Προς το περιεχόμενο

Apple Watch CELLULAR στην Ελλάδα


Nikos3648

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gidi είπε

Από πηγή εντός της Cosmote ακούστηκε ότι το project cellular AW είναι ζωντανό και ότι σύντομα θα υπάρχουν εξελίξεις. Δεν ξέρω κατά ποσό ισχύει, αλλά η ελπίδα παραμένει. 

Εγώ σε επικοινωνία που είχα σήμερα με το τεχνικό τμήμα των e-sim (μετά από τεράστια αναμονή και 5-6 redirect της κλήσης μου σε αρμόδιους) δεν πήρα καμία απάντηση που να μας δίνει την ελπίδα για κάποια εξέλιξη γύρω από το θέμα των Apple Watch... Εκτός και αν μιλάμε για συζητήσεις υλοποίησης (σε θεωρητικό επίπεδο) για τις οποίες δεν έχουν ενημέρωση όσοι εξυπηρετούν το κοινό... Σε κάθε περίπτωση πάντως για εξειδικευμένες ερωτήσεις, ρωτούν τον ΧΨ προιστάμενο πριν σου δώσουν απάντηση... Όταν μιλάς με Αθήνα και οι απαντήσεις που λαμβάνεις είναι από κάποιον ''ανώτερο'' δεν θεωρώ πως έχουν λόγο να σου κρατήσουν μυστικό κάτι τέτοιο..

Επεξ/σία από ramarg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 785
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λέω και πάλι. Δεν υπάρχει τίποτα στον ορίζοντα στην Cosmote για το Apple Watch. Η μόνη συζήτηση που θα υπάρχει είναι ότι θα το κοιτάξουν στο μέλλον σε συνάρτηση με τον ανταγωνισμό. Δεν έχει μπει σε καμία συζήτηση για τα προς υλοποίηση project. Δεν υπάρχει καν στην λίστα. Οι δοκιμές έγιναν προ διετίας και μέχρι εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, gkat2829 είπε

Λέω και πάλι. Δεν υπάρχει τίποτα στον ορίζοντα στην Cosmote για το Apple Watch. Η μόνη συζήτηση που θα υπάρχει είναι ότι θα το κοιτάξουν στο μέλλον σε συνάρτηση με τον ανταγωνισμό. Δεν έχει μπει σε καμία συζήτηση για τα προς υλοποίηση project. Δεν υπάρχει καν στην λίστα. Οι δοκιμές έγιναν προ διετίας και μέχρι εκει.

Ακόμα και η έννοια του ανταγωνισμού χάνει πλέον το νόημα της για τον απλό λόγο ότι χρησιμοποιείται ως δικαιολογία. Στα πλαίσια διαμόρφωσης της αγοράς & των υπηρεσιών πάντα κάποιος πρέπει να κάνει το πρώτο βήμα (καλή ώρα και με την υποστήριξη των Apple Watch). Ειδικά η Cosmote μας έχει αποδείξει επανειλημμένα ότι αρέσκεται στο να διαφημίζει την πρωτιά της στην παροχή νέων υπηρεσιών/τεχνολογιών, επομένως είναι λογικό να απαιτούμε από αυτήν τα περισσότερα (δεδομένων πάντα των υψηλών χρεώσεων που χαρακτηρίζουν τον τιμοκατάλογο της). Επενδύσεις που δεν έχουν ολοκληρωθεί όπως στην περίπτωση της eSim καλό θα ήταν να μη διαφημίζονται ως ''ολοκληρωμένες'' διότι αυτό συνιστά αθέμιτο ανταγωνισμό.

Επεξ/σία από ramarg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την προσωπική μου άποψη, η συγκεκριμένη λειτουργία , εκτός από ενεργοβόρα (θα μειώνει την αυτονομία στο 50 %) και κοστοβόρα ( ασφαλώς θα χρεώνεται) είναι μάλλον περιττή καθώς το 99,9 % των κατόχων δεν κουνάνε ρούπι χωρίς  κινητό εν λειτουργία. Υποθέτω ότι οι εταιρείες αναβάλλουν συνεχώς την επένδυση για τους παραπάνω λόγους. Αυτό ασφαλώς δε μειώνει την αξία - χρηστικότητα του ultra .Mιλάμε για ένα μικρό τεχνολογικό θαύμα, για έναν ολόκληρο "κόσμο" που κατάφεραν να εισάγουν σε 1,92 ίντσες. Αξίζει τα χρήματά του μέχρι το τελευταίο σεντ. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Longstride είπε

