Προς το περιεχόμενο

Microsoft Flight Simulator 2020 [PC]


nzeppos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To ιδανικό θα ήταν ένα καινούριο Microsoft Combat Flight Simulator αλλά με μοντέρνα αεροσκάφη και τις δυνατότητες γραφικών ανάγλυφου του MSFS 2020. Δεν έχει νόημα να προσθέσεις ρεαλιστικά μαχητικά στο MSFS, πρέπει να φτιαχτεί ολόκληρο οικοσύστημα (ΑΙ, μονάδες εδάφους, λειτουργίες ραντάρ, μοντέλα οπλικών συστημάτων  κ.α) για να έχει κάποιο ουσιαστικό νόημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτοιμο σχεδιασμένο το σασί με 3d. 

Η δουλειά συνεχίζεται στο team μας. 

 

 

Screenshot_20231114_140611.jpg

Επεξ/σία από pikoriko
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/11/2023 στις 11:38 ΠΜ, nzeppos είπε

 

Αν χρησιμοποιείς caching μήπως να δοκιμάσεις να το κάνεις clear μπας και στρώσει;

To έκανα clear και έστρωσε!😉

Thanx για την ιδέα γιατί ετοιμαζόμουν για αποσυναρμολογήσεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και στις τελευταίες σελίδες είχαμε συζήτηση περί μαχητικών, σήμερα βγήκε το trailer για το CJS Rafale:

Το οποίο είχε ανακοινωθεί το καλοκαίρι από τους ίδιους που έβγαλαν το (αρκετά αξιόλογο) Eurofighter.

Επίσης για όσους μερακλήδες επιμένουν να αγοράζουν από το store του MSFS, υπάρχουν Black Friday offers για πάνω από 1700 προϊόντα.

Επίσης είχαμε update για ένα από τα καλύτερα addons, το Bijan's Seasons. Κυριολεκτικά από το πουθενά αφού εδώ και σχεδόν 2 χρόνια είχαν χαθεί τα ίχνη του developer και το project είχε εγκαταλειφθεί. Και μάλιστα με υπόσχεση ότι τις επόμενες μέρες θα δούμε κι άλλες ανανεώσεις και πακέτα.

Κατά τ' άλλα περιμένουμε το SU14 στις αρχές του επόμενου μήνα.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nzeppos είπε

Κατά τ' άλλα περιμένουμε το SU14 στις αρχές του επόμενου μήνα.

To οποίο θα μας δώσει και ένα Airbus A320 NEO V2 από iniBuilds που φαίνεται ότι θα είναι καλό (στην τωρινή beta έχει ακόμα κάποια θέματα που ελπίζουμε να λυθούν).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, nzeppos είπε

Μιας και στις τελευταίες σελίδες είχαμε συζήτηση περί μαχητικών, σήμερα βγήκε το trailer για το CJS Rafale:

Το οποίο είχε ανακοινωθεί το καλοκαίρι από τους ίδιους που έβγαλαν το (αρκετά αξιόλογο) Eurofighter.

Επίσης για όσους μερακλήδες επιμένουν να αγοράζουν από το store του MSFS, υπάρχουν Black Friday offers για πάνω από 1700 προϊόντα.

Επίσης είχαμε update για ένα από τα καλύτερα addons, το Bijan's Seasons. Κυριολεκτικά από το πουθενά αφού εδώ και σχεδόν 2 χρόνια είχαν χαθεί τα ίχνη του developer και το project είχε εγκαταλειφθεί. Και μάλιστα με υπόσχεση ότι τις επόμενες μέρες θα δούμε κι άλλες ανανεώσεις και πακέτα.

Κατά τ' άλλα περιμένουμε το SU14 στις αρχές του επόμενου μήνα.

Aν είναι σαν το F-16 θα πρέπει να σε πληρώσουν για να το αγοράσεις, τουλάχιστον το F-16 είναι αίσχος, βιαστικό με ένα κόκπιτ όπου ο δημιουργός του δεν μπήκε καν στον κόπο να σχεδιάσει σωστά αλλά πήρε του F-18 και βγήκε αυτό το εξάμβλωμα.....

