Προς το περιεχόμενο

SFBB δράση και Voucher


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν περάσουμε τα 2 χρόνια η επιδότηση τελειώνει;

Υπάρχει κάποιος τρόπος επέκτασης της ενέργειας άραγε;

Vodafone έχω και λήγει Οκτώβρη.

Επεξ/σία από Cyberdemon87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 534
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 ώρες πριν, Cyberdemon87 είπε

Αν περάσουμε τα 2 χρόνια η επιδότηση τελειώνει;

Υπάρχει κάποιος τρόπος επέκτασης της ενέργειας άραγε;

Vodafone έχω και λήγει Οκτώβρη.

κανονικά θα πρεπει να συνεχισεις με το μειωμενο τιμολογιο μιας και η επιδοτηση αφορούσε το κομματι να βαλουν την οπτικη μεσα και τον εξοπλισμό.  Τι πληρώνεις το μήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, dkstopo said:

κανονικά θα πρεπει να συνεχισεις με το μειωμενο τιμολογιο μιας και η επιδοτηση αφορούσε το κομματι να βαλουν την οπτικη μεσα και τον εξοπλισμό.  Τι πληρώνεις το μήνα;

Η επιδότηση αφορά και το πάγιο, -13 ευρώ το μήνα.

7. Ποιο είναι το ύψος της επιδότησης;

To SFBB κουπόνι έχει συνολική οικονομική αξία που καλύπτει τις ακόλουθες παροχές:

  • Διαδικτυακή σύνδεση υπερυψηλής ταχύτητας που επιδοτείται με 13€/μήνα, για μέγιστο διάστημα 24 μηνών
  • Εφάπαξ κόστος σύνδεσης που επιδοτείται με 48€.

https://www.sfbb.gr/Info.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Thresh είπε

Η επιδότηση αφορά και το πάγιο, -13 ευρώ το μήνα.

7. Ποιο είναι το ύψος της επιδότησης;

To SFBB κουπόνι έχει συνολική οικονομική αξία που καλύπτει τις ακόλουθες παροχές:

  • Διαδικτυακή σύνδεση υπερυψηλής ταχύτητας που επιδοτείται με 13€/μήνα, για μέγιστο διάστημα 24 μηνών
  • Εφάπαξ κόστος σύνδεσης που επιδοτείται με 48€.

https://www.sfbb.gr/Info.html

στην τηλεφωνική επικοινωνία που ειχα μαζί τους και τους ρώτησα τι θα γίνει μετά τα 2 ετη μου ειπαν οτι θα συνεχίσει με την τιμή που θα πληρώνω (δεν θα έχω αύξηση) θα δείξει...

Φαντάζομαι ότι μεχρι τοτε πολλοί θα έχουν πάει στην οπτική ινα οπότε οι τιμες θα έχουν πεσει. 

Αυτό το μέτρο ουσιαστικά βοηθά τον ΟΤΕ να αναπτύξει το δικτυο του πιο γρήγορα. 

Αυτό που μου έκανε εντυπωση είναι ότι μια εταιρεία που ειχα ζητησει οπτικη ινα και είχαν φτασει 2 πολυκατοικίες πριν την δική μου (ΗCN) δεν μπορούσε να πάρει αδεια να αναπτύξει το δίκτυο. Ο Ο ΟΤΕ απλά σάρωσε την περιοχή.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερώτηση: στην πολυκατοικία που κατοικώ έχουν σκάψει κανονικά, δρόμο, πεζοδρόμιο και η άκρη της οπτικής ίνας είναι δίπλα στο κουτάκι του ΟΤΕ που εξυπηρετεί τα τηλέφωνα μας τώρα. Στο sfbb βρίσκω κανονικά την διεύθυνση μου απλά λέει ότι δεν υπάρχουν προς το παρόν προσφορές απο κάποιον πάροχο. Έστω ότι εμφανίζονται προσφορές και εγώ κάνω χρήση του κουπονιού.....τι ακολουθεί απο εκεί και πέρα; Έρχονται και συνδέουν-αποσυνδέουν; Αυτό επηρεάζει τα υπόλοιπα διαμερίσματα; τι θα γίνει αν κάποιος απο την πολυκατοικία διαφωνεί με τις εργασίες που πρέπει να γίνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν κανα 4μηνο ειδα που σκαβανε τον δρομο και περναγανε οπτικες ινες.Τερματισανε την ινα 4-5 μετρα πριν την εισοδο του σπιτιου. Η πολυκατοικία εχει εισοδο απο τρεις δρόμους αλλα  στη συγκεκριμένη πλευρα τα νουμερα εινα λιγο περίεργα .Ειναι ακριβώς γωνια και η πινακιδα του δρομου στηγ γωνια λεει οτι ο δρομος ξεκιναει απο 11 οστωσο 11 εχει και η διπλανη στον ιδιο δρομο πολυκατοικία.Τέλος παντων αν βαλω 9 εχει κανονικα παροχους να διαλεξω αν βαλω 11 μου λεει οτι υπαρχει δίκτυο   μου βγαζει κουπονινι αλλα πρεπει να  περιμενω να βγαλουν προσφορες ενω αν βαλω 13 υποθετικο νουμερο δεν υπαρχει τιποτα.Πως να το χειριστω μπορώ να στειλω ενα μειλ με το κουπονι στο 11 ας πουμε στην κοσμοτε να δουμε αν μπορει να γινει τιποτα.Όπως ειπα η διφορα ειναι 4-5 μετρα πισω........