Κατά την προσωπική μου άποψη, η συγκεκριμένη λειτουργία , εκτός από ενεργοβόρα (θα μειώνει την αυτονομία στο 50 %) και κοστοβόρα ( ασφαλώς θα χρεώνεται) είναι μάλλον περιττή καθώς το 99,9 % των κατόχων δεν κουνάνε ρούπι χωρίς  κινητό εν λειτουργία. Υποθέτω ότι οι εταιρείες αναβάλλουν συνεχώς την επένδυση για τους παραπάνω λόγους. Αυτό ασφαλώς δε μειώνει την αξία - χρηστικότητα του ultra .Mιλάμε για ένα μικρό τεχνολογικό θαύμα, για έναν ολόκληρο "κόσμο" που κατάφεραν να εισάγουν σε 1,92 ίντσες. Αξίζει τα χρήματά του μέχρι το τελευταίο σεντ. 

Ας κάνουμε μια υπόθεση εργασίας. Έστω ότι αυτή τη στιγμή είμαστε 2000 άτομα (1 στους 5000 Έλληνες χοντρικά) που θέλει την υπηρεσία. 
 

Στάνταρ θα τη χρεώνουν €10 το μήνα. Μέσα σε δυο χρόνια από τη συνδρομή κ μόνο καλύπτουν τα 500k που αναφέρθηκαν σε προηγούμενο post ως το καπέλο της Apple στον πάροχο  για την ενεργοποίηση. 
 

Δε μου ακούγεται και τραγικό deal και σίγουρα μια πρωτιά είναι μια πρωτιά. 
 

Μακάρι να υποστηρίξει κάποιος το ρημάδι το cellular να τελειώνουμε. 
 

Ως προς τη χρησιμότητα, σίγουρα έχει μια υποκειμενική διάσταση. Προσωπικά μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου μόνο με το ρολόι σε ΠΟΛΛΕΣ περιπτώσεις.

Επεξ/σία από gidi
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μια λογική υπόθεση εργασίας αλλά στο οικονομικό σκέλος θεωρώ ότι απέχει αρκετά από την πραγματικότητα, αφενός επειδή θα υπάρχουν πολύ υψηλότερα από τα 500k  λειτουργικά κόστη και αφετέρου επειδή τα 2000 άτομα είναι πολύ αισιόδοξο νούμερο. Καταρχήν, για να ενδιαφερθούν θα πρέπει να διαθέτουν ή έστω να ενδιαφέρονται να αποκτήσουν, κατάλληλο ρολόι. Έστω να το θελήσει το 10 %  όσων έχουν πχ apple watch ultra , αυτό σημαίνει 20.000 κατόχους, αριθμός  ουτοπικός. Φυσικά, η πίτα θα μοιραστεί όταν ο 2ος πάροχος μπει στο παιχνίδι και η ήδη χαμηλή κερδοφορία θα μειωθεί ακόμη περισσότερο. Είμαι βέβαιος ότι το τμήμα έρευνας-marketing των εταιρειών έχει ασχοληθεί με το συγκεκριμένο project και τα νούμερα δε βγαίνουν..γιατί αν η επένδυση άξιζε θα είχε γίνει προ πολλού.  και εδώ που τα λέμε,  πόσοι θα θελήσουν να μειώσουν τις 36 ώρες αυτονομίας σε 18 (ούτε μια μέρα), για να χρησιμοποιήσουν μια υπηρεσία, και μάλιστα με έξτρα χρέωση συν το αρχικό κόστος, που έτσι κι αλλιώς την έχουν ;  Αναρωτιέμαι, ποιες είναι αυτές οι πολλές περιπτώσεις που θα προτιμά κάποιος να είναι μόνο με το ρολόι. Μπορώ να σκεφτώ μερικές, προπόνηση στο βουνό, έξοδος με ρούχα δίχως τσέπες, μια εργασία που απαγορεύει το κινητό ή περιλαμβάνει συνεχείς μετακινήσεις. Ίσως εκεί βολεύει ως ένα βαθμό. Γενικά πάντως, είμαστε μια μικρή χώρα, με ελάχιστους κατόχους συσκευών cellular , με wifi σχεδόν παντού και με αυτά τα δεδομένα  η  επένδυση είναι υψηλού ρίσκου και χαμηλής κερδοφορίας.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Longstride είπε

