Προς το περιεχόμενο

ΝΕΑ ΑΠΑΤΗ ΑΝΤΙ 5ΨΗΦΙΑ


xboomx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

22 ώρες πριν, ikorolis είπε

το VPN υπάρχει

αλλά ξεχνάς κάτι βασικό ότι χρειάζεται σύνδεση με το διαδίκτυο και αυτή την δίνει ένας πάροχος

άρα κάποιος ξέρει ποιος είσαι αυτός είναι ο πάροχος της σύνδεσης σου με το διαδίκτυο

έτσι αν κάνεις κάτι παράνομο δεν σε σώνει το VPN φίλε μου αν θέλουν να σε βρουν οι αρμόδιες αρχές (επιβολής του νόμου) άνετα σε βρίσκουν.

μην νομίζεις ότι είσαι ανώνυμος γιατί αυτό θέλουν να πιστεύεις

ξέρω θα λες τώρα τι "λαλακίες" μας λέει αυτός

κάτσε να αλλάξει η νομοθεσία για τα πνευματικά δικαιώματα και να γίνουμε Ε.Ε και τότε θα δεις πως παρακάμπτουν το VPN που θα χρησιμοποιείς για να δεις ή να κατεβάσεις "παράνομα" αρχεία και θα σου στέλνει τον λογαριασμό στο σπίτι και θα λες πως με βρήκαν...

Καμία σχέση.

 

Τώρα σχετικά με το θέμα, η vodafone θα σου πιστώσει το ποσό και θα σε κατευθύνει να προχωρήσεις σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, guzel είπε

Καμία σχέση.

Τώρα σχετικά με το θέμα, η vodafone θα σου πιστώσει το ποσό και θα σε κατευθύνει να προχωρήσεις σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

άστο φίλε μου ... έχεις χάσει επεισόδια

όπως είπα περίμενε να αλλάξει η νομοθεσία για τα πνευματικά δικαιώματα (αργά ή γρήγορα θα γίνει) ας είναι καλά το νέο φρούτο που λέγεται "επιτροπή προστασίας πνευματικών δικαιωμάτων (αρκεί να δει κανείς ποιοι είναι τα αφεντικά και θα καταλάβει πολλά) και χωρίς να γίνει δικαστήριο αποφασίζουν και διατάζουν τους παρόχους να μπλοκάρουν όποια ιστοσελίδα γουστάρουν και τότε θα δεις πόσο "ανώνυμος" θα είσαι πίσω από VPN ... θα ήθελα να δω τι θα λες όταν θα έρχεται ο λογαριασμός σχετικά με το τι "κατέβασες παράνομα" στο σπίτι σου και μετά σε παρακαλώ να έρθεις να μου πεις μα εγώ ήμουν "ανώνυμος" γιατί χρησιμοποιούσα VPN.

ότι αφορά το θέμα που θίγει ο φίλος μας εδώ

Η VODAFONE σύμφωνα με τον φίλο μας απλά "νίπτει τας χείρας της" κοινώς λέει δεν ξέρει την DIMOCO

ο φίλος μας από την στιγμή που δεν κοιτάει από το VODAFONE Payments τι έχει αγοράσει ή σε τι υπηρεσία έχει συνδρομή

δεν έχει άλλη επιλογή

είναι μονόδρομος η καταγγελία σε όλες τις αρμόδιες αρχές με πρώτη φυσικά την ΕΕΤΤ και μετά όλους τους υπόλοιπους

αυτό το "νέο" φρούτο να είστε σίγουροι θα έρθει και στην COSMOTE/WIND

αρκετοί το περιμέναμε ότι θα συμβεί...λόγω ότι αλλάζει τον κανονισμό η ΕΕΤΤ και δεν θα απαιτείται ο PIN για να γραφτείς σε ΥΠΠ αλλά θα πρέπει να υπάρχει "εξερχόμενο γραπτό μήνυμα" από τον πελάτη/καταναλωτή/συνδρομητή ότι αποδέχεται την χρέωση

αυτό φυσικά χαλάει την "απάτη" έτσι οι εταιρείες πρέπει να βρουν νέο τρόπο για το "άρμεγμα" και να αυξήσουν τα κέρδη τους.

άλλωστε τι θα κάνει η ΕΕΤΤ θα τους πάρει την άδεια λειτουργίας...θα τους επιβάλλουν πρόστιμα...

