Προς το περιεχόμενο

Sony KD-65XF9005 Android TV 1200€ (960€ με επιστροφή σε yellows) από mediamark


foler79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Παίζουμε με Ποιότητα vs μέγεθος 

Θεωρώ και εγώ 10 ίντσες είναι πολύ. 

Αλλά από την άλλη η ποιότητα μετράει αρκετά, ειδικά σε μεγάλες τηλεοράσεις που φαίνονται όλα. 

Διλλημα... 🙄

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Εδώ πρατεις όπως νομίζεις εσύ καλύτερα.

Εγώ ΠΧ δεν θα έπαιρνα ποτέ 55αρα ξανά. Και ας ήταν microled superamoledoledsupereduperwow.

Είναι ο καθένας τι θέλει.

6 λεπτά πριν, foler79 είπε

Από την άλλη και τα 960 μου κάθονται λίγο βαριά και ας είναι κάτω από χιλιάρικο. Θα προτιμούσα κάτι ανάμεσα σε 750-800 αλλά κάτι μου λέει και μενα ότι δύσκολα θα ανταγωνιστεί την tv του τίτλου.

960 γι αυτή την τβ πραγματικά δεν είναι τίποτα.

Μακάρι να πέσει και άλλο η τιμή της.

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, foler79 είπε

Έχω μια Samsung fhd του 2011 και θέλω σε αυτή την BF να την αντικαταστήσω αποκλειστικά με 65αρα αξιολογη κάτω από χιλιάρικο. Για αυτό έκανα το θέμα να πάρω την γνώμη σας αν αξίζει ή να περιμένω κάποια άλλη προσφορά... Ξέρω ότι oled δεν θα παίξει και από την άλλη κάτι qled της Samsung έχουν πολλά αρνητικά σχόλια τύπου ακούγονται τα πλαστικά σε συστολή διαστολή, κακές γωνίες θέασης κτλ...

και λίγα λες... (κάτοχος   Samsung QE75Q6FN)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην ενέργεια για τα yellows αναφέρει ότι ισχύει από 25/11, προσοχή μην υπάρξουν θέματα όπως παλιότερα.

Να σημειωθεί πως δεν περιλαμβάνεται 5ετής εγγύηση, αν και πάλι συμφέρει ως έχει αρκεί να έχει εφαρμογή το 20%.

image.png.f4757ad27879e85299d3b52bcfe700df.png

Επεξ/σία από Patrick147
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Παίζουμε με Ποιότητα vs μέγεθος 

Θεωρώ και εγώ 10 ίντσες είναι πολύ. 

Αλλά από την άλλη η ποιότητα μετράει αρκετά, ειδικά σε μεγάλες τηλεοράσεις που φαίνονται όλα. 

Διλλημα... 🙄

Παντα το ιδιο προβλημα υπαρχει με panel types. Για μενα τα θετικα του OLED ξεπερναν τη διαφορα στο μεγεθος, αλλα δεν εχω και κανα τεραστιο σαλονι που να πεις οτι θα καθομαι μακρια και δε θα βλεπω μικρα γραμματα, το μεγεθος παει παντα αναλογα με την αποσταση θεασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, x_revenge είπε

το μεγεθος παει παντα αναλογα με την αποσταση θεασης.

Η πιο σωστή κουβεντα (που πάντα το ξεχνάμε όταν είναι να αγοράσουμε TV 😋

Έχω πάει σε σαλόνι φιλου με απόσταση από καναπέ 2 μέτρα και είχε 65", κόντεψα να τυφλωθω, ένιωθα ότι έπαιζα μέσα στο έργο. 

