Προς το περιεχόμενο

Η Ρωσία ισχυρίζεται ότι προχώρησε σε επιτυχημένη δοκιμή του «δικού της internet», Runet


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, AtiX είπε

Πρέπει με κάποιον τρόπο να ξανά ορίσεις κάποιες λέξεις πχ φασισμός... Δεν το συνεχίζω γιατί ήμαστε off topic...

ΥΓ: φασισμός θα ήταν να σου επέβαλα  και εσένα να συμπεριφέρεσαι σαν ομοφυλόφιλος... πράγμα που εκεί στην αγαπημένη σου χώρα το κάνουνε σε gay ώστε να γίνουν άνδρες συνήθως μετά από ξύλο και σχολές ανδρισμού με ηλεκτροσόκ...

Δεν το συνεχίζεις αλλα το συνεχίζεις, είπαμε πρωτα ζούμε σε μια χωρα και μετα την κρίνουμε. Δουλεύουμε κανουμε δεσμούς με τους πολίτες συζητάμε ερχόμαστε σε επαφή με τις υπηρεσίες τοτ κράτους βλέπουμε τα ήθη και τα έθιμα και την κουλτούρα και μετα κάνουμε κουβέντα. Πράγματα που είδατε και διαβάσατε στο ίντερνετ, φόνους απαγωγές και παραμύθια της Χαλιμάς δεν είναι θέματα προς συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Sanjuro είπε

Είναι άκρως ενοχλητικό όταν δεν διαβάζει κανείς ούτε αυτά που έχεις γράψει 4-5 ποστ πριν!

Μοιάζει αδύνατο ναι, πραγματικά όμως αδύνατο δεν είναι τίποτα. Όσο και αν το πιστεύουν μερικοί δεν έχει έρθει το τέλος της ιστορίας.  

Congrats man, διαβασες Τσομσκι (αναρχικος), μπραβο εισαι μοναδικος. Το ιδιο ομως εχω κανει και εγω. Το "Πως λειτουργει ο κοσμος", να υποθεσω? Για τα εγκληματα των ΗΠΑ σε λατινικη Αμερικη και νοτιοανατολικη Ασια? Γνωστα ειναι για οποιον ψαχνει. Το θεμα παντα ειναι η εναλλακτικη, οχι να κλαιγομαστε για γεγονοτα. Η αναρχια στην Καταλωνια κατερρευσε λογω ενδο-αριστερων ανταγωνισμων απο την μια και του φασισμου απο την αλλη. Γιατι ομως? Γιατι μια αναρχικη κοινωνια υστερουσε σε οργανωση σε συγκριση με τους μαρξιστες και τους φασιστες. Απο την στιγμη, λοιπον, που υποστηριζεις οτι το τελος της ιστοριας οπως ειπε ο Φουκουγιαμα και ποτε δεν ειπα εγω, δεν εχει ερθει και οτι υπαρχει καποια εναλλακτικη, θα πρεπει να εισαι σε θεση να υποστηριξεις και την εναλλακτικη σου. Μια αναρχικη κοινωνια για παραδειγμα δεν θα βρεθει σε εναν δοκιμαστικο σωληνα εργαστηριου, αλλα στον πραγματικο κοσμο, αναμεσα σε μεγαθηρια που θα κανουν τα παντα να την διαλυσουν και με τα σημερινα μεσα κατι τετοιο ειναι θεμα ωρων. Επιπλεον, ο σημερινος κοσμος  ειναι απειρως πιο περιπλοκος απο την εποχη του Κροποτκιν και του Μπακουνιν και κανεις δεν σου εγγυαται οτι δομες πως ενα μεγαλο νοσοκομειο, ενας πυργος ελεγχου, διαφορες υπηρεσιες θα ειναι δυνατον να λειτουργησουν εθελοντικα ή στο πλαισιο μιας κοινωνιας χωρις χρημα. Αρα λογικα πας σε ενα συστημα με χρημα, ή εναν οποιονδηποτε τροπο αμοιβης της εργασιας. Αρα πας σε ανισοτητα, ξανα. Τελος, μενουν οι δοκιμασμενες ιδεολογιες του μαρξισμου που απετυχαν καθαρα λογω ανθρωπινου εγωισμου και φυσικα γιατι ειχαν ενα αντιπαλο συστημα που τις απειλουσε και θα τις απειλει για παντα. Πρεπει να γνωριζεις οτι δεν υπαρχει κανενα (θετικό) πεπρωμενο για την ανθρωποτητα, δηλαδη κατι που να καθοριζει πως καποτε οι ανθρωποι θα αφησουμε πισω τα αγρια ενστικτα μας και θα ζουμε σε αρμονια μεταξυ μας. Γιατι τα λεω ολα αυτα? Νομιζω προφανες, αλλα αν θες να το εξηγησω ειναι για να: 1) Να σου δειξω πως πολλες φορες οταν ενας διαφωνει με κατι που εχεις πει, δεν ειναι επειδη δεν εχει διαβασει αυτα που εσυ εχεις διαβασει, αλλα επειδη ο ρεαλισμος και καποια βιωματα του τον εχουν οδηγησει απλως στο να τα αγνοει. 2) Επειδη σχετιζονται αμεσα με το ζητημα του ιμπεριαλισμου και την επικρατηση του ισχυροτερου. Γιατι οπως φανταζομαι, γνωριζεις οτι δεν ηταν μονο η Δυση που εχει ασκησει βια, αποικιοκρατια, σκλαβια, γενοκτονιες στο παρελθον αλλα ο καθενας που την ταδε περιοδο ηταν ο ισχυρος. Δεν το συνεχιζω αλλο γιατι ξεφυγα τοσο απο το θεμα που λογικα θα σβηστει. 

Επεξ/