Προς το περιεχόμενο

Η Ρωσία ισχυρίζεται ότι προχώρησε σε επιτυχημένη δοκιμή του «δικού της internet», Runet


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αν το σεξ το βλέπεις ως λεπρα καλά θα κάνεις να απέχεις δια βίου...

Για την πορνογραφία ρώτησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Απλά το ανατολικό τόξο θέλει να απεμπλακεί από αυτή δημιουργώντας τις δικές του δομές.

Ποιο είναι το ανατολικό τόξο αν επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, aypnia είπε

Ποιο είναι το ανατολικό τόξο αν επιτρέπεται;

Brics.  Κορμός τους είναι η Ρωσία, η Κίνα, η Ινδία και από κοντά πάει Νότια Αφρική και Βραζιλία.

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Για την πορνογραφία ρώτησες.

Ποιά η διαφορά??? Δεν βλέπω καμία αλυσοδεμενη πορνοστάρ ούτε κανέναν πορνοστάρ να τον σέρνουν με το ζόρι... μήπως το μπερδεύεις με την πορνεία που ενώ έχουν το ίδιο αντικείμενο, εκεί ελάχιστες ξεκινάνε με την θέληση τους...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

1 ώρα πριν, nikifot είπε

Congrats man, διαβασες Τσομσκι (αναρχικος), μπραβο εισαι μοναδικος. Το ιδιο ομως εχω κανει και εγω. Το "Πως λειτουργει ο κοσμος", να υποθεσω? Για τα εγκληματα των ΗΠΑ σε λατινικη Αμερικη και νοτιοανατολικη Ασια? Γνωστα ειναι για οποιον ψαχνει. Το θεμα παντα ειναι η εναλλακτικη, οχι να κλαιγομαστε για γεγονοτα. (...) Γιατι τα λεω ολα αυτα? Νομιζω προφανες, αλλα αν θες να το εξηγησω ειναι για να: 1) Να σου δειξω πως πολλες φορες οταν ενας διαφωνει με κατι που εχεις πει, δεν ειναι επειδη δεν εχει διαβασει αυτα που εσυ εχεις διαβασει, αλλα επειδη ο ρεαλισμος και καποια βιωματα του τον εχουν οδηγησει απλως στο να τα αγνοει. 2) Επειδη σχετιζονται αμεσα με το ζητημα του ιμπεριαλισμου και την επικρατηση του ισχυροτερου. Γιατι οπως φανταζομαι γνωριζεις, δεν ηταν μονο η Δυση που εχει ασκησει βια, αποικιοκρατια, σκλαβια, γενοκτονιες στο παρελθον αλλα ο καθενας που την ταδε περιοδο ηταν ο ισχυρος. Δεν το συνεχιζω αλλο γιατι ξεφυγα τοσο απο το θεμα που λογικα θα σβηστει. 

Καθόλου προφανές δεν είναι γιατί τα γράφεις όλα αυτά. Βλέπω πως προσπέρασες τα λάθη που εμφανώς έκανες λες και δεν τα έκανες και άλλαξες συζήτηση. Γενικά νιώθω πως ο στόχος σου δεν είναι να συζητήσεις αλλά να βρεις κάποιο γκοτσα μομεντ. Όταν δεν σου βγήκε το περί δημοκρατίας και απολυταρχίας γκοτσα μομεντ γιατί δεν διάβασες καν τι έγραφα μια σελίδα πριν τότε το άλλαξες και το πήγες περί σοσιαλισμού. Τραγελαφικά πράγματα. 

Δεν υπονόησα ποτέ πως είμαι μοναδικός ούτε πως είμαι Τσομσκικός. Άσε που και Τσομσκικός να ήμουν θα έπρεπε να προσδιορίσω όσων αφορά τι.  Αν είναι κάτι που πιστεύω για'μενα είναι πως έχω διαβάσει πολιτική φιλοσοφία και ιστορία περισσότερο απ'τους περισσότερους ανθρώπους. Οι περισσότεροι ούτε καν διαβάζουν βιβλία οπότε δύσκολο δεν είναι να το έχω επιτύχει αυτό. Αυτοί οι άνθρωποι είναι λογικό να (ας απαντήσω και στο "1)" ) έχουν γνώμη η οποία πληροφορείτε π.χ. από κάποια βιώματα κλπ, όπως γράφεις, αλλά και να είναι έρμαια προπαγάνδας. Νομίζω πως τουλάχιστον σε αυτή τη συζήτηση δεν έχω γράψει καν γενικά και αόριστα (γιατί χωράνε πολλά πολύ διαφορετικά πράγματα κάτω απ'αυτή την ταμπέλα) πως είμαι σοσιαλιστής. Εγώ το μόνο που έκανα ήταν παρέθεσα την άποψη του Τσόμσκι για τα πολιτεύματα στη Δύση, αυτό ήταν μια απάντηση σε κάποιον που έγραφε πως στη Δύση έχουμε πραγματική δημοκρατία. Το αναφέρω αυτό γιατί η συζήτηση έχει μια συνέχεια, απαντάω σε κάτι δεν μου την βάρεσε ξαφνικά να γράφω περί πραγματικής δημοκρατίας απ'το πουθενά.