Αλλά υπάρχει και το ανάποδο, πηγα σε σαλόνι πελάτη 8μ Χ 7π (56τμ) με καναπέ απόσταση από τηλεόραση περίπου 6 μέτρα και ειχε 43". Του λέω βλέπεις; ε εντάξει μου λέει δεν μου αρέσουν οι μεγάλες τηλεοράσεις 😔

 

Το πιο σωστό είναι, ανάλογα την αποσταση που θα κάθεσαι, παίρνεις και την ανάλογη τηλεόραση. 👍👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ονομαστική ισχύς: 292 W / Τυπική: 162 W (από τις προδιαγραφές του κατασκευαστή)

https://www.sony.gr/electronics/support/televisions-projectors-lcd-tvs-android-/kd-65xf9005/specifications

Πιθανολογώ ότι με Eco Mode θα έχει περί τα 140W κατανάλωση.  Υπάρχει κάποιος κάτοχος να αναφέρει αν αξίζει η χρήση του Eco Mode, (αν βελτιώνει το βάθος του μαύρου, αν το χρειάζεται κλπ).  

Από παλαιότερες Sony 4Κ μετρημένες με Watt-όμετρο (με και χωρίς Eco), η διαφορά κατανάλωσης περίπου στο 13-15% χονδρικά πάντα

(με επιφύλαξη - δεν έχω το συγκεκριμένο μοντέλο).

Δελεαστική τιμή για μια καλή τηλεόραση, χορταστικές ίντσες καλά χρώματα, καλή κίνηση και ευκολίες, υλοποιημένες με ώριμη τεχνολογία.

Αλλά και το σχεδόν χιλιάρικο δεν είναι λίγα χρήματα..

Επεξ/σία από dess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stelios18120 είπε

Να ρωτήσω κάτι άλλο εγώ, για τους γνωστές της κατανάλωσης ρευματος. 

Έστω ότι η συγκεκριμένη καίει μέσο όρο 300 kwh/έτος χρησης (περίπου να ανάβει 7-8 ώρες την μέρα) 

Πόσο μας κοστίζει η κατανάλωση της δηλαδή; (σε € στο περίπου πάντα) από απλή περιέργεια,αν ξέρει κανείς ας μου πει. 

(κόστος κιλοβατώρας βάλτε τον μέσο όρο, όχι νυχτερινό ρεύμα, μειωμένο κ.α) 

Υπολογιζε 19 λεπτα αν κιλοβατωρα με φπα και ολα, οποτε 60 ευρω~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τηλεόραση του τίτλου είναι μια mid range που παίζει στις πρώτες θέσεις, φυσικά και δεν ακουμπά τις κορυφαίες qled από 8/9 ούτε καν τις ολεδ.οπότε ή ανεβαίνει ο προϋπολογισμός λίγο ακόμη και πάτε σε μια μικρότερη ολεδ με τα γνωστά προβλήματα και τους τρόπους χρήσεως είτε παίρνετε αυτή και λέτε, τι ωραία έχω 65" τιβι

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, vrwmiar1Z είπε

Η τηλεόραση του τίτλου είναι μια mid range που παίζει στις πρώτες θέσεις, φυσικά και δεν ακουμπά τις κορυφαίες qled από 8/9 ούτε καν τις ολεδ.οπότε ή ανεβαίνει ο προϋπολογισμός λίγο ακόμη και πάτε σε μια μικρότερη ολεδ με τα γνωστά προβλήματα και τους τρόπους χρήσεως είτε παίρνετε αυτή και λέτε, τι ωραία έχω 65" τιβι

XF900 series δεν λες κι ότι "οκ πήρα κάτι φτηνιάρικο από θέμα ποιότητας απλά για να λέω ότι είναι 65""

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, mariosCS είπε

XF900 series δεν λες κι ότι "οκ πήρα κάτι φτηνιάρικο από θέμα ποιότητας απλά για να λέω ότι είναι 65""