 

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/5/2020 στις 6:22 ΜΜ, tempo είπε

μια ερώτηση: στην πολυκατοικία που κατοικώ έχουν σκάψει κανονικά, δρόμο, πεζοδρόμιο και η άκρη της οπτικής ίνας είναι δίπλα στο κουτάκι του ΟΤΕ που εξυπηρετεί τα τηλέφωνα μας τώρα. Στο sfbb βρίσκω κανονικά την διεύθυνση μου απλά λέει ότι δεν υπάρχουν προς το παρόν προσφορές απο κάποιον πάροχο. Έστω ότι εμφανίζονται προσφορές και εγώ κάνω χρήση του κουπονιού.....τι ακολουθεί απο εκεί και πέρα; Έρχονται και συνδέουν-αποσυνδέουν; Αυτό επηρεάζει τα υπόλοιπα διαμερίσματα; τι θα γίνει αν κάποιος απο την πολυκατοικία διαφωνεί με τις εργασίες που πρέπει να γίνουν;

Γίνεται η εγκατάσταση για το σύνολο της πολυκατοικίας  τοποθετώντας floor boxes   σε όλους τους ορόφους για την κάλυψη μελλοντικών αιτήσεων και από τους υπόλοιπους  ενοίκους. Δεν πιστεύω να υπάρχει αντίρρηση  από τους υπολοίπους αλλά πρέπει να ενημερωθούν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/5/2020 στις 6:23 ΜΜ, SPYRER_007 είπε

Πριν κανα 4μηνο ειδα που σκαβανε τον δρομο και περναγανε οπτικες ινες.Τερματισανε την ινα 4-5 μετρα πριν την εισοδο του σπιτιου. Η πολυκατοικία εχει εισοδο απο τρεις δρόμους αλλα  στη συγκεκριμένη πλευρα τα νουμερα εινα λιγο περίεργα .Ειναι ακριβώς γωνια και η πινακιδα του δρομου στηγ γωνια λεει οτι ο δρομος ξεκιναει απο 11 οστωσο 11 εχει και η διπλανη στον ιδιο δρομο πολυκατοικία.Τέλος παντων αν βαλω 9 εχει κανονικα παροχους να διαλεξω αν βαλω 11 μου λεει οτι υπαρχει δίκτυο   μου βγαζει κουπονινι αλλα πρεπει να  περιμενω να βγαλουν προσφορες ενω αν βαλω 13 υποθετικο νουμερο δεν υπαρχει τιποτα.Πως να το χειριστω μπορώ να στειλω ενα μειλ με το κουπονι στο 11 ας πουμε στην κοσμοτε να δουμε αν μπορει να γινει τιποτα.Όπως ειπα η διφορα ειναι 4-5 μετρα πισω........

Καταλαβαίνω οτι ειναι λιγο αλαμπουρνεζικα απλα ψαχνω να βρω την ακρη του νηματος.Ειδηκα απο ανθρωπους σαν τον pulinos που εχουν μια γνωση των διαδικασιων.Τέλος παντων για αρχη εστειλα ενα μειλλ στην κοσμοτε και περιμενω απαντηση...