θα κηρύξουν πτώχευση

θα βγάλουν νέα επωνυμία/αφμ

και θα συνεχίσουν...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, ikorolis είπε

άστο φίλε μου ... έχεις χάσει επεισόδια

όπως είπα περίμενε να αλλάξει η νομοθεσία για τα πνευματικά δικαιώματα (αργά ή γρήγορα θα γίνει) ας είναι καλά το νέο φρούτο που λέγεται "επιτροπή προστασίας πνευματικών δικαιωμάτων (αρκεί να δει κανείς ποιοι είναι τα αφεντικά και θα καταλάβει πολλά) και χωρίς να γίνει δικαστήριο αποφασίζουν και διατάζουν τους παρόχους να μπλοκάρουν όποια ιστοσελίδα γουστάρουν και τότε θα δεις πόσο "ανώνυμος" θα είσαι πίσω από VPN ... θα ήθελα να δω τι θα λες όταν θα έρχεται ο λογαριασμός σχετικά με το τι "κατέβασες παράνομα" στο σπίτι σου και μετά σε παρακαλώ να έρθεις να μου πεις μα εγώ ήμουν "ανώνυμος" γιατί χρησιμοποιούσα VPN.

 

Για να ξεμπλοκάρεις sites δεν χρειάζεσαι VPN. Απλά αλλάζεις τους DNS servers και βλέπεις τα πάντα.

Όσο για το κατέβασμα μπορείς να χρησιμοποιήσεις VPN over TOR.

Για όλα υπάρχουν λύσεις.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fisfirikos είπε

Για να ξεμπλοκάρεις sites δεν χρειάζεσαι VPN. Απλά αλλάζεις τους DNS servers και βλέπεις τα πάντα.

Όσο για το κατέβασμα μπορείς να χρησιμοποιήσεις VPN over TOR.

Για όλα υπάρχουν λύσεις.

μην ξεχνάς για όλα αυτά περνάς από τον πάροχο που σου δίνει την σύνδεση με το διαδίκτυο (με ότι σημαίνει αυτό)

άσε όμως την "εκτός θέματος συζήτηση"

και πες καμία λύση για το πρόβλημα του φίλου μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έχω λάβει κάτι παρόμοιο δύο φορές—βέβαια δεν δίνω σε καμιά σελίδα το κινητό μου για να κερδίσω και καλά κάποιο δώρο—δεν έδωσα σημασία, απλά έσβησα το μήνυμα χωρίς να απαντήσω οτιδήποτε και δεν έχω χρεωθεί κάτι. Μήπως είναι phishing για να απαντήσουμε και να δώσουμε πάτημα για τη χρέωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα πλαισια τις περιαγωγης εντος ΕΕ ολες οι εταιριες κινητης ειναι υποχρεωμενες να παραχωρουν ενα διαυλο ετσι ωστε να γινεται εφικτη η επικοινωνια. Δηλαδη αν εγω εχω ενα νουμερο απο μια χωρα της ΕΕ θα μπορω να επιλεξω αναμεσα σε cosmote/wind/vodafone με σκοπο να γινει περιαγωγη το νουμερο μου. Δυστυχως μονο στις Δυο πρωτες γινεται. Στην Βονταφον το απαγορευει. Μετα απο ψαξιμο στον φινλαδικο μου παροχο Telia. μου ειπαν οτι αυτο ειτε γινεται οτι η εταιρια εχει καποιους περιορισμους, ειτε οτι η εδρα τις δεν ειναι η ΕΕ. Απο εκει να πιααστητε μερικοι για το μεγεθος τις απατης.

Πολλες φορες ομως δεν αρκει μονο αυτο. Σε μερικα τηλεφωνα τις -TCL τα οποια τα μεταονομασε σε vodafone- εχουν ηδη προεγκατεστημενο λογισμικο με το οποιο κλειδωνει τον bootloader   ( σιγα ρε βονταφον που την ειδες hyuawei) για να μην περασεις acop λογισμικο. Εξαλλου οσοι επιασαν "vodafone" τηλεφωνο θα καταλαβουν τι εννοοω.

 

Βρηκα κατι σχετικο με την vodafone αλλα ασχετο με το θεμα. 

http://thesourgela.blogspot.com/2008/12/vodiafon.html

Επεξ/σία από Loinen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, xboomx είπε

Ναι όμως δυστυχώς εμένα αυτό δε με καλύπτει , διότι αυτό θα συνεχίζεται συνεχώς και δεν μπορώ κάθε βδομάδα να κάνω καταγγελίες.

