Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, georgerapp είπε

Και να ρωτήσω και εγω κάτι , με υπομονή το καταλαβαίνω .

 

Αλλα γιατι το σαλιωσες;

 

Για να κρύψω το μέγεθος του αισθητήρα 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μία με τον Nikon 17-35mm f/2.8 AF-S , μοντέλο του 1999 !

Βλακεία μεγάλη που πούλησα αυτό τον αθάνατο σιδερένιο φακό ,

για να πάρω τον πλαστικό διάδοχο Nikon 16-35mm f/4 VR .

Ο παλιός βρίσκεται με 500€ - 550€ σε εξαιρετική κατάσταση και όπως βλέπετε με μια 20ετία 

στην πλάτη κάνει δουλειά . Τσάμπα αν τον συγκρίνει κανείς με ένα ... iphone ή galaxy !

Με 17mm , f/11 , 1/80 , iso 100 . 

_DSC5475.jpg.faacf70752a80cd69e6366723c45a070.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

550 ευρώ για φακό 20ετιας για να τραβήξεις φωτο με μισοκαμμενο ουρανό;

Οκ..

Κοιτάζω φωτό με την Μ100 μου και τον 22/2 φακό. 
Αν είναι πορτρέτο 2 προσώπων... το ένα από τα 2 είναι θολό και φαίνεται σε μετρίου μεγέθους μεγέθυνση. 
Θα πρέπει να είναι και τα δυο πρόσωπα ακριβώς μπροστά και παράλληλα για να μην γίνει αυτό... άρα ξεχνάς οικογενειακές στιγμές. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, nickolas είπε

Κοιτάζω φωτό με την Μ100 μου και τον 22/2 φακό. 

Αν είναι πορτρέτο 2 προσώπων... το ένα από τα 2 είναι θολό και φαίνεται σε μετρίου μεγέθους μεγέθυνση. 
Θα πρέπει να είναι και τα δυο πρόσωπα ακριβώς μπροστά και παράλληλα για να μην γίνει αυτό... άρα ξεχνάς οικογενειακές στιγμές. 

Εκτίθεσαι. Δες κανένα βίντεο για το depth of field. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Axelfc είπε

Εκτίθεσαι. Δες κανένα βίντεο για το depth of field. 

Μα αγαπητέ αυτό λέω... Το f/8 dof του IPhone PRO Max σπάνια θα σου δημιουργήσει εμπόδια. Το f/5.6 των Samsung/Κινέζων κάποιες φορές (που θα πας ένα βήμα πίσω να τα χωρέσεις στο dof). 
Νομιζω το f/8 του τωρινού IPhone είναι η χρήση τομή.

Τωρα αν σε φως δωματίου κλείσω τον 22/2 στο 22/8 ...φέξε μου και γλυστρησα. Το αποτέλεσμα θα είναι κακο. 

Το κινητό όμως σου δίνει f/8 και καλό αποτέλεσμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Axelfc είπε

Εκτίθεσαι. Δες κανένα βίντεο για το depth of field. 

   Έμαθες και τον ορισμό του DOF ........ ένα βήμα πίσω ......... μην είσαι αχάριστος ! 

   

   

gplus71865938.jpg

Επεξ/σία από babisskg
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, nickolas said:

550 ευρώ για φακό 20ετιας για να τραβήξεις φωτο με μισοκαμμενο ουρανό;

Οκ..

Κοιτάζω φωτό με την Μ100 μου και τον 22/2 φακό. 
Αν είναι πορτρέτο 2 προσώπων... το ένα από τα 2 είναι θολό και φαίνεται σε μετρίου μεγέθους μεγέθυνση. 
Θα πρέπει να είναι και τα δυο πρόσωπα ακριβώς μπροστά και παράλληλα για να μην γίνει αυτό... άρα ξεχνάς οικογενειακές στιγμές. 

αμα δεν μπορείς να βγαλεις 2 προσωπα in focus και ούτε θες να μάθεις πως να το καταφέρεις, άστο παράτα το. Βγάλε με το κινητό σε auto, δεν είναι κακό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έλαβα  pm που μου έλεγε ότι κάποιος από αυτούς που είναι πολλά χρόνια στην ignore list μου,

κάτι σχολίασε για τη φωτό που έβαλα πιο πάνω με το Nikon 17-35mm f/2.8 AF-S

σχετικά με το πείραγμα που είχα κάνει στον ουράνο .

Οπότε βάζω και το jpg  , χωρίς πειραγμένο ουρανό . 

_DSC5475b.jpg.30df613b4c5cd85d856812e731da1663.jpg

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

spacer.png9ft_35mmP.jpg?resize=299,449&ssl=1

και οι 2 είναι τραβηγμένες με τον ίδιο 35/1.4 φακό τέρμα ανοικτό. Η 2ή όμως κροπαρισμένη από την 4πλάσια απόσταση.

...και ξέρετε τί θα πει κροπαρισμα σε χαμηλό φως/δύσκολες συνθήκες.

Πρακτικά, όταν έχεις θέμα με το βάθος πεδίου και την ποιότητα της φώτο, το μόνο που βοηθάει είναι η ποιότητα του αισθητήρα (όχι το μέγεθος) και βέβαια το post processing των αλγορίθμων που βάζουν περισσότερες εκθέσεις και τις ταιριάζουν. Εκεί τα κινητά υπερέχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, nickolas είπε

spacer.png9ft_35mmP.jpg?resize=299,449&ssl=1

και οι 2 είναι τραβηγμένες με τον ίδιο 35/1.4 φακό τέρμα ανοικτό. Η 2ή όμως κροπαρισμένη από την 4πλάσια απόσταση.

