Προς το περιεχόμενο

Apple Watch CELLULAR στην Ελλάδα


Nikos3648

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, ramarg είπε

Υποθετική άποψη και χωρίς να θέλω επιθετικός προς εσένα αλίμονο, δεν μας αφορά τί νομίζουν οι πάροχοι. Τα ίδια ακούγαμε και με τις τράπεζες για το Apple Pay το οποίο ξεσκίζει κυριολεκτικά όλες τις μεθόδους πληρωμών που υπάρχουν στο εμπόριο. Το μέγεθος των συναλλαγών που γίνονται καθημερινά με αυτό, δεν θα το φαντάζονταν ούτε στα πιο τρελά τους όνειρα... Γιατί σε ένα παράλληλο σύμπαν που ζούσαν θεωρούσαν μέχρι πρότινος τις εφαρμογές τους ως best in class.

Δεν υπάρχει ενδιαφέρον γιατί δεν υπάρχει υποστήριξη και όχι το αντίθετο. Όποιος δεν χρειάζεται την λειτουργικότητα του cellular και θέλει να κάνει οικονομία να αγοράσει το GPS only. Δεν είναι δυνατόν μία μεγάλη μερίδα χρηστών να άγεται και φέρεται από την εκάστοτε πλειοψηφία ή μειοψηφία που δεν έχει ιδέα γύρω από αυτά που αγοράζει. Με την ίδια λογική να μην φέρουμε Cellular iPads γιατί ξοδεύουν μπαταρία και κάποιοι βολεύονται με τα WiFi only , ούτε cellular macbook (μελλοντικά) ή αντίστοιχα να μην είχαμε εισάγει ποτέ τα iPhone αφού υπήρχαν τα iPod Touch...



Είναι καλό να συζητάμε πράγματα αλλά όχι και να δικαιολογούμε τα αδικαιολόγητα. Αυτό που κάνουν οι πάροχοι είναι σχεδόν παρανοϊκό. Η εξέλιξη έρχεται τμηματικά ναι (δεν θα γίνουν όλα σε μία μέρα) αλλά όχι να κάνουμε 1 βήμα μπροστά και 10 πίσω... Έχουμε φτάσει στο σημείο να χαιρόμαστε που έχουμε δίκαρτο iPhone με eSIM και ο πάροχος να μην επιτρέπει τη μεταφορά της για να σε χρεώσει 10€ για επανέκδοση της χωρίς να έχει μεσολαβήσει απώλεια (δική σου υπαιτιότητα)... Πληρώνουμε ο καθένας ΧΨ ποσά (άλλος περισσότερα άλλος λιγότερα) και ζητάμε το αυτονόητο. Ευελιξία στις υπηρεσίες που πληρώνουμε... Πληρώνω eSIM την θέλω στο Watch τέλος - κάνε κάτι ως εταιρία. Άλλαξα συσκευή, δε θέλω να περιμένω 2 μέρες για να ολοκληρώσετε την διαδικασία στο σύστημα και να μεταφερθεί ο αριθμός... Στην χειρότερη περίπτωση μην αχρηστεύετε τους φακέλους QR που πληρώσαμε (βλέπε Vodafone)... Ή αν σας ενδιαφέρει η ασφάλεια των πελατών υποστηρίξτε δυνατότητα δωρεάν επανέκδοσης μέσω της εφαρμογής... Τί τους έχουμε τους λογαριασμούς με ταυτοποίηση CosmoteID - μόνο για να πληρώνουμε τους λογαριασμούς και να παίρνουμε 1GB δώρο? Ας ξυπνήσουν επιτέλους. Κρατούν την κοινωνία στάσιμη με όσα κάνουν.  

Από πού να πιάσω αυτή την απάντηση και πού να την αφήσω. Το ένα λάθος πίσω από το άλλο. Τοποθετείσαι επί ενός θέματος για το οποίο προφανώς δεν θα μπορούσες να έχεις εσωτερική ενημέρωση και κυρίως δεν έχεις τα στοιχεία στα χέρια σου για να καταλήγεις σε συμπεράσματα. Τις ίδιες αόριστες εκτιμήσεις έκαναν οι πάροχοι (το μακρινό 2008 - εποχή του iPhone 2G) το οποίο αποφάσισαν να μην το εισάγουν ποτέ γιατί δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο και αρκετά ακριβό για να πουλήσει... 


Να σου υπενθυμίσω ότι τα Cellular Apple Watch δεν εμφανίστηκαν τώρα εν όψει της παρουσίασης του Ultra αλλά από το μακρινό Apple Watch Series 3. Μέτρησε τα χρόνια και θα δεις ότι είναι ΠΟΛΛΑ. Μπορεί να μην είχαμε την απαίτηση να το υποστηρίξουν πρώτοι αλλά 5 χρόνια αργότερα και να μην έχει κουνηθεί φύλλο? Το ποιος θέλει να αγοράσει Apple Watch Cellular και να μειώσει την αυτονομία του άστο στους αγοραστές. Δική τους η επιλογή όχι δική σου για να κάνεις εκτιμήσεις.  