Δεν χρειάζεται να κάνεις κάθε εβδομάδα καταγγελία, ισχύει αυτή που έχεις κάνει. Να κρατήσεις όλα τα sms και τα αποδεικτικά των χρεώσεων ώστε να αποζημιωθείς συνολικά. Σε προσωπική μου περίπτωση πίστευα κι εγώ ότι δεν θα βγει κάτι από τις καταγγελίες που είχα κάνει, αλλά 6 μήνες μετά μου επέστρεψαν όλα τα χρήματα. Δεν πρέπει να τους αφήσουμε έτσι, λίγο από το χρόνο μας κοστίζουν οι καταγγελίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ikorolis είπε

άστο φίλε μου ... έχεις χάσει επεισόδια

όπως είπα περίμενε να αλλάξει η νομοθεσία για τα πνευματικά δικαιώματα (αργά ή γρήγορα θα γίνει) ας είναι καλά το νέο φρούτο που λέγεται "επιτροπή προστασίας πνευματικών δικαιωμάτων (αρκεί να δει κανείς ποιοι είναι τα αφεντικά και θα καταλάβει πολλά) και χωρίς να γίνει δικαστήριο αποφασίζουν και διατάζουν τους παρόχους να μπλοκάρουν όποια ιστοσελίδα γουστάρουν και τότε θα δεις πόσο "ανώνυμος" θα είσαι πίσω από VPN ... θα ήθελα να δω τι θα λες όταν θα έρχεται ο λογαριασμός σχετικά με το τι "κατέβασες παράνομα" στο σπίτι σου και μετά σε παρακαλώ να έρθεις να μου πεις μα εγώ ήμουν "ανώνυμος" γιατί χρησιμοποιούσα VPN.

ότι αφορά το θέμα που θίγει ο φίλος μας εδώ

Η VODAFONE σύμφωνα με τον φίλο μας απλά "νίπτει τας χείρας της" κοινώς λέει δεν ξέρει την DIMOCO

ο φίλος μας από την στιγμή που δεν κοιτάει από το VODAFONE Payments τι έχει αγοράσει ή σε τι υπηρεσία έχει συνδρομή

δεν έχει άλλη επιλογή

είναι μονόδρομος η καταγγελία σε όλες τις αρμόδιες αρχές με πρώτη φυσικά την ΕΕΤΤ και μετά όλους τους υπόλοιπους

αυτό το "νέο" φρούτο να είστε σίγουροι θα έρθει και στην COSMOTE/WIND

αρκετοί το περιμέναμε ότι θα συμβεί...λόγω ότι αλλάζει τον κανονισμό η ΕΕΤΤ και δεν θα απαιτείται ο PIN για να γραφτείς σε ΥΠΠ αλλά θα πρέπει να υπάρχει "εξερχόμενο γραπτό μήνυμα" από τον πελάτη/καταναλωτή/συνδρομητή ότι αποδέχεται την χρέωση

αυτό φυσικά χαλάει την "απάτη" έτσι οι εταιρείες πρέπει να βρουν νέο τρόπο για το "άρμεγμα" και να αυξήσουν τα κέρδη τους.

άλλωστε τι θα κάνει η ΕΕΤΤ θα τους πάρει την άδεια λειτουργίας...θα τους επιβάλλουν πρόστιμα...

θα κηρύξουν πτώχευση

θα βγάλουν νέα επωνυμία/αφμ

και θα συνεχίσουν...

Επειδή βλέπω ότι επιμένεις, μπορείς να μας εξηγήσεις πως μπορεί ένας ISP να αποκρυπτογραφησει τα δεδομένα ενός χρήστη που χρησιμοποιεί VPN με AES-256GCM?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, fisfirikos είπε

Δεν κατάλαβες τίποτα από όσα έγραψα. Χαιρετίσματα.

αυτή είναι η άποψη σου φίλε μου απόλυτα σεβαστή

αλλά θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με αυτήν μιας και έχω γεννηθεί το (72) φαντάζομαι να γνωρίζεις τι έχει γίνει/συμβεί την δεκαετία του 80-90 στην Ελλάδα άρα όπως καταλαβαίνεις κάτι γνωρίζω από την τεχνολογία (πληροφορική)

επίσης ξέρεις δεν είναι το θέμα μας "το μπλοκάρισμα των γνωστών ιστοσελίδων" αν θες να το ξεπεράσεις αρκεί να ψάξεις στο GOOGLE θα βρεις την λύση.

