Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Ο φωτογράφος, σίγουρα δεν είναι η φωτογραφική. Αλλά για να είναι φωτογράφος, χρειάζεται μια φωτογραφική. Οποιαδήποτε. Φωτογραφική όμως .  Όχι κινητό , ούτε τηλέγραφο ούτε μοτορόλα. Η κορυφή των φωτογραφικών , παραμένει διαχρονικά σταθερή  . 

Linhof_000140_RD1_a1308.jpg

    Κι' όμως υπάρχουν λύσεις και για γάμους , βαπτίσεις κλπ ......... αυτός δεν θέλει να καταλάβει ότι μπορεί να παρουσιάσει καινοτομίες με το smartphone και να βγάλει κάνα φράγκο .

   

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χτες με φώναξε ένας φίλος που έχει μια ταβέρνα να βγάλω καμιά καλή φωτογραφία να σηκώσει στο site του στο ίντερνετ γιατί το κινητό του (iphone 12) δεν βγαζει καλές. Έβγαλα βέβαια με μια απλή bridge camera που έχω, την Panasonic fz82, μοντέλο του 2017 το οποίο αποσύρθηκε το 2022, παρόλο που εγώ την αγόρασα πριν κάνα δίμηνο. Γενικά η μηχανή αποσύρεται για νεότερα μοντέλα. ΠΑΡΟΛΑ αυτά ναι έβγαλα ξεκαθαρα καλύτερες φωτογραφίες συγκριτικά με το κινητό του και να σκεφτείτε ότι ακόμα μαθαίνω. Φανταστείτε λοιπόν κάποιος με κάποια dslr ή mirrorless πόσο καλύτερα θα έβγαζε, διότι γνωρίζω ότι αυτή που έχω είναι χαμηλών δυνατοτήτων ΌΜΩΣ είναι πολύ καλύτερη από ένα κινητό.

 

 

Μετά από αυτά, θα πάει να πάρει το iphone 14 (το σκέφτονταν καιρό) , ώστε να βγάζω πάλι καλύτερες φωτό :) .

 

ΔΕν γίνεται με κινητό παιδιά, μέχρι πριν 2 μήνες κινητό είχα ΔΕΝ είναι το ίδιο, μην συζητάτε τζάμπα. ΔΕΝ συγκρίνονται.

 

 

Ευχαριστω για τον χρόνο σας.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με μία EOS 5D (mark I) του 2005 , θα έβγαζες καλύτερες φωτογραφίες στην ταβέρνα , ειδικά αν είχες φλας.

Με φλας έβγαζαν σούπερ φωτογραφίες και οι κάμερες δημοσιογράφων (press) του 1950 , που ήταν μεγάλου φορμάτ , 4 Χ 5. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, anarchy79 said:

Χτες με φώναξε ένας φίλος που έχει μια ταβέρνα να βγάλω καμιά καλή φωτογραφία να σηκώσει στο site του στο ίντερνετ γιατί το κινητό του (iphone 12) δεν βγαζει καλές. Έβγαλα βέβαια με μια απλή bridge camera που έχω, την Panasonic fz82, μοντέλο του 2017 το οποίο αποσύρθηκε το 2022, παρόλο που εγώ την αγόρασα πριν κάνα δίμηνο. Γενικά η μηχανή αποσύρεται για νεότερα μοντέλα. ΠΑΡΟΛΑ αυτά ναι έβγαλα ξεκαθαρα καλύτερες φωτογραφίες συγκριτικά με το κινητό του και να σκεφτείτε ότι ακόμα μαθαίνω. Φανταστείτε λοιπόν κάποιος με κάποια dslr ή mirrorless πόσο καλύτερα θα έβγαζε, διότι γνωρίζω ότι αυτή που έχω είναι χαμηλών δυνατοτήτων ΌΜΩΣ είναι πολύ καλύτερη από ένα κινητό.

 

 

Μετά από αυτά, θα πάει να πάρει το iphone 14 (το σκέφτονταν καιρό) , ώστε να βγάζω πάλι καλύτερες φωτό :) .

 

ΔΕν γίνεται με κινητό παιδιά, μέχρι πριν 2 μήνες κινητό είχα ΔΕΝ είναι το ίδιο, μην συζητάτε τζάμπα. ΔΕΝ συγκρίνονται.

 

 

Ευχαριστω για τον χρόνο σας.

Κανεις δεν το συζητάει εκτος απο τον topic starter.

