Προς το περιεχόμενο

Apple Watch CELLULAR στην Ελλάδα


Nikos3648

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, AIRTSIOY είπε

Δεν μπορεί να είναι το πρόβλημα η οικονομική επενδυση γιατί η Cyta στην Κύπρο πως έλυσε το θέμα και δεν μπορεί η Vodafone και η Cosmote.

Οι οικονομικές επενδύσεις δεν εξαρτώνται μόνο από την ύπαρξη κεφαλαίων αλλά και από την βούληση να διατεθούν. Η Κύπρος έχει τουρισμό και προφανώς τον σέβεται και τον διευκολύνει και στο roaming. Εδώ πάλι, μάλλον πάει για βροχή…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 785
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, Panos Photographia είπε

να το καταθεσουμε στην επισημη Apple η οποια θα επιληφθει του θεματος εφοσον χανει μεριδιο αγορας με τις ηλιθιες πολιτικες των Ελληνοκαπετανεων στις εταιριες τηλ/νιας. Τι λετε; 

Τι σε κάνει να πιστεύεις οτι η Apple πραγματικά ενδιαφέρεται για το τι γίνεται σε μια μικρή αγορά οπως η Ελληνική με τις esim?

Και ποιο μεριδιο αγοράς χάνει ακριβώς? Ειτε κάποιος αγοράζει wifi only apple watch, ειτε cellular apple watch, την Apple το μονο που την ενδιαφέρει ειναι να πουλάει apple watch. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω σε όλα τα παραπάνω από όσο γνωρίζω και δεν πιστεύω να κανω λάθος Cyta  Κύπρου=Μητρική Vodafone. Αν κάνω λάθος και κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο ας το ανεβάσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/9/2022 στις 3:29 ΜΜ, gkat2829 είπε

Δεν θα ενεργοποιηθεί ούτε το Ultra από την Cosmote. Δεν έχει μπει ούτε καν σε προτεραιότητα στα υπό εξέλιξη project. Δεν υπάρχει ούτε καν προς συζήτηση στις υπο εξέλιξη εργασίες. 

Αν αντιλαμβάνομαι σωστά, έχεις με κάποιο τρόπο πληροφόρηση εκ των έσω. 


Μολαταύτα, το point που αναφέρθηκε παραπάνω, πώς δηλαδή τα 500k είναι πολλά για τον Cosmote αλλά όχι για τη Cyta Mobile  παραμένει valid.


Εγώ έχω ακούσει ότι κάθε χρόνο η Cosmote το ξαναθυμάται το θέμα αλλά ποτέ δεν το προχωράει. Πάντως θέμα υποδομής δεν υπάρχει δεδομένου ότι ήδη υποστηρίζει multiple sim registrations. 
 

Προφανώς η ελληνική αγορά για την Apple είναι τέρμα χεσμένη. Δεν έχουμε Apple Store, ελληνική Siri, apple care, cellular watch. 
 

Άσχετο αλλά επειδή τώρα τα θυμήθηκα, η Microsoft πρόσφερε πλήρως εξελληνισμένο (και για κάθε άκυρη μικρή χώρα)  περιβάλλον στα windows / office από την εποχή που οι περισσότεροι παλιοί εδώ πηγαίναμε δημοτικό. Να τα λέμε.

 

10 ώρες πριν, gkat2829 είπε

Να προσθέσω σε όλα τα παραπάνω από όσο γνωρίζω και δεν πιστεύω να κανω λάθος Cyta  Κύπρου=Μητρική Vodafone. Αν κάνω λάθος και κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο ας το ανεβάσει. 

Αυτή την εικόνα έχω κι εγώ.

Στις 20/9/2022 στις 7:55 ΠΜ, manoskap είπε

Μεσω roaming εχει καταφερει κανεις να το δουλέψει τελικά στην Ελλάδα;; Είχε δημοσιευτεί εδω προ ετών το παρακάτω site:

https://esims.io/countries/greece

Λογικά, σε εμάς θα έρθει το μοντέλο Α2684:

https://www.apple.com/watch/cellular/

 

Η Truphone δίνει τη δυνατότητα για family setup με 10 ευρώ το μήνα σε κάμποσες χώρες, αλλά ΟΧΙ στην Ελλάδα…

https://www.truphone.com/consumer/esim-for-watch/#plans

Επεξ/σία από gidi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H Cyta Κυπρου ειναι ημικρατικη, καμμια σχεση με Vodafone, απλα συνεργαζονται σε επιπεδο δικτυου στην κινητη, οπως ειχε γινει και με την Cyta Ελλαδος…

Επεξ/σία από SaFiS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SaFiS είπε

H Cyta Κυπρου ειναι ημικρατικη, καμμια σχεση με Vodafone, απλα συνεργαζονται σε επιπεδο δικτυου στην κινητη, οπως ειχε γινει και με την Cyta Ελλαδος…

Καλημερα. Οι ρυθμισεις της Cyta στην Κυπρο ακολουθουν της Μητρικης Vodafone (Αγγλίας, Ισπανίας κλπ) απο οσο ξερω. Και η τεχνολογια για την ESIM και το πακετο ειναι ιδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει μητρικη Vodafone. Η Vodafone εξαγορασε μονο την Cyta Hellas που ηταν ανεξαρτητη εταιρια. Στην Κυπρο η Cyta, το ξαναγραφω, ειναι ημικρατικος οργανισμος και με την Vodafone συνεργαζονται σε επιπεδο δικτυου απο το 2004.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μιας και είμαι υποψήφιος αγοραστής του ultra έκατσα και διάβασα όλο το thread καθότι μ΄ ενδιαφέρει η υποστήριξη του cellular.