      Και το περίεργο είναι ότι υπήρχε ολόσωστο F-16 block52+ ελληνικό με CFT στο FSX

upd. Είδα το βίντεο κλασσικά ένα κόκπιτ σωστό μεν χάλια υφες low res της πλάκας 

Επεξ/σία από Zulualert
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καθόλου απίθανο και δεν εγγυώμαι για τίποτα. Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με μαχητικά στο MSFS και νομίζω ούτε πρόκειται. Αλλά το CJS Eurofighter συγκεκριμένα είδα ότι παίρνει καλά reviews ενώ οι devs το υποστήριξαν με αρκετά updates, οπότε θεωρητικά υπάρχει αισιοδοξία και για το Rafale (που έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τους Έλληνες χρήστες του MSFS για προφανείς λόγους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Έλληνες χρήστες του MSFS για προφανείς λόγους

 

F0_XWYbXgAAojUT.jpg

20 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με μαχητικά στο MSFS και νομίζω ούτε πρόκειται.

Προσωπικά το 90% του χρόνου μου είναι με το F-16C ελληνικό στο DCS, αλλά το ΜSFS είναι εμπειρία η πτήση με κάθε τύπο αεροσκάφους, δεν είναι ανάγκη με τον όρο μαχητικό να έχει κάποιος την επιθυμία να μετατρέψει το MSFS σε DCS αλλά αντίθετα υπάρχουν άπειρες δυνατότητες να πετάξει κάποιος π.χ. απογείωση από Αγχίαλο terrain masking εικονική προσβολή της Ανδραβίδας και πίσω ή πτήση στο ύψος των κυμάτων από Καστέλι για Πάφο κλπ, ή όπως στο FSX με το CF 105 έκανες απλά sun chasing στα 80,000 πόδια, δεν είναι όλα missle lock fire τέλος καύσιμα και πίσω με 400lbs να έχουν μείνει ακόμη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν λίγες ώρες ανακοινώθηκε η επίσημη ημερομηνία κυκλοφορίας του πολυαναμενόμενου PC-12 της SWS: 6 Δεκεμβρίου στα 25 ευρώ.

Νομίζω must για τους φίλους του είδους σύμφωνα με όσα ακούγονται.

Κατά τ' άλλα κατέβασα νυχτιάτικο το Orbx Great Britain South (το τελευταίο που μου έλειπε από το σχετικό πακέτο), είχα ένα τεταρτάκι εύκαιρο οπότε είπα να το δοκιμάσω σε μια γρήγορη VFR με το αγαπημένο μου C152 JPL, με custom ώρα λίγο πριν χαράξει και 2 βαθμούς Κελσίου.

Όμως όοοοοχι, έπρεπε αμέσως μετά την απογείωση να αρχίσει να ρετάρει ο κινητήρας. Φυσικά μέσα στο ημίφως δεν μπήκα στον κόπο να κοιτάξω τα όργανα και έλεγα θα έχουν μπουκώσει πάλι τα μπουζί (plug fouling ή πως το λένε στα αρβανίτικα), αφού με όλο αυτό το κρύο δεν είχα φροντίσει να ζεστάνω αρκετά τον κινητήρα, παρ' ότι έκανα αρκετό taxiing με lean mixture ακριβώς για να αποφύγω το fouling.

Μετά από κανα λεπτό μουγκρίσματος των πιστονιών κατάλαβα ότι ούτε έτσι φτιάχνει το πρόβλημα, παρ' ολ' αυτά συνέχισα να ανεβαίνω για να κερδίσω ύψος. Τελικά στα 2000 πόδια και μέσα στο ημίφως του cockpit, διαπίστωσα με τρόμο ότι η πίεση του λαδιού είχε πέσει στο μηδέν. Άρον άρον να γυρίσω πίσω το συντομότερο δυνατόν. Δεν είχα απομακρυνθεί πολύ οπότε βρήκα το διάδρομο εύκολα, το πάρκαρα σε μια άκρη, κοιτάξα το EFB και είδα μηδέν λάδι. Δεν πειράζει, λέω θα γεμίσω και δοκιμάζω πάλι

Αμ δε. Όσο και να έβαζα μέσα, αυτό ξαναπήγαινε στο μηδέν. Πρώτη φορά μου τυχαίνει διαρροή λαδιού. Φυσικά διορθώνεται με maintenance μέσω της ταμπλέτας, που θα διορθώσει και τη ζημιά στον κινητήρα (από 80% πήγε στο 40). Αλλά τέτοια γκίνια πια. Τώρα πια πέρασε η ώρα, αναγκαστικά αύριο πρωί το check για το Great Britain South...

