Προς το περιεχόμενο

ΘΕΡΜΟΠΟΜΠΟΙ η' ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΛΑΔΙΟΥ


splash18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η εμπειρια μου στο σπιτακι της μητερας μου εδειξε οτι ενα σωμα καλοριφερ λαδιου που συνδεεται με ρευμα ηταν ηφαιστειο σε σχεση με το ινβερτερ που εχει τωρα. δεν μπορω να το εξηγησω απλα παραθετω την εμπειρια μου.αυτο που λενε οτι το καλοριφερ οταν καιει ζεσταινει τα ντουβαρια και τα πραγματα , ενω το ειρ κοντισιον τον αερα ειναι η μονη απλη εξηγηση που εχω ακουσει.

βεβαια να πω οτι το ηφαιστειο καιει και το αναλογο ρευμα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 28/1/2024 στις 7:46 ΜΜ, MikhailBakurin είπε

[...]

Δεν είναι αθάνατα, είναι ευπαθέστατα. Σκουριάζουν οι κολλήσεις των φετών τους πανεύκολα. Έχω πετάξει 2 ελληνικής κατασκευής ΑΚΑΝ σε 1 χρόνο, όλα φτιαγμένα το 1995-2000. Αντιθέτως, τα πάνελ ιταλικής κατασκευής 1986 που έχω στο πατρικό, όχι απλώς δεν έχουν πάθει ζημιά, αλλά είναι και σαν καινούρια.

Μετά το δεύτερο τρύπημα, πήρα απόφαση ότι από εδώ και μπρος καλή ποιότητα πάνελ. Μικρότερη θερμοχωρητικότητα, αλλά με συνεχή κυκλοφορία χαμηλότερης θερμοκρασίας νερού, αντισταθμίζεις το μειονέκτημα και πιθανώς (ανάλογα το λέβητα) να γλιτώνεις κι αρκετό καύσιμο.

1. Το πιθανότερο είναι να συμβαίνει αποκλειστικά και μόνο στα δικά σου σώματα ΑΚΑΝ, και να είναι αποτέλεσμα σειράς κακών επιλογών στην αγορά και, κυρίως, στην τοποθέτηση, τον τρόπο λειτουργίας και τη συντήρησή τους.

Έχω διπλοκατοικία όπου κάθε όροφο-διαμέρισμα έχει 8 και 9 τρίστηλα σώματα ΑΚΑΝ από το 1972. Δεν τρύπησε ποτέ κανένα. Το ίδιο και σε όλα τα σπίτια των συγγενών μου (πάνω από 10 διαφορετικά σπίτια) που υπάρχουν στην ίδια περιοχή της Δυτικής Αθήνας.

Επίσης επί 20 χρόνια είχα γραφείο σε μεγάλη πολυκατοικία στο κέντρο της Αθήνας όπου το σύστημα κεντρικής θέρμανσης είχε τοποθετηθεί στη δεκαετία του 1950 και δεν είχε παρουσιαστεί ποτέ κανένα πρόβλημα στα σώματα ΑΚΑΝ.

2. Αν τη σχεδίαση του συστήματος κεντρικής θέρμανσης την έχει κάνει Μηχανολόγος, και όχι σκιτζής, μπορούν και τα παλαιότερα συστήματα κεντρικής θέρμανσης με σώματα ΑΚΑΝ να λειτουργήσουν με νερό χαμηλότερης θερμοκρασίας και με καλύτερη αποδοτικότητα με μερικές απλές ρυθμίσεις στον τρόπο λειτουργίας τους. Στο σπίτι μου την τελευταία δεκαετία με μερικές απλές και χαμηλού κόστους παρεμβάσεις ρίξαμε την κατανάλωση ανά ώρα περίπου στο μισό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, megapaixtaras said:

η εμπειρια μου στο σπιτακι της μητερας μου εδειξε οτι ενα σωμα καλοριφερ λαδιου που συνδεεται με ρευμα ηταν ηφαιστειο σε σχεση με το ινβερτερ που εχει τωρα. δεν μπορω να το εξηγησω απλα παραθετω την εμπειρια μου.αυτο που λενε οτι το καλοριφερ οταν καιει ζεσταινει τα ντουβαρια και τα πραγματα , ενω το ειρ κοντισιον τον αερα ειναι η μονη απλη εξηγηση που εχω ακουσει.

βεβαια να πω οτι το ηφαιστειο καιει και το αναλογο ρευμα .

