Προς το περιεχόμενο

Microsoft Flight Simulator 2020 [PC]


nzeppos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευτυχως που η Fenix διαβαζει το insomnia!

Update με μεγαλο changelog, κυριως στο flightmodel (ποσο καλυτερο πια!).

https://fselite.net/content/fenix-a320-updated-to-version-1-0-3-125/

Απο καλουδια rework στους ηχους των κινητηρων και στα φωτα (το strobe ηταν οντως λιγο νωθρο) με ευχαριστιες σε μελος της FBW team για τη βοηθεια! Τι ωραια πραματα...!!!

Ανυπομονω να το δω!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Version 1.0.3.128, released on 2022-09-25
Changelog
[SYSTEM]
○    Revised logic for ground spoiler retraction, ground spoilers now retract when thrust levers are at or above 20 degrees, facilitating safer post-bounce go-arounds.
○    Tuned Autoland
○    Fixed engine idle EWD and associated signals for APPR IDLE segments
○    Improved save reliability (this seems to still be dodgy, we're working on it)
○    Added PLD support, phased lift dumping, to support partial spoiler extension in certain landing scenarios
○    Refined APPR IDLE dynamic N1 calculation with additional variables
[FM]
○    Added drag to Flap 2 and 3
○    Fixed landing gear drag (should improve flare)
[ART&SOUND]
○    Removed blue highlights when mousing over items by default
○    Fixed random errant turbulence sounds
○    Fixed high pitched click every 4.5 seconds when AEVC is on
[DAVE]
○    Microwave rights cautiously reinstated for fixing a big bug
○    Permanently equipped with AirTag so management can keep track of his location

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το FS εκανε update σημερα που το ανοιξα για λιγο. Εχει και μια επιλογη για DLSS, δεν τα σκαλισα πολυ. Στα ιδια settings που παντα ειχα το frame rate μου φανηκε χειροτερο μετα το update (κλασικα).

Στο Fenix οι αμεσα ορατες και ακουστες διαφορες ειναι αυτα που εγραψα πριν: δυνατα beacon και strobe lights και διαφορετικοι ηχοι κινητηρων. Το flight model μου φανηκε λιγο διαφορετικο δεν εκανα ομως πληρη πτηση για να εχω αποψη.

Το weather radar απο οτι ειδα ακομα νεκρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

update A320 v1.0.3.134

[SYSTEM]

- Adjusted custom low speed friction model to be slightly more fluid

- Fixed incorrect air/ground mix factor causing irrecoverable nose down elevator after a bounced landing

- Removed alpha-buffer pseudo-prot, causing issues with flare authority in certain conditions

[FM]

- Adjusted spoiler efficacy

- Improved suspension geometry and setup to reduce bouncing, absorbing more energy on touchdown and subsequently sitting lower on the ground

- Added lift dumping to spoilers so the aircraft is more stable after touchdown in a crosswind

- Improved aircraft's crosswind and weather vanning characteristics

- Adjusted lateral type friction to prevent weight on wheels sideslip and/or unintended ice skating

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυκλοφόρησε το FSLTL, ένα πολύ καλό AI traffic μέσω του flybywire installer που κάνει φοβερή δουλειά με σχεδόν 5 λεπτά (άλλοι λένε λιγότερο) καθυστέρηση από τις πραγματικές συνθήκες. Δείτε βίντεο εγκατάστασης και λειτουργίας. Μια μικρή πτώση στα fps  υπάρχει αλλά είναι αναμενόμενο λόγω της εμφάνισης αεροσκαφών και της κίνησης αυτών.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οτιδήποτε αντικαθιστά το AIG είναι καλοδεχούμενο. Τούτο εδώ όμως κάνει inject και random GA traffic ή μόνο airliners σε μεγάλα αεροδρόμια; Είδα στα γρήγορα μέρος του βίντεο αλλά δεν πέτυχα να αναφέρεται κάτι σχετικό.

edit: Μετά από λίγο ψάξιμο είδα πως υποστηρίζει και GA, φυσικά χωρίς liveries κλπ (που ελάχιστα με ενδιαφέρει). Επίσης λένε ότι είναι αρκετά ελαφρύτερο από τα μοντέλα του AIG. Συνεπώς όταν έρθει η άγια ώρα που θα ξαναβάλω το MSFS, θα δοκιμάσω το FSLTL οπωσδήποτε.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nzeppos είπε

Οτιδήποτε αντικαθιστά το AIG είναι καλοδεχούμενο

Αυτό σκέφτηκα και εγώ μόλις το είδα, δεν είχα υπομονή να ασχοληθώ με το AIG καθώς ήθελα αυτόματη εγκατάσταση και γρήγορη χρήση. Πραγματικά το add on αλλάζει όλο το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, το AIG έχει λίγο φασαριόζικη εγκατάσταση στην αρχή αλλά μετά είναι απλό στη χρήση του όταν δουλεύει σωστά. Και δεν δουλεύει πάντα.

