Προς το περιεχόμενο

Το Samsung Galaxy S11 θα επισκευάζεται δυσκολότερα από το S10


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Δεν θυμαμαι να πετυχα μια φορα καποιον ο οποιος να ειχε κρινει την αγορα του στο ποσο ευκολα ή δυσκολα επισκευαζεται μια συσκευη.

Ψιλο ανουσιο(για τον μεσο χρηστη)αρθρο το παραπανω.

Εγώ. Δεν ξαναπήρα hp λαπτοπ μετά που πρέπει που προσπάθησα να κάνω αλλαγές σ αυτό που ειχα παλαιότερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Εγώ. Δεν ξαναπήρα hp λαπτοπ μετά που πρέπει που προσπάθησα να κάνω αλλαγές σ αυτό που ειχα παλαιότερα 

Για κινητα μιλαμε,που κολλανε τα laptop?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, SaFiS είπε

Γιατί, είναι μήπως εύκολες και τώρα στο S10 οι επισκευές?? Κατά τ'άλλα μόνο την Apple να κράζουμε. Αν έλεγε Apple το άρθρο θα είχαμε φτάσει ήδη 20+ σελίδες. Επειδή λέει Samsung, εντάξει λογικό γιατί δεν απευθύνονται στην "πλέμπα" αυτές οι συσκευές...

Α, ρε Fanboys / Haters, δεν μπορεί να σας πιάσει κανείς. Ότι σας βολεύει κάθε φορά... :P :P :P

iFixit Teardowns

iPhone 11/11 Pro/Pro Max

Repairability Score: 6/10

Galaxy S10/10e/10+

Repairability Score: 3/10

Η samsung δεν έχει βάλει τσιπακι για να το επισκευαζεις μόνο σε εξουσιοδοτημένο αλλά ούτε σε περιορίζει στο αν θα αλλάξεις τη μπαταρία η την οθόνη σε τρίτο.

Επεξ/σία από Grimson
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη βλεπω τα σχολια σχετικα με την δυσκολια επισκευης των apple κινητων,ενα πραμα θα πω,μακραν τα ποιο ευκολα τηλεφωνα για επισκευη στο επαγγελμα μου.

Πολλες φορες ευχομαι να ερχονται iphone καθε μερα για επισκευη,και πολλες φορες λεω πως θα ηταν ωραια και οι υπολοιπες εταιριες να τα καναν τοσο ευκολα για επισκευη οπως τα iphone.

Κυριολεκτικα ανοιγεις μια οθονη και τα εχεις ολα στο πιατο,ενω π.χ το S10,ξεκολλα με μεγαλη προσοχη το πισω καπακι,κοψε την κολλα με ισοπροπυλικη για να μπορεσει να ξανακολλησει το καπακι,βγαλε της ποσες βιδες απο πανω απο το μεσαιο πλαισιο,ξεκολλα με προσοχη την μπαταρια απο πανω γιατι οι @#$#$# της samsung σκεφτηκαν να εχουν μια τρυπα απο κατω με αμεση επαφη στην οθονη και με κινδυνο να την σπασεις καθως βγαζεις την μπαταρια. κτλ κτλ

  • Like 5
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Grimson είπε

Η samsung δεν έχει βάλει τσιπακι για να το επισκευαζεις μόνο σε εξουσιοδοτημένο αλλά ούτε σε περιορίζει στο αν θα αλλάξεις τη μπαταρία σε τρίτο.

Ότι σας συμφέρει. Είδαμε και τι έγινε με τις γνήσιες μπαταρίες της Samsung, που να βάλεις και OEM στα μαγαζάκια της γειτονιάς...
Το Repairability Score άλλα λέει όμως. Προτιμώ να επισκευάσω την συσκευή μου στο επίσημο Service, να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, παρά στα μαγαζάκια της γειτονιάς και στους πάκι...

Επεξ/σία από SaFiS
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SaFiS είπε

Ότι σας συμφέρει. Είδαμε και τι έγινε με τις γνήσεις μπαταρίες της Samsung, που να βάλεις και OEM στα μαγαζάκια της γειτονιάς...
Το Repairability Score άλλα λέει όμως. Προτιμώ να επισκευάσω την συσκευή μου στο επίσημο Service, να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, παρά στα μαγαζάκια της γειτονιάς και στους πάκι...

Δηλαδή για σένα μόνο το επίσημο service υπάρχει και μετά είναι οι πακι και τα μαγαζάκια της γειτονιάς?Γιατί εγώ ξέρω πολλές, μεγάλες και αξιόλογες εταιρείες που κάνουν επισκευές και ίσως και καλύτερα από τα επίσημα service.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Για κινητα μιλαμε,που κολλανε τα laptop?