Είναι μια λογική υπόθεση εργασίας αλλά στο οικονομικό σκέλος θεωρώ ότι απέχει αρκετά από την πραγματικότητα, αφενός επειδή θα υπάρχουν πολύ υψηλότερα από τα 500k  λειτουργικά κόστη και αφετέρου επειδή τα 2000 άτομα είναι πολύ αισιόδοξο νούμερο. Καταρχήν, για να ενδιαφερθούν θα πρέπει να διαθέτουν ή έστω να ενδιαφέρονται να αποκτήσουν, κατάλληλο ρολόι. Έστω να το θελήσει το 10 %  όσων έχουν πχ apple watch ultra , αυτό σημαίνει 20.000 κατόχους, αριθμός  ουτοπικός. Φυσικά, η πίτα θα μοιραστεί όταν ο 2ος πάροχος μπει στο παιχνίδι και η ήδη χαμηλή κερδοφορία θα μειωθεί ακόμη περισσότερο. Είμαι βέβαιος ότι το τμήμα έρευνας-marketing των εταιρειών έχει ασχοληθεί με το συγκεκριμένο project και τα νούμερα δε βγαίνουν..γιατί αν η επένδυση άξιζε θα είχε γίνει προ πολλού.  και εδώ που τα λέμε,  πόσοι θα θελήσουν να μειώσουν τις 36 ώρες αυτονομίας σε 18 (ούτε μια μέρα), για να χρησιμοποιήσουν μια υπηρεσία, και μάλιστα με έξτρα χρέωση συν το αρχικό κόστος, που έτσι κι αλλιώς την έχουν ;  Αναρωτιέμαι, ποιες είναι αυτές οι πολλές περιπτώσεις που θα προτιμά κάποιος να είναι μόνο με το ρολόι. Μπορώ να σκεφτώ μερικές, προπόνηση στο βουνό, έξοδος με ρούχα δίχως τσέπες, μια εργασία που απαγορεύει το κινητό ή περιλαμβάνει συνεχείς μετακινήσεις. Ίσως εκεί βολεύει ως ένα βαθμό. Γενικά πάντως, είμαστε μια μικρή χώρα, με ελάχιστους κατόχους συσκευών cellular , με wifi σχεδόν παντού και με αυτά τα δεδομένα  η  επένδυση είναι υψηλού ρίσκου και χαμηλής κερδοφορίας.

 

Δε θα μπορούσε να το πει κάποιος καλύτερα. Να μυριστεί χρήμα ο υπερνταβάς COSMOTE και να μην πέσει με τα μούτρα... Δεν παίζει με την καμία. Προφανώς το 'χουνε γδύσει το θέμα από όλες τις μεριές και δε βγαίνουν τα κουκιά.

Επεξ/σία από enlightened
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι και να λέμε είτε βρισκόμαστε στην πλευρά που ελπίζουμε σε υποστήριξη της αυτόνομης λειτουργίας του Apple Watch είτε είμαστε υπαλληλίσκοι της cosmote, ένα είναι σίγουρο. Η αντίστροφη μέτρηση έχει ξεκινήσει. Ήδη στις ΗΠΑ το iPhone δεν πωλείται με φυσική sim. Είναι καθαρά θέμα χρόνου να γίνει αυτό και στις υπόλοιπες χώρες (ίσως από την επόμενη χρονιά;). Πιστεύω επίσης ότι είναι πολύ πιθανό και στις επόμενες γενιές όλες οι εκδόσεις των Apple Watch να πωλούνται με υποστηριξη cellular. Οπότε, όσο περνάει ο καιρός, αν συνεχίσει το καρτέλ να επιμένει ακόμα σε τέτοιου τύπου κοντόφθαλμες λογικές, τουλάχιστον δε θα υπάρχει  δικαιολογία. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, alexiosdimitriadis είπε

Ό,τι και να λέμε είτε βρισκόμαστε στην πλευρά που ελπίζουμε σε υποστήριξη της αυτόνομης λειτουργίας του Apple Watch είτε είμαστε υπαλληλίσκοι της cosmote, ένα είναι σίγουρο. Η αντίστροφη μέτρηση έχει ξεκινήσει. Ήδη στις ΗΠΑ το iPhone δεν πωλείται με φυσική sim. Είναι καθαρά θέμα χρόνου να γίνει αυτό και στις υπόλοιπες χώρες (ίσως από την επόμενη χρονιά;). Πιστεύω επίσης ότι είναι πολύ πιθανό και στις επόμενες γενιές όλες οι εκδόσεις των Apple Watch να πωλούνται με υποστηριξη cellular. Οπότε, όσο περνάει ο καιρός, αν συνεχίσει το καρτέλ να επιμένει ακόμα σε τέτοιου τύπου κοντόφθαλμες λογικές, τουλάχιστον δε θα υπάρχει  δικαιολογία. 