ευχαριστώ

επίσης χαιρετίσματα

1 ώρα πριν, guzel είπε

Επειδή βλέπω ότι επιμένεις, μπορείς να μας εξηγήσεις πως μπορεί ένας ISP να αποκρυπτογραφησει τα δεδομένα ενός χρήστη που χρησιμοποιεί VPN με AES-256GCM?

Θα κάνεις λίγο υπομονή να αλλάξει η σχετική νομοθεσία για τα πνευματικά δικαιώματα και θα στα εξηγήσουν όλα αυτοί που θα σου στείλουν τον λογαριασμό στο σπίτι για ότι έχεις "παράνομα" κατεβάσει ή δει σε αυτούς μπορείς να κάνεις τις ερωτήσεις "μα καλά πως με βρήκατε αφού χρησιμοποιώ VPN".

2 ώρες πριν, hiper7 είπε

Κι εγώ έχω λάβει κάτι παρόμοιο δύο φορές—βέβαια δεν δίνω σε καμιά σελίδα το κινητό μου για να κερδίσω και καλά κάποιο δώρο—δεν έδωσα σημασία, απλά έσβησα το μήνυμα χωρίς να απαντήσω οτιδήποτε και δεν έχω χρεωθεί κάτι. Μήπως είναι phishing για να απαντήσουμε και να δώσουμε πάτημα για τη χρέωση;

αν έλαβες τέτοιο μήνυμα και είσαι πελάτης VODAFONE θα σε συμβούλευα να μπεις στην ιστοσελίδα της VODAFONE όπως δείχνει το screenshot του φίλου μας γιατί έχεις χρεωθεί απλά δεν το γνωρίζεις

δεν έχει να κάνει με κανένα γραπτό μήνυμα από πενταψήφιο αν έλαβες ή έστειλες

αυτός ο τρόπος σε χρεώνει άμεσα στον λογαριασμό της κινητής τηλεφωνίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ikorolis είπε

αυτή είναι η άποψη σου φίλε μου απόλυτα σεβαστή

αλλά θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με αυτήν μιας και έχω γεννηθεί το (72) φαντάζομαι να γνωρίζεις τι έχει γίνει/συμβεί την δεκαετία του 80-90 στην Ελλάδα άρα όπως καταλαβαίνεις κάτι γνωρίζω από την τεχνολογία (πληροφορική)

επίσης ξέρεις δεν είναι το θέμα μας "το μπλοκάρισμα των γνωστών ιστοσελίδων" αν θες να το ξεπεράσεις αρκεί να ψάξεις στο GOOGLE θα βρεις την λύση.

ευχαριστώ

επίσης χαιρετίσματα

Θα κάνεις λίγο υπομονή να αλλάξει η σχετική νομοθεσία για τα πνευματικά δικαιώματα και θα στα εξηγήσουν όλα αυτοί που θα σου στείλουν τον λογαριασμό στο σπίτι για ότι έχεις "παράνομα" κατεβάσει ή δει σε αυτούς μπορείς να κάνεις τις ερωτήσεις "μα καλά πως με βρήκατε αφού χρησιμοποιώ VPN".

αν έλαβες τέτοιο μήνυμα και είσαι πελάτης VODAFONE θα σε συμβούλευα να μπεις στην ιστοσελίδα της VODAFONE όπως δείχνει το screenshot του φίλου μας γιατί έχεις χρεωθεί απλά δεν το γνωρίζεις

δεν έχει να κάνει με κανένα γραπτό μήνυμα από πενταψήφιο αν έλαβες ή έστειλες

αυτός ο τρόπος σε χρεώνει άμεσα στον λογαριασμό της κινητής τηλεφωνίας.

Πολύ CSI βλέπεις.. Αν ήταν έτσι οι πάροχοι θα είχαν πρόσβαση σε στρατιωτικά δεδομένα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν περνάς μέσω VPN ο πάροχος δεν μπορεί να δει τίποτα, απλά ξέρει ότι χρησιμοποιείς VPN. Από την άλλη, η εταιρία που έχει το VPN έχει πρόσβαση σε ΟΛΑ σου τα δεδομένα. Παρότι ισχυρίζονται ότι δεν κρατάνε logs μετά από αυτό μπορείς να τους εμπιστευτείς; Κατα την γνώμη μου, ο μόνος τρόπος να είσαι ανώνυμος στο διαδίκτυο, είναι να πετάξεις το router από το παράθυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, guzel είπε

Πολύ CSI βλέπεις.. Αν ήταν έτσι οι πάροχοι θα είχαν πρόσβαση σε στρατιωτικά δεδομένα. 

