Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, LongTom είπε

Εδώ πρέπει να βάλεις το μέσο "κατανάλωσης".
Εάν το "κοινό" σου είναι αποκλειστικά σε κινητά και τάμπλετ (και συνήθως μέτριοχαμηλής ποιότητας) και βλέπουν τις φωτογραφίες σε σάιτ/σόσιαλ που πέφτει συμπίεση της αρκούδας, λογικό είναι να κράζουν πολλοί ότι "όλα τα ίδια είναι, το άη φόνι βγάζει τόσο καλές φωτογραφίες όσο οι ακριβές κάμερες!!111!". 
Εάν πας σε μεγάλες εκτυπώσεις, μεγάλες οθόνες κ.ο.κ., τότε η διαφορά είναι τεράστια και άμεσα ορατή. 
Σε τέτοιες αναλύσεις, οι φωτο από το κινητό συνήθως βγαίνουν παστελογραφίες ή περίεργο ΑΙ νιανια.

Πολύ πολύ σωστό. Μιλάω με φίλους που βλέπουν τις φωτογραφίες που μπορεί να στείλω μέσω ενός μηνύματος (messegner, imessage, whatsapp, εκτός viber) και μου λένε "πολύ ωραία αλλά όταν ζουμάρω θολώνει". Εκεί θολώνω εγώ βασικά, όχι η φωτό.

Επεξ/σία από zipo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όλα τα μέσα επικοινωνίας (messenger κλπ.) μειώνουν πολύ την ποιότητα της φωτογραφίας όταν την στέλνεις με αυτά. Εσχάτως και το Iphone όταν μου έστειλαν κάτι με Airdrop ήρθε πιο συμπιεσμένο. Οπότε αποστολή με email ή κάποια εφαρμογή για αρχεία.

Πλεονέκτημα των νέων Iphone είναι ότι θα δίνουν 24ΜΡ με live photo στα ~2,5ΜΒ αρχείο. Που πέραν των πολλών καρέ έχει τουλάχιστον παρόμοια πληροφορία με το JPEG αλλά στο 1/4 του μεγέθους!

image.png.57040a0ed692cadd18de9b4690694ba9.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, nickolas είπε

Όλα τα μέσα επικοινωνίας (messenger κλπ.) μειώνουν πολύ την ποιότητα της φωτογραφίας όταν την στέλνεις με αυτά. Εσχάτως και το Iphone όταν μου έστειλαν κάτι με Airdrop ήρθε πιο συμπιεσμένο. Οπότε αποστολή με email ή κάποια εφαρμογή για αρχεία.

Πλεονέκτημα των νέων Iphone είναι ότι θα δίνουν 24ΜΡ με live photo στα ~2,5ΜΒ αρχείο. Που πέραν των πολλών καρέ έχει τουλάχιστον παρόμοια πληροφορία με το JPEG αλλά στο 1/4 του μεγέθους!

image.png.57040a0ed692cadd18de9b4690694ba9.png

Τώρα που είδα αυτό: δεν το γνωρίζω σίγουρα, αλλά αν αυτός ο τύπος τρέχει προς την κάμερα, υπάρχει κάτι αντίστοιχο με το servo af που ακολουθεί το μάτι; Ή αν κινείται δε θα εστιάζει στο πρόσωπο ή θα χάνεται το bokeh που δημιουργεί; Θεωρώ πως χάνεται, αλλά δεν το ξέρω σίγουρα.

Το μικρό μέγεθος αρχείου είναι κάτι θετικό. Ειδικά εγώ, τα jpg τα έχω καθαρά για εύκολο διαμοιρασμό. Δε θα με πείραζε ακόμη και να είχε λιγότερη πληροφορία. Τα RAW είναι αυτά που με ενδιαφέρουν για επεξεργασία.

Πάντως έχουν κάνει τέτοια δουλειά στην apple που θεωρώ πως μόνο καλό κάνει και ξυπνάει τις canon, nikon, sony, fuji, olympus κλπ.. Επιτέλους ας ασχοληθούν με τους μικρότερους αισθητήρες ισάξια οι 3 πρώτες. Θεωρώ πως πλέον πρέπει να δώσει κάποιος πράγματι ένα πολύ σεβαστό ποσό για να πει ότι παίρνει καλύτερο αποτέλεσμα από ένα τέτοιο τηλέφωνο. Βέβαια οι φακοί μένουν για πολλά πολλά χρόνια, ενώ αυτό θα είναι πάλι ξεπερασμένο σε 3-4 χρόνια.

Επεξ/σία από zipo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bXqj4gp.jpg

nickolas αυτή εδώ η φωτογραφία, τραβήχτηκε με την "αρχαία" Canon 1Ds Mark 3, που βγήκε το 2007, 16 χρόνια πριν, με τον 50/1.8 STM της Canon(αξίας 89 ευρώ) και πέρα από ελάχιστη επεξeργασία στο lightroom, ίναι όπως βγήκε από την μηχανή.

Μάντεψε με τι iso εβγαλε αυτή την φωτογραφία το βράδυ(γύρω στισ 23:00) και αν το βρεις, σκέψου τι φωτογραφία θα έβγαζε το iphone, έτσι και τολμούσες να βάλεις το ίδιο iso σε αυτο....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, nickolas είπε

 

image.png.57040a0ed692cadd18de9b4690694ba9.png

Ο bob ross το ζωγράφισε το μάτι; 

Γιατί άμα δεις ευκρίνεια σε μάτι ακόμα και στο 1.8 με viltrox 85/35 θα κλαις και εσύ και ο μηλοκλεφτης.. μη σου πω και με τον Κιτ μου 24-50 στα 24 f4 όσο ξεκινάει...που σε φωτό του γιου μου στο μάτι ξεχωρίζει η βλεφαρίδα μια μια ..