Είπες γενικά για συσκευές οπότε απάντησα για να δείξω ότι δεν είναι απίθανο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Drake27 είπε

Επειδη βλεπω τα σχολια σχετικα με την δυσκολια επισκευης των apple κινητων,ενα πραμα θα πω,μακραν τα ποιο ευκολα τηλεφωνα για επισκευη στο επαγγελμα μου.

Πολλες φορες ευχομαι να ερχονται iphone καθε μερα για επισκευη,και πολλες φορες λεω πως θα ηταν ωραια και οι υπολοιπες εταιριες να τα καναν τοσο ευκολα για επισκευη οπως τα iphone.

Κυριολεκτικα ανοιγεις μια οθονη και τα εχεις ολα στο πιατο,ενω π.χ το S10,ξεκολλα με μεγαλη προσοχη το πισω καπακι,κοψε την κολλα με ισοπροπυλικη για να μπορεσει να ξανακολλησει το καπακι,βγαλε της ποσες βιδες απο πανω απο το μεσαιο πλαισιο,ξεκολλα με προσοχη την μπαταρια απο πανω γιατι οι @#$#$# της samsung σκεφτηκαν να εχουν μια τρυπα απο κατω με αμεση επαφη στην οθονη και με κινδυνο να την σπασεις καθως βγαζεις την μπαταρια. κτλ κτλ

Σε επίσημο service δουλεύεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σωστή πηγή είναι η παρακάτω για όποιον θέλει να διαβάσει παραπάνω

https://www.techradar.com/news/dont-expect-the-samsung-galaxy-s11-to-be-all-that-easy-to-repair

Ο δαίμων του "τυπογραφείου".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ, από την πρώτη ημέρα που το αγόρασα το S10 όλο στο άνοιξε-κλείσε το έχω. Πετάω-κλαπ-το καπάκι και αμέσως έχω πρόσβαση παντού. Πήρα δεύτερη μπαταρία για να μην ξεμένω και, όταν το GPS που έκανε κάτι νερά το άνοιξα ξανά και το μαστόρεψα. Και η κάμερα που μου χάλασε no problem, παρήγγειλα ένα module και το άλλαξα πανεύκολα. Έχω βρει την υγειά μου με το πόσο εύκολα επισκευάσιμο είναι το S10 μου και...

-ε, Voodooman, ξύπνα

-μπλ...χ...μπ...ποιος είναι;

-σε ψάχνει στο τηλέφωνο το 2002

 

Μου αρέσει που μαλώνετε κιόλας για το πόσο επισκευάσιμα είναι τα τηλέφωνα σήμερα. Ή πολύ νέοι είστε ή με πολύ αδύνατη μνήμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφόσον θα το επισκευάσω σε κάποιο κατάστημα και δεν θα το επισκευάσω μόνος μου,γιατί θα πρέπει να μ απασχολεί αν επισκευάζεται εύκολα η δύσκολα? 

Επεξ/σία από Grimson
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Grimson είπε

Εφόσον θα το επισκευάσω σε κάποιο κατάστημα και δεν θα το επισκευάσω μόνος μου,γιατί θα πρέπει να μ απασχολεί αν επισκευάζεται εύκολα η δύσκολα? 

Εντάξει ουσιαστικά το λένε φαντάζομαι επειδή αν είναι δύσκολα επισκευάσιμο μπορεί να σε χρεώσουν παραπάνω στο service, πχ οι οθόνες είναι ακριβές γιατί είναι κολλημένο το τζάμι με την οθόνη οπότε και το ανταλλακτικό θα είναι πιο ακριβό αλλά και η εργασία. 

Όπως και να έχει, είμαστε στην εποχή που δεν έχουμε τί να γράψουμε και γράφουμε απλά για να ανέβει κανένα άρθρο. Δεν ενδιαφέρει ΚΑΝΕΝΑΝ το πόσο εύκολα επισκευάζεται ένα κινητό.. ούτε καν στο αμάξι μας ενδιαφέρει, κάποτε λέγαμε "πάρε toyota έχει φθηνά ανταλλακτικά". Τώρα πλέον, υπάρχει *ΕΝΑΣ* άνθρωπος να επιλέξει αυτοκίνητο λόγω των "φθηνών" ανταλλακτικών? 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Grimson είπε

Σε επίσημο service δουλεύεις?

Δεν δουλευω σε επισημο service αλλα σε γνωστη αλυσιδα επισκευων κινητων,ταμπλετ,υπολογιστων με πολλα καταστηματα σε ολη την ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...