Ο TS αγορασε μια καλη καμερα (canon m200!) και δεν κατάφερε ποτε να βγαλει μια καλη καθαρη φωτογραφία.

Ενω απο το iphone του έβγαιναν ολες καθαρές!

Αρα τι κάνει;

Αντι να κατσει να μαθει 3 πραγματα για ενα μηνα, να βγαζει φωτο σωστες

αφοσιώνεται στα καμερο κινητα επειδη μεχρι εκει θέλει να μάθει.  Να παταει απλος 1 κουμπι δλδ.

Και για να καλύψει την αμάθεια του ανοιγει αυτο το θεμα το 2016, που κρατάει ακομα το 2023. Μυαλο δεν εχει βαλει απο τοτε φαντάσου. Ακόμα τα ιδια λεει.

Και οι υπόλοιποι απλα νομίζω κανουμε το καλαμπουρι μας με αυτα που διαβαζουμε.

Περναμε καλα, πινουμε το καφεδάκι μας και διαβαζουμε για τα ισοδύναμα που με τοσο παθος υποστηρίζει 

 

 

 

Επεξ/σία από alx301
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

screenshot.png.ac15128964f421eee6bd4417bdc285e3.pngΑυτό είναι κροπ από την νέα Ζ8 της Νικον. Εδώ (κλικ) είναι η εικόνα ολόκληρη

Παρατηρείστε ότι τα μάτια είναι κάπως θολά. Τα 45ΜΡ στο 36/2.8 προφανώς είναι απαιτητικά. Αντίθετα οι βλεφαρίδες στο κάτω αριστερό βλέφαρο όπως βλέπουμε τη φώτο μάλλον είναι το σημείο εστίασης. Σε όλες τις φώτο η Z8 το κάνει αυτό (και νομίζω όλες οι τελευταίες Νίκον)

Αντίθετα δείτε πως τα μάτια ξεχωρίζουν στο ταπεινό Iphone 12. (προφανώς τα 12ΜΡ δε συγκρίνονται με τα 45ΜΡ της Νίκον). Αλλά η εστίαση είναι στο δεξί όπως το βλέπουμε μάτι.

screenshot.png.25bbc8bc26e41832a1b111b5e2432b38.png

Εδώ κλικ η εικόνα ολόκληρη από το Iphone

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, nickolas είπε

screenshot.png.ac15128964f421eee6bd4417bdc285e3.pngΑυτό είναι κροπ από την νέα Ζ8 της Νικον. Εδώ (κλικ) είναι η εικόνα ολόκληρη

Παρατηρείστε ότι τα μάτια είναι κάπως θολά. Τα 45ΜΡ στο 36/2.8 προφανώς είναι απαιτητικά. Αντίθετα οι βλεφαρίδες στο κάτω αριστερό βλέφαρο όπως βλέπουμε τη φώτο μάλλον είναι το σημείο εστίασης. Σε όλες τις φώτο η Z8 το κάνει αυτό (και νομίζω όλες οι τελευταίες Νίκον)

Αντίθετα δείτε πως τα μάτια ξεχωρίζουν στο ταπεινό Iphone 12. (προφανώς τα 12ΜΡ δε συγκρίνονται με τα 45ΜΡ της Νίκον). Αλλά η εστίαση είναι στο δεξί όπως το βλέπουμε μάτι.

screenshot.png.25bbc8bc26e41832a1b111b5e2432b38.png

Εδώ κλικ η εικόνα ολόκληρη από το Iphone

Ο φωτισμός στην πρώτη φωτογραφία είναι πολύ κακός, θα μπορούσαμε να πούμε ότι μπορεί να επιρρέασε την εστίαση αλλα σίγουρα τα μάτια είναι αρκετά σκοτεινά για να πούμε ότι είναι εντελώς θολά, αντίθετα η δεύτερη είναι πιό κοντά και με ιδανικό φωτισμό στο δεξί μάτι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, nickolas είπε

screenshot.png.ac15128964f421eee6bd4417bdc285e3.pngΑυτό είναι κροπ από την νέα Ζ8 της Νικον. Εδώ (κλικ) είναι η εικόνα ολόκληρη

Παρατηρείστε ότι τα μάτια είναι κάπως θολά. Τα 45ΜΡ στο 36/2.8 προφανώς είναι απαιτητικά. Αντίθετα οι βλεφαρίδες στο κάτω αριστερό βλέφαρο όπως βλέπουμε τη φώτο μάλλον είναι το σημείο εστίασης. Σε όλες τις φώτο η Z8 το κάνει αυτό (και νομίζω όλες οι τελευταίες Νίκον)

