Προς το περιεχόμενο

Microsoft Flight Simulator 2020 [PC]


nzeppos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καινούριο payware scenery addon για όποιον ενδιαφέρεται να πετάει πάνω από την πόλη της κολάσεως:

https://flightsim.to/product/athens-landmarks

Πολλά από τα models που περιέχει υπάρχουν ήδη δωρεάν στο Flightsim.to από καταβολής MSFS, ωστόσο τούτο φαίνεται για ένα αρκετά πλήρες πακέτο στα ~12 ευρώ.

Να δούμε αν θα ανέβει ποτέ στο -γκουχ- πλάζα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γεια σα. Εδώ και αρκετό καιρό περίπου 2 μήνες, μετά απο κάποια αναβάθμιση μάλλον, σταμάτησε να παίζει το Α32ΝΧ. Ενώ απο το κεντρικό μενού του λέω να είναι στο line up αυτό μου βγάζει αυτό στην φωτογραφία. Δλδ όλα νεκρά, αν πάω να κάνω κανονικά εκκίνηση cold and dark start δεν μπορώ γιατί δεν έχει καύσιμο, δεν με αφήνει να προσθέσω απο το weight and balance αλλά η βελόνα δεν σταθεροποιήτε και πάει πάλι στο 0. Είναι δεκτή κάθε βοήθεια. Ευχαριστώ πολύ.  image.png.88b880175b343ea19b35f29a0e60a419.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα εγώ θα πετάξω μια ιδέα εντελώς στην τύχη, αλλά μήπως προκαλείται από κανα livery; Τα liveries προκαλούν συχνά περιπτώσεις με ψόφια cockpits.

Διαφορετικά είτε θα είναι κάτι στην εγκατάσταση του A32NX (άρα δοκίμασε να το ξαναβάλεις), είτε κάποιο 3rd party addon που εγκατέστησες πρόσφατα ή που δεν είναι πλέον συμβατό με την παρούσα εγκατάσταση.

Συγκεκριμένα για το Α32ΝΧ πάντως, κάπου είχα διαβάσει ότι δεν ανεφοδιάζεται από το default weight and balance της Asobo αλλά έχει δικό του fuel system μέσω EFB. Μπορεί να λέω και βλακείες βέβαια γιατί έχω ασχοληθεί ελάχιστα με το συγκεκριμένο, πιο πολύ χάζευα αυτό της Fenix.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Τώρα εγώ θα πετάξω μια ιδέα εντελώς στην τύχη, αλλά μήπως προκαλείται από κανα livery; Τα liveries προκαλούν συχνά περιπτώσεις με ψόφια cockpits.

Διαφορετικά είτε θα είναι κάτι στην εγκατάσταση του A32NX (άρα δοκίμασε να το ξαναβάλεις), είτε κάποιο 3rd party addon που εγκατέστησες πρόσφατα ή που δεν είναι πλέον συμβατό με την παρούσα εγκατάσταση.

Συγκεκριμένα για το Α32ΝΧ πάντως, κάπου είχα διαβάσει ότι δεν ανεφοδιάζεται από το default weight and balance της Asobo αλλά έχει δικό του fuel system μέσω EFB. Μπορεί να λέω και βλακείες βέβαια γιατί έχω ασχοληθεί ελάχιστα με το συγκεκριμένο, πιο πολύ χάζευα αυτό της Fenix.

Ευχαριστώ πολύ. Τα είχα σβήσει όλα τα liveries αλλά τπτ. Δεν ξέρω αν είναι αυτό που έκανα αλλά είχα απενεργοποιήσει το Onedrive το επανάφερα και τώρα παίζει... μπορεί να λέω και χαζομάρα,,, αλλά πριν απο 15 λεπτά άρχισε να παίζει FS2020 μετα απο δύο μήνες ίσως και παραπάνω. Ευχαριστώ πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξάφνιασε τους παίκτες η Microsoft με την ανακοίνωση του MSFS 2024 που θα είναι ξεχωριστό παιχνίδι, ενώ το 2020 θα ακολουθεί το δικό του (παράλληλο) roadmap. Στην αρχή πιστέψαμε ότι θα είναι expansion, κάτι που δεν ισχύει τελικά, αλλά η εταιρία δήλωσε πως σχεδόν όλες οι αγορές από το τωρινό marketplace δεν θα απαιτηθεί να αγοραστούν από την αρχή. Γενικά ένα εκνευρισμός υπάρχει στα forum καθώς το 2020 είχε δηλωθεί ως 10ετές project (αν και η MS δήλωσε την συνεχή υποστήριξή του).

 

Επεξ/σία από newlynx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα...ηταν η ιδια που πριν κατι χρονια (μετα το FSX) ειπε οτι σταματαει την εξελιξη του Flight Simulator και ειχαμε κλαμματα...

Κλασσικα λοιπον, ζηταει απο τους simmers που ειναι πολυ compact και hardcore πληθυσμος να βαλουν ξανα το χερι στην τσεπη (και οχι μονο για software). Παντα ετσι ηταν το FS.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κεραμίδα ήταν αυτή... Και δεν έχουν δώσει και πληροφορίες ακόμα για τα τι και πως και γιατί. Το downvote πέφτει σύννεφο στο official Discord βλέπω. 

Ήταν όπως με τα Windows 10, που έλεγαν θα είναι η τελευταία έκδοση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά έχει πέσει κράξιμο, γιατί όταν λες θα υποστηρίζεις ένα παιχνίδι για 10 χρόνια αλλά θα βάζεις πχ 5 από τα 10 features του καινούργιου, λογικό είναι να τρως επίθεση. Τα κομμάτια που έδειξαν φαίνεται να μπορούσαν να είναι dlc επί πληρωμή, φαίνεται όμως ότι προσπαθούν να πουλήσουν από την αρχή το παιχνίδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nzeppos είπε

Σαν να μην έφτανε το παραπάνω, ανακοίνωσαν και αυτό:

Πραγματικά δεν ξέρω τι σκέφτονται. Ή μάλλον ξέρω...

