Προς το περιεχόμενο

Microsoft Flight Simulator 2020 [PC]


nzeppos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είπα να ξαναβάλω το παιχνίδι, μετά από πολύ καιρό.

Θυμήθηκα ότι πιο bugαρισμένο launcher δεν έχει άλλο παιχνίδι. Σαπίλα μόνο!

494052290_.png.bcc7bd511ace89788d29ab6c33655629.png

Έχει μείνει εδώ πόση ώρα, με μουσική να παίζει. Δεν ξέρω πόσο έχει κατεβάσει, τί έχει κατεβάσει.
(το μόνο σίγουρο είναι ότι κατεβάζει, γιατί βλέπω κίνηση στο δίκτυο)

Έπρεπε να το κλείσω και να το ανοίξω, για να εμφανιστούν πληροφορίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αλήθεια είναι πως ο launcher δεν έχει δει καμία σημαντική βελτίωση. Νομίζω η μόνη ουσιαστική διαφορά είναι πως πλέον δεν χρειάζεται να κάνουμε ντε και σώνει χειροκίνητα update το MSFS app του MS store πριν φορτώσουμε το παιχνίδι (το οποίο μετά χρειαζόταν δεύτερο ξεχωριστό update). Τώρα πια γίνονται όλα αυτόματα. Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως η υπόλοιπη διαδικασία είναι απροβλημάτιστη. Μάλλον το αντίθετο.

Τα πρόσφατα releases του  SU14 και του Cities Update V είχαν τόσα προβλήματα και τραγικές ταχύτητες που η MS/Asobo μπήκε στον κόπο να δημοσιεύσει αναλυτικό incident report.

Σε άλλα νέα αποφάσισα να αφήσω στην άκρη το PC-12 μέχρι να βγάλουν το ολοκληρωμένο πακέτο με failures, state saving κλπ και δοκίμασα ελάχιστα το FSR 500. Το τελευταίο μου φάνηκε ιδιαιτέρως εντυπωσιακό αλλά ρε παιδιά, πραγματικά αφού μπαίνουν στο κόπο να στέλνουν SUV με κόκκινο χαλί πριν την επιβίβαση, γιατί δεν βάζουν και μοντέλα επιβατών μέσα στην καμπίνα, όπως πχ κάνει το δωρεάν CJ4 cabin mod; Γιατί δεν έχουν το state saving των JPL/WBSim; Σχετικά απλές προσθήκες που ανεβάζουν κατακόρυφα το immersion.

Στο τέλος όμως κατέληξα στο Black Square TBM 850, με το οποίο έχω ήδη φάει μια βδομάδα να κάνω δοκιμές και να σετάρω τις λειτουργίες του στα κουμπιά του "cockpit" μου. Κάτι λίγα τελευταία έχουν μείνει πριν ξεκινήσω κανονικά δρομολόγια και πραγματικά το αεροσκάφος είναι εντελώς αλλού (ακόμα κι αν δεν έχει σοβαρό state saving!) Ειδικά το σύστημα των ηλεκτρικών failures δεν πρέπει να έχει όμοιό του στο MSFS. Σε σημείο που σε αναγκάζει να διαβάζεις documentation για να καταλάβεις πως δουλεύει το κάθε υποσύστημα, ώστε όταν χαλάσει κάτι (και σίγουρα θα χαλάσει) να είσαι υποψιασμένος τι πρέπει να κοιτάξεις:

image.png.ab00c54a39202adf4c17abd1190e1c92.png

Η λεπτομέρεια είναι σε τέτοιο βαθμό που για παράδειγμα όταν αναβοσβήνεις τα φώτα της καμπίνας, τα βλέπεις να ανάβουν μεν γρήγορα αλλά να σβήνουν πιο απαλά. Που όταν λειτουργούν τα strobes, ακούς τους πυκνωτές να φορτίζουν. Που όταν πρόκειται να χαλάσει κάτι και να ρίξει ασφάλεια, να βλέπεις τα αμπέρ να μεταβάλλονται πριν καν πέσει η ασφάλεια. Και άλλα πολλά. Οι τύποι έχουν ξεφύγει εντελώς.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αγορά και δοκιμή του Rafale της CJ χθες από το marketplace του MSFS, στα 35€, και γενικά ήταν όπως το περίμενα, μέτριο αλλά σαφώς καλύτερο από το απαράδεκτο F-16 της Just Flight

Παίζω αποκλειστικά με VR, οπότε και σε αυτό θα εστιάσω, στα θετικά του το κοκπιτ όπου είναι σε γενικές γραμμές σωστό με λεπτομέρειες, αλλά μέτριες υφές υλικών (Α και Ω) σε VR, στα αρνητικά το exterior του μαχητικού, λάθος χρωματική παλέτα στο ελληνικό rafale (απορώ πως το κατάφεραν, από την άποψη ότι τα ελληνικά αεροσκάφη φέρουν την τυπική γαλική μονόχρωμη semi stealth παραλλαγή, τα decals λάθος χρωματικά, ΑΛΛΑ το κυριότερο απαράδεκτη έλλειψη λεπτομέρειας στο αεροσκάφος, όλα δοκιμάστηκαν με την RTX 4090 μαξαρισμένα με DLSS quality...