Αντίθετα δείτε πως τα μάτια ξεχωρίζουν στο ταπεινό Iphone 12. (προφανώς τα 12ΜΡ δε συγκρίνονται με τα 45ΜΡ της Νίκον). Αλλά η εστίαση είναι στο δεξί όπως το βλέπουμε μάτι.

screenshot.png.25bbc8bc26e41832a1b111b5e2432b38.png

Εδώ κλικ η εικόνα ολόκληρη από το Iphone

Το point ποιο είναι ;  Ότι είναι προβληματικό το σύστημα εστίασης της Nikon ; Ότι δεν το χρησιμοποιήσε σωστά ο φωτογράφος που έβγαλε τη φωτογραφία (εν προκειμένω ο Richard Butler) ;  Ή η έλλειψη ποιότητας εικόνς από το iphone που είναι σα να βγήκε από Α.Ι. (αν και τίμιο αποτέλεσμα για τον τυπικό χρήστη τέτοιων συσκευών). ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickolas είπε

screenshot.png.ac15128964f421eee6bd4417bdc285e3.pngΑυτό είναι κροπ από την νέα Ζ8 της Νικον. Εδώ (κλικ) είναι η εικόνα ολόκληρη

Παρατηρείστε ότι τα μάτια είναι κάπως θολά. Τα 45ΜΡ στο 36/2.8 προφανώς είναι απαιτητικά. Αντίθετα οι βλεφαρίδες στο κάτω αριστερό βλέφαρο όπως βλέπουμε τη φώτο μάλλον είναι το σημείο εστίασης. Σε όλες τις φώτο η Z8 το κάνει αυτό (και νομίζω όλες οι τελευταίες Νίκον)

Αντίθετα δείτε πως τα μάτια ξεχωρίζουν στο ταπεινό Iphone 12. (προφανώς τα 12ΜΡ δε συγκρίνονται με τα 45ΜΡ της Νίκον). Αλλά η εστίαση είναι στο δεξί όπως το βλέπουμε μάτι.

screenshot.png.25bbc8bc26e41832a1b111b5e2432b38.png

Εδώ κλικ η εικόνα ολόκληρη από το Iphone

Και το βιολί βιολάκι. 

Ας αρχίσουν οι χοροί... ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nickolas είπε

screenshot.png.ac15128964f421eee6bd4417bdc285e3.pngΑυτό είναι κροπ από την νέα Ζ8 της Νικον. Εδώ (κλικ) είναι η εικόνα ολόκληρη

Παρατηρείστε ότι τα μάτια είναι κάπως θολά. Τα 45ΜΡ στο 36/2.8 προφανώς είναι απαιτητικά. Αντίθετα οι βλεφαρίδες στο κάτω αριστερό βλέφαρο όπως βλέπουμε τη φώτο μάλλον είναι το σημείο εστίασης. Σε όλες τις φώτο η Z8 το κάνει αυτό (και νομίζω όλες οι τελευταίες Νίκον)

Αντίθετα δείτε πως τα μάτια ξεχωρίζουν στο ταπεινό Iphone 12. (προφανώς τα 12ΜΡ δε συγκρίνονται με τα 45ΜΡ της Νίκον). Αλλά η εστίαση είναι στο δεξί όπως το βλέπουμε μάτι.

screenshot.png.25bbc8bc26e41832a1b111b5e2432b38.png

Εδώ κλικ η εικόνα ολόκληρη από το Iphone

    Και ........ Ω του θαύματος ....... δύο τελείως διαφορετικές εικόνες από δύο τελείως διαφορετικές συσκευές ....... έτσι η έννοια του όρου σύγκριση περνάει πλέον σε άλλο επίπεδο ....... 

     Τελείως φυσικό όμως , για κάποιον ο οποίος δεν έχει ανεβάσει ούτε ΜΙΑ φωτογραφία του ακόμη και στο δικό του νήμα , ούτε καν μπήκε ποτέ του στον κόπο να δεί φωτογραφίες άλλων , πόσο μάλλον να τις επισημάνει ακόμη και σαν τυπικότητα ..... από υποχρέωση έστω όπως θα λέγαμε στην καθημερινότητα μας ......... αν αυτό λέγεται ΙΣΟΔΥΝΑΜΟ της ευθείας προσβολής ........ δεν ξέρω πλέον ......... 

