Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν μου δείχνουν φωτό από τα καινούργια κινητά που έχουν πάρει οι εκάστοτε φίλοι, τους δείχνω φωτό από το κινητό που έχουν τραβηχτεί με Canon 5D Classic (Mark I) η οποία έχει 130-150 ευρώ στο eBay πλέον και δεν το πιστεύουν. Η καθαρότητα και η ευκρίνεια που έχει ακόμα και μια αρχαία - αλλά παραπάνω από τίμια - DSLR με έναν μέτριο FF φακό ξεπερνάει οποιοδήποτε κινητό.

Βέβαια όλα έχουν την χρησιμότητα τους. Πχ κάποιες φωτό χωρίς κινητό δεν θα είχαν τραβηχτεί ποτέ. Όπως selfies με τον γάτο μου το βράδυ που χαζεύω reddit στο κινητό και αποφασίζει να κάτσει πάνω στην μούρη μου!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, PadPoet είπε

Όταν μου δείχνουν φωτό από τα καινούργια κινητά που έχουν πάρει οι εκάστοτε φίλοι, τους δείχνω φωτό από το κινητό που έχουν τραβηχτεί με Canon 5D Classic (Mark I) η οποία έχει 130-150 ευρώ στο eBay πλέον και δεν το πιστεύουν. Η καθαρότητα και η ευκρίνεια που έχει ακόμα και μια αρχαία - αλλά παραπάνω από τίμια - DSLR με έναν μέτριο FF φακό ξεπερνάει οποιοδήποτε κινητό.

Βέβαια όλα έχουν την χρησιμότητα τους. Πχ κάποιες φωτό χωρίς κινητό δεν θα είχαν τραβηχτεί ποτέ. Όπως selfies με τον γάτο μου το βράδυ που χαζεύω reddit στο κινητό και αποφασίζει να κάτσει πάνω στην μούρη μου!

    👍👍👍 ..... και για την 5D , αλλά και για την ευκολία λήψης του γάτου . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/11/2023 στις 7:52 ΜΜ, CanonTux είπε

Για τους υπόλοιπους, έκανα μια απευθείας σύγκριση της Canon RP με την 80D με τους φακούς που είπα παραπάνω. Υπόψιν ότι ο 15-85 έχει οπτικά και εστίαση ποιότητας L. Δοκίμασα ίδια ISO, 3200-6400, σε ίδιο κάδρο, ίδια απόσταση από θέμα, ίδιο φωτισμό, ίδιο χρόνο έκθεσης. Οι μηχανές ήταν δίπλα η μία στην άλλη. Λοιπόν, όσοι μπορείτε, πηγαίνετε Full frame, τέλος. Όλα τα άλλα είναι κουραφέξαλα.

Εγώ θα κρατήσω την 80D, διότι είναι πολύ καλύτερο μηχάνημα για απαιτητικούς, και έχω και πολλούς φακούς EF-S, μην ξεχνάμε και το USM του 15-85. Αλλά όταν ποτέ αποφασίσω να αλλάξω σύστημα, δεν ακούω τίποτα άλλο, μόνο FF.

Λοιπόν, όσον αφορά τη σύγκριση της RP με την 80d: είχα την 80d και την 90d και έχω δοκιμάσει αρκετά και την RP. Πρόκειται για μία DSLR και αυτό από μόνο του θεωρώ, όπως έχω γράψει και αλλού, ότι είναι κάτι που με φακούς γρήγορους δημιουργεί πρόβλημα όσον αφορά την εστίαση. Κατά τα άλλα η 80d έχει κάθε κουμπί εκεί που το χρειάζεσαι, είναι ένα πολύ ώριμο εργονομικά σώμα και πλέον έχοντας την εμπειρία και από την 90d θα παρέμενα στην 80d αν δεν ήθελα να πάω σε mirrorless και δε θα αναβάθμιζα ποτέ στην 90d (έλλειψη σοβαρών φακών για τόσα megapixels, ακόμη και οι ακριβοί sigma 18-35 1.8 και 50-100 1.8 δεν κάθονταν καθόλου άνετα μπροστά στον αισθητήρα της 90d). Όσον αφορά την RP είναι ένα πιο χομπίστικο σώμα σε σχέση με την 80d, αλλά έχουν έναν απίστευτο αισθητήρα που απλά περιβάλλεται από μέτρια περιφερειακά για να κρατήσουν χαμηλά την τιμή. Ανάμεσα στις 2 φυσικά θα διάλεγα την RP, αν και η 80d είναι τανκ κατασκευαστικά και τέλεια εργονομικά, εκτός από την έλλειψη joystick.