Ζούμε στην εποχή ευρείας διάδοσης του Internet. Δεν περάσαμε τυχαία στο 5G, ούτε βρισκόμαστε στις εποχές του 3G που ο κόσμος δεν είχε ενδιαφέρον για την πλοήγηση on the go. Από τη στιγμή που δεν εισάγονται επίσημα τα Cellular μοντέλα πώς ακριβώς περιμένεις να έχεις πωλήσεις? Προφανώς και λίγοι θα τα προτιμήσουν φοβούμενοι τα προβλήματα εγγύησης στις παραεισαγωγές εξωτερικού. Και κυρίως ακόμα λιγότεροι θα τα αγοράσουν γνωρίζοντας ότι δεν υποστηρίζονται.Οι εκτιμήσεις κινούνται στον χώρο της φαντασίας.  Το WiFi υπάρχει παντού εδώ και δεκαετίες πού θέλεις να καταλήξεις ακριβώς. Το θέμα είναι να βλέπεις ότι η συσκευή σου λαμβάνει σήμα από 100 κλειδωμένα δίκτυα? Εν κινήσει τί κάνεις? Περπατάς και ψάχνεις public wifi με κίνδυνο για τη συσκευή σου? Αυτά είναι αστεία και μόνο να γράφονται.


Όλα τα παραπάνω σου τα λέω φιλικά και σε καμία περίπτωση επιθετικά. Μην καταδικάζεις την χρησιμότητα μίας υπηρεσίας πριν την δοκιμάσεις. 

Αυτό ακριβώς... Ας καθήσουν να κάνουν έναν στοιχειώδη οικονομικό σχεδιασμό και ας το προχωρήσουν να τελειώνουμε. Αν είναι οικονομικό το θέμα ας προσαρμόσουν ανάλογα το κόστος της υπηρεσίας.. Ούτως ή άλλως μας έχουν συνηθίσει να πληρώνουμε αδρά τις υπηρεσίες τους δε θα είναι πρώτη φορά... Όταν σου ακυρώνουν πληρωμένο φάκελο eSIM (χωρίς να τον έχεις χάσει και σε αναγκάζουν να τον αντικαταστήσεις με δικό σου κόστος ακόμα και αν εκ παραδρομής έγινε λάθος και δεν περάστηκε ποτέ η sim) και σε αναγκάζουν να πληρώσεις 10€/κάθε φορά δεν πειράζει.. Το θύμα πληρώνει. Πολύ απλά δεν μας ενδιαφέρει και εμάς η συνδιαλλαγή που έχουν με την Apple. Αν πρέπει να δώσουν 500k να τα δώσουν. Στη ζωή δε γίνεται να τα έχεις όλα. Να μάθουν να δίνουν όχι μόνο να παίρνουν. Έχουμε φτάσει στο σημείο να συζητάμε επί σειρά ετών για κάτι το αυτονόητο. Ζω για την ημέρα που θα έρθει η υποστήριξη του AW και αυτό το Thread θα κλείσει. 

 

 

Καλησπέρα.

Θα παραβλέψω, προς το παρόν το ειρωνικό περίγραμμα του μηνύματος για να περάσω στην ουσία. 

Ένσταση πρώτη : " δεν μας αφορά τί νομίζουν οι πάροχοι." Φυσικά σας αφορά καθώς αυτοί αποφασίζουν, αυτοί επενδύουν, αυτοί θα προσφέρουν την υπηρεσία που επιθυμείς.

Ένσταση δεύτερη : Τα ίδια ακούγαμε και με τις τράπεζες για το Apple Pay το οποίο ξεσκίζει κυριολεκτικά .  Η σύγκριση μεταξύ Apple Pay και cellular , όπως και τραπεζων/παρόχων τουλάχιστον ατυχής καθώς οι κάτοχοι Iphone είναι χιλιάδες ενώ Apple Watch Ultra θα αποκτήσει ένας στους 1000 (με αισιόδοξη πρόβλεψη, σε αυτή την τιμή). 

Ένσταση τρίτη: Δεν υπάρχει ενδιαφέρον γιατί δεν υπάρχει υποστήριξη και όχι το αντίθετο. Το ακριβώς αντίθετο είναι που ισχύει , για το συγκεκριμένο τουλάχιστον ρολόι. Αν αντιστρέψουμε και αναρωτηθούμε γιατί δεν υπάρχει υποστήριξη, τι απάντηση θα δίναμε; Υπάρχει μια αυτονόητη απάντηση, επειδή με βαση τα δεδομένα των τελευταίων ετών  δεν έχει σχηματιστεί η κρίσιμη μάζα πελατών. Η μεγάλη μερίδα είναι στα χαρτιά (θέλω την υπηρεσία), όταν θα έρθει η ώρα του ταμείου και θα κληθούν να πληρώσουν το κόστος ΑΛΛΟΥ ΕΝΟΣ apple watch + τη μηνιαία χρέωση τότε η μερίδα θα μετατραπεί σε μπουκίτσα. 

