Προς το περιεχόμενο

SFBB δράση και Voucher


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, stark είπε

Το πιο λογικό είναι ότι αν δεν σου κάνουν κάποια ειδική προσφορά από πάροχο (που δίνει εκεί FTTH), θα πληρώνεις πλέον την τιμή του εμπορίου. Η δράση και το αντίστοιχο κουπόνι κανονικά ισχύει για 2 χρόνια.
https://www.sfbb.gr/Info.html
Αλλιώς, μπορείς ίσως να αλλάξεις το όνομα στη σύνδεση (π.χ. να βάλεις το όνομα της συζύγου σου, κλπ) και να πάρεις καινούριο κουπόνι με τα στοιχεία του νέου ονόματος (ΑΦΜ, στοιχεία Taxis Net, κλπ).
Δες κι εδώ.
 

EDIT: τώρα μου βγήκαν οι απαντήσεις των άλλων παιδιών.

Ευχαριστώ πολύ φίλε stark για την απάντηση,  το εκτιμώ που μπήκες στον κόπο , τα σέβη μου 😉

2 ώρες πριν, Thresh είπε

Τους χρειάστηκες τα 2 χρόνια που ήσουν στο FTTH?

1-2 φορές που είχα κάτι αποσυνδέσεις, 1-2 φορές σχετικα με τη σταθερή και άλλες 2 φορές σχετικα με το συμβόλαιό μου φίλε...

Όλες τις φορές, η εξυπηρέτηση ήταν πραγματικά υποδειγματική, επίσης το callback που έχουν έιναι απίστευτα εξυπηρετικό για να μην περιμένεις μία ώρα πάνω από το τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 534
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά να ρωτήσω κι εγώ κάτι;

Σήμερα έφερα ηλεκτρολόγο και βρήκαμε μια καλή λύση για το πως θα φτάσει στο router το UTP καλώδιο από το ONT.
Η ερώτηση όμως είναι η εξής:
Έρχεται ένα 1ο συνεργείο που βάζει την ίνα στο μέσα στο σπίτι και την αφήνει στο λευκό κουτάκι, και μετά έρχεται 2ο συνεργείο / τεχνικός που τοποθετεί το ONT και το συνδέει με UTP καλώδιο στο router ;!
Ρωτάω διότι ο ηλεκτρολόγος μου είπε να περιμένουμε πρώτα να δούμε που ακριβώς θα φέρουν την ίνα μέσα στο σπίτι και μετά να τον καλέσω να υλοποιήσουμε το "σχέδιο" που φτιάξαμε σήμερα. Οπότε μου είναι απαραίτητο αυτό το χρονικό διάστημα μεταξύ συνεργείου που φέρνει την ίνα και τεχνικού σύνδεσης της ίνας στο router.

Επεξ/σία από stark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, stark είπε

Παιδιά να ρωτήσω κι εγώ κάτι;

Σήμερα έφερα ηλεκτρολόγο και βρήκαμε μια καλή λύση για το πως θα φτάσει στο router το UTP καλώδιο από το ONT.
Η ερώτηση όμως είναι η εξής:
Έρχεται ένα 1ο συνεργείο που βάζει την ίνα στο μέσα στο σπίτι και την αφήνει στο λευκό κουτάκι, και μετά έρχεται 2ο συνεργείο / τεχνικός που τοποθετεί το ONT και το συνδέει με UTP καλώδιο στο router ;!
Ρωτάω διότι ο ηλεκτρολόγος μου είπε να περιμένουμε πρώτα να δούμε που ακριβώς θα φέρουν την ίνα μέσα στο σπίτι και μετά να τον καλέσω να υλοποιήσουμε το "σχέδιο" που φτιάξαμε σήμερα. Οπότε μου είναι απαραίτητο αυτό το χρονικό διάστημα μεταξύ συνεργείου που φέρνει την ίνα και τεχνικού σύνδεσης της ίνας στο router.

Σωστά πρώτα βάζουν το οπτικό πριζακι και μετα θα έρθει ο τεχνικός για να κάνει την εγκατάσταση του ont-router.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/03/2021 at 14:05, red1 said:

Kαλησπέρα σε όλους.
Κάλεσα σήμερα στο sfbb και δυστυχώς επιβεβαιώθηκε αυτο που είπε και ο Thresh.
ΔΕΝ γίνεται να εκδοθεί 2ο κουπόνι καθώς αυτό ισχύει μόνο για μια φορά για κάθε ΑΦΜ.