Κυνηγώντας την καλύτερη δυνατή ποιότητα εικόνας, συμφωνώ σε αυτό που λες για τις FF. Με μια εξαίρεση: αν έχουμε crop αισθητήρες με sharp και γρηγορους φακούς, τότε μιλάμε τελικά για το ίδιο αποτέλεσμα και στην crop. Κάτι που δεν κάνει όμως η Canon. Το κάνουν παραδίπλα άλλοι με μεγάλη επιτυχία.

Επειδή πέρασα από την κατάσταση που είσαι τώρα συμφωνώ και στο τελευταίο: μην σκεφτείς να αναβαθμίσεις σε άλλη DSLR ή mirrorless crop, εκτός αν φύγεις από την canon στη δεύτερη περίπτωση. Η μόνη αναβάθμιση για τη μηχανή που έχεις παραμένοντας στην Canon είναι  mirrorless FF. Και σίγουρα μη σκεφτείς ποτέ την 90d, εκτός αν θες μια απίστευτα ικανή μηχανή χωρίς φακούς.

Επεξ/σία από zipo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Να ρωτήσω εδώ για να μην ανοίγω thread γιατί ταιριάζει και με το θέμα.

Μετέφερα τον παλιό μου Αγγλικό αριθμό από ένα iPhone 8 σε ένα iPhone 13 Pro. Ωραία λέω, κάτσε να δοκιμάσω τα RAW features. Δυστυχώς έχει μόνο Apple ProRAW που σημαίνει ότι δεν είναι ένα στανταρ RAW αρχείο, πάλι έχει κάνει κάποια επεξεργασία η Apple. Άσε που το DxO RAW δεν το δέχεται επειδή δεν είναι στανταρ RAW αρχείο.

Οπότε οι εξής ερωτήσεις:

1) Μπορώ να κάνω το iPhone 13 Pro να σουτάρει κανονικά RAW αρχεία; Αν ναι φαντάζομαι χρειάζομαι third party app σωστά; Ποιό προτείνετε; Free ή one time payment, μακριά από subscription μοντέλα.
2) Υπάρχει κάποιο εναλλακτικό πρόγραμμα σαν το DxO Pure RAW για DNG αρχεία ώστε να φορτώσω τις Apple PRoRAW φωτογραφίες από το iPhone 13 Pro;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το Apple ProRAW είναι το RAW που θέλεις από το κινητό σου. Ένα απλό RAW αρχείο όπως το τραβάνε οι φωτογραφικές μηχανές θα ήταν σαφώς χειρότερης ποιότητας (ανάλογης του μικρού μεγέθους του αισθητήρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickolas είπε

Νομίζω το Apple ProRAW είναι το RAW που θέλεις από το κινητό σου. Ένα απλό RAW αρχείο όπως το τραβάνε οι φωτογραφικές μηχανές θα ήταν σαφώς χειρότερης ποιότητας (ανάλογης του μικρού μεγέθους του αισθητήρα).

Χα χα, άρα η Apple επεξεργάζεται ΚΑΙ τα αρχεία Raw που τελικά δεν είναι και τόσο Raw (ωμά, ανεπεξέργαστα). Ένα απλό όπως το τραβάνε οι  φωτογραφικές, χα χα, τι άλλο θα διαβάσουμε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, CanonTux είπε

Χα χα, άρα η Apple επεξεργάζεται ΚΑΙ τα αρχεία Raw που τελικά δεν είναι και τόσο Raw (ωμά, ανεπεξέργαστα). Ένα απλό όπως το τραβάνε οι  φωτογραφικές, χα χα, τι άλλο θα διαβάσουμε!

     Σε καθαρά τεχνικό επίπεδο έτσι είναι και ίσως δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος για να ψάχνει κάποιος πρόγραμμα επεξεργασίας για τέτοια αρχεία που τραβήχτηκαν από smartphone , όποιο κι' αν είναι αυτό κι' όπως κι' αν λέγεται . Φυσικά αυτό δεν είναι δεσμευτικό και ο καθένας προχωράει όπως επιθυμεί . 

   Δυστυχώς όμως υπάρχει και το αισθητικό μέρος , όπου αν κάποιος δεν έχει προχωρήσει στην εξέλιξη της ματιάς του , δεν πρόκειται να γίνει καλύτερος η χειρότερος είτε με χρήση dedicated φωτογραφικού συνόλου , είτε με smartphone , είτε με εξελιγμένη compact και πάει λέγοντας .

  Ότι εξυπηρετεί καλύτερα τις ανάγκες του καθενός κι' αν τις έχει ξεκαθαρισμένες ο ίδιος , ακόμη καλύτερα . 