Ένσταση τέταρτη : Τοποθετείσαι επί ενός θέματος για το οποίο προφανώς δεν θα μπορούσες να έχεις εσωτερική ενημέρωση και κυρίως δεν έχεις τα στοιχεία στα χέρια σου για να καταλήγεις σε συμπεράσματα. Διέφυγε της προσοχής σου ότι δεν ήταν δικές μου οι αρχικές αριθμητικές εκτιμήσεις, εγώ απλώς τις σχολίασα και δεν έβγαλα συμπεράσματα, την άποψή μου έγραψα, όπως κι εσύ. 

Ένσταση πέμπτη :Από τη στιγμή που δεν εισάγονται επίσημα τα Cellular μοντέλα πώς ακριβώς περιμένεις να έχεις πωλήσεις?  Συζητάμε για το μοντέλο που πλέον εισάγεται επίσημα. Μένει να δούμε την απήχησή του αλλά η κοινή λογική λέει ότι θα το αποκτήσει ένα μικρό μέρος του πληθυσμού. 

Ένσταση έκτη : Οι εκτιμήσεις κινούνται στον χώρο της φαντασίας. Οι εκτιμήσεις κινούνται στο χώρο του ρεαλισμού (1039 €). 

Ένσταση έβδομη : Πολύ απλά δεν μας ενδιαφέρει και εμάς η συνδιαλλαγή που έχουν με την Apple. θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει γιατί από αυτή εξαρτάται η έναρξη και πορεία της επένδυσης

Δεν αναρωτήθηκες λοιπόν γιατί μέχρι στιγμής καμία εταιρεία δεν το υποστήριξε; Η μεγαλύτερη απόδειξη του ότι δεν έγινε μέχρι στιγμής , εδώ και τόσα χρόνια  είναι απλούστατα επειδή ,ως τώρα τουλάχιστο, δε συνέφερε. Αν αυτό αλλάξει στο εγγύς μέλλον δεν το γνωρίζω.

Γενικά θεωρώ ότι ολόκληρος ο συλλογισμός σου κινείται λανθασμένα γιατί ξεκινάει από τη σκοπιά του πελάτη που επειδή πληρώνει νομίζει ότι δικαιώνεται . Η Ιστορία όμως έχει αποδείξει το αντίθετο.  Πιστεύεις ότι οι επιχειρήσεις κοιτάζουν το συμφέρον σου. Αυτό είναι πλάνη. Οι επιχειρήσεις κοιτούν το δικό τους συμφέρον, όχι το δικό μας. Οι σοβαρές μάλιστα επιχειρήσεις αξιολογούν με προσοχή και κρίνουν ποιο project έχει τη μεγαλύτερη μελλοντική αξία, βάσει των εσόδων που θα λάβουν. Έτσι είναι το εμπόριο. Πιστεύω ότι σε αυτό μπορούμε να συμφωνήσουμε. Φιλικά.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 785
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας ελπίσουμε κάποια στιγμή να γίνει για μας που δν θελουμε να κουβαλάμε κινητό μαζί μας….

Επεξ/σία από iPodclassic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/en/esim.html

οποιος θέλει ρολοι να αντικαταστήσει το κινητό παίρνει το galaxy 5 pro.

Δυστυχώς το ultra αν το χρησιμοποιεις με LTE δεν βγάζει τη μέρα ενώ αντίθετα χωρίς βγάζει ανετα 1,5- 2 μέρες. Αν υπήρχε δυνατότητα θα εβαζα κάρτα χωρίσ σκέψη. απιστευτα πρακτικό να χεις τηλέφωνο και ρολόι μαζί.

Δυστυχώς υπάρχει samsung hellas ενώ δεν υπάρχει επίσημη εκπροσώπηση της apple. Μακάρι να γινει κάποτε αλλα πιο πιθανο είναι να υπάρχει apple store στη ρουμανία παρά ελλάδα για πολλούς λόγους και όχι μόνο γιατί είμαστε μικρή αγορά.

όποιος ελπίζει για υπόστήριξη απ εταιρείς κινητής ας το ξεχάσει για το άμεσο μέλλον.

όποιος θεωρεί ότι ειναι άχρηστο τότε δεν έχει εμπειρία χρήσης με ρολοι με e-sim. ειχα πριν 3 χρόνια χρησιμοποιήσει ενα galaxy 46αρι 4g  και δεν έπαιρνα μαζί μου κινητό..φοβερή ευκολία και πρακτικότητα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, avacan23 είπε

 

όποιος ελπίζει για υπόστήριξη απ εταιρείς κινητής ας το ξεχάσει για το άμεσο μέλλον.