Αυτό σημαίνει πως θα πάω βάση (τρέχουσας) τιμής ΟΤΕ η οποία είναι 41.90 το μήνα αντί για τα 33€ που έδινα τώρα.

Να πω πως είμαι ενθουσιασμένος θα'ναι ψέματα :D 

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια

το θεμα ειναι στη φορητοτητα , αν παρεις αλλη τιμη .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπανέρχομαι κύριοι :
Δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος απο αυτά που έχω πληροφορηθεί...

Πήγα σημερα σε υποκατάστημα cosmote να ρωτήσω πάλι/να δω τι γίνεται και μου ειπαν πως  ο μηνιαίος 
λογαριασμός θα είναι - οχι 41.90€ που αναγράφεται στο site - αλλα 45.90€ καθώς η τιμή στα 41.90€ ειναι μόνο για νέες συνδέσεις ? Τι στο διάολο...
Δεν μπόρεσαν να με εξυπηρετήσουν άλλο και μου είπαν να καλέσω απευθείας στο 13888 για να δούμε αμα μπορεί να γίνει κάτι.
Καλώ λοιπόν 13888 και με πληροφορούν (και επιβεβαιώνουν) πως τα 41.9€ ανα μήνα ειναι μονο για νέες συνδέσεις, εγώ, ως παλιός συνδρομητής θα πληρώνω κοντά στα 47€ (?) τι στο διάολο pt.2...
Δεν υπάρχει περίπτωση να τους δώσω 47€ το μηνα, τα θεωρώ πολλά κύριοι, 41€ θα τα έδινα μονο και μονο για να γλυτώσω την όποια σπ@ζ@ρχιδιά, 47 όμως ? Βαζω αλλα 4€ και πάω σε 200άρα σε άλλο πάροχο που λεει ο λόγος.

Τι να κάνω κύριοι ? Σκέφτηκα διακοπή συμβολαίου (στον ΟΤΕ πάντα) και μετά πάλι συμβόλαιο απο την αρχή για να αρχίσω να πληρώνω 41.90€ (προφανώς χωρίς επιδότηση sfbb) αλλά και αυτό το θεωρώ "σπάσιμο" και κουραστικό.

Προτείνετέ μου επιλογές σας παρακαλώ γιατί το συμβόλαιο μου λήγει στις 14 Μαρτίου και πρέπει να βιαστώ.
Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, red1 είπε

Eπανέρχομαι κύριοι :
Δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος απο αυτά που έχω πληροφορηθεί...

Πήγα σημερα σε υποκατάστημα cosmote να ρωτήσω πάλι/να δω τι γίνεται και μου ειπαν πως  ο μηνιαίος 
λογαριασμός θα είναι - οχι 41.90€ που αναγράφεται στο site - αλλα 45.90€ καθώς η τιμή στα 41.90€ ειναι μόνο για νέες συνδέσεις ? Τι στο διάολο...
Δεν μπόρεσαν να με εξυπηρετήσουν άλλο και μου είπαν να καλέσω απευθείας στο 13888 για να δούμε αμα μπορεί να γίνει κάτι.
Καλώ λοιπόν 13888 και με πληροφορούν (και επιβεβαιώνουν) πως τα 41.9€ ανα μήνα ειναι μονο για νέες συνδέσεις, εγώ, ως παλιός συνδρομητής θα πληρώνω κοντά στα 47€ (?) τι στο διάολο pt.2...
Δεν υπάρχει περίπτωση να τους δώσω 47€ το μηνα, τα θεωρώ πολλά κύριοι, 41€ θα τα έδινα μονο και μονο για να γλυτώσω την όποια σπ@ζ@ρχιδιά, 47 όμως ? Βαζω αλλα 4€ και πάω σε 200άρα σε άλλο πάροχο που λεει ο λόγος.

Τι να κάνω κύριοι ? Σκέφτηκα διακοπή συμβολαίου (στον ΟΤΕ πάντα) και μετά πάλι συμβόλαιο απο την αρχή για να αρχίσω να πληρώνω 41.90€ (προφανώς χωρίς επιδότηση sfbb) αλλά και αυτό το θεωρώ "σπάσιμο" και κουραστικό.

