Προς το περιεχόμενο

Microsoft Flight Simulator 2020 [PC]


nzeppos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δύο δυνατές προσθήκες (+ μία μελλοντική) είχαμε το τελευταίο διάστημα.

TBM 850 από την Black Square
Black Square’s TBM 850 for MSFS Released

Piper M500 (ως FSR500) από την FSReborn
FSReborn's FSR500 is out now for Microsoft Flight Simulator - MSFS Addons

Και έρχεται και PC-12 από SimWorks Studios
SimWorks Studios Update on PC-12 and More for MSFS

Το παιχνίδι, αν και έχει προβλήματα να λύσει, φαίνεται να φτάνει σε μια ωριμότητα, ενώ σοβαροί developers δημιουργούν αριστουργήματα. Πραγματικά δεν ξέρω ποιο να επιλέξω από τα παραπάνω ως turboprop για να αντικαταστήσει το πιο απλό TBM 930. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

9 λεπτά πριν, newlynx είπε

Το παιχνίδι, αν και έχει προβλήματα να λύσει, φαίνεται να φτάνει σε μια ωριμότητα

Καλημερα! Εμενα μετα το τελευταιο update για καποιο λογο crashaρει οταν ξεκιναω απο το LGAV. Εχω το Flytampa, το απεγκατεστησα, εξακολουθει και crashaρει σε LGAV χωραφι. Δεν θελει με τιποτα! Απο αλλα αεροδρομια ειναι οκ. Θα μας τρελανει αυτο το sim...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το TBM850 το δοκίμασα λίγο πριν κάποιες εβδομάδες (χωρίς να ασχοληθώ σοβαρά με checklists, mapping των λειτουργιών κλπ) και είναι πραγματικά πολλά υποσχόμενο. Είναι εύκολα από τα καλύτερα και πλέον λεπτομερή αεροπλάνα του MSFS μέχρι στιγμής. Εντάξει, όχι τόσο όσο το ασύλληπτο A2A Comanche αλλά είναι πολύ κοντά και προφανώς σε άλλη κατηγορία, γιατί έχουμε χορτάσει από GA props. Προτείνεται ανεπιφύλακτα.

Το μεγάλο αρνητικό του από όσα πρόλαβα να δω ήταν η έλλειψη state saving της προκοπής μεταξύ των πτήσεων. Πρακτικά αποθηκεύει μόνο καύσιμα, συχνότητες και άλλα 2-3 βασικά πράγματα. Ακόμα και το τζάμπα C152 JPL αποθηκεύει πολλά περισσότερα.

Τις εξελίξεις για το PC-12 τις παρακολουθώ εδώ και μήνες μέσω του Discord της SWS (οι ίδιοι που έφτιαξαν το εξαιρετικό Kodiak) και επιτέλους το project φτάνει στο τέλος του. Πριν λίγες μέρες έληξαν τα NDA και ξεκίνησαν τα πρώτα beta reviews. Οι τύποι έχουν κάνει απίστευτη δουλειά και πιστεύω το αεροπλάνο θα μείνει στην ιστορία.

4 minutes ago, stcp said:

Καλημερα! Εμενα μετα το τελευταιο update για καποιο λογο crashaρει οταν ξεκιναω απο το LGAV. Εχω το Flytampa, το απεγκατεστησα, εξακολουθει και crashaρει σε LGAV χωραφι. Δεν θελει με τιποτα! Απο αλλα αεροδρομια ειναι οκ. Θα μας τρελανει αυτο το sim...

Αν χρησιμοποιείς caching μήπως να δοκιμάσεις να το κάνεις clear μπας και στρώσει;

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Τις εξελίξεις για το PC-12 τις παρακολουθώ εδώ και μήνες μέσω του Discord της SWS (οι ίδιοι που έφτιαξαν το εξαιρετικό Kodiak) και επιτέλους το project φτάνει στο τέλος του. Πριν λίγες μέρες έληξαν τα NDA και ξεκίνησαν τα πρώτα beta reviews. Οι τύποι έχουν κάνει απίστευτη δουλειά και πιστεύω το αεροπλάνο θα μείνει στην ιστορία.

Ήταν το αγαπημένο μου αεροπλάνο στο xplane και με αυτό είχα ξεκινήσει τον γύρο του κόσμου. 
Δες όμως και βίντεο από το Piper Μ500, έχει καταπληκτικό EFB. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 minutes ago, newlynx said:

Ήταν το αγαπημένο μου αεροπλάνο στο xplane και με αυτό είχα ξεκινήσει τον γύρο του κόσμου. 
Δες όμως και βίντεο από το Piper Μ500, έχει καταπληκτικό EFB. 

Thanks, θα το δω οπωσδήποτε. Περιμένω όμως πρώτα να βγει στο γκουχ γκουχ Σιμ γκουχ Πλάζα για να το δοκιμάσω.