Σε σχέση με το F-16 C block 50 του DCS είναι σαν να κλέβει κάποιος εκκλησία, δεν υπάρχει επαφή με το τελευταίο όπου είναι σχεδόν φωτορεαλιστικό και όταν έγραψα πιο πάνω για υφές υλικών σε VR, για παράδειγμα, εκτός από τις φθορές σε διακόπτες κλπ, φαίνονται οι σαγρέ επιφάνειες στα σκιάδια των οθονών εκατέρωθεν του HUD, οι ραφές και οι κλωστές στο  ACES 2 και η αίσθηση έχοντας μπει σε block 30, 50, 52+ είναι 1 προς 1 το πραγματικό με το VR, κάτι ακόμα στο Rafale της CJ οι αεροδυναμικές επιδόσεις είναι εκτός πραγματικότητας χειρότερες ίσως και από το F-16 της Just Flight και δυστηχώς το HUD απλά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ, ίσως σαν αγορά αξίζει για κάποιον όπου δεν έχει ιδέα από μαχητικά και το πολύ πολύ να παίξει Ace Combat, δε μπορώ να καταλάβω πως αποκαλούν αυτό το πράγμα simulator, anyway αυτή ήταν η εμπειρία μου, ίσως στα commercial jets να είναι ρεαλιστικό το MSFS, το Rafale αξίζει μόνο για το οτι είναι το μοναδικό ελληνικό Rafale σε simulator αυτή την στιγμή

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Zulualert είπε

Σε σχέση με το F-16 C block 50 του DCS

Από τη στιγμή που παίζεις και DCS δεν υπάρχει λόγος να ασχολείσαι στο MSFS 2020 με μαχητικά. Με - ίσως- εξαίρεση το F14 (επειδή εμπλέκεται η Heatblur) όλα τα άλλα είναι τραγικά, απλά αεροσκάφη για να πετάς πάνω από το Αιγαίο και να έχεις - μόνο- τον ρεαλισμό της περιοχής. 
Από τη στιγμή που έχεις 4090 και VR, είσαι άρχοντας στο DCS!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kάπως έτσι. Όπως γράφαμε και σε προηγούμενες σελίδες, τα μαχητικά στο MSFS αξίζουν μόνο για να τα χαρείς μέσω του ρεαλιστικού αναγλύφου (ειδικά σε χαμηλές πτήσεις) και γενικά μέσω των γραφικών. Αλλά από εκεί πέρα δεν υπάρχει κάτι  στο MSFS που να υπερέχει έναντι ενός combat sim όπως το DCS.

Πιθανότατα γι' αυτό και κανένας δεν έχει ασχοληθεί στο MSFS να βγάλει μαχητικό επιπέδου study level με σωστό flight model κλπ. Αφού ελάχιστοι χρήστες θα κάτσουν να ασχοληθούν σοβαρά. Θα κάνουν 5-10 φορές μια εικονική προσβολή και μετά θα το παρατήσουν.

Πολύ ωραίο το review πάντως!

ps: κατά τ' άλλα έχει αρχίσει να με τρώει πολύ τελευταία να αναβαθμίσω από 5600Χ σε 5800X3D μπας και ανεβάσω λίγο τα fps...

Επεξ/σία από nzeppos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nzeppos είπε

Kάπως έτσι. Όπως γράφαμε και σε προηγούμενες σελίδες, τα μαχητικά στο MSFS αξίζουν μόνο για να τα χαρείς μέσω του ρεαλιστικού αναγλύφου (ειδικά σε χαμηλές πτήσεις) και γενικά μέσω των γραφικών

Αυτός είναι ο λόγος το περιβάλλον και τα γραφικά κάνοντας masking αλλά και η σωστή σφαιρικότητα της Γης σε VR είναι συγκλονιστική εμπειρία, εδώ πάσχει το DCS κατά τα άλλα δεν υπάρχει σύγκριση διαφορετικά παιχνίδια με διαφορετικό προσανατολισμό το καθένα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  • Αρχικά ψήθηκα να παραγγείλω Tobii Eye Tracker 5 (με -15% κουπόνι που τρέχει αυτόν τον καιρό), αλλά μετά διαπίστωσα πως αποκλείεται να παίξει σωστά στο setup μου, που έχει εμπόδια στο κάτω μέρος της οθόνης. Οπότε μετά από χρόνια ξαναγύρισα στη δοκιμασμένη και δωρεάν λύση του AITrack/Opentrack. Παίζω ακόμα με τα mapping curves, μέχρι στιγμής με αξιοπρεπή (και κυρίως δωρέαν) αποτελέσματα.
  • Ψήθηκα επίσης να πάω απευθείας σε 7800X3D, μόλις +100 ευρώ από τον αντίστοιχο 5800. Ελπίζω σύντομα... (φυσικά και όχι, αφού για κάποιο περίεργο λόγο μου είχε κολλήσει ότι ο 7800 παίζει σε ΑΜ4 ενώ θέλει ΑΜ5 και εγώ δεν έχω ΑΜ5, άρα πίσω στον 5800)
  • Βαρέθηκα να πετάω σε άδεια VFR αεροδρόμια οπότε ξεκίνησα να δοκιμάζω το GAmod mod https://flightsim.to/file/51413/gamod-offline-version. Για να δούμε τι λέει.
Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 5-6 ώρες δοκιμών GA VFR με AITrack/Opentrack (τώρα δοκιμάζω και λίγο Stableview αλλά μέσες άκρες ίδια είναι αυτά), απορώ πως πετούσα τόσο καιρό χωρίς head tracking. Απίστευτη ευκολία και immersion.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