 

Η eSim στα iPhone υποστηρίζεται και από την Cosmote και από τη Vodafone. Δηλαδή στην περίπτωση που στην Ελλάδα ερχόντουσαν τα αμερικανικά μοντέλα που δεν έχουν φυσική Sim θα παίζανε σε όλους τους παρόχους εκτός Wind.

Επίσης, ακόμα και η Apple να κάνει όλα τα Apple Watch Cellular-Only, πάλι θα παίζουν κανονικά στην Ελλάδα, απλά θα λειτουργούν σαν τα απλά GPS ρολόγια που πωλούνται και τώρα, χωρίς δυνατότητα αυτόνομης σύνδεσης στις κεραίες. Κάτι που ήδη γίνεται στην περίπτωση του Cellular-Only Apple Watch Ultra, το οποίο πωλείται κανονικά στα ελληνικά καταστήματα αλλά δεν έχει τη δυνατότητα Cellular.

Επεξ/σία από enlightened
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Longstride είπε

Είναι μια λογική υπόθεση εργασίας αλλά στο οικονομικό σκέλος θεωρώ ότι απέχει αρκετά από την πραγματικότητα, αφενός επειδή θα υπάρχουν πολύ υψηλότερα από τα 500k  λειτουργικά κόστη και αφετέρου επειδή τα 2000 άτομα είναι πολύ αισιόδοξο νούμερο. Καταρχήν, για να ενδιαφερθούν θα πρέπει να διαθέτουν ή έστω να ενδιαφέρονται να αποκτήσουν, κατάλληλο ρολόι. Έστω να το θελήσει το 10 %  όσων έχουν πχ apple watch ultra , αυτό σημαίνει 20.000 κατόχους, αριθμός  ουτοπικός. Φυσικά, η πίτα θα μοιραστεί όταν ο 2ος πάροχος μπει στο παιχνίδι και η ήδη χαμηλή κερδοφορία θα μειωθεί ακόμη περισσότερο. Είμαι βέβαιος ότι το τμήμα έρευνας-marketing των εταιρειών έχει ασχοληθεί με το συγκεκριμένο project και τα νούμερα δε βγαίνουν..γιατί αν η επένδυση άξιζε θα είχε γίνει προ πολλού.  και εδώ που τα λέμε,  πόσοι θα θελήσουν να μειώσουν τις 36 ώρες αυτονομίας σε 18 (ούτε μια μέρα), για να χρησιμοποιήσουν μια υπηρεσία, και μάλιστα με έξτρα χρέωση συν το αρχικό κόστος, που έτσι κι αλλιώς την έχουν ;  Αναρωτιέμαι, ποιες είναι αυτές οι πολλές περιπτώσεις που θα προτιμά κάποιος να είναι μόνο με το ρολόι. Μπορώ να σκεφτώ μερικές, προπόνηση στο βουνό, έξοδος με ρούχα δίχως τσέπες, μια εργασία που απαγορεύει το κινητό ή περιλαμβάνει συνεχείς μετακινήσεις. Ίσως εκεί βολεύει ως ένα βαθμό. Γενικά πάντως, είμαστε μια μικρή χώρα, με ελάχιστους κατόχους συσκευών cellular , με wifi σχεδόν παντού και με αυτά τα δεδομένα  η  επένδυση είναι υψηλού ρίσκου και χαμηλής κερδοφορίας.

Καλησπέρα.

Δεν θα έλεγα ότι τα 2000 άτομα είναι υπερβολικό νούμερο. Ίσως φταίω εγώ, αλλά γνωρίζω τρία ακριβώς άτομα που επιθυμούν διακαώς την υποστήριξη του Cellular AW.

Αν ποτέ υποστηριχτεί, θα γίνονται εισαγωγή και τα απλά μοντέλα με cellular.

Ως προς την μείωση της αυτονομίας στο μισό, θα έλεγα ότι είναι υπερβολική εκτίμηση. Δε νομίζω ότι ο περισσότερος κόσμος θα θέλει να είναι διαρκώς μακριά από το κινητό του, αλλά πολύς κόσμος θα θέλει μερικές φορές να είναι μακριά από το κινητό του.

Παραθέτω παρακάτω περιπτώσεις που εγώ θα χρησιμοποιούσα το ρολόι αυτόνομα:

  • Μπάνιο στη θάλασσα
  • Κάθε είδους γυμναστική, τρέξιμο, περίπατος κτλ.
  • Στο γραφείο, όπου έχω πρόσβαση σε σταθερό τηλέφωνο, internet, υπολογιστή και ipad και πραγματικά δεν ανοίγω καν το κινητό τις περισσότερες φορές.
  • Έξοδος με παρέα (κυρίως ως μέσο πίεσης για απεξάρτηση από διαρκές χάζεμα κινητού)
  • Περιπτώσεις που φοβάμαι μη μου την πέσουν και μου κλέψουν το κινητό.

Ένα ακόμη προφανές παράδειγμα είναι με το family setup ως «κινητό» σε σχετικά μεγάλα παιδιά που θες να μπορούν να είναι σε επαφή, να βλέπεις που γυρνάνε να έχουν ένα επίπεδο connectivity που δεν οδηγεί απευθείας στην πλήρη αποβλάκωση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, gidi είπε

Καλησπέρα.

Δεν θα έλεγα ότι τα 2000 άτομα είναι υπερβολικό νούμερο. Ίσως φταίω εγώ, αλλά γνωρίζω τρία ακριβώς άτομα που επιθυμούν διακαώς την υποστήριξη του Cellular AW.

Αν ποτέ υποστηριχτεί, θα γίνονται εισαγωγή και τα απλά μοντέλα με cellular.

Ως προς την μείωση της αυτονομίας στο μισό, θα έλεγα ότι είναι υπερβολική εκτίμηση. Δε νομίζω ότι ο περισσότερος κόσμος θα θέλει να είναι διαρκώς μακριά από το κινητό του, αλλά πολύς κόσμος θα θέλει μερικές φορές να είναι μακριά από το κινητό του.

Παραθέτω παρακάτω περιπτώσεις που εγώ θα χρησιμοποιούσα το ρολόι αυτόνομα:

  • Μπάνιο στη θάλασσα
  • Κάθε είδους γυμναστική, τρέξιμο, περίπατος κτλ.
  • Στο γραφείο, όπου έχω πρόσβαση σε σταθερό τηλέφωνο, internet, υπολογιστή και ipad και πραγματικά δεν ανοίγω καν το κινητό τις περισσότερες φορές.
  • Έξοδος με παρέα (κυρίως ως μέσο πίεσης για απεξάρτηση από διαρκές χάζεμα κινητού)
  • Περιπτώσεις που φοβάμαι μη μου την πέσουν και μου κλέψουν το κινητό.

Ένα ακόμη προφανές παράδειγμα είναι με το family setup ως «κινητό» σε σχετικά μεγάλα παιδιά που θες να μπορούν να είναι σε επαφή, να βλέπεις που γυρνάνε να έχουν ένα επίπεδο connectivity που δεν οδηγεί απευθείας στην πλήρη αποβλάκωση.

Καλησπέρα 

Ελπίζω πραγματικά να πέφτω έξω στις εκτιμήσεις μου, ασχέτως αν δεν πρόκειται ποτέ να αποκτήσω αυτή την υπηρεσία.  Ωστόσο, δε βλέπω ικανό, ποσοστιαία, target group που θα δελεάσει τις εταιρείες  να επενδύσουν το σεβαστό ποσό που απαιτείται. Εξάλλου, θα το είχαν ήδη πράξει εάν τα δεδομένα ήταν διαφορετικά. Το σίγουρο είναι ότι ο αριθμός κατόχων cellular μοντέλων στην Ελλάδα επί του παρόντος και του εγγύς μέλλοντος θα είναι μηδαμινός. Η εισαγωγή νέων μοντέλων μπορεί να γίνει αλλα θα διατίθενται σε  υψηλότερο κόστος και είναι πολύ αμφίβολο ότι θα είναι πρόθυμος μεγάλος αριθμός να το επωμιστεί , συν φυσικά τα μηνιαία έξοδα της υπηρεσίας που πρέπει να συμπεριλάβει . Καλώς ή κακώς, η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων παίρνει το κινητό μαζί , παντού και πάντα. Σε ότι αφορά την αυτονομία, δεν είναι αυθαίρετη , δική μου άποψη,  αναφέρει επίσημα η  εταιρεία ότι πέφτει στις 18 ώρες (50%) . Είναι αναμφισβήτητο ότι  εξαντλείται σημαντικά πιο γρήγορα η μπαταρία όταν δεν είναι συνδεδεμένο στο συνοδευτικό του iPhone.

Επεξ/σία από Longstride
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/9/2022 στις 10:43 ΠΜ, Longstride είπε

Κατά την προσωπική μου άποψη, η συγκεκριμένη λειτουργία , εκτός από ενεργοβόρα (θα μειώνει την αυτονομία στο 50 %) και κοστοβόρα ( ασφαλώς θα χρεώνεται) είναι μάλλον περιττή καθώς το 99,9 % των κατόχων δεν κουνάνε ρούπι χωρίς  κινητό εν λειτουργία. Υποθέτω ότι οι εταιρείες αναβάλλουν συνεχώς την επένδυση για τους παραπάνω λόγους. Αυτό ασφαλώς δε μειώνει την αξία - χρηστικότητα του ultra .Mιλάμε για ένα μικρό τεχνολογικό θαύμα, για έναν ολόκληρο "κόσμο" που κατάφεραν να εισάγουν σε 1,92 ίντσες. Αξίζει τα χρήματά του μέχρι το τελευταίο σεντ. 

Υποθετική άποψη και χωρίς να θέλω επιθετικός προς εσένα αλίμονο, δεν μας αφορά τί νομίζουν οι πάροχοι. Τα ίδια ακούγαμε και με τις τράπεζες για το Apple Pay το οποίο ξεσκίζει κυριολεκτικά όλες τις μεθόδους πληρωμών που υπάρχουν στο εμπόριο. Το μέγεθος των συναλλαγών που γίνονται καθημερινά με αυτό, δεν θα το φαντάζονταν ούτε στα πιο τρελά τους όνειρα... Γιατί σε ένα παράλληλο σύμπαν που ζούσαν θεωρούσαν μέχρι πρότινος τις εφαρμογές τους ως best in class.

Δεν υπάρχει ενδιαφέρον γιατί δεν υπάρχει υποστήριξη και όχι το αντίθετο. Όποιος δεν χρειάζεται την λειτουργικότητα του cellular και θέλει να κάνει οικονομία να αγοράσει το GPS only. Δεν είναι δυνατόν μία μεγάλη μερίδα χρηστών να άγεται και φέρεται από την εκάστοτε πλειοψηφία ή μειοψηφία που δεν έχει ιδέα γύρω από αυτά που αγοράζει. Με την ίδια λογική να μην φέρουμε Cellular iPads γιατί ξοδεύουν μπαταρία και κάποιοι βολεύονται με τα WiFi only , ούτε cellular macbook (μελλοντικά) ή αντίστοιχα να μην είχαμε εισάγει ποτέ τα iPhone αφού υπήρχαν τα iPod Touch...

Είναι καλό να συζητάμε πράγματα αλλά όχι και να δικαιολογούμε τα αδικαιολόγητα. Αυτό που κάνουν οι πάροχοι είναι σχεδόν παρανοϊκό. Η εξέλιξη έρχεται τμηματικά ναι (δεν θα γίνουν όλα σε μία μέρα) αλλά όχι να κάνουμε 1 βήμα μπροστά και 10 πίσω... Έχουμε φτάσει στο σημείο να χαιρόμαστε που έχουμε δίκαρτο iPhone με eSIM και ο πάροχος να μην επιτρέπει τη μεταφορά της για να σε χρεώσει 10€ για επανέκδοση της χωρίς να έχει μεσολαβήσει απώλεια (δική σου υπαιτιότητα)... Πληρώνουμε ο καθένας ΧΨ ποσά (άλλος περισσότερα άλλος λιγότερα) και ζητάμε το αυτονόητο. Ευελιξία στις υπηρεσίες που πληρώνουμε... Πληρώνω eSIM την θέλω στο Watch τέλος - κάνε κάτι ως εταιρία. Άλλαξα συσκευή, δε θέλω να περιμένω 2 μέρες για να ολοκληρώσετε την διαδικασία στο σύστημα και να μεταφερθεί ο αριθμός... Στην χειρότερη περίπτωση μην αχρηστεύετε τους φακέλους QR που πληρώσαμε (βλέπε Vodafone)... Ή αν σας ενδιαφέρει η ασφάλεια των πελατών υποστηρίξτε δυνατότητα δωρεάν επανέκδοσης μέσω της εφαρμογής... Τί τους έχουμε τους λογαριασμούς με ταυτοποίηση CosmoteID - μόνο για να πληρώνουμε τους λογαριασμούς και να παίρνουμε 1GB δώρο? Ας ξυπνήσουν επιτέλους. Κρατούν την κοινωνία στάσιμη με όσα κάνουν.  

Στις 30/9/2022 στις 10:46 ΜΜ, Longstride είπε

Είναι μια λογική υπόθεση εργασίας αλλά στο οικονομικό σκέλος θεωρώ ότι απέχει αρκετά από την πραγματικότητα, αφενός επειδή θα υπάρχουν πολύ υψηλότερα από τα 500k  λειτουργικά κόστη και αφετέρου επειδή τα 2000 άτομα είναι πολύ αισιόδοξο νούμερο. Καταρχήν, για να ενδιαφερθούν θα πρέπει να διαθέτουν ή έστω να ενδιαφέρονται να αποκτήσουν, κατάλληλο ρολόι. Έστω να το θελήσει το 10 %  όσων έχουν πχ apple watch ultra , αυτό σημαίνει 20.000 κατόχους, αριθμός  ουτοπικός. Φυσικά, η πίτα θα μοιραστεί όταν ο 2ος πάροχος μπει στο παιχνίδι και η ήδη χαμηλή κερδοφορία θα μειωθεί ακόμη περισσότερο. Είμαι βέβαιος ότι το τμήμα έρευνας-marketing των εταιρειών έχει ασχοληθεί με το συγκεκριμένο project και τα νούμερα δε βγαίνουν..γιατί αν η επένδυση άξιζε θα είχε γίνει προ πολλού.  και εδώ που τα λέμε,  πόσοι θα θελήσουν να μειώσουν τις 36 ώρες αυτονομίας σε 18 (ούτε μια μέρα), για να χρησιμοποιήσουν μια υπηρεσία, και μάλιστα με έξτρα χρέωση συν το αρχικό κόστος, που έτσι κι αλλιώς την έχουν ;  Αναρωτιέμαι, ποιες είναι αυτές οι πολλές περιπτώσεις που θα προτιμά κάποιος να είναι μόνο με το ρολόι. Μπορώ να σκεφτώ μερικές, προπόνηση στο βουνό, έξοδος με ρούχα δίχως τσέπες, μια εργασία που απαγορεύει το κινητό ή περιλαμβάνει συνεχείς μετακινήσεις. Ίσως εκεί βολεύει ως ένα βαθμό. Γενικά πάντως, είμαστε μια μικρή χώρα, με ελάχιστους κατόχους συσκευών cellular , με wifi σχεδόν παντού και με αυτά τα δεδομένα  η  επένδυση είναι υψηλού ρίσκου και χαμηλής κερδοφορίας.

Από πού να πιάσω αυτή την απάντηση και πού να την αφήσω. Το ένα λάθος πίσω από το άλλο. Τοποθετείσαι επί ενός θέματος για το οποίο προφανώς δεν θα μπορούσες να έχεις εσωτερική ενημέρωση και κυρίως δεν έχεις τα στοιχεία στα χέρια σου για να καταλήγεις σε συμπεράσματα. Τις ίδιες αόριστες εκτιμήσεις έκαναν οι πάροχοι (το μακρινό 2008 - εποχή του iPhone 2G) το οποίο αποφάσισαν να μην το εισάγουν ποτέ γιατί δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο και αρκετά ακριβό για να πουλήσει... 

Να σου υπενθυμίσω ότι τα Cellular Apple Watch δεν εμφανίστηκαν τώρα εν όψει της παρουσίασης του Ultra αλλά από το μακρινό Apple Watch Series 3. Μέτρησε τα χρόνια και θα δεις ότι είναι ΠΟΛΛΑ. Μπορεί να μην είχαμε την απαίτηση να το υποστηρίξουν πρώτοι αλλά 5 χρόνια αργότερα και να μην έχει κουνηθεί φύλλο? Το ποιος θέλει να αγοράσει Apple Watch Cellular και να μειώσει την αυτονομία του άστο στους αγοραστές. Δική τους η επιλογή όχι δική σου για να κάνεις εκτιμήσεις.  

Ζούμε στην εποχή ευρείας διάδοσης του Internet. Δεν περάσαμε τυχαία στο 5G, ούτε βρισκόμαστε στις εποχές του 3G που ο κόσμος δεν είχε ενδιαφέρον για την πλοήγηση on the go. Από τη στιγμή που δεν εισάγονται επίσημα τα Cellular μοντέλα πώς ακριβώς περιμένεις να έχεις πωλήσεις? Προφανώς και λίγοι θα τα προτιμήσουν φοβούμενοι τα προβλήματα εγγύησης στις παραεισαγωγές εξωτερικού. Και κυρίως ακόμα λιγότεροι θα τα αγοράσουν γνωρίζοντας ότι δεν υποστηρίζονται.Οι εκτιμήσεις κινούνται στον χώρο της φαντασίας.  Το WiFi υπάρχει παντού εδώ και δεκαετίες πού θέλεις να καταλήξεις ακριβώς. Το θέμα είναι να βλέπεις ότι η συσκευή σου λαμβάνει σήμα από 100 κλειδωμένα δίκτυα? Εν κινήσει τί κάνεις? Περπατάς και ψάχνεις public wifi με κίνδυνο για τη συσκευή σου? Αυτά είναι αστεία και μόνο να γράφονται.

Όλα τα παραπάνω σου τα λέω φιλικά και σε καμία περίπτωση επιθετικά. Μην καταδικάζεις την χρησιμότητα μίας υπηρεσίας πριν την δοκιμάσεις. 

Στις 30/9/2022 στις 5:15 ΜΜ, gidi είπε

Ας κάνουμε μια υπόθεση εργασίας. Έστω ότι αυτή τη στιγμή είμαστε 2000 άτομα (1 στους 5000 Έλληνες χοντρικά) που θέλει την υπηρεσία. Στάνταρ θα τη χρεώνουν €10 το μήνα. Μέσα σε δυο χρόνια από τη συνδρομή κ μόνο καλύπτουν τα 500k που αναφέρθηκαν σε προηγούμενο post ως το καπέλο της Apple στον πάροχο  για την ενεργοποίηση. 
Δε μου ακούγεται και τραγικό deal και σίγουρα μια πρωτιά είναι μια πρωτιά. Μακάρι να υποστηρίξει κάποιος το ρημάδι το cellular να τελειώνουμε. Ως προς τη χρησιμότητα, σίγουρα έχει μια υποκειμενική διάσταση. Προσωπικά μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου μόνο με το ρολόι σε ΠΟΛΛΕΣ περιπτώσεις.

Αυτό ακριβώς... Ας καθήσουν να κάνουν έναν στοιχειώδη οικονομικό σχεδιασμό και ας το προχωρήσουν να τελειώνουμε. Αν είναι οικονομικό το θέμα ας προσαρμόσουν ανάλογα το κόστος της υπηρεσίας.. Ούτως ή άλλως μας έχουν συνηθίσει να πληρώνουμε αδρά τις υπηρεσίες τους δε θα είναι πρώτη φορά... Όταν σου ακυρώνουν πληρωμένο φάκελο eSIM (χωρίς να τον έχεις χάσει και σε αναγκάζουν να τον αντικαταστήσεις με δικό σου κόστος ακόμα και αν εκ παραδρομής έγινε λάθος και δεν περάστηκε ποτέ η sim) και σε αναγκάζουν να πληρώσεις 10€/κάθε φορά δεν πειράζει.. Το θύμα πληρώνει. Πολύ απλά δεν μας ενδιαφέρει και εμάς η συνδιαλλαγή που έχουν με την Apple. Αν πρέπει να δώσουν 500k να τα δώσουν. Στη ζωή δε γίνεται να τα έχεις όλα. Να μάθουν να δίνουν όχι μόνο να παίρνουν. Έχουμε φτάσει στο σημείο να συζητάμε επί σειρά ετών για κάτι το αυτονόητο. Ζω για την ημέρα που θα έρθει η υποστήριξη του AW και αυτό το Thread θα κλείσει. 

Επεξ/σία από ramarg
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, ramarg είπε

Έχουμε φτάσει στο σημείο να συζητάμε επί σειρά ετών για κάτι το αυτονόητο. Ζω για την ημέρα που θα έρθει η υποστήριξη του AW και αυτό το Thread θα κλείσει. 

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα. Εγκρίνω και επαυξάνω.  Από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί. Ας κλείσει επιτέλους αυτό το thread να πάρουμε το cellular όσοι θέλουμε.

Παρεπιπτόντως η ανάγκη για emergency connectivity ακόμη και σε μέρη χωρίς κάλυψη δικτύου κινητής φάνηκε από την υποστήριξη satellite του iphone 14 και του Huaewei Mate 50 pro. Σε τρία - τέσσερα χρόνια από τώρα θα παίζει σε όλα τα midrange και πάνω. Και στις επόμενες γενιές του AW ultra το βλέπω να έρχεται.

Επίσης σχετικά με τη χρέωση των 10 ευρώ για κάθε ενεργοποίηση της ΙΔΙΑΣ e-sim από την Cosmote, είναι προφανές ότι ΔΕΝ τους νοιάζει η ασφάλειά μας αλλά η τσέπη τους.

Επεξ/σία από gidi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gidi είπε

Επίσης σχετικά με τη χρέωση των 10 ευρώ για κάθε ενεργοποίηση της ΙΔΙΑΣ e-sim από την Cosmote, είναι προφανές ότι ΔΕΝ τους νοιάζει η ασφάλειά μας αλλά η τσέπη τους.

Πουλάνε μπόλικο αέρα, γνωστά αυτά. Το πρόβλημα είναι ότι δεν διαμαρτύρονται αρκετοί. Κανονικά θα έπρεπε να τους πετάμε ντομάτες με τέτοιες απαιτήσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...