Άσχετο. Ξεκίνησα να βλέπω Yellowstone με τη θαυμάσια οικογένεια Dutton. Συγκλονιστική σειρά, έπρεπε να παίρνει πολύ πάνω από 8.7. Και αυτό έχει μέχρι στιγμής δύο συνέπειες:

  1. Θέλω να ξαναβάλω Red Dead Redemption 2, να το τελειώσω αυτή τη φορά.
     
  2. Ξεκίνησα το γύρο της Μοντάνα με το (δωρεάν) C152 JPL αλλά τελικά μάλλον δεν είναι το ιδανικό αεροπλάνο για το υψόμετρο της περιοχής, τα βουνά στα δυτικά και τον καιρό που επικρατεί ήδη από τέτοια εποχή. Χθες αναγκάστηκα να ανέβω στα 10k πόδια αλλά είχε τόσο αέρα που οριακά δεν το έριξα στις βουνοκορφές (αν το MSFS είχε σωστή προσομοίωση έντονων καιρικών φαινομένων, το αεροπλάνο σίγουρα δεν θα την είχε βγάλει). Μ' αρέσει που το in-game ATIS του Glacier Park έδινε καθαρό καιρό και νέφη στα 3000' πόδια, όταν είχε βροχή και μικρή ορατότητα στα 1000' από το έδαφος.

    Το ωραίο όμως ήταν στην προηγούμενη VFR πτήση από Missouri Lake, βόρεια προς Great Falls και τελικά προσγείωση σε ένα κωλοχώρι 300 κατοίκων με όνομα... Dutton (yes!). Λίγο μετά την απογείωση το airspeed indicator σταμάτησε να λειτουργεί, όχι λόγω software bug, ούτε επειδή πάγωσε. Αλλά γιατί σύμφωνα με τους devs του C152 JPL, αν δεν βάλουμε το κάλυμμα του σωλήνα pitot μεταξύ πτήσεων, όλο και κάποιο έντομο θα πάει να χωθεί μέσα στο σωλήνα και θα προκαλέσει βλάβη.

    Αυτό ακριβώς έγινε και χθες, ένα κυριολεκτικό bug αφού είχα ξεχάσει να βάλω το κάλυμμα μετά το τέλος της προηγούμενης πτήσης που ήταν πριν... 5 μέρες. Αναγκάστηκα να κάνω το μεγαλύτερο μέρος της πτήσης βασιζόμενος απλώς στο DME speed από κοντινό VOR, που φυσικά δεν είναι ακριβές.

    Αυτή είναι η λεπτομέρεια που θα έπρεπε να έχουν τα αεροπλάνα του MSFS.

    Η δε Μοντάνα είναι υπέροχη. Η βορειοδυτική πεδιάδα είναι ένας πραγματικός ωκεανός χλόης 2-3 φορές το μέγεθος της Πελοποννήσου. Χωρίς GPS και VOR DME είναι εξαιρετικά δύσκολο να κρατάς τη διαδρομή σου και αναγκαστικά χρησιμοποιούσα VFR χάρτες για να ακολουθώ ποτάμια και εθνικές οδούς. Ευκαιρία να μάθω navigation με τον πατροπαράδοτο τρόπο, με χαρακτηριστικά εδάφους, υδραγωγεία, χρονομέτρηση, E6B και άλλα μεσαιωνικά.
Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

World Update XV από χθες με βελτιώσεις σε Denmark, Finland, Iceland, Norway, Sweden, Faroe Islands, Greenland, προσθήκη δέκα πόλεων με φωτογραμμετρία και custom made αεροδρόμια για τις παραπάνω χώρες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρω στα 9GB αν θυμάμαι καλά, που γενικά σερνόταν υπέρ του δέοντος για να κατέβει χθες βράδυ (μαζί με κάποια σκόρπια scenery updates από προηγούμενα WUs). Νομίζω αξίζει ο κόπος να περιπλανηθεί κάποιος με ένα μικρό GA σε αυτά τα υπέροχα τοπία. Κατά προτίμηση πριν πιάσουν τα μεγάλα κρύα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος αν μιλάς γενικά για τις διαφορές ανάμεσα στα δύο αεροσκάφη (που δεν είναι μεγάλες) ή για διαφορές ανάμεσα στις διαθέσιμες υλοποιήσεις. Φαντάζομαι τώρα πετάς με Α320 της Fenix ή της FBW; Αν θυμάμαι καλά μέχρι στιγμής δεν έχουν κυκλοφορήσει πολλά Α321 της προκοπής. Νομίζω η LatinVFR είχε βγάλει ένα με σχετικά αμφιλεγόμενες κριτικές.

Ίσως αξίζει να περιμένεις λίγο γιατί η Fenix είχε ανακοινώσει ότι θα βγάλει Α321 μέσα στη χρονιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Δεν είμαι σίγουρος αν μιλάς γενικά για τις διαφορές ανάμεσα στα δύο αεροσκάφη (που δεν είναι μεγάλες) ή για διαφορές ανάμεσα στις διαθέσιμες υλοποιήσεις. Φαντάζομαι τώρα πετάς με Α320 της Fenix ή της FBW; Αν θυμάμαι καλά μέχρι στιγμής δεν έχουν κυκλοφορήσει πολλά Α321 της προκοπής. Νομίζω η LatinVFR είχε βγάλει ένα με σχετικά αμφιλεγόμενες κριτικές.