Έστω ότι δεν με απασχολεί να έχω το ίδιο νούμερο σε κινητό και ρολόι και με δεδομένο ότι πλέον η apple υποστηρίζει international roaming, θα μπορούσε μέσω κάποιου provider να έχω έστω data με family setup στο ρολόι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostis_jp είπε

Καλησπέρα, μιας και είμαι υποψήφιος αγοραστής του ultra έκατσα και διάβασα όλο το thread καθότι μ΄ ενδιαφέρει η υποστήριξη του cellular.

Έστω ότι δεν με απασχολεί να έχω το ίδιο νούμερο σε κινητό και ρολόι και με δεδομένο ότι πλέον η apple υποστηρίζει international roaming, θα μπορούσε μέσω κάποιου provider να έχω έστω data με family setup στο ρολόι; 

Με επιφύλαξη, νομίζω ότι έχει ως εξής η κατάσταση. Το international roaming που λέει η apple νομίζω ότι θέλεις υποστήριξη από τον πάροχο του εξωτερικού που θα σου κάνει το family setup. Δες το προηγούμενο μήνυμα μου λιγο παραπάνω. Η Truphone κάνει αυτό που θες αλλά δυστυχώς όχι για Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, gidi είπε

Με επιφύλαξη, νομίζω ότι έχει ως εξής η κατάσταση. Το international roaming που λέει η apple νομίζω ότι θέλεις υποστήριξη από τον πάροχο του εξωτερικού που θα σου κάνει το family setup. Δες το προηγούμενο μήνυμα μου λιγο παραπάνω. Η Truphone κάνει αυτό που θες αλλά δυστυχώς όχι για Ελλάδα.

Θεωρητικά οι πάροχοι στο link που έβαλα αναφέρουν ότι υποστηρίζουν Ελλάδα, δεν ξέρω αν υπάρχει κανένας που να το έχει δοκιμάσει όμως... 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, kostis_jp είπε

Θεωρητικά οι πάροχοι στο link που έβαλα αναφέρουν ότι υποστηρίζουν Ελλάδα, δεν ξέρω αν υπάρχει κανένας που να το έχει δοκιμάσει όμως... 🤔

Πρέπει να υποστηρίζουν Ελλάδα ΚΑΙ Apple Watch, έχω την αίσθηση.

Εδώ βλέπω κάτι που ίσως να έπαιζε.

Επεξ/σία από gidi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από τόσες σελίδες ανάγνωσης σχολίων απογοητεύσης, εγώ έχω να δηλώσω το εξής. Apple Watch Series 2 επί 6 συναπτά έτη και ποιος ξέρει για πόσα ακόμα εξαιτίας της κατάστασης με την esim…Έχω 50 λόγους να το αλλάξω και 100 λόγους για να μην το αντικαταστήσω με κάτι που δεν υποστηρίζεται στην πράξη. 

Προσωπική γνώμη: Θεωρώ πως τα GPS μοντέλα είναι πέταμα χρημάτων (απλώς πολλοί χρήστες δεν είναι σε θέση να το καταλάβουν γιατί παρακολουθούν τις εξελίξεις μέσα από τα προιόντα που βλέπουν στην εγχώρια αγορά). Το να δώσεις τόσα χρήματα για μια συσκευή της οποίας η λειτουργικότητα εξαρτάται από την κατάσταση/απόσταση μίας άλλης συσκευής είναι γελοιότητα. Εαν το ζητούμενο για κάποιον είναι να βλέπει την ώρα και να μετράει τους παλμούς αυτό το κάνει και ένα xiaomi band των 30€ το οποίο επίσης συγχρονίζεται όταν έχεις κοντά το κινητό. Το θέμα είναι οι υπόλοιπες λειτουργίες που κάνουν το Apple Watch αυτό που είναι. Να κλείσει το κινητό και να μπορείς να έχεις πλήρη επικοινωνία χωρίς όρους, πλοήγηση, συγχρονισμό, αυτονομία, λειτουργικότητα. Ήδη το να δώσεις 440€ (κατ´ελάχιστον) με δεδομένα όλα τα παραπάνω μειονεκτήματα είναι πολλά. Δεν είναι μεγάλη η διαφορά για να μην προτιμήσει κανείς το αντίστοιχο Cellular. Άλλωστε μιλάμε για συσκευές που δεν τις αλλάζεις συχνά.

Αν υπάρχει κάποιος που ενδιαφέρεται να αγοράσει AppleWatch θεωρώ ευθύνη μου να φωνάξω “Μην αγοράζετε τα GPS μοντέλα αν δεν είναι μεγάλη ανάγκη”. Είναι πολύ αργά για κάποιον να μετανιώσει την αγορά έχοντας δώσει σχεδόν 500€. Από την στιγμή που πληρώνετε κάτι τόσο ακριβά φροντίστε να ενημερωθείτε για να μην έχετε παράπονα στην πορεία. Ο σκοπός είναι να αγοράζετε προιόντα με πλήρη επίγνωση των δυνατοτήτων/υποστήριξης τους. 

Επεξ/σία από ramarg
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πηγή εντός της Cosmote ακούστηκε ότι το project cellular AW είναι ζωντανό και ότι σύντομα θα υπάρχουν εξελίξεις. Δεν ξέρω κατά ποσό ισχύει, αλλά η ελπίδα παραμένει. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...