...και ξέρετε τί θα πει κροπαρισμα σε χαμηλό φως/δύσκολες συνθήκες.

Πρακτικά, όταν έχεις θέμα με το βάθος πεδίου και την ποιότητα της φώτο, το μόνο που βοηθάει είναι η ποιότητα του αισθητήρα (όχι το μέγεθος) και βέβαια το post processing των αλγορίθμων που βάζουν περισσότερες εκθέσεις και τις ταιριάζουν. Εκεί τα κινητά υπερέχουν.

To μόνο στο οποίο υπερέχουν τα κινητά είναι η επεξεργαστική ισχύς. Με αυτή, μπορούν και κάνουν post processing, για αυτούς που δε θέλουν ή δε μπορούν να το κάνουν μόνοι τους. Σα ποιότητα αισθητήρα και φακού, δε σχολιάζω καν.

Σε συνθήκες χαμηλού φωτός τα κινητά (εσύ πάντα σκοπίμως αναφέρεσαι μόνο σε iphone 12 pro max, άρα όχι στο μέσο όρο), δεν βγάζουν μια λήψη, όπως ξέρεις πολύ καλά. Λόγω του μεγέθους του αισθητήρα ο θόρυβος σε υψηλή ευαισθησία είναι τόσος που καταφεύγουν σε άλλα τρικ για να μπορέσουν να ανταποκριθούν ( με πόση επιτυχία το κρίνει ο καθένας) σε τέτοιες συνθήκες. 

Με έναν 35 1.4 σε τι μηχανή είναι βγαλμένες οι φωτογραφίες; Με μια FF τελευταίας δεκαετίας μπορείς να σηκώσεις μέχρι ISO 3200 χωρίς πρόβλημα. Αν έχεις και σταθεροποίηση στο σώμα, πρακτικά μπορείς να βγάλεις μέχρι τουλάχιστον 1/4 του δευτερολέπτου αν δεν είσαι κουλός. Χωρίς σταθεροποίηση θεωρητικά μέχρι 1/40 μπορείς άνετα. 

Προφανώς σε μηχανές με μικρότερους αισθητήρες δεν αναφέρεσαι, μια που εκεί το βάθος πεδίου είναι μεγαλύτερο, κι άρα δεν έχεις το "πρόβλημα" αυτό.

Πάρτε και μερικές φωτογραφίες με την "ταπεινή" Lumic GX80.

P1100212

Με κιτ φακό 12-32 στα 17mm f4.1.

P1100255

Με Lumix Leica 25mm f1.4 γιατί έτσι μας αρέσει.

P1100282

Επίσης 25mm 1.4.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς δεν κρατούσα το κινητό μαζί μου και έτσι το τράβηξα με ότι βρήκα πρόχειρο:

DSC_0512_3.jpg

Στις 23/1/2021 στις 12:37 ΜΜ, toni31 είπε

Με RN7 είχα μαζί μου τη μηχανή, απλά δεν είχα ευρυγώνιο φακό για να τραβήξω αυτό που μου άρεσε με την πρώτη ματιά.

 

 

IMG_171350.jpg

Πολύ ωραία εικόνα.

Πάντως, για να πάρουμε μια ιδέα για το επίπεδο λεπτομέρειας που μπορεί να περιμένει κανείς από μια DSLR της πλάκας (D3300) και έναν υπερευρυγώνιο φακό της πλάκας (Nikkor 10-20) παραθέτω κι εδώ το εξής (φωτό στο χέρι, χρόνος 1/15 sec):

Photo.png

@nickolas σου αρέσει το βάθος πεδίου ή δεν είναι όλα αρκετά εστιασμένα για τα γούστα σου; 😃

Και εδώ, ένα crop από την αποπάνω. Όχι, δε βλέπετε το μεγάλο θόλο, αλλά εκείνο τον μικρό στο βάθος 😉

 

Photo crop.png

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, nickolas είπε

spacer.png9ft_35mmP.jpg?resize=299,449&ssl=1

και οι 2 είναι τραβηγμένες με τον ίδιο 35/1.4 φακό τέρμα ανοικτό. Η 2ή όμως κροπαρισμένη από την 4πλάσια απόσταση.

...και ξέρετε τί θα πει κροπαρισμα σε χαμηλό φως/δύσκολες συνθήκες.

Πρακτικά, όταν έχεις θέμα με το βάθος πεδίου και την ποιότητα της φώτο, το μόνο που βοηθάει είναι η ποιότητα του αισθητήρα (όχι το μέγεθος) και βέβαια το post processing των αλγορίθμων που βάζουν περισσότερες εκθέσεις και τις ταιριάζουν. Εκεί τα κινητά υπερέχουν.

     Μάλιστα , τώρα εξηγούνται όλα !!! 

46 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Μάλιστα , τώρα εξηγούνται όλα !!! 

     Και φυσικά δεν το έγραψα για τις τεχνικές εξηγήσεις !!! Αλλά για τα αποκαλυπτήρια ........ ΟΚ ....... κατανοητό πλέον ........ 

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωτογραφία του αδερφού μου. Την τράβηξε με ότι είχε πρόχειρο εκείνη τη στιγμή. Και είχε πρόχειρη μια κάμερα που αγόρασε μεταχειρισμένη με 50 ευρώ (Canon 1300D) ΜΑΖΙ με το φακό. Βλακεία του. Έπρεπε να δώσει κάτι παραπάνω να τη βγάλει με ένα smartphone της προκοπής:

_MG_6166.png

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...