όποιος θεωρεί ότι ειναι άχρηστο τότε δεν έχει εμπειρία χρήσης με ρολοι με e-sim. ειχα πριν 3 χρόνια χρησιμοποιήσει ενα galaxy 46αρι 4g  και δεν έπαιρνα μαζί μου κινητό..φοβερή ευκολία και πρακτικότητα.

Ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε για την προοπτική υποστήριξης;

Προφανώς και τα σπάει το cellular στο ρολόι, απλά πολύς κόσμος δεν το ξέρει ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/9/2022 στις 4:15 ΜΜ, gidi είπε

Ας κάνουμε μια υπόθεση εργασίας. Έστω ότι αυτή τη στιγμή είμαστε 2000 άτομα (1 στους 5000 Έλληνες χοντρικά) που θέλει την υπηρεσία. 
 

Στάνταρ θα τη χρεώνουν €10 το μήνα. Μέσα σε δυο χρόνια από τη συνδρομή κ μόνο καλύπτουν τα 500k που αναφέρθηκαν σε προηγούμενο post ως το καπέλο της Apple στον πάροχο  για την ενεργοποίηση. 
 

Δε μου ακούγεται και τραγικό deal και σίγουρα μια πρωτιά είναι μια πρωτιά. 
 

Να προσθεσω στα νουμερα σου το παραδειγμα που εχω πχ απο Γερμανία απο Vodafone και δεδομενου οτι στην Γερμανια υπάρχει ηδη και ανταγωνισμος με άλλους τρείς παρόχους που προσφέρουν την υπηρεσία - Ο2, T-Mobile, 1&1. Δεν κοίταξα την τιμή στους υπόλοιπους παρόχους γιατί έκανα νέα σύνδεση με Βονταφον και ηταν σε πολύ ευνοϊκούς όρους συγκριτικά επειδή είχα ήδη ιντερνετ σπίτι από αυτους.

Η Βονταφον λοιπόν χρεώνει το cellular 10 ευρώ το μήνα συν 40 ευρώ κόστος ενεργοποίησης. Οπότε στα 2000 άτομα θα ηταν +80k. 

Κι αυτό ενώ έχει ανταγωνισμό... Αν και δε νομίζω ότι μπορούν να το δώσουν ακριβότερα στην Ελλάδαακόμη και αν έχουν μονοπώλειο Κοσμοτε.

Εγώ πάντως ξενέρωσα τώρα που κατάλαβα ότι δεν έχει international data roaming, οπότε μόνο Γερμανία θα μπορώ να βγώ χωρίς κινητό. Βασικά απορώ εάν θα έχει international data roaming σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες όπου το cellular είναι available από την Vodafone (πχ Ιταλία).

Τέλος, ίσως ο πρωθυπουργός να πιέσει για cellular κάλυψη...

image.jpeg.c9ae64d1bed56d89390e2d7012372ed1.jpeg

 

 

Επεξ/σία από Babis_allos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Babis_allos είπε

Να προσθεσω στα νουμερα σου το παραδειγμα που εχω πχ απο Γερμανία απο Vodafone και δεδομενου οτι στην Γερμανια υπάρχει ηδη και ανταγωνισμος με άλλους τρείς παρόχους που προσφέρουν την υπηρεσία - Ο2, T-Mobile, 1&1. Δεν κοίταξα την τιμή στους υπόλοιπους παρόχους γιατί έκανα νέα σύνδεση με Βονταφον και ηταν σε πολύ ευνοϊκούς όρους συγκριτικά επειδή είχα ήδη ιντερνετ σπίτι από αυτους.

Η Βονταφον λοιπόν χρεώνει το cellular 10 ευρώ το μήνα συν 40 ευρώ κόστος ενεργοποίησης. Οπότε στα 2000 άτομα θα ηταν +80k. 

Κι αυτό ενώ έχει ανταγωνισμό... Αν και δε νομίζω ότι μπορούν να το δώσουν ακριβότερα στην Ελλάδαακόμη και αν έχουν μονοπώλειο Κοσμοτε.

Εγώ πάντως ξενέρωσα τώρα που κατάλαβα ότι δεν έχει international data roaming, οπότε μόνο Γερμανία θα μπορώ να βγώ χωρίς κινητό. Βασικά απορώ εάν θα έχει international data roaming σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες όπου το cellular είναι available από την Vodafone (πχ Ιταλία).