Νιωθεις ζεστη! Ακτινοβολει! Θαλπωρη! Αλλα πλεον...καιει, ακριβη η χρηση του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μητέρα μου ζεί σε διαμέρισμα σε σπίτι 50τμ2 και η κρεβατοκάμαρα ειναι 18τμ2 ειχε καλοριφέρ με πετρέλαιο (το καλύτερο απ ολα σε απόδοση) μετα τσακώθηκαν οι ενοικοι κ σταμάτησαν το πετρέλαιο ,της πήρα την kumtel με θερμοστάτη που διαφήμιζε η tv και με ειχε ζαλίσει ,ζέσταινε μεν αλλα το ρεύμα στα υψη (την ενοχλούσε κ το φώς που εβγαζαν οι λάμπες χαλαζία κ δεν μπορούσε να κοιμηθεί απο τον φωτισμό ),της πήρα καλοριφέρ λαδιού με θερμοστάτη ζέσταινε αρκετά αλλα εκαιγε ρεύμα full,τώρα τα 4 τελευταία χρόνια της πήρα toyotomi 12ari inverter με 500ευρώ  ,απόλυτα ευχαριστημένη κ σε απόδοση θέρμανσης κ σε οικονομία στο ρεύμα ,κάθε χρόνο ομως γίνεται καθάρισμα φίλτρων κλπ 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, filipN said:

1. Το πιθανότερο είναι να συμβαίνει αποκλειστικά και μόνο στα δικά σου σώματα ΑΚΑΝ, και να είναι αποτέλεσμα σειράς κακών επιλογών στην αγορά και, κυρίως, στην τοποθέτηση, τον τρόπο λειτουργίας και τη συντήρησή τους.

Έχω διπλοκατοικία όπου κάθε όροφο-διαμέρισμα έχει 8 και 9 τρίστηλα σώματα ΑΚΑΝ από το 1972. Δεν τρύπησε ποτέ κανένα. Το ίδιο και σε όλα τα σπίτια των συγγενών μου (πάνω από 10 διαφορετικά σπίτια) που υπάρχουν στην ίδια περιοχή της Δυτικής Αθήνας.

Επίσης επί 20 χρόνια είχα γραφείο σε μεγάλη πολυκατοικία στο κέντρο της Αθήνας όπου το σύστημα κεντρικής θέρμανσης είχε τοποθετηθεί στη δεκαετία του 1950 και δεν είχε παρουσιαστεί ποτέ κανένα πρόβλημα στα σώματα ΑΚΑΝ.

2. Αν τη σχεδίαση του συστήματος κεντρικής θέρμανσης την έχει κάνει Μηχανολόγος, και όχι σκιτζής, μπορούν και τα παλαιότερα συστήματα κεντρικής θέρμανσης με σώματα ΑΚΑΝ να λειτουργήσουν με νερό χαμηλότερης θερμοκρασίας και με καλύτερη αποδοτικότητα με μερικές απλές ρυθμίσεις στον τρόπο λειτουργίας τους. Στο σπίτι μου την τελευταία δεκαετία με μερικές απλές και χαμηλού κόστους παρεμβάσεις ρίξαμε την κατανάλωση ανά ώρα περίπου στο μισό.

1. Όπως προανέφερα, μιλάω για ΑΚΑΝ λίγο πριν το 2000. Όχι για τα μουσειακά κομμάτια 52 ετών στα οποία αναφέρεσαι. Ο πατέρας μου δεν είχε γεννηθεί τότε και εγώ είμαι ήδη εργαζόμενος και υποψήφιος διδάκτορας. Πιθανότατα έχει λεπτυνθεί το μέταλλο και/ή έχει πέσει η ποιότητα των κολλήσεων σε σχέση με μία εποχή στην οποία η ανθρωπότητα έφτιαχνε πανάκριβα μεν, για μια ζωή πράγματα, δε. 

2. Σε αυτό συμφωνώ. Αλλά τράβα πες το αυτό, στις πολυκατοικίες που έχουν πλέον ανάγκη θέρμανσης 25.000 θερμίδες λόγω αποχωρήσεων, αυτονομήσεων και μονώσεων, αλλά έχουν ξεμείνει με καυστήρες 250.000 και 30-50 ετών ηλικίας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 03/12/2019 at 21:36, fredd0 said:

Ο θερμοπομπος απλα καταναλωνει τα 3 πλασια+ σε ρευμα απο ενα κλιματιστικο για να παραξει το ιδιο εργο.

Νομίζω πως πρέπει να αναφέρουμε εδώ όμως πως, όταν κλείνεις το κλιματιστικό κλείνει κ η παροχή θερμού αέρα, ενώ με τα καλοριφέρ λαδιού κ τους θερμοπομπούς (τουλάχιστον τους δικούς μου), επειδή πυρώνεται το μεταλλικό  σώμα τους, διατηρούν μια θερμότητα ακόμα κ εάν τους κλείσεις.