Προτείνετέ μου επιλογές σας παρακαλώ γιατί το συμβόλαιο μου λήγει στις 14 Μαρτίου και πρέπει να βιαστώ.
Ευχαριστώ

Καλό θα ήταν να το ψάξεις λίγο περισσότερο γιατί βλέπω αλλού διαφορετικές "προσφορές". Δε ξέρω βέβαια και τι από αυτά παίζει όντως και αν δεν έχει γίνει κάποιο λάθος.

Επεξ/σία από stark
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ti να πω βρε Stark, εχω ανεβάσει πίεση απο τα νεύρα - οχι λόγω των τιμών αναγκαστικά αλλά λόγω του οτι δεν ξέρουν τι τους γίνεται, άλλα μου λεει ο ένας, άλλα μου λέει ο αλλος, ό,τι να'ναι πραγματικά...
Διάβασα αυτά που γράφει ο άνθρωπος στο link που έβαλες και...απο που την πήρε την προσφορά ? Εγώ κάλεσα σήμερα στο 13888 και μου είπε η τύπισσα "το καλύτερο που μπορουμε να κανουμε ειναι...48€"  κλαίω ρε φίλε, κλαίω, οχι μονο δεν είναι 41.90 που λέει στο site (στο οποιο δεν αναφέρεται πουθενά οτι ισχύει ΜΟΝΟ για τους νέους συνδρομητές) αλλά 48, ουτε καν 45€ που μου είπαν σε υποκατάστημα του ΟΤΕ, δεν ξέρουν που τους παν' τα 4.

θα περάσω πάλι αυριο απο το υποκατάστημα να κάνω λίγη βαβούρα γιατί τέτοια ταλαιπωρία πελατών (βλέπε: να μην ξέρεις καν τι θα αρχίσεις να πληρώνεις) δεν θα έπρεπε να υφίσταται , έλεος ρε πστ μου.

Ευχαριστώ για την βοήθεια φίλτατε, το εκτιμώ πραγματικά ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκέφτομαι εδώ και λίγο καιρό να βάλω fiber λόγω της sfbb δράσης. Με μια γρήγορη κουβέντα που είχα με γνωστό μου στον ΟΤΕ μου είπε πως σε "δυο χρόνια θα μειωθεί η τιμή". Διαβάζοντας όμως τι λέει ο @red1, με βάζει σε σκέψεις αν όντως θα μειωθεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως είναι τα πράγματα στη χώρα μας, προσωπικά δεν το θεωρώ καθόλου βέβαια ότι θα μειωθούν οι τιμές σε 2 χρόνια.
Εγώ με την ίδια ακριβώς ανησυχία τους έβαλα να μου διαβεβαιώσουν ότι μπορώ να γυρίσω στο χαλκό αν μετά τα 2 χρόνια (από τώρα που έκανα την αίτηση) δεν βρω κάποια συμφέρουσα προσφορά σε ίνα. Βέβαια η περίπτωσή μου είναι και λίγο ακραία καθότι δεν μπορώ να μπω σε VDSL, άρα ή χαλκός ή FTTH. 
@red1 μόνο η Cosmote έχει στην περιοχή σου FTTH; Σε μένα π.χ. έχει και η Wind οπότε μετά τα 2 χρόνια ίσως να έχω και την επιλογή να παζαρέψω λίγο μεταξύ των 2. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, stark είπε

Έτσι όπως είναι τα πράγματα στη χώρα μας, προσωπικά δεν το θεωρώ καθόλου βέβαια ότι θα μειωθούν οι τιμές σε 2 χρόνια.
Εγώ με την ίδια ακριβώς ανησυχία τους έβαλα να μου διαβεβαιώσουν ότι μπορώ να γυρίσω στο χαλκό αν μετά τα 2 χρόνια (από τώρα που έκανα την αίτηση) δεν βρω κάποια συμφέρουσα προσφορά σε ίνα. Βέβαια η περίπτωσή μου είναι και λίγο ακραία καθότι δεν μπορώ να μπω σε VDSL, άρα ή χαλκός ή FTTH. 
@red1 μόνο η Cosmote έχει στην περιοχή σου FTTH; Σε μένα π.χ. έχει και η Wind οπότε μετά τα 2 χρόνια ίσως να έχω και την επιλογή να παζαρέψω λίγο μεταξύ των 2. 