Ίσως αξίζει να περιμένεις λίγο γιατί η Fenix είχε ανακοινώσει ότι θα βγάλει Α321 μέσα στη χρονιά.

Πετάω το κανονικό που δίνει το fsx και θέλω να παρω 321 από το store της Microsoft . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν πας από το μαμήσιο 320 σε αυτό που υπάρχει στο store (δηλαδή το LatinVFR) είναι σίγουρο ότι θα δεις μεγάλες διαφορές.

Αφού όμως θέλεις να πληρώσεις για το 321 (και πολύ καλά κάνεις!) θα σου πρότεινα καλύτερα να περιμένεις για αυτό που θα βγάλει η Fenix σε λίγους μήνες, που είναι βέβαιο ότι θα είναι καλύτερο από της LatinVFR.

Και στο μεταξύ να "αναβαθμιστείς" με το A32NX κατεβάζοντας το δωρεάν της FBW https://flybywiresim.com/ που είναι κατά πολύ ανώτερο από το μαμήσιο 320 Neo.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το game δεν υπάρχει επαφή με τίποτα άλλο στον τεχνικό τομέα στο pc σε πτηση είναι φωτορεαλισμός, λείπει μόνο ένα σωστό μαχητικό και φυσικά αναφέρομαι σε κάτι κατ΄ελάχιστο ρεαλιστικό και φυσικά όχι στα απαράδεκτα addons της Just Flight

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαχητικά υπάρχουν κάμποσα στο MSFS, φυσικά όχι ιδιαίτερα καλά ή λεπτομερή αλλά πραγματικά ποτέ δεν κατάλαβα την ιδέα των μαχητικών σε ένα τέτοιο sim πολιτικής αεροπορίας. Θυμάμαι κάποτε που πετούσα για πλάκα με F16 στο FS2004 και στο FSX. Είχε κάποιο ενδιαφέρον, αλλά με παρόμοιο τρόπο πετούσα και με τη... σκούπα του Χάρι Πότερ ή το έλκηθρο του Άη Βασίλη.

Θέλω να πω ότι όλα αυτά δεν είχαν ιδιαίτερο νόημα μετά από ένα σημείο, γιατί αν ήθελα τη σκούπα τότε έβαζα ένα κανονικό παιχνίδι Χάρι Πότερ, αν ήθελα F16 έβαζα Falcon 4.0 που είχε οπλικά συστήματα, αερομαχίες, βομβαρδισμούς, campaign κλπ.

Ομοίως τώρα υπάρχουν το DCS και το Falcon BMS αν θέλω να εκμεταλλευτώ τις δυνατότητες πολεμικών αεροσκαφών. Υπάρχουν βέβαια και οι μερακλήδες που προτιμούν τέτοια αεροσκάφη (μοντέρνα και παλαιά) για πτήσεις επίδειξης και όχι για μάχες. Εκεί θα  μπορούσε να κάνει κάτι το MSFS, αλλά δυστυχώς δεν βλέπω να υπάρχει ιδιαίτερη κίνηση.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Μαχητικά υπάρχουν κάμποσα στο MSFS, φυσικά όχι ιδιαίτερα καλά ή λεπτομερή αλλά πραγματικά ποτέ δεν κατάλαβα την ιδέα των μαχητικών σε ένα τέτοιο sim πολιτικής αεροπορίας. Θυμάμαι κάποτε που πετούσα για πλάκα με F16 στο FS2004 και στο FSX. Είχε κάποιο ενδιαφέρον, αλλά με παρόμοιο τρόπο πετούσα και με τη... σκούπα του Χάρι Πότερ ή το έλκηθρο του Άη Βασίλη.

Θέλω να πω ότι όλα αυτά δεν είχαν ιδιαίτερο νόημα μετά από ένα σημείο, γιατί αν ήθελα τη σκούπα τότε έβαζα ένα κανονικό παιχνίδι Χάρι Πότερ, αν ήθελα F16 έβαζα Falcon 4.0 που είχε οπλικά συστήματα, αερομαχίες, βομβαρδισμούς, campaign κλπ.

Ομοίως τώρα υπάρχουν το DCS και το Falcon BMS αν θέλω να εκμεταλλευτώ τις δυνατότητες πολεμικών αεροσκαφών. Υπάρχουν βέβαια και οι μερακλήδες που προτιμούν τέτοια αεροσκάφη (μοντέρνα και παλαιά) για πτήσεις επίδειξης και όχι για μάχες. Εκεί θα  μπορούσε να κάνει κάτι το MSFS, αλλά δυστυχώς δεν βλέπω να υπάρχει ιδιαίτερη κίνηση.

Φυσικά και παίζω στο DCS αλλά τα γραφικά του αναγλύφου είναι απείρως καλύτερα στο MFS2020 και στα δύο VR πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...