Άλλες φορές κρασάρει ο injector και εξαφανίζονται τα αεροπλάνα στα μισά της πτήσης, άλλες φορές πέφτουν οι servers για μέρες και δεν μπορείς να κατεβάσεις τίποτα, κάνει δεν ξέρω κι εγώ πόσα λεπτά να ανοίξει για να κατεβάσει liveries, δεν έχει καλά φίλτρα και γενικά εύχρηστο UI. Είναι βαρύ, δεν έχει GA, τρώει πολύ χώρο στο δίσκο και έχει αρκετά άλλα κουσούρια, πολλά από τα οποία οφείλονται στην Asobo και όχι στο ίδιο το AIG. 

Εφόσον συνεχίσει να αναπτύσσεται, με τον καιρό θα λυθούν τα περισσότερα από τα παραπάνω αλλά αυτή τη στιγμή είναι κάτι που απευθύνεται κυρίως σε όσους πετάνε airliners σε μεγάλα αεροδρόμια. 

Οπότε οποιαδήποτε πιο εύχρηστη εναλλακτική, που κατά προτίμηση καλύπτει και GA, είναι καλοδεχούμενη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξακολουθω να πιστευω οτι ειναι πολυ νωρίς για συμπερασματα , τεράστιο αλμα μεν απο fsx κ.τ.λ σε fs2020 αλλα η ωριμανση θα φανεί σε 1 χρόνο απο τώρα. Πολυ βασικό ,οσο λιγότερες αναβαθμισεις τοσο καλυτερα.

Νεο project MCDU For Airbus συμβατο με FS2020. Επεξεργασια εντολών με mobiflight.

received_495261092617444.jpeg

received_635221178337663.jpeg

Επεξ/σία από pikoriko
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

...δειλά δειλά ετοιμάζομαι για την επιστροφή. Είχα να ανάψω το PC από τον περασμένο Απρίλη. Ξεπακεταρίστηκε και πήρε μπρος πριν 3 μέρες. Σήμερα έχω επιτέλους internet της προκοπής, αφού σηκώθηκε το starlink πριν μια ώρα.

Μένει να αρχίσω να στήνω τα αερο-συμπράγκαλα στο γραφείο, να αναβαθμίσω και έτοιμος για τους αιθέρες. Το πόσα θυμάμαι από πέρσι είναι άλλη ιστορία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, nzeppos είπε

 Το πόσα θυμάμαι από πέρσι είναι άλλη ιστορία.

Καλημερα nzepo ασε την πατησα προχθες , , ειχα να πεταξω ενα χρονο ειχα ξεχασει τα μισα κουμπια ,,,,στην προσγείωση εκανα επανακυκλωση παρολο που ξεκινησα την διαδικασία πιο νωρις,,  πολυ γέλιο  εαν ηταν πραγματικότητα θα γινοταν viral τα βιντεακια στο διαδίκτυο απο την τρομαρα στα ματια των επιβατων . μετα εψαξα στα κιτάπια μου για τις custom ρυθμίσεις που ειχα σεταρει και σιγα σιγα έστρωσα χαχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω απειχα για ενα διαστημα λιγων μηνων λογω υποχρεωσεων. Πηγα τις προαλλες να κανω μια συντομη νυχτερινη LGAV-LGSK για ξεσκουριασμα...Απολυτο σκοταδι, approach για κλαμματα, disorientation και...χαιρετησα τα ψαρια...Οσο κι αν εχω στο μυαλο μου το περιφημο "εμπιστεψου τα οργανα" οταν βαρανε 28 καμπανακια και αναβοσβηνουν 35 φωτακια καπου τα χανεις... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα. Σκεφτομαι να ξεκινησω να κανω καποια βηματα στο MSFS. Πριν κατεβασω το παιχνιδι, υπαρχει καπου καποιο Howto/ begginers / n00bs υλικο για διαβασμα, ωστε να εχω μια βαση η ολα καλυπτονται απο training που υπαρχουν μεσα?

ΥΓ εκανα και λογαριασμο σε VATSIM :D ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...