Επεξ/σία από zoranb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/2/2024 στις 12:43 ΠΜ, zoranb είπε

Νομίζω πως πρέπει να αναφέρουμε εδώ όμως πως, όταν κλείνεις το κλιματιστικό κλείνει κ η παροχή θερμού αέρα, ενώ με τα καλοριφέρ λαδιού κ τους θερμοπομπούς (τουλάχιστον τους δικούς μου), επειδή πυρώνεται το μεταλλικό  σώμα τους, διατηρούν μια θερμότητα ακόμα κ εάν τους κλείσεις.

Ο χρόνος που εξακολουθούν να εκπέμπουν θερμότητα ή ακόμα καλύτερα η ποσότητα της θερμότητας που θα συνεχίσουν να εκπέμπουν, θα είναι ακριβώς ίση, με τη θερμότητα που απορρόφησαν αρχικά από κρύα και δεν την απέδωσαν άμεσα. Ουσιαστικά δεν κερδίζεις απολύτως τίποτα. 

 

Επεξ/σία από warewolf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, warewolf said:

Ο χρόνος που εξακολουθούν να εκπέμπουν θερμότητα ή ακόμα καλύτερα η ποσότητα της θερμότητας που θα συνεχίσουν να εκπέμπουν, θα είναι ακριβώς ίση, με τη θερμότητα που απορρόφησαν αρχικά από κρύα και δεν την απέδωσαν άμεσα. Ουσιαστικά δεν κερδίζεις απολύτως τίποτα. 

Εντάξει αυτό που λες όμως πρέπει να αποδειχθεί από κάποια μέτρηση, γιατί είναι λίγο απόλυτο έτσι όπως το λες. Έχεις δει κάποια μέτρηση που να το επιβεβαιώνει αυτό;

Και άσχετα με αυτό πιο άλλο θερμαντικό σώμα μπορεί να πεις ότι είναι καλύτερο από έναν θερμπομπό, ένα καλοριφέρ λαδιού ίσως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, zoranb είπε

Εντάξει αυτό που λες όμως πρέπει να αποδειχθεί από κάποια μέτρηση, γιατί είναι λίγο απόλυτο έτσι όπως το λες. Έχεις δει κάποια μέτρηση που να το επιβεβαιώνει αυτό;

Και άσχετα με αυτό πιο άλλο θερμαντικό σώμα μπορεί να πεις ότι είναι καλύτερο από έναν θερμπομπό, ένα καλοριφέρ λαδιού ίσως;

Αν βάλεις μια φριτέζα με αρκετό λάδι στο ηλεκτρικό μάτι της κουζίνας και το ανοίξεις στη μέγιστη ισχύ, το λάδι καίει αμέσως και μπορείς να ρίξεις τις πατάτες το επόμενο δευτερόλεπτο, ή θα περιμένεις 10-20 λεπτά να κάψει το λάδι. ? 

Ξεχνάς πως όση ώρα περιμένεις να ζεσταθεί το λάδι, καταναλώνεις ρεύμα στη ΔΕΗ και το λάδι δεν καίει.   Στο τέλος, όση θερμότητα απέκτησε το λάδι της φριτέζας, θα εξακολουθήσει να καίει, ακόμα κι αν κλείσεις το μάτι. Δεν παγώνει ακαριαία. 

Στο άλλο σκέλος της ερώτησης σου όσον αφορά την κατανάλωση του ηλεκτρικού ρεύματος, είτε θερμοπομπό είτε καλοριφέρ, το ίδιο και το αυτό.  Αυτό που θα αλλάξει σε αυτά τα δύο, είναι άλλοι παράγοντες που δεν έχουν να κάνουν με την οικονομία.

Ποιότητα υλικών, θερμοστάτες, εμφάνιση, φορητότητα,  θερμότητα συσκευής εξωτερικά για να μην καίγονται τυχόν παιδιά, ασφαλιστικές διατάξεις, κλπ κλπ

Τα κλιματιστικά είναι 3.5 φορές περίπου πιο οικονομικά από τους θερμοπομπούς ή καλοριφέρ λαδιού (αν τα συγκρίνουμε για την ίδια απόδοση btu), όμως η θερμή ροή του αέρα μπορεί να μειώσουν την υγρασία όχι στον χώρο, αλλά στην επιφάνεια του σώματος μας κι έτσι να νιώσουμε αυτή τη δυσφορία για την οποία μιλούν οι περισσότεροι. Αν ένα κλιματιστικό μπορέσει να τοποθετηθεί σε τέτοιο σημείο, όπου η περσίδα ΔΕΝ θα στέλνει το ρεύμα ζεστού αέρα επάνω στο ανθρώπινο σώμα, τότε δεν υπάρχει κανένα θέμα ούτε για αυτό.

Παρακάτω σου παραθέτω δύο βίντεο που αφορούν τα ηλεκτρικά αερόθερμα και την αφύγρανση χώρου, όπου εξηγούν πολύ απλά και κατανοητά μερικά πράγματα.

 

Επεξ/σία από warewolf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...