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, stratigos24 said:

Γιατί άμα δεις ευκρίνεια σε μάτι ακόμα και στο 1.8 με viltrox 85/35 θα κλαις 

Καλά για Nikon Full frame mirrorless μιλάς εσύ τώρα ; Αν δει ευκρίνεια από σκαναρισμένο φιλμ , το φθηνότερο agfa , βγαλμένο με nikkormat που ήταν η φθηνιάρα του 1965 , θα κλαίει . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Καλά για Nikon Full frame mirrorless μιλάς εσύ τώρα ; Αν δει ευκρίνεια από σκαναρισμένο φιλμ , το φθηνότερο agfa , βγαλμένο με nikkormat που ήταν η φθηνιάρα του 1965 , θα κλαίει . 

 

Ναι οκ, δεν έχω εικόνα ...  δε ξέρω.. με μια ταπεινή tz7 lumix ξεκίνησα το 2009-2010... .. δεν έχω πάει τόσο πίσω..😂 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Ναι οκ, δεν έχω εικόνα ...  δε ξέρω.. με μια ταπεινή tz7 lumix ξεκίνησα το 2009-2010... .. δεν έχω πάει τόσο πίσω..😂 

Δεν είναι η σύγκριση που αναφέρθηκε απλώς μιας και όταν το είχα δει είχα κλάψει και εγώ το παραθέτω. 

https://petapixel.com/2020/03/19/8x10-film-vs-150mp-digital-can-150-megapixels-compete/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

😂😁🤣

27 λεπτά πριν, pifilos είπε

Δεν είναι η σύγκριση που αναφέρθηκε απλώς μιας και όταν το είχα δει είχα κλάψει και εγώ το παραθέτω. 

https://petapixel.com/2020/03/19/8x10-film-vs-150mp-digital-can-150-megapixels-compete/

Πωλείται d850, point and shoot compact camera ...

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Ναι οκ, δεν έχω εικόνα ...  δε ξέρω.. με μια ταπεινή tz7 lumix ξεκίνησα το 2009-2010... .. δεν έχω πάει τόσο πίσω..😂 

     Όταν λέει δεν έχει εικόνα ...... μάλλον γέμισε η κάρτα μνήμης ........ το άλλο δεν το πολυκατάλαβα ....... τι θέλει να πει ότι δεν έχει πάει τόσο πίσω στο μενού μάλλον ....... 

IMG_20230928_235057~2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

   Τόση σκοτούρα ........ για να αποδείξουν τι άραγε ........ όταν οι 9 στους 10 θα προτιμήσουν τι άλλο ...... ένα Smartphone ....... σκοτίστηκαν για φακούς και λοιπά ........ για βάθη πεδίου , για macro ....... άντε να κάτσεις να εξηγήσεις στον άλλο τι κάνουν τα 200 ονομαστικά μεγαπίξελ του X smartphone , σε σχέση με τα 16 η τα 24 μιάς μηχανής , θες να τα κάψει όλα μέσα στο κεφάλι του ........ αφού γράφει απ' έξω ξεκάθαρα και φαίνεται ....... 200 ...... φαίνονται και οι 3 , 4 κάμερες ....... εσένα που φαίνονται οι φακοί που μας λες ότι έχεις δλδ ........ ο ένας φαίνεται ...... τι ποιότητες εικόνας μας λες ....... τραβάει ο άλλος μία τσακ μπαμ close up , ρίχνει κι' ένα κροπάρισμα το software και να η macro ...... κάτσε τώρα εσύ να ψάχνεις για ring flash και να γονατίζεις στα χόρτα ....... 

  Εικόνισμα έπρεπε να τον κάνετε τον Νικόλα , διότι προσπαθεί να σας γλυτώσει από ένα κάρο μπελάδες χώρια τα λεφτά ....... αλλά εσείς εκεί ....... όχι ...... 

     Άλλος ........ τώρα περάσαμε από το πέθαναν οι DSLR , στο πέθαναν οι κάμερες γενικά ........ φυσικά ξεχνάει να μας πει τι γίνεται αν χρειαστεί 600αρης prime , αλλά γενικά ξεχνάει πολλά ....... σαν να μου λένε γιατί το Land Rover Defender έχει το καβούκι μονόπλευρα στους άξονες αντί στη μέση ....... έλα μου ντε ....... SUV να γράφει και δε βαριέσαι ....... γενικά ...... γενικότητες ...... 

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, smpt είπε

η καλύτερη φωτογραφική είναι αυτή που έχεις μαζί σου την στιγμή που την θες.

Ισχύει, αλλά με την ιδια έννοια που για πολλούς ισχύει ότι η καλύτερη γκόμενα είναι αυτή που έχουν ανάμεσα στα πόδια τους επειδή είναι διαθέσιμη 24/7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Ισχύει, αλλά με την ιδια έννοια που για πολλούς ισχύει ότι η καλύτερη γκόμενα είναι αυτή που έχουν ανάμεσα στα πόδια τους επειδή είναι διαθέσιμη 24/7

Απίστευτος!... Α-λη-σμό-νη-τη ατάκα!...

Επεξ/σία από TouPia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...