    Για την αξία της σύγκρισης μεταξύ δύο διαφορετικών συσκευών , μόνο και μόνο γιατί και οι δύο ΒΓΑΖΟΥΝ φωτογραφίες ......... ο καθένας μπορεί να συμπεράνει ανάλογα ......... μετά θα λέμε ότι φταίει κάποιος άλλος αν πάει να συγκρίνει μία Holga pinhole δίπλα δίπλα με μία Canon R10 , λέγοντας διάφορα περί κλειστού διαφράγματος το οποίο δεν ήταν ανοιχτό , γιατί αν ήταν ανοιχτό δεν θα ήταν κλειστό .......... 

  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το οτι υπαρχουν 166 σελιδες σε ενα τετοιο θεμα με εκπλησσει.
Θα πρεπει να αντιληφθουν ολοι, πως στη τελικη οτι τον βολευει τον καθενα. Αλλα παραλληλα να δεχτουμε πως δεν γινεται να υπαρχει και συγκριση αναμεσα σε φωτογραφικη μηχανη και κινητο. Ποιοτικα; Τεχνικα; Λειτουργικα; Εργονομικα ;
Δεν υπαρχει συγκριση.
Αυτος που δε το βλεπει, μαλλον θα πιστευει οτι ζει και στο φεγγαρι η ειναι πραγματικα ασχετος.

Απο την αλλη ναι για πολυ κοσμο, η "φωτογραφια" απο το κινητο θεωρειται καλυτερη γιατι απλα πας σε ενα ταξιδι και βγαζεις αμεσα μια τουριστικη / αναμνηστικη φωτογραφια. Ευκολα και γρηγορα που καλυπτει ενα τεραστιο ποσοστο κοσμου.

Υπο αυτη την εννοια, ναι θεωρειται καλυτερη γιατι ειναι πιο ευκολη και γρηγορη.Χωρις να κουβαλας εξοπλισμο και χωρις να στηνεις τριποδια και αλλα τα καλα και δυσκολα που καναμε σαν φωτογραφοι.

Οταν πουλησα ολον τον εξοπλισμο μετα απο πολλα χρονια, συμβιβαστηκα πλεον με το κινητο μου για τις απλες και καθημερινες ληψεις. Ειναι καλυτερες ; Οχι. Με καλυπτει πλεον ; Αναγκαστικα ναι.
Οταν ομως ανοιγω τα παλια μου raw αρχεια απο FF με τοπ φακους,  παρατηρω οτι περναει η ωρα χαζευοντας τες.

Οφειλω να πω, πως η φωτογραφια στα κινητα εχει ανεβει πολλα επιπεδα, ειδικα με το ψευτο μποκε σου δινει την αισθηση μιας dslr  η ενος 50αρη φακου με ανοιχτο διαφραγμα οπου δινει χαρα σε πολλους αυτο το effect, αλλα εκνευριζομαι παραλληλα που εχουν κανει μοδα το full sharp και ο κοσμος θεωρει οτι εχει καλυτερη ποιοτητα εππειδη βλεπει το φρυδι πιο εντονα. Ενω στην πραγματικοτητα ειναι πιο "λασπωμενο"


Και βλεποντας το παραπανω παραδειγμα καθολου unfocus δεν ειναι η κοπελα. Ξεκαθαρα εστιασμενη. Μην πεφτουμε θυμα απατης του full sharpen. 
Η εικονα απλα ειναι φανταστικη και εχει ολη την απαιτουμενη πληροφορια αν θελησεις για επεξεργασια και ο φακος γραφει φανταστικα.

Καλα η συγκριση με την φωτογραφια του παιδιου ειναι απλα αστεια.




 

Επεξ/σία από GoMaR
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, nickolas είπε

screenshot.png.ac15128964f421eee6bd4417bdc285e3.pngΑυτό είναι κροπ από την νέα Ζ8 της Νικον. Εδώ (κλικ) είναι η εικόνα ολόκληρη

Παρατηρείστε ότι τα μάτια είναι κάπως θολά. Τα 45ΜΡ στο 36/2.8 προφανώς είναι απαιτητικά. Αντίθετα οι βλεφαρίδες στο κάτω αριστερό βλέφαρο όπως βλέπουμε τη φώτο μάλλον είναι το σημείο εστίασης. Σε όλες τις φώτο η Z8 το κάνει αυτό (και νομίζω όλες οι τελευταίες Νίκον)

Αντίθετα δείτε πως τα μάτια ξεχωρίζουν στο ταπεινό Iphone 12. (προφανώς τα 12ΜΡ δε συγκρίνονται με τα 45ΜΡ της Νίκον). Αλλά η εστίαση είναι στο δεξί όπως το βλέπουμε μάτι.

screenshot.png.25bbc8bc26e41832a1b111b5e2432b38.png

Εδώ κλικ η εικόνα ολόκληρη από το Iphone

image.jpeg.d17e60e81759ab0b92eeaf3549736a41.jpeg

Nikon Z6 με 50άρη 1.8. Τα λέμε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2023 στις 4:25 ΜΜ, alx301 είπε

Κανεις δεν το συζητάει εκτος απο τον topic starter.