Η Voda - για κάποιον λόγο λεει πως δεν υποστηρίζεται στην περιοχή μου, η Wind απο την άλλη ναι (?)
βεβαια, η Wind πάει στην ίδια τιμή που εχει ο ΟΤΕ για τους "νέους" συνδρομητές και είναι 90Mbps και οχι 100 και επίσης, δεν έχει τα 420 λεπτά ομιλίας προς σταθερά και κινητά σε 45 χώρες εξωτερικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, red1 είπε

Η Voda - για κάποιον λόγο λεει πως δεν υποστηρίζεται στην περιοχή μου, η Wind απο την άλλη ναι (?)
βεβαια, η Wind πάει στην ίδια τιμή που εχει ο ΟΤΕ για τους "νέους" συνδρομητές και είναι 90Mbps και οχι 100 και επίσης, δεν έχει τα 420 λεπτά ομιλίας προς σταθερά και κινητά σε 45 χώρες εξωτερικού.

Αν κάνω λάθος διορθώστε με, αλλά για ποιο λόγο η Wind λέει 90Mbps εφόσον είναι FTTH? 

Μέσω οπτικής ίνας απευθείας στο σπίτι θα πρέπει να είσαι στο μέγιστο του πακέτου, δηλαδή τα 100Mbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nikos_k1 είπε

Αν κάνω λάθος διορθώστε με, αλλά για ποιο λόγο η Wind λέει 90Mbps εφόσον είναι FTTH? 

Μέσω οπτικής ίνας απευθείας στο σπίτι θα πρέπει να είσαι στο μέγιστο του πακέτου, δηλαδή τα 100Mbps.

Ο Θεός ξέρει μόνο Νίκο μου 😄
Σε περίπτωση που ενδιαφέρει κάποιους : τέλος καλό, όλα καλά...Μου κάνανε τελικά προσφορά απο το 13888 για 39.90€ το μήνα για το ίδο ακριβώς πρόγραμμα στο οποίο είμαι τώρα (Cosmote Double play XL 100), φυσικά και δέχτηκα :D 
...βέβαια, προηγήθηκε πρώτα αίτημα πρόθεσης ακύρωσης μέσω υποκαταστήματος cosmote, μετά απο 2 ώρες με κάλεσαν στο σταθερό με την προσφορά.

Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους (Thresh, Stark, Kostakiss) για την ευγένεια και την βοήθεια, το εκτιμώ μάγκες, να'στε καλά ;) 

Επεξ/σία από red1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην ανοιγω νεο θεμα προχθες περασαν μεσα στην πολυκατοικια fiber μεχρι την πορτα του καθε διαμερισματος

εκανα αίτηση οτε μου ειπαν στο τηλ οτι υποστηρίζει 100αρα to the home

και σήμερα ήρθε ενα μνμ οτι υπαρχει προβλημα με έλλειψη λογω χωρητικοτητας και οτι δεν γινεται αμεσα η ενεργοποιηση γραμμης adsl που μου ειχαν πει οτι θα γινει για ενα μηνα και μετα αναβαθμιση σε fiber

αναμονη λεει 90 μερες και αν δεν.. τοτε ακυρωση αιτησης....

εχει λαβει καποιος ιδιο μυνημα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, stel106 είπε

για να μην ανοιγω νεο θεμα προχθες περασαν μεσα στην πολυκατοικια fiber μεχρι την πορτα του καθε διαμερισματος

εκανα αίτηση οτε μου ειπαν στο τηλ οτι υποστηρίζει 100αρα to the home

και σήμερα ήρθε ενα μνμ οτι υπαρχει προβλημα με έλλειψη λογω χωρητικοτητας και οτι δεν γινεται αμεσα η ενεργοποιηση γραμμης adsl που μου ειχαν πει οτι θα γινει για ενα μηνα και μετα αναβαθμιση σε fiber

αναμονη λεει 90 μερες και αν δεν.. τοτε ακυρωση αιτησης....

εχει λαβει καποιος ιδιο μυνημα?

Κάνε απευθείας αίτηση φορητότητας σε ftth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...