Μιλαμε για τηλεορασαρα, φιλος εχει την 7096 και ρίχνει σαγόνια, φαντάσου αυτη. Για τους περισσότερους τα 1000€ ειναι ηδη υπέρβαση εκτος ορίων. Η αλήθεια είναι ότι οι oled ειναι αρκετα ακριβες για το προϊόν. Εγω λεω για οποιον το σκέφτεται να την παρει κανοντας αυτή την υπερβαση και δεν θα το μετανιώσει. Η τηλεόραση ειναι πολυ καλή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, vrwmiar1Z είπε

Η τηλεόραση του τίτλου είναι μια mid range που παίζει στις πρώτες θέσεις, φυσικά και δεν ακουμπά τις κορυφαίες qled από 8/9 ούτε καν τις ολεδ.οπότε ή ανεβαίνει ο προϋπολογισμός λίγο ακόμη και πάτε σε μια μικρότερη ολεδ με τα γνωστά προβλήματα και τους τρόπους χρήσεως είτε παίρνετε αυτή και λέτε, τι ωραία έχω 65" τιβι

όχι και mid range η XF900 με Full Array panel

υπάρχει και η Q70R της Samsung στην ίδια τιμή η οποία υποστηρίζει και freesync

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_samsung-qe65q70ratxxh-1221527.html

Στον γερμανό με 15% επιστροφή για κάρτες Eurobank

https://www.germanos.gr/product/samsung-qled-tv-qe65q70r-65/20387963/?fname=&fvalue=

 

Επεξ/σία από Shin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Shin είπε

όχι και mid range η XF900 με Full Array panel

υπάρχει και η Q70R της Samsung στην ίδια τιμή η οποία υποστηρίζει και freesync

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_samsung-qe65q70ratxxh-1221527.html

H Sammy του 2019 κιολας. Και αυτη καλη προσφορα.

 

https://www.rtings.com/tv/tools/compare/samsung-q70r-vs-sony-x900f/782/585?usage=7318&threshold=0.1

Επεξ/σία από alexakos89
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, vrwmiar1Z είπε

Η τηλεόραση του τίτλου είναι μια mid range που παίζει στις πρώτες θέσεις, φυσικά και δεν ακουμπά τις κορυφαίες qled από 8/9 ούτε καν τις ολεδ.οπότε ή ανεβαίνει ο προϋπολογισμός λίγο ακόμη και πάτε σε μια μικρότερη ολεδ με τα γνωστά προβλήματα και τους τρόπους χρήσεως είτε παίρνετε αυτή και λέτε, τι ωραία έχω 65" τιβι

Μια χαρά τις ακουμπάει, από qled περσινές μιας και αυτή περσινή είναι, μόνο η 9 ήταν καλύτερη (και όχι σε όλα τα σημεία) και δυσανάλογα ακριβότερη, η 8 η ευρωπαϊκή ούτε καν full array ήταν.

Το μέγεθος μετράει, εφόσον ο χώρος σου και η απόσταση θέασης είναι για 65άρα κι εγώ είμαι υπέρ του να πάρεις αυτή που είναι επίσης πολύ δυνατή σε σχέση με 55 oled ή whatever. Εγώ προσωπικά που τη χρησιμοποιώ και για πολύ gaming δε θα έπαιρνα oled έτσι κι αλλιώς για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο από το γνωστό θέμα. Όταν βγουν affordable microled τα ξαναλέμε.

tldr; Θες 65αρα τβ κι επωφελείσαι από yellows? Βουρ.

Επεξ/σία από NoiSy MaN
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

H Sammy του 2019 κιολας. Και αυτη καλη προσφορα.

https://www.rtings.com/tv/tools/compare/samsung-q70r-vs-sony-x900f/782/585?usage=7318&threshold=0.1

Ανάμεσα στις δύο προτιμώ την Sony του θέματος. Η συγκεκριμένη κάτω από χιλιάρικο (με τις προϋποθέσεις) είναι no brainer για μένα.

Μακάρι να είχα μεγαλύτερα παιδιά και θα την είχα χτυπήσει χωρίς δεύτερη σκέψη. Στα χρήματα αυτά είναι top αγορά παιδιά. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...