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μέχρι στιγμής η διαδικασία κατεβάσματος του SU14 (που βγήκε σήμερα) είναι μια τραγωδία. Πιθανότητα το χειρότερο όλων μακράν.

https://forums.flightsimulator.com/t/polls-sim-update-14-1-35-21-0-discussion/619904/

Το κατέβασμα φαίνεται να κολλάει ή να σέρνεται με πάμπολλους διαφορετικούς τρόπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους τελείωσε η αναμονή. Κάποια στιγμή πιστεύω θα το δοκιμάσω κι εγώ αλλά μέχρι στιγμής οι κριτικές είναι mixed απ' όσο έχω δει. Αρκετοί γκρίνιαζαν για διάφορα "προβλήματα" στο MSFS forum αφού ο καθένας έχει τον καημό του (από P-factor μέχρι οτιδήποτε, πχ. εγώ έχω το state saving). Νομίζω πριν λίγες ώρες η SWS έβγαλε ήδη το πρώτο hotfix ενώ είναι ελεύθερα διαθέσιμα και manual/checklist:

- Manual

- Checklist

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Screenshot2023-12-08002602.jpeg.389d6e41c6896601514577c2feb46ecb.jpeg

Κύλησα, δεν άντεξα. Βέβαια μέχρι να σετάρω όλες τις λειτουργίες στα χειριστήριά μου βλέπω να περνάνε βδομάδες. Μέχρι τότε προλαβαίνω να μάθω πως δουλεύει αυτό το ρημάδι.

Ξεκινάμε από εδώ:

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να επανέλθω για το παραπάνω βίντεο σχετικά με το PC-12, αφού χθες βράδυ κατέβαλα ηρωική προσπάθεια μέχρι τις 2πμ να μην με πάρει ο ύπνος και ταυτόχρονα να κρατάω σημειώσεις.

Είδα τα πρώτα 50 λεπτά και μπορώ να εγγυηθώ ότι είναι must για όποιον θέλει να ασχοληθεί με το αεροσκάφος. Είναι τόσο καλό όσο και το αλήστου μνήμης βίντεο για το CJ4 WT μεταξύ Filbert και Matt, πολύ πριν ο τελευταίος ξεκινήσει τη συνεργασία του με την Asobo (ομοίως και το αντίστοιχο του Κ20017, του πιλότου που έδωσε το feedback για το CJ4 WT).

Αυτό συμβαίνει γιατί ο πιλότος που σχολιάζει στο βίντεο του PC-12 ασχολήθηκε απευθείας με το development και μιλάει συγκεκριμένα για το project, όχι γενικά κι αόριστα για το αεροσκάφος. Κάπου εκεί ήταν που θυμήθηκα αυτό που είχε τάξει πριν μήνες ο Βλέτσας της SWS, ότι η έκδοση με τα failures, το persistent wear and tear, το tablet, το state saving (ελπίζω!) κλπ θα είναι ξεχωριστή και επί πληρωμή, ακριβώς γιατί δεν απευθύνεται σε όλους. Οπότε με αυτόν τον τρόπο κατάφεραν να κρατήσουν χαμηλό το κόστος του "σκέτου" PC-12 (μόλις 25 ευρώ) και να το κυκλοφορήσουν μια ώρα αρχύτερα.

Δεν νομίζω να έχουν δώσει ΕΤΑ ακόμα, αλλά αν υλοποιήσουν όσα έχουν τάξει και όσα περιγράφουν στο βίντεο τότε πραγματικά θα μιλάμε για εξαιρετικά δυνατό πακέτο, για το οποίο αξίζει κάποιος να επενδύσει χρόνο. Ξεκινάω το switch mapping από σήμερα.

ps: την ίδια ώρα ακόμα περιμένουμε να δεήσει η Aerosoft να βγάλει το major upgrade για το CRJ που μας έχουν τάξει εδώ και χρόνια και τώρα πήγε για αρχές του '24 και βλέπουμε...

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...