Όσων αφορά το "2)" νιώθω straw-man τρελό. Όχι πως δεν σηκώνει συζήτηση το ζήτημα... γιατί π.χ. υπάρχουν σοβαρές διαφορές ανάμεσα στην διαχείριση της σφαίρας επιρροής που είχε η Κίνα και στο μοντέλο της Δύσης.

Δεν θα σχολιάσω καν το κομμάτι που δεν έκανα quote. Τρεις είναι οι λόγοι. (α) Δεν νιώθω πως είναι η ουσία του μηνύματος σου. (β) Δεν είναι απάντηση σε κάτι που έγραψα! (γ) Νιώθω πως θα είναι αδιέξοδη συζήτηση που απλά θα σου δώσει περισσότερα πυρομαχικά ώστε να προσπαθήσεις να μεταπηδήσεις σε κάποιο άσχετο γκοτσα μομεντ. Δεν είναι in good faith η συζήτηση ούτε κατά διάνυα.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Δεν θεωρώ πως είναι λογοκρισία στο ιντερνετ αυτό που πάει να κάνει η Ρωσία.

Βασικά θεωρώ πως σήμερα ζούμε σε μια λογοκρισία του ενός (ΗΠΑ) . Απλά το ανατολικό τόξο θέλει να απεμπλακεί από αυτή δημιουργώντας τις δικές του δομές.

Βλέπεις πως όλες οι μεγάλες δυνάμεις προσπαθούν να ελέγξουν την πληροφορία. Άλλες για να την χρησιμοποιήσουν επιθετικά και άλλες για να αμυνθούν απέναντι σε αυτό που ήδη υπάρχει .

Μια γραμμή άμυνας προσπαθεί να χτίσει η Ρωσία. Ας το δούμε πρώτα και μετά κρίνουμε.

Τώρα μόνο εικασίες κάνουμε.

Δεν είναι ανάγκη να δεις κάτι όταν έχεις δει ήδη πως λειτουργεί το σύστημα στην Κίνα ή στην Τουρκία αλλά και στον τρόπο λειτουργίας του κράτους και των μέσων μαζικής ενημέρωσης στην ίδια την χώρα... 

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν είναι ανάγκη να δεις κάτι όταν έχεις δει ήδη πως λειτουργεί το σύστημα στην Κίνα ή στην Τουρκία... 

Βλέπω πως λειτουργεί το σύστημα στην Κίνα, αλλά αντιλαμβάνομαι πως με ακριβώς ίδιο τρόπο λειτουργεί και το σύστημα στο οποίο σήμερα υπάρχω.

Να σου θυμίσω το πως αποσταθεροποιήθηκε η Γιουγκοσλαβία ?

Να σου θυμίσω τον τρόπο με τον οποίο το ΝΑΤΟ μπήκε στα Βαλκάνια και διέλυσε την Σερβία ?  

Θυμάσαι τι έλεγαν για τον Μιλόσεβιτς τότε?  Ζούσες? Είχες δει την προπαγάνδα που είχαν κάνει Γερμανία και ΗΠΑ ?

Ξέρεις πως ο Μιλόσεβιτς αθωώθηκε , αφού τον έφαγαν μέσα στο κελί του ?

Ζητήθηκαν ευθύνες από κάποιον? Πήγε κανένας Πρόεδρας των ΗΠΑ σε δικαστήριο ανθρωπίνων δικαιωμάτων?

Υπάρχει δικαστήριο ανθρωπίνων δικαιωμάτων με αρμοδιότητα να δικάζει πολίτη των ΗΠΑ ? Κατά τα άλλα ισότητα .... και ελευθερία.

Ξέρεις με ποιο τρόπο μπήκαν οι Αμερικάνοι μέσα στο Ιράκ ? Ξέρεις πως χειραγωγήθηκε η κοινή γνώμη ώστε να φάει αμάσητο τον σανό που της πάσαραν τα δίκτυα ?