δεν βλέπω CSI

σου είπα μην ανησυχείς

απλά έχε λίγο υπομονή...

θα αλλάξει η νομοθεσία για τα πνευματικά δικαιώματα

και τότε μπορείς να τους ρωτήσεις με ποιο τρόπο σε βρήκαν αφού έχεις VPN και σου έστειλαν τον λογαριασμό στο σπίτι

15 λεπτά πριν, constandinos είπε

Όταν περνάς μέσω VPN ο πάροχος δεν μπορεί να δει τίποτα, απλά ξέρει ότι χρησιμοποιείς VPN. Από την άλλη, η εταιρία που έχει το VPN έχει πρόσβαση σε ΟΛΑ σου τα δεδομένα. Παρότι ισχυρίζονται ότι δεν κρατάνε logs μετά από αυτό μπορείς να τους εμπιστευτείς; Κατα την γνώμη μου, ο μόνος τρόπος να είσαι ανώνυμος στο διαδίκτυο, είναι να πετάξεις το router από το παράθυρο.

για την ιστορία της συζήτησης

τα σίγουρα VPN μέχρι τώρα είναι Cyberghost (Ρουμανία) και Proton (Ελβετία)

δεν ξέρω τι λέει ένα καινούργιο που έκανε την εμφάνιση του και το υποστηρίζουν γνωστά torrent

το Private

επίσης να καθησυχάσω το πιο πάνω φίλο και να του πω ότι και εγώ έχω συνδρομή (σε όλα τα VPN) που κυκλοφορούν έτσι τα δοκιμάζω κιόλας...

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ikorolis είπε

δεν βλέπω CSI

σου είπα μην ανησυχείς

απλά έχε λίγο υπομονή...

θα αλλάξει η νομοθεσία για τα πνευματικά δικαιώματα

και τότε μπορείς να τους ρωτήσεις με ποιο τρόπο σε βρήκαν αφού έχεις VPN και σου έστειλαν τον λογαριασμό στο σπίτι

για την ιστορία της συζήτησης

τα σίγουρα VPN μέχρι τώρα είναι Cyberghost (Ρουμανία) και Proton (Ελβετία)

δεν ξέρω τι λέει ένα καινούργιο που έκανε την εμφάνιση του και το υποστηρίζουν γνωστά torrent

το Private

επίσης να καθησυχάσω το πιο πάνω φίλο και να του πω ότι και εγώ έχω συνδρομή (σε όλα τα VPN) που κυκλοφορούν έτσι τα δοκιμάζω κιόλας...

Δε με ενδιαφέρει η νομοθεσία. Με ενδιαφέρει ότι τεχνηκά είναι αδύνατο. Αν έχεις βρει τρόπο εσύ να πας για Νόμπελ 😂

Δε καταλαβαίνω τι σχέση έχουν τα πνευματικά δικαιώματα που έχεις κάνει καραμέλα με τα VPN δίκτυα 

Επεξ/σία από guzel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, guzel είπε

Δε με ενδιαφέρει η νομοθεσία. Με ενδιαφέρει ότι τεχνηκά είναι αδύνατο. Αν έχεις βρει τρόπο εσύ να πας για Νόμπελ 😂

Δε καταλαβαίνω τι σχέση έχουν τα πνευματικά δικαιώματα με τα VPN δίκτυα 

δεν με ενδιαφέρει το νόμπελ το αφήνω για εσάς.

δεν είναι τίποτα τεχνικά αδύνατο (έχει κάποιες προϋποθέσεις για να γίνει αλλά αυτοί που θα το κάνουν τις τηρούν)

για ένα και μοναδικό λόγο...

η πλειοψηφία αυτών που χρησιμοποιούν VPN είναι για να μπουν και να κατεβάσουν "παράνομο υλικό" ή για να δουν υλικό που δεν επιτρέπεται υπό άλλες προϋποθέσεις να δουν.

ελπίζω να σε κάλυψα.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...