Τέλος, ίσως ο πρωθυπουργός να πιέσει για cellular κάλυψη...

image.jpeg.c9ae64d1bed56d89390e2d7012372ed1.jpeg

 

 

Η μόνη λύση είναι αυτή. :)

Παρεπιπτόντως, θα ενεργοποιήσουν το international roaming στα ρολόγια νομίζω από το AW5 και έπειτα. Προφανώς θα χρειάζεται στη χώρα του εξωτερικού που θα γίνει το roaming να υποστηρίζεται το cellular AW και υποθέτω να υπάρχει κάποιου είδους συμφωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Babis_allos είπε

Να προσθεσω στα νουμερα σου το παραδειγμα που εχω πχ απο Γερμανία απο Vodafone και δεδομενου οτι στην Γερμανια υπάρχει ηδη και ανταγωνισμος με άλλους τρείς παρόχους που προσφέρουν την υπηρεσία - Ο2, T-Mobile, 1&1. Δεν κοίταξα την τιμή στους υπόλοιπους παρόχους γιατί έκανα νέα σύνδεση με Βονταφον και ηταν σε πολύ ευνοϊκούς όρους συγκριτικά επειδή είχα ήδη ιντερνετ σπίτι από αυτους.

Η Βονταφον λοιπόν χρεώνει το cellular 10 ευρώ το μήνα συν 40 ευρώ κόστος ενεργοποίησης. Οπότε στα 2000 άτομα θα ηταν +80k. 

Κι αυτό ενώ έχει ανταγωνισμό... Αν και δε νομίζω ότι μπορούν να το δώσουν ακριβότερα στην Ελλάδαακόμη και αν έχουν μονοπώλειο Κοσμοτε.

Εγώ πάντως ξενέρωσα τώρα που κατάλαβα ότι δεν έχει international data roaming, οπότε μόνο Γερμανία θα μπορώ να βγώ χωρίς κινητό. Βασικά απορώ εάν θα έχει international data roaming σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες όπου το cellular είναι available από την Vodafone (πχ Ιταλία).

Τέλος, ίσως ο πρωθυπουργός να πιέσει για cellular κάλυψη...

image.jpeg.c9ae64d1bed56d89390e2d7012372ed1.jpeg

 

 

Η μόνη λύση είναι αυτή. :)

Παρεπιπτόντως, θα ενεργοποιήσουν το international roaming στα ρολόγια νομίζω από το AW5 και έπειτα. Προφανώς θα χρειάζεται στη χώρα του εξωτερικού που θα γίνει το roaming να υποστηρίζεται το cellular AW και υποθέτω να υπάρχει κάποιου είδους συμφωνία.

Η φωτό αληθινή ή μοντάζ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάροχοι εισάγουν απευθείας από Apple συσκευές τηλεφωνίας . Όταν αποφασίζουν να παρέχουν cellular θα κάνουν εισαγωγή απευθείας , επειδή ακούω ότι αφού δεν εισάγουν επίσημα πως θα παρέχουν ; Λάθος :) 

Cosmote όταν θα πάρει έγκριση από Apple να παρέχει CELULAR AW θα έχει και κέρδος από πώληση ρολογιού όχι μόνο παροχή υπηρεσίας :) :) :)

πιστεύω μέχρι τέλος χρόνιας θα κάνει μπαμ cosmote  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα κανει κανενα μπαμ η COSMOTE. Η APPLE ζηταει 500.000€ και η COSMOTE δεν προκειται να τα δωσει. Δεν εχει μπει προς συζητηση σε κανενα απο τα project προς υλοποιηση τουλαχιστον για τους επομενους 6 μηνες. Και ας εχουν γινει ολες οι δοκιμες. Η μοναδικη ελπιδα ισως ειναι να το συζητησει η VODAFONE και ετσι να παρει μπρος η COSMOTE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/10/2022 στις 2:40 ΜΜ, Longstride είπε

Καλησπέρα.

Θα παραβλέψω, προς το παρόν το ειρωνικό περίγραμμα του μηνύματος για να περάσω στην ουσία. 
Ακριβώς επειδή περίμενα ότι θα εκλάβεις το σχόλιο ως επίθεση/ειρωνία σε προσωπικό επίπεδο (κρίνοντας πάντα με βάση τα προηγούμενα σχόλια σου) φρόντισα να ξεκαθαρίσω εξαρχής τις προθέσεις μου από την πρώτη κιόλας γραμμή. Διαφωνούμε επί συγκεκριμένου θέματος και όχι επί προσωπικού. Εαν η δήλωση μου δεν αρκεί δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω.

Ένσταση πρώτη : " δεν μας αφορά τί νομίζουν οι πάροχοι." Φυσικά σας αφορά καθώς αυτοί αποφασίζουν, αυτοί επενδύουν, αυτοί θα προσφέρουν την υπηρεσία που επιθυμείς. Συνεχίζει να μη με ενδιαφέρει η άποψη τους από τη στιγμή που βασίζεται σε ηθελημένη άγνοια για το τί συμβαίνει στην παγκόσμια αγορά. 

Ένσταση δεύτερη : Τα ίδια ακούγαμε και με τις τράπεζες για το Apple Pay το οποίο ξεσκίζει κυριολεκτικά .  Η σύγκριση μεταξύ Apple Pay και cellular , όπως και τραπεζων/παρόχων τουλάχιστον ατυχής καθώς οι κάτοχοι Iphone είναι χιλιάδες ενώ Apple Watch Ultra θα αποκτήσει ένας στους 1000 (με αισιόδοξη πρόβλεψη, σε αυτή την τιμή).  Μπορεί να μη το γνωρίζεις αλλά οι τράπεζες είχαν την ίδια ακριβώς άποψη για το Apple Pay παρόλο που οι χρήστες των iPhone είναι χιλιάδες όπως λες. Επομένως όλα είναι δικαιολογίες ενός συστήματος που αρνείται να συμμορφωθεί/εξελιχθεί/συμβαδίσει με τις παγκόσμιες εξελίξεις.

Ένσταση τρίτη: Δεν υπάρχει ενδιαφέρον γιατί δεν υπάρχει υποστήριξη και όχι το αντίθετο. Το ακριβώς αντίθετο είναι που ισχύει , για το συγκεκριμένο τουλάχιστον ρολόι. Αν αντιστρέψουμε και αναρωτηθούμε γιατί δεν υπάρχει υποστήριξη, τι απάντηση θα δίναμε; Υπάρχει μια αυτονόητη απάντηση, επειδή με βαση τα δεδομένα των τελευταίων ετών  δεν έχει σχηματιστεί η κρίσιμη μάζα πελατών. Η μεγάλη μερίδα είναι στα χαρτιά (θέλω την υπηρεσία), όταν θα έρθει η ώρα του ταμείου και θα κληθούν να πληρώσουν το κόστος ΑΛΛΟΥ ΕΝΟΣ apple watch + τη μηνιαία χρέωση τότε η μερίδα θα μετατραπεί σε μπουκίτσα. Σου απάντησα στο προηγούμενο σχόλιο μου με παραπομπή στο παράδειγμα των iPad Cellular. Δεν μπορώ να τα γράφω εις διπλούν. 

Ένσταση τέταρτη : Τοποθετείσαι επί ενός θέματος για το οποίο προφανώς δεν θα μπορούσες να έχεις εσωτερική ενημέρωση και κυρίως δεν έχεις τα στοιχεία στα χέρια σου για να καταλήγεις σε συμπεράσματα. Διέφυγε της προσοχής σου ότι δεν ήταν δικές μου οι αρχικές αριθμητικές εκτιμήσεις, εγώ απλώς τις σχολίασα και δεν έβγαλα συμπεράσματα, την άποψή μου έγραψα, όπως κι εσύ. Άλλο να γράφεις άποψη και άλλο να τεκμηριώνεις αυτά που γράφεις χρησιμοποιώντας υποθετικά αριθμητικά μεγέθη, τα οποία δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις εκ των πραγμάτων.

Ένσταση πέμπτη :Από τη στιγμή που δεν εισάγονται επίσημα τα Cellular μοντέλα πώς ακριβώς περιμένεις να έχεις πωλήσεις?  Συζητάμε για το μοντέλο που πλέον εισάγεται επίσημα. Μένει να δούμε την απήχησή του αλλά η κοινή λογική λέει ότι θα το αποκτήσει ένα μικρό μέρος του πληθυσμού. Το Ultra εισήχθη ως cellular γιατί δεν κυκλοφορεί σε GPS only έκδοση και όχι για να εκτιμήσουν την απήχηση των Cellular Watch. 

Ένσταση έκτη : Οι εκτιμήσεις κινούνται στον χώρο της φαντασίας. Οι εκτιμήσεις κινούνται στο χώρο του ρεαλισμού (1039 €).  Για όσους αποτελεί κριτήριο η τιμή, να σου θυμίσω ότι κυκλοφορούν στην αγορά ακόμη (καινούρια και μεταχειρισμένα) Apple Watch Series 3,4,5,6,7 με Cellular compability. Το ότι στην Ελλάδα εισήχθη το πρώτο Cellular με την κυκλοφορία του Ultra ήταν λύση ανάγκης και μονόδρομος. Συνεπώς το κόστος του δεν είναι ενδεικτικό της δημοφιλίας που θα έχουν τα Cellular μοντέλα. 

Ένσταση έβδομη : Πολύ απλά δεν μας ενδιαφέρει και εμάς η συνδιαλλαγή που έχουν με την Apple. θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει γιατί από αυτή εξαρτάται η έναρξη και πορεία της επένδυσης. Εμένα προσωπικά δε με αφορά. Εαν εσύ θέλεις να δικαιολογήσεις την ανεπάρκεια των υπηρεσιών τους είναι άλλη υπόθεση.

Δεν αναρωτήθηκες λοιπόν γιατί μέχρι στιγμής καμία εταιρεία δεν το υποστήριξε; Η μεγαλύτερη απόδειξη του ότι δεν έγινε μέχρι στιγμής , εδώ και τόσα χρόνια  είναι απλούστατα επειδή ,ως τώρα τουλάχιστο, δε συνέφερε. Αν αυτό αλλάξει στο εγγύς μέλλον δεν το γνωρίζω. Για λόγους υγιούς ανταγωνισμού και μόνο (βλ.υποστήριξη eSIM από τουλάχιστον >2 παρόχους).

Γενικά θεωρώ ότι ολόκληρος ο συλλογισμός σου κινείται λανθασμένα γιατί ξεκινάει από τη σκοπιά του πελάτη που επειδή πληρώνει νομίζει ότι δικαιώνεται . Η Ιστορία όμως έχει αποδείξει το αντίθετο.  Πιστεύεις ότι οι επιχειρήσεις κοιτάζουν το συμφέρον σου. Αυτό είναι πλάνη. Οι επιχειρήσεις κοιτούν το δικό τους συμφέρον, όχι το δικό μας. Οι σοβαρές μάλιστα επιχειρήσεις αξιολογούν με προσοχή και κρίνουν ποιο project έχει τη μεγαλύτερη μελλοντική αξία, βάσει των εσόδων που θα λάβουν. Έτσι είναι το εμπόριο. Πιστεύω ότι σε αυτό μπορούμε να συμφωνήσουμε. Φιλικά.

Και μόνο που προσδιορίζεις όλους εμάς (και τον εαυτό σου ακόμα) απλώς ως πελάτες αυτό είναι λάθος. Εστίασε στην ιδιότητα ΟΛΩΝ μας ως ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ, και κυρίως στο συμφέρον (του συνόλου) του καταναλωτικού κοινού, το οποίο είναι άμεσα συνυφασμένο με την υποστήριξη νέων προϊόντων και υπηρεσιών στη χώρα. Η διείσδυση νέων τεχνολογιών δεν γίνεται ΠΟΤΕ με κριτήριο την υποστήριξη της από τα ισχύοντα πρότυπα της αγοράς (βλ. υποστήριξη 5G όταν υπήρχαν ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ συσκευές σε κυκλοφορία που να το υποστηρίζουν, eSIM όταν όλα τα κινητά μέχρι τότε είχαν Physical SIM κοκ). Πρέπει να έχουμε στραμμένο το βλέμμα μας στο μέλλον. Μη το ξεχνάς αυτό.

Επιμένω στην αρχική μου τοποθέτηση. Εαν το σκεπτικό μας κινούνταν με βάση τα εκάστοτε συμφέροντα της ΧΨ επιχείρησης αυτή τη στιγμή στους δρόμους δε θα υπήρχαν αυτοκίνητα αλλά κάρα. Στην στάθμιση μεταξύ ιδιωτικών και κοινωνικών συμφερόντων,   είθισται να προκρίνεται το δεύτερο. Το ότι στην πράξη συμβαίνει συχνά το αντίθετο, αποτελεί απλά μία κατάσταση ενδεικτική 

Στις 1/10/2022 στις 11:25 ΠΜ, alexiosdimitriadis είπε

Ό,τι και να λέμε είτε βρισκόμαστε στην πλευρά που ελπίζουμε σε υποστήριξη της αυτόνομης λειτουργίας του Apple Watch είτε είμαστε υπαλληλίσκοι της cosmote, ένα είναι σίγουρο. Η αντίστροφη μέτρηση έχει ξεκινήσει. Ήδη στις ΗΠΑ το iPhone δεν πωλείται με φυσική sim. Είναι καθαρά θέμα χρόνου να γίνει αυτό και στις υπόλοιπες χώρες (ίσως από την επόμενη χρονιά;). Πιστεύω επίσης ότι είναι πολύ πιθανό και στις επόμενες γενιές όλες οι εκδόσεις των Apple Watch να πωλούνται με υποστηριξη cellular. Οπότε, όσο περνάει ο καιρός, αν συνεχίσει το καρτέλ να επιμένει ακόμα σε τέτοιου τύπου κοντόφθαλμες λογικές, τουλάχιστον δε θα υπάρχει  δικαιολογία. 

Συμφωνώ απόλυτα. Η αλλαγή έρχεται σαν κύμα. Και είτε το θέλουν είτε όχι θα συμμορφωθούν με τις εξελίξεις. 

Στις 6/10/2022 στις 9:54 ΠΜ, gidi είπε

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα. Εγκρίνω και επαυξάνω.  Από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί. Ας κλείσει επιτέλους αυτό το thread να πάρουμε το cellular όσοι θέλουμε.

Παρεπιπτόντως η ανάγκη για emergency connectivity ακόμη και σε μέρη χωρίς κάλυψη δικτύου κινητής φάνηκε από την υποστήριξη satellite του iphone 14 και του Huaewei Mate 50 pro. Σε τρία - τέσσερα χρόνια από τώρα θα παίζει σε όλα τα midrange και πάνω. Και στις επόμενες γενιές του AW ultra το βλέπω να έρχεται.

Επίσης σχετικά με τη χρέωση των 10 ευρώ για κάθε ενεργοποίηση της ΙΔΙΑΣ e-sim από την Cosmote, είναι προφανές ότι ΔΕΝ τους νοιάζει η ασφάλειά μας αλλά η τσέπη τους.

Προφανώς και δεν είναι ζήτημα ασφαλείας. Θα έπρεπε να πληρώνεις μία φορά και η επανέκδοση να γίνεται δωρεάν με κάθε τρόπο που να διασφαλίζει την ταυτοπροσωπία. Συχνά εκφράζομαι αρνητικά για άλλους παρόχους αλλά προ ημερών έκανα αντικατάσταση eSIM στη Vodafone και η διαδικασία ήταν ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΙΚΗ. Το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν κάνουν όλα τα καταστήματα την αλλαγή ή δεν τους έχουν μάθει τη διαδικασία αλλά υπάρχει λογική. Πηγαίνεις με την ταυτότητα, ξεκινούν την αντικατάσταση, έρχεται με sms ένα link στην ισχύουσα sim, επιβεβαιώνεις ότι εσύ ζήτησες την αλλαγή, πληρώνεις ΜΙΑ ΦΟΡΑ, παίρνεις το οριστικό καρτελάκι με το QR + Pin's και τέλος (βλ. photo1 και photo2). Η μεταφορά αριθμού από συσκευή σε συσκευή είναι ζήτημα δευτερολέπτου. Εάν χάσεις το καρτελάκι προφανώς και θα πληρώσεις για επανέκδοση αλλά εκεί είναι δική σου η ευθύνη. Όχι όμως ο πάροχος να μας αχρηστεύει το πληρωμένο και μη απωλεσθέν QR. 

 

Επεξ/σία από ramarg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, gkat2829 είπε

Δεν θα κανει κανενα μπαμ η COSMOTE. Η APPLE ζηταει 500.000€ και η COSMOTE δεν προκειται να τα δωσει. Δεν εχει μπει προς συζητηση σε κανενα απο τα project προς υλοποιηση τουλαχιστον για τους επομενους 6 μηνες. Και ας εχουν γινει ολες οι δοκιμες. Η μοναδικη ελπιδα ισως ειναι να το συζητησει η VODAFONE και ετσι να παρει μπρος η COSMOTE.

Δεν θα δώσει Cosmote επειδή είναι πολλά 500 K ;  Ρίξει μια μάτια σε ισολογισμούς Cosmote αν θεωρείς ότι είναι πολλά :) :) 

Cyta Κύπρου παρέχει από 07/22 AW CELLULAR :) :) :) Δεν συγκρίνουμε ένα τέρας με ένα νάνο …..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα τα δώσει η Κοσμοτε και η κάθε Κοσμοτε και αυτά που συζητάμε τώρα θα τα βλέπουμε και θα γελάμε σε λίγο καιρο

για την ιστορία ..3 εταιρείες το υποστηρίζουν εδώ και 10 μηνες στην Αυστραλία ....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

θα τα δώσει η Κοσμοτε και η κάθε Κοσμοτε και αυτά που συζητάμε τώρα θα τα βλέπουμε και θα γελάμε σε λίγο καιρο

για την ιστορία ..3 εταιρείες το υποστηρίζουν εδώ και 10 μηνες στην Αυστραλία ....

 

Amen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και παλι. Λετε να μην ξερω τους ισολογισμους της COSMOTE οταν δουλευω στον ΟΤΕ 30 χρονια. Εγω πρωτος εστειλα για την CYTA και η απαντηση ηταν τα 500.000€ ειναι παρα πολλα χρηματα. Επισης εχω την δυνατοτητα να μπορω να δω τα ανοιχτα project. Δεν υπαρχει στην πρωτη 10αδα κανενα APPLE WATCH και ενεργοποιηση ESIM για τους επομενους 6 μηνες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, gkat2829 είπε

Καλημερα και παλι. Λετε να μην ξερω τους ισολογισμους της COSMOTE οταν δουλευω στον ΟΤΕ 30 χρονια. Εγω πρωτος εστειλα για την CYTA και η απαντηση ηταν τα 500.000€ ειναι παρα πολλα χρηματα. Επισης εχω την δυνατοτητα να μπορω να δω τα ανοιχτα project. Δεν υπαρχει στην πρωτη 10αδα κανενα APPLE WATCH και ενεργοποιηση ESIM για τους επομενους 6 μηνες.

Ταφόπλακα στο όνειρο του AW cellular από πλευράς Cosmote λοιπόν. Ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...