 

Microsoft Fly Simulator 🪰

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O κωδικός προγραμματισμου  θα είναι ο ιδιος με το FS2020 , δεν θα υπαρχει καμία διάφορα στα γραφικα.

Εδω καλά καλά το dx12 δεν υποστηριζεται ετσι οπως πρεπει .

Κάρτες γραφικών να πουλανε.........και αυτοί τα βρίσκουν μεταξυ τους.... Μicro-nvidia-and.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για νέα αγορά δεν προβληματίζομαι ιδιαίτερα. Κατά 99% θα το αγοράσω χωρίς πολλά-πολλά. Το θέμα είναι με τα addons τι θα γίνει και ποια θα συνεχίζουν να υποστηρίζονται από τους δημιουργούς τους κατά προτίμηση χωρίς έξτρα χρέωση (και σε ποιον τίτλο από τους 2).

Η δική μου ένσταση είναι ότι τάζουν 10 χρόνια development για το MSFS2020, δεν ολοκληρώνουν καν τα features που υποσχέθηκαν αρχικά (ή πολλά από αυτά είναι ακόμα σε ενδιάμεση κατάσταση, βλ. ATC, AI, live weather κλπ) και ξαφνικά μέσα στη νύχτα σου λένε ότι βγάζουν νέο τίτλο χωρίς καμία άλλη πληροφορία. Μόνο κάτι που περισσότερο φέρνει σε DLC παρά σε νέο full priced τίτλο, ότι δηλαδή τα addons του marketplace θα μεταφερθούν και ότι θα υπάρχουν αποστολές.

Το δεύτερο είναι ευπρόσδεκτο ως στοιχείο gamification, αφού μέχρι τώρα εκπληρωνόταν μόνο μέσω 3rd party addons (On-Air Company, Air Hauler, FSEconomy, NeoFly, Skypark κλπ). Με την απαραίτητη προϋπόθεση ότι δεν θα φάει πόρους ανάπτυξης από το ίδιο το simulation.

Με το άλλο περί συμβατότητας όμως, γελάει ο κόσμος. Όταν πολλά addons σπάνε από μια απλή μετάβαση από SU11 σε SU12, πόσω μάλλον σε νέο τίτλο.

Anyway, μέχρι να μας πουν περισσότερα, μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε οπότε δεν έχει νόημα σε αυτή τη φάση. Όποιος είναι απλώς σε φάση "MSFS στο Xbox με game pass και gamepad", μάλλον δεν χρειάζεται να ανησυχεί. Όποιος όμως σκέφτεται να επενδύσει σε addons, CPU/GPU hardware κλπ, μάλλον θα είναι καλά να κάνει κράτει μέχρι να ανακοινωθούν περισσότερες πληροφορίες. Και το πιθανότερο είναι πως θα περιορίσει πολύ τις αγορές του μέχρι να κυκλοφορήσει το 2024.

Για παράδειγμα από τότε που ξεκίνησα ξανά πριν μερικούς μήνες, πέρασα από C152/172 WBSim/JPL, μετά λίγο CJ4 AAU και πλέον αποκλειστικά CRJ700 το οποίο είχα αγοράσει από day one. Θέλω να κάνω τη μετάβαση σε 900/1000 αλλά με την παρούσα κατάσταση δεν υπάρχει περίπτωση να το αγοράσω πριν είμαι βέβαιος τι ακριβώς θα γίνει με το 2024. Για αεροδρόμια κλπ, δεν το συζητάω καν. Πλέον μόνο για spad.next και On-Air δέχομαι να πληρώσω.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και έχουμε επιτέλους αεροπλάνο της Α2Α στο MSFS:

Ασύλληπτη σημασία στις λεπτομέρειες. Είναι απίστευτο τι έχουν κάνει οι τύποι. Από πλήρως λειτουργικό preflight walkaround, μέχρι να "κάθεται" το αεροσκάφος από το βάρος όταν του φορτώνεις τις βαλίτσες μία μία με το χέρι, μέχρι να θολώνουν τα τζάμια από την ανάσα των επιβατών αν δεν έχει ανάψεις κλιματισμό. Και πόσα άλλα.

Εδώ κάποιοι γκρίνιζαν αρχικά στα φόρουμ ότι αργεί να πάρει μπρος ο autopilot, μέχρι που κατάλαβαν ότι αυτό γίνεται γιατί πρέπει πρώτα να τρέξει διαγνωστικά checks πριν ενεργοποιηθεί. Κάπου στα comments του παραπάνω βίντεο λένε ότι αν ανοίξεις την πόρτα με τον κινητήρα αναμένο, η ροή του άερα από την προπέλα θα σου κλείσει την πόρτα. Αυτά είναι πρωτοφανή πράγματα για αεροπλάνο του MSFS, όταν μέχρι πρότινος χαιρόμασταν επειδή το C152 JPL ρίχνει ασφάλεια τυχαία ή τα C172 WBSIM/SWS Kodiak είχαν persistent state στην κατάσταση του κινητήρα.

Φυσικά το flight model λένε ότι είναι εξαιρετικό.

Νομίζω μακράν το καλύτερο GΑ του MSFS. Θα κατεβαστεί πάραυτα (πάνω που είχα αρχίσει να ζεσταίνομαι με το Carenado 182RG...). Ελπίζω αύριο να επιστρέψω με εντυπώσεις.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...