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Πριν λιγες μερες εβαλαν οπτικες ινες στην πολυκατοικια μου. Το πακετο 100Mbps κοστιζει 29Ε με την επιδοτηση απο SFBB σε ολους τους παροχους.
Τωρα ειμαι σε vodafone 24Mbps (κλειδωνω 16Mbps) και πληρωνω 15.5Ε απο πακετο προσφορας που ληγει τελος του χρονου και λογικα μετα θα με πανε στα 22Ε που ειναι η κανονικη τιμη του πακετου 24Mbps.
Επειδη η χρηματικη διαφορα τωρα ειναι μεγαλη (απο 15.5 σε 29) και δεν τα εχω και αναγκη τα 100Mbps, ελεγα να κανω την αιτηση Νοεμβρη/Δεκεμβρη που θα ληγει η προσφορα που ειμαι τωρα.
Υπαρχει περιπτωση να εχει τελειωσει η επιδοτηση απο SFBB;
Μπορω να βγαλω το κουπονι τωρα και να το χρησημοποιησω προς το τελος του χρονου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλημέρα σας, μια ερώτηση.

Αν πάρω το κουπόνι απο sfbb (υπάρχει διαθέσιμο στην διεύθυνση μου απο ΟΤΕ και wind) αυτό το κουπόνι εκδίδεται για μια απο τις 2 εταιρείες (OTE ή wind) ή μπορώ να έχω το κουπόνι και να το χρησιμοποιήσω έπειτα σε όποια εταιρεία θέλω εγώ;

Δηλαδή κατά την διαδικασία έκδοσης επιλέγω εταιρεία ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, tempo είπε

καλημέρα σας, μια ερώτηση.

Αν πάρω το κουπόνι απο sfbb (υπάρχει διαθέσιμο στην διεύθυνση μου απο ΟΤΕ και wind) αυτό το κουπόνι εκδίδεται για μια απο τις 2 εταιρείες (OTE ή wind) ή μπορώ να έχω το κουπόνι και να το χρησιμοποιήσω έπειτα σε όποια εταιρεία θέλω εγώ;

Δηλαδή κατά την διαδικασία έκδοσης επιλέγω εταιρεία ή όχι;

πριν παρεις το κουπονι υποχρεωτικα περνας απο το σταδιο ελεγχου διαθεσμοτητας και σου βγαζει ποιοι ειναι στην διευθηνση σου (συγκεκριμενα στο νουμερο της οδου σου) και επειτα

cosmOTE, wind και Vodafone λέει στην σελίδα της sfbb (το είδα όταν τελείωσα την αίτηση και πήρα το κουπόνι) και το συνεργείο μου είπε ότι το δίκτυο της οπτικής ίνας το εγκαθιστούν "συνεταιρικά". Δεν γνωριζω αν ειναι για αλλη εταιρια αλλα στην σελιδα λεει τα παντα νομιζω

Επεξ/σία από dedalos91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, dedalos91 είπε

πριν παρεις το κουπονι υποχρεωτικα περνας απο το σταδιο ελεγχου διαθεσμοτητας και σου βγαζει ποιοι ειναι στην διευθηνση σου (συγκεκριμενα στο νουμερο της οδου σου) και επειτα

cosmOTE, wind και Vodafone λέει στην σελίδα της sfbb (το είδα όταν τελείωσα την αίτηση και πήρα το κουπόνι) και το συνεργείο μου είπε ότι το δίκτυο της οπτικής ίνας το εγκαθιστούν "συνεταιρικά". Δεν γνωριζω αν ειναι για αλλη εταιρια αλλα στην σελιδα λεει τα παντα νομιζω

ευχαριστώ για την απάντηση, μάλλον δεν κατάλαβες ακριβώς τι ρώτησα και φταίω εγώ για αυτό....

κατά την διάρκεια έκδοσης του κουπονιού είχες διαλέξει τον πάροχο στον οποίον θα το χρησιμοποιούσες ή εκδίδεις πρώτα το κουπόνι και έπειτα διαλέγεις σε ποιόν πάροχο θα το δώσεις ώστα να το χρησιμοποιήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...