Ο TS αγορασε μια καλη καμερα (canon m200!) και δεν κατάφερε ποτε να βγαλει μια καλη καθαρη φωτογραφία.

Ενω απο το iphone του έβγαιναν ολες καθαρές!

Αρα τι κάνει;

Αντι να κατσει να μαθει 3 πραγματα για ενα μηνα, να βγαζει φωτο σωστες

αφοσιώνεται στα καμερο κινητα επειδη μεχρι εκει θέλει να μάθει.  Να παταει απλος 1 κουμπι δλδ.

Και για να καλύψει την αμάθεια του ανοιγει αυτο το θεμα το 2016, που κρατάει ακομα το 2023. Μυαλο δεν εχει βαλει απο τοτε φαντάσου. Ακόμα τα ιδια λεει.

Και οι υπόλοιποι απλα νομίζω κανουμε το καλαμπουρι μας με αυτα που διαβαζουμε.

Περναμε καλα, πινουμε το καφεδάκι μας και διαβαζουμε για τα ισοδύναμα που με τοσο παθος υποστηρίζει 

 

 

 

Έχεις δίκιο πρέπει να ασχοληθείς και το λεω εγώ που δεν είχα μηχανή και έχω πάρει, έστω αυτή την ταπεινή Lumix fz82 εδώ και κάνα δίμηνο πάνω κάτω και φυσικά την μαθαίνω ακόμα. Για να καταλάβεις έχω κάνει νομίζω 4-5 επαναφοράς εργοστασιακών ρυθμίσεων γιατί πείραζα πράγματα και μετά δεν θυμόμουν πως αλλάζουν, την έψαχνα γενικώς και την ψάχνω, οπότε το πήγα κάποιες φορές από την αρχή. Εντάξει ήμουν και είμαι άσχετος αλλά θέλει ψάξιμο και διάβασμα κάνα φυλλάδιο , κάνα βίντεο για την κάμερα του εκάστοτε στο ίντερνετ κτλ. Μετά όταν την μάθεις δεν νομΙζω ότι θα χρειάζονται συνέχεια οδηγίες, είναι θέμα εμπειρίας .

Στις 10/5/2023 στις 3:51 ΜΜ, Dr_73 είπε

Και με μία EOS 5D (mark I) του 2005 , θα έβγαζες καλύτερες φωτογραφίες στην ταβέρνα , ειδικά αν είχες φλας.

Με φλας έβγαζαν σούπερ φωτογραφίες και οι κάμερες δημοσιογράφων (press) του 1950 , που ήταν μεγάλου φορμάτ , 4 Χ 5. 

Δεν έχω εικόνα για αυτό που λες, γιατί δεν χρησιμοποιούσα φωτογραφικές μηχανές, δεν ζω λόγο να σε αμφισβητώ. Πάντως εγώ έβγαλα σε σχέση με το iphone 12 αισθητά καλύτερες φωτό και χωρίς να ξέρω και καλά καλά την μηχανή μου ακόμα. Μαθαίνω :) .

 

Καλα τα κινητά άλλα για αλλα πράγματα και οκ αν βγει και καμιά καλή φωτό έχει καλώς. Καλή συνέχεια σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, alx301 είπε

Μια ταπεινη canon 15ετιας

Αν είχες δώσει 570€ το 2008 , πριν 15 χρόνια , για το iPhone 3G 16GB , θα το είχες βάλει στα σκουπίδια , όχι φέτος, πολλά χρόνια πριν . Έχοντας μηδενική αξία.  Η 15ετίας canon , βγάζει ακόμη φωτογραφίες, θα βγάζει για πολλά χρόνια και όταν την πουλήσεις, σίγουρα δεν θα είναι μηδενικής αξίας όπως το κινητό . Το κινητό μάλλον δεν κάνει ούτε κλήσεις σήμερα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...