βασικο ειναι το ποσο θα πληρωνεις. επισης οτι ειναι συμμετρικη για καποιον που ανεβαζει λεει πολλα.οποτε και μεγαλυτερο Ping να εχει μπορει να μην τον νοιαζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/11/2019 στις 2:52 ΜΜ, argpanag είπε

Παιδιά μετά απο επικοινωνία μαζί τους, υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να κάνω δοκιμη καποιων ημερών στο Ηράκλειο Κρήτης. Αν γίνει κάτι τετοιο θα ενημερωσω για το πώς πήγε.

Περιμένουμε πραγματικά με μεγάλο ενδιαφέρον!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως θα επεκταθούν και σε άλλες περιοχές της Κρήτης στο άμεσο μέλλον. 

Πχ  Άγιο Νικόλαο (x10 πιο προιστορικό απο το Ηράκλειο) θα έρθουν τον άλλο μήνα , οπότε επεκτείνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, kritikos4 είπε

Πάντως θα επεκταθούν και σε άλλες περιοχές της Κρήτης στο άμεσο μέλλον. 

Πχ  Άγιο Νικόλαο (x10 πιο προιστορικό απο το Ηράκλειο) θα έρθουν τον άλλο μήνα , οπότε επεκτείνονται.

Πάντως νοτια σου, στην Ιεράπετρα έχουν καμπίνες vdsl εδώ και 6 με 7 χρόνια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, kritikos4 είπε

Πάντως θα επεκταθούν και σε άλλες περιοχές της Κρήτης στο άμεσο μέλλον. 

Πχ  Άγιο Νικόλαο (x10 πιο προιστορικό απο το Ηράκλειο) θα έρθουν τον άλλο μήνα , οπότε επεκτείνονται.

Εμένα μου είπαν ότι είναι διαθέσιμη η υπηρεσια και ατον Αγιο Νικόλαο. Ο μόνος λόγος που διστάζω είναι ότι αν κόψω το τηλέφωνο και γίνει καμμιά στραβή με αυτούς δεν θα βρίσκω μετά "πόρτα" να συνδεθώ ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την συγκεκριμένη εταιρεία λες??

Ε δεν είδες που γράφω ότι ο Άγιος είναι x10 πιο προϊστορικός από το Ηράκλειο ?

Εδώ όταν ήταν το filmnet πριν 30 χρόνια η μοναδική περιοχή σε όλη την Κρήτη που δεν έπιανε ο Άγιος ήταν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kritikos4 είπε

Για την συγκεκριμένη εταιρεία λες??

Ε δεν είδες που γράφω ότι ο Άγιος είναι x10 πιο προϊστορικός από το Ηράκλειο ?

Εδώ όταν ήταν το filmnet πριν 30 χρόνια η μοναδική περιοχή σε όλη την Κρήτη που δεν έπιανε ο Άγιος ήταν...

Ναι για την συγκεκριμένη λέω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, έχοντας ασχοληθεί με το αντικείμενο, αρχικά η κάλυψή τους στον χάρτη φαίνεται γενναία ενώ στην πραγματικότητα τουλάχιστον για την Πελοπόννησο λόγω της γεωμορφολογίας αποκλείεται να έχει πλήρη κάλυψη. Απλά, αποκλείεται. Επίσης, απ' ότι φαίνεται η εταιρεία ήταν μέχρι πρόσφατα η skycom-wisp.gr με έδρα την Τρίπολη και μπορείτε να δείτε την παρουσία της εδώ: https://web.archive.org/web/20180901000000*/skycom-wisp.gr.

Ωστόσο, η νέα της μορφή:

  • Δεν αναφέρει πουθενά όρους χρήσης, προστασία δεδομένων κ.λπ. Ούτε αυτή η σελίδα ούτε η πρηγούμενη. Αυτή μάλιστα δεν έχει καν έδρα!
  • Είναι παρήγορο το ότι με την προηγούμενη μορφή της, ήταν στο μητρώο παρόχων της ΕΕΤΤ με ΑΜ 16-121, αν άλλαξε βέβαια η εταιρεία μορφή χρειάζεται εκ νέου έκδοση της άδειας
  • Δεν βλέπω ούτε στην προηγούμενη, ούτε σε αυτή κάποια αναφορά στην ΑΔΑΕ ή αν είναι αδειοδοτημένος πάροχος

Θα σας έλεγα να μας πείτε την εμπειρία σας, ωστόσο με τα παραπάνω δεδομένα, θα ήμουν επιφυλακτικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/11/2019 at 08:35, Fotis_Greece said:

Λιγο ασχετο, αλλα μικροκυμματικη ζευξη, με 8 καναλια φωνης απο Wind σε εταιρεια, 5 χρονια που ειμαι εκει,, rock solid!!

αυτο ειναι σαν μισθωμενο και σιγουρα οχι στα 5Ghz.

On 27/11/2019 at 11:19, manouras2 said:

Εμένα μου είπαν ότι είναι διαθέσιμη η υπηρεσια και ατον Αγιο Νικόλαο. Ο μόνος λόγος που διστάζω είναι ότι αν κόψω το τηλέφωνο και γίνει καμμιά στραβή με αυτούς δεν θα βρίσκω μετά "πόρτα" να συνδεθώ ξανά.

απλα δεν διακοπτεις και ζητας αργοτερα φορητοτητα.ας σου δωσουν αλλο νουμερο για αρχη.

3 minutes ago, MiKe-Dee said:

Πάντως, έχοντας ασχοληθεί με το αντικείμενο, αρχικά η κάλυψή τους στον χάρτη φαίνεται γενναία ενώ στην πραγματικότητα τουλάχιστον για την Πελοπόννησο λόγω της γεωμορφολογίας αποκλείεται να έχει πλήρη κάλυψη. Απλά, αποκλείεται. Επίσης, απ' ότι φαίνεται η εταιρεία ήταν μέχρι πρόσφατα η skycom-wisp.gr με έδρα την Τρίπολη και μπορείτε να δείτε την παρουσία της εδώ: https://web.archive.org/web/20180901000000*/skycom-wisp.gr.

Ωστόσο, η νέα της μορφή:

  • Δεν αναφέρει πουθενά όρους χρήσης, προστασία δεδομένων κ.λπ. Ούτε αυτή η σελίδα ούτε η πρηγούμενη. Αυτή μάλιστα δεν έχει καν έδρα!
  • Είναι παρήγορο το ότι με την προηγούμενη μορφή της, ήταν στο μητρώο παρόχων της ΕΕΤΤ με ΑΜ 16-121, αν άλλαξε βέβαια η εταιρεία μορφή χρειάζεται εκ νέου έκδοση της άδειας
  • Δεν βλέπω ούτε στην προηγούμενη, ούτε σε αυτή κάποια αναφορά στην ΑΔΑΕ ή αν είναι αδειοδοτημένος πάροχος

Θα σας έλεγα να μας πείτε την εμπειρία σας, ωστόσο με τα παραπάνω δεδομένα, θα ήμουν επιφυλακτικός.

γενικως απο κατι τετοιες εταιρειες βλεπεις κατι sites τα οποια ειναι λιγο .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...