Πρέπει να αντιληφθείς πως ζεις σε μια επίπλαστη ελευθερία στην οποία όλα τα ερεθίσματα που δέχεσαι σε κάνουν να ΝΟΜΙΖΕΙΣ πως είσαι ελεύθερος στην σκέψη και στην έκφραση , αλλά είσαι κατευθυνόμενος.....

Δεν θεωρώ πως η Ρωσία θα κάνει τα πράγματα πιο ελεύθερα. Απλά για εκείνη θα είναι καλύτερα....

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 8
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ποιά η διαφορά??? Δεν βλέπω καμία αλυσοδεμενη πορνοστάρ ούτε κανέναν πορνοστάρ να τον σέρνουν με το ζόρι... μήπως το μπερδεύεις με την πορνεία που ενώ έχουν το ίδιο αντικείμενο, εκεί ελάχιστες ξεκινάνε με την θέληση τους...?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά αναρωτιέμαι γιατί δεν πάμε μπροστά σε μια ευρωπαϊκή χώρα.  Εδώ οι μισοί διαβάζουν Μπακούνιν....Και ονειρεύονται σφυροδρέπανο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Brics.  Κορμός τους είναι η Ρωσία, η Κίνα, η Ινδία και από κοντά πάει Νότια Αφρική και Βραζιλία.

Και Λευκορωσία, μια ακόμα χωρα που θεωρητικά είναι υπό δικτατορία σύμφωνα με τους δυτικούς, βέβαια τελευταία την πήραν με άλλο μάτι αφού τους έκανε κανα δύο χατίρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, adtakhs είπε

Βλέπω πως λειτουργεί το σύστημα στην Κίνα, αλλά αντιλαμβάνομαι πως με ακριβώς ίδιο τρόπο λειτουργεί και το σύστημα στο οποίο σήμερα υπάρχω.

Να σου θυμίσω το πως αποσταθεροποιήθηκε η Γιουγκοσλαβία ?

Να σου θυμίσω τον τρόπο με τον οποίο το ΝΑΤΟ μπήκε στα Βαλκάνια και διέλυσε την Σερβία ?  

Θυμάσαι τι έλεγαν για τον Μιλόσεβιτς τότε?  Ζούσες? Είχες δει την προπαγάνδα που είχαν κάνει Γερμανία και ΗΠΑ ?

Ξέρεις πως ο Μιλόσεβιτς αθωώθηκε , αφού τον έφαγαν μέσα στο κελί του ?

Ξέρεις με ποιο τρόπο μπήκαν οι Αμερικάνοι μέσα στο Ιράκ ? Ξέρεις πως χειραγωγήθηκε η κοινή γνώμη ώστε να φάει αμάσητο τον σανό που της πάσαραν τα δίκτυα ?

Πρέπει να αντιληφθείς πως ζεις σε μια επίπλαστη ελευθερία στην οποία όλα τα ερεθίσματα που δέχεσαι σε κάνουν να ΝΟΜΙΖΕΙΣ πως είσαι ελεύθερος στην σκέψη και στην έκφραση , αλλά είσαι κατευθυνόμενος.....

Ιστορίες και από τις δύο όχθες μπορούμε να λέμε για ώρες... το θέμα είναι χρειάζεται??? Χρειάζεται για να μου αποδείξεις το σωστό σου να πρέπει να μου αποδεχτείς και το λάθος σου??? 

Και αν δεν κατάλαβες ακόμα τι λέω τόσες σελίδες, κανέναν κέρατα, σκατό όπως και προείπα, δεν εμπιστεύομαι και δεν πιστεύω και αυτό το έμαθα την πρώτη φορά που με φώναξαν αδελφή στο σχολείο... αν θέλετε να πιστεύεται κάπου άσε τα πιατευω, τις θεωρίες και τις μεγάλες ιδέες και βάλτε ένα χέρι να διώξουμε τον κάθε τραμπ, πουτιν και κιμ...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχει ίχνος λογικης σε ότι λέει??? Πχ δεν γίνεται να βλέπεις πορνό και να νιώθεις θυμό... αυτό το επιχείρημα στέκει μόνο αν εσύ έχεις κόμπλεξ με την σεξουαλικότητα σου, άρα το πρόβλημα δεν είναι το πορνό αλλά το κόμπλεξ σου που το εντείνει ακόμα και μπροστα σε μια γυναικα...

Τώρα και για άλλη μια φορά μην μπερδεύεται το πορνό με την πορνεία... βάζεις που βάζεις βίντεο βάλε και κάτι που να λέει έστω σωστά πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...