Προς το περιεχόμενο

Laser Kyocera Ecosys P5021cdn


otso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, highpriest είπε

Χωρίς να γνωρίζουμε τι κωδικοποίηση είχε βάλει ως default και με τι ρυθμίσεις και τι είχε πειραχτεί, δεν μπορούμε να ξέρουμε. Προσωπικά δεν πιστεύω πως η επαναφορά βελτίωσε το τόνερ. Ούτε πως η απόδοση εκτύπωσης είχε σχέση με το κίτρινο τόνερ. Θεωρώ πως ήταν άλλο ξεχωριστό πρόβλημα. Η βελτιώθηκε απο τα λυσίματα και καθαρίσματα σε τόνερ και drum ή δεν βελτιώθηκε και θα το βρει μπροστά του σύντομα. Δεν έχει να κάνει με την επαναφορά που διόρθωσε ένα software πρόβλημα κωδικοποίησης και επικοινωνίας μεταξύ Η/Υ και εκτυπωτή. Το τόνερ αν δεν δουλεύει σωστά συνήθως είναι ή πρόβλημα των εξαρτημάτων του τόνερ ή του τσιπ.

 

Ωραία λοιπόν. Αφού συμφωνούμε ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν έχει σχέση, τότε ο φίλος μας μάλλον δεν γλιτώνει την αγορά τόνερ.  Κι όχι τίποτα άλλο, αλλά τη σήμερον ημέρα με την ανηφόρα που έχουν πάρει τα τόνερ, πουλάς εκτυπωτή κι αγοράζεις τόνερ...🤨

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 344
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 ώρες πριν, smpt είπε

με την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων έκανε reset και τους counters?

Σε κανεναν εκτυπωτη δε γινεται reset ο βασικος μετρητης. Μονο αν τοποθετηθει καινουριο formatter board.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, highpriest είπε

Χωρίς να γνωρίζουμε τι κωδικοποίηση είχε βάλει ως default και με τι ρυθμίσεις και τι είχε πειραχτεί, δεν μπορούμε να ξέρουμε. Προσωπικά δεν πιστεύω πως η επαναφορά βελτίωσε το τόνερ. Ούτε πως η απόδοση εκτύπωσης είχε σχέση με το κίτρινο τόνερ. Θεωρώ πως ήταν άλλο ξεχωριστό πρόβλημα. Η βελτιώθηκε απο τα λυσίματα και καθαρίσματα σε τόνερ και drum ή δεν βελτιώθηκε και θα το βρει μπροστά του σύντομα. Δεν έχει να κάνει με την επαναφορά που διόρθωσε ένα software πρόβλημα κωδικοποίησης και επικοινωνίας μεταξύ Η/Υ και εκτυπωτή. Το τόνερ αν δεν δουλεύει σωστά συνήθως είναι ή πρόβλημα των εξαρτημάτων του τόνερ ή του τσιπ.

 

Θα το δείξει ο χρόνος.. Θα σας ενημερώσω για τυχών μελλοντικά προβλήματα.. Παντωε τώρα δουλεύει άριστα θα έλεγα. Ίσως χάνει λίγο στο κίτρινο αλλά δεν υπάρχει σύγκριση με πρίν. Θα βάλω φωτογραφίες.

 

Παρακάτω έχω βάλει φωτογραφίες πριν και μετά. Πιστεύω η διαφορά είναι εμφανής...

https://photos.app.goo.gl/tFo5EaF2cSiwy8xBA

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, petinoss είπε

Θα το δείξει ο χρόνος.. Θα σας ενημερώσω για τυχών μελλοντικά προβλήματα.. Παντωε τώρα δουλεύει άριστα θα έλεγα. Ίσως χάνει λίγο στο κίτρινο αλλά δεν υπάρχει σύγκριση με πρίν. Θα βάλω φωτογραφίες.