παιζω με controller logitech και έχω ξεκινησει  τα landing challenges 

εδω κατάλαβα την σημασία της ευαισθησίας του χειριστηρίου, οπότε μπήκα στην και τα ρύθμισα λίγο και καταφερα να κόψω το 80% από τα σκαμπανεβάσματα, μπορώ να το κανω πιο smooth ή θα πρέπει να περάσω σε χειριστήρια? και ποια ειναι αυτά που εχουν την βέλτιστη τιμη -απόδοση? 

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, δεν γνωρίζω τίποτα από παιχνίδια. Πριν μία εβδομάδα έκανα εγκατάσταση του παιχνιδιού από eneba για τον μικρό. Σήμερα που πήγε να παίξει του ζητάει να κάνει εισαγωγή του δίσκου. Η αγορά έγινε on line και δεν υπάρχει δίσκος. Τι κάνουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, galgio21 said:

Καλησπέρα, δεν γνωρίζω τίποτα από παιχνίδια. Πριν μία εβδομάδα έκανα εγκατάσταση του παιχνιδιού από eneba για τον μικρό. Σήμερα που πήγε να παίξει του ζητάει να κάνει εισαγωγή του δίσκου. Η αγορά έγινε on line και δεν υπάρχει δίσκος. Τι κάνουμε;

Νομίζω είναι σχετικά συνηθισμένο σφάλμα αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει μόνο μία γενική λύση. Θα έλεγα να ξεκινήσεις από εδώ, μιας και αυτό είναι το επίσημο workaround: https://flightsimulator.zendesk.com/hc/en-us/articles/360015985699--Please-insert-the-Microsoft-Flight-Simulator-Game-Disc-Error-message

Ωστόσο έχουν αναφερθεί και διαφορετικές λύσεις, όπως αυτή εδώ:

Quote

 I first logged in to Microsoft store. I clicked windows start, clicked my account name and saw an account error message, clicked on the error message and the problem was resolved without me doing anything further.

Ένα γκουγκλάρισμα για το σφάλμα σε https://forums.flightsimulator.com/ και https://www.avsim.com/forums/ φέρνει πολλά αποτελέσματα.

On 03/04/2024 at 16:17, dkstopo said:

παιζω με controller logitech και έχω ξεκινησει  τα landing challenges 

εδω κατάλαβα την σημασία της ευαισθησίας του χειριστηρίου, οπότε μπήκα στην και τα ρύθμισα λίγο και καταφερα να κόψω το 80% από τα σκαμπανεβάσματα, μπορώ να το κανω πιο smooth ή θα πρέπει να περάσω σε χειριστήρια? και ποια ειναι αυτά που εχουν την βέλτιστη τιμη -απόδοση? 

image.png

Αν κρίνω από τις πολυετείς μου σχετικά αποτυχημένες προσπάθειες να καλιμπράρω τα πετάλια του rudder (τα κλασικά της Logitech), θα έλεγα πως δεν υπάρχει μία ρύθμιση που να καλύπτει όλες τις περιπτώσεις. Είναι ανάλογα το χειριστήριο, ανάλογα το αεροπλάνο κλπ. Θα έλεγα να γκουκλάρεις για κάποιες έτοιμες προτάσεις για το συγκεκριμένο χειριστήριο που έχεις, μήπως και βρεις κάτι που βελτιώνει την κατάσταση. Μετά χτίζεις πάνω σε αυτό και με δοκιμές το φέρνεις στα μέτρα σου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, galgio21 είπε

Καλησπέρα, δεν γνωρίζω τίποτα από παιχνίδια. Πριν μία εβδομάδα έκανα εγκατάσταση του παιχνιδιού από eneba για τον μικρό. Σήμερα που πήγε να παίξει του ζητάει να κάνει εισαγωγή του δίσκου. Η αγορά έγινε on line και δεν υπάρχει δίσκος. Τι κάνουμε;

αν κανεις το σωστο path πρεπει να συνδεθείς με εναν λογαρισμο microsoft.

διεγραψετα όλα και καντο απο την αρχή με προσοχη τι σου γραφει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...