  Δεν βλέπω σε τι απέχει η χρήση mirrorlles τελευταίας κοπής με την χρήση εξελιγμένου smartphone από πολλούς που τραβάνε έτσι για να τραβάνε . 

  Δεν υστερεί δλδ η χρήση smartphone σε τίποτε από μία τυπική mirrorlles με κιτ φακό αν κάποιος βαράει στου κουτρούλη το γάμο . 

   Σε καθαρά τεχνικό επίπεδο , η διαφορά είναι ξεκάθαρη και έχει εξαντληθεί το ζήτημα δεόντως .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickolas είπε

Νομίζω το Apple ProRAW είναι το RAW που θέλεις από το κινητό σου. Ένα απλό RAW αρχείο όπως το τραβάνε οι φωτογραφικές μηχανές θα ήταν σαφώς χειρότερης ποιότητας (ανάλογης του μικρού μεγέθους του αισθητήρα).

To apple proraw είναι προεπεξεργασμένο αρχείο raw. Αρα με απώλειες στο πρωτογενές υλικό
Είναι αναληθές πως το proraw αρχείο έχει καλύτερη ποιότητα υλικού απο το raw αρχείο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nickolas είπε

Νομίζω το Apple ProRAW είναι το RAW που θέλεις από το κινητό σου. Ένα απλό RAW αρχείο όπως το τραβάνε οι φωτογραφικές μηχανές θα ήταν σαφώς χειρότερης ποιότητας (ανάλογης του μικρού μεγέθους του αισθητήρα).

Ένα τέτοιο αρχείο δεν είναι χειρότερο. Απλά περιέχει ΟΛΗ την πληροφορία χωρίς καμιά επεξεργασία. Μην επαναλαμβάνουμε ύλη νηπιαγωγείου παρακαλώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ProRaw της Apple είναι RAW από ~15 φώτο σε 1. Έτσι έχει γαλάζιους ουρανούς χωρίς θόρυβο και καλό δυναμικό εύρος.

Αν πέσεις σε απλό RAW 1 φωτογραφίας, δουλεύεις με έναν τεχνολογικά καλό αλλά μικρό αισθητήρα.

Το βασικό είναι ότι το RAW της Apple μπορείς να το κάνεις σχεδόν ό,τι θέλεις. Εφόσον η αρχική σκηνή είχε φως μπορείς να σηκώσεις 5 stop τις σκιές ή να ρίξεις 5 στοπ τα highlights και να έχεις κάτι που βλέπεται.

Εφόσον τονίζω η αρχική σκηνή είχε φως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, nickolas είπε

To ProRaw της Apple είναι RAW από ~15 φώτο σε 1. Έτσι έχει γαλάζιους ουρανούς χωρίς θόρυβο και καλό δυναμικό εύρος.

Αν πέσεις σε απλό RAW 1 φωτογραφίας, δουλεύεις με έναν τεχνολογικά καλό αλλά μικρό αισθητήρα.

Το βασικό είναι ότι το RAW της Apple μπορείς να το κάνεις σχεδόν ό,τι θέλεις. Εφόσον η αρχική σκηνή είχε φως μπορείς να σηκώσεις 5 stop τις σκιές ή να ρίξεις 5 στοπ τα highlights και να έχεις κάτι που βλέπεται.

Εφόσον τονίζω η αρχική σκηνή είχε φως

Για ανέβασε εδώ ένα τέτοιο αρχείο δικό σου να δούμε κι εμείς οι φτωχοί. Όπως βγήκε από το κινητό σου, έτσι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, CanonTux είπε

Για ανέβασε εδώ ένα τέτοιο αρχείο δικό σου να δούμε κι εμείς οι φτωχοί. Όπως βγήκε από το κινητό σου, έτσι;

     Τώρα χτύπησες φλέβα ......... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, CanonTux είπε

Για ανέβασε εδώ ένα τέτοιο αρχείο δικό σου να δούμε κι εμείς οι φτωχοί. Όπως βγήκε από το κινητό σου, έτσι;

:lol:  :lol:

Δικαιολογείσαι λόγω απειρίας στο φόρουμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CanonTux είπε

Κάνεις μεγάλο λάθος...😉

    Αν ανέβει η φωτογραφία ....... λέμε τώρα ........ μη μας αφήσετε στην απ' έξω ........ αιώνας άλλαξε κι' ακόμα είμαστε στο περίμενε ......... ενημερώστε μας ........ να κρατήσουμε αντίγραφο ......... συλλεκτικό ......... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...