 

Παρακάτω έχω βάλει φωτογραφίες πριν και μετά. Πιστεύω η διαφορά είναι εμφανής...

https://photos.app.goo.gl/tFo5EaF2cSiwy8xBA

Ναι, είναι εμφανής η διαφορά. Έχεις βάλει σε όλα συμβατά ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, petinoss είπε

Παρακάτω έχω βάλει φωτογραφίες πριν και μετά. Πιστεύω η διαφορά είναι εμφανής...
https://photos.app.goo.gl/tFo5EaF2cSiwy8xBA

Μπορεις να ξανα-δωσεις τη δευτερη test page σαν αυτην https://photos.app.goo.gl/ZDB2fVkVe8Ey3YG78 .

Επεξ/σία από John31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επικοινώνησα με το κατάστημα που το πήρα και μου έδωσε καποιους drivers να βάλω 

Τους έβαλα και δούλεψε

Όταν όμως τον αποσυνδεω από το laptop σαν να χάνονται οι drivers και την επόμενη φορά που το ξανασυνδεω δεν το βλέπει

Σας δείχνω και το μήνυμα πού βγάζει

Μια βοήθεια παρακαλώ

 

 

1650637895862.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχέτως του αν βλέπεις το μήνυμα. Άνοιξε τον εκτυπωτή και δες αν δουλεύει. Oi drivers δεν γίνονται uninstall από μόνοι τους. Εκτός αν απλά δεν λειτουργούν με την νέα σύνδεση του μηχανήματος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

το ίδιο κάνει και σε εμένα, μου έχει σπάσει τα νεύρα. Πιθανολογώ ότι φταίνε τα windows

 

Στιγμιότυπο οθόνης (4).jpg

και τυπώνει ένα ασπρόμαυρο κείμενο "POST /ipp/print HTTP κλπ κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επαναγκατέστησα του drivers και τυπώνει σωστά. γενικά έχω δοκιμάσει πολλές μεθόδους, και διαφορετικές θύρες, τον τελευταίο μήνα από τις 3 φορές που το άνοιξα το έκανε στις δύο, δεν κατάλαβα τι φταίει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, 111111 είπε

επαναγκατέστησα του drivers και τυπώνει σωστά. γενικά έχω δοκιμάσει πολλές μεθόδους, και διαφορετικές θύρες, τον τελευταίο μήνα από τις 3 φορές που το άνοιξα το έκανε στις δύο, δεν κατάλαβα τι φταίει

Θα στο ξανακάνει φίλε.Μιλησε η σύζυγος μου με αντιπροσωπεία της  kyocera και απάντησαν ότι φταίνε τα windows

Της είπαν να κάνει update τις ενημερώσεις ,έκανε και για κάποιες μέρες δούλεψε κανονικά

Μετά ξανα τα ίδια , windows update να πάρει ενημερώσεις , δούλεψε για λίγο και φτου απ'την αρχή

Έχει πόσους μήνες τώρα που δεν μπορεί να κάνει σωστά τη δουλειά της...κριμα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κάτοχος 3 Χρόνια του εν λόγο εκτυπωτή,

Το πρόβλημα μου..., χρησιμοποιώ συμβατά τόνερ πάντα αλλά από το ίδιο μαγαζί που ποτέ δεν είχα πρόβλημα , προχθές άναψε ότι έχει αδειάσει το τόνερ κίτρινο, εγώ το άφησα 6 μέρες έτσι μέχρι να πάρω το καινούργιο τόνερ, παίρνω σήμερα το καινούργιο τόνερ πάω να το βάλω και στο πάνω μέρος ο εκτυπωτής είχε καψει υπερβολικά πολύ  θεωρώ ότι όσο ήταν σε αναμονή για τόνερ για κάποιο λόγο κρατιόταν ζεστός γιατί περίμενε να εκτύπωσει,βάζω το κίτρινο τόνερ και ξεκινάω δοκιμαστικές , από τότε οι εκτυπώσεις βγαίνουν όπως στην παρακάτω εικόνα, συν ένα θόρυβο που κάνει πλέον σαν να έχει μαζέψει κάτι μέσα όταν γυρίζουν τα ρόλερ ..

Αν έχει κάποιος κάποια λύση ...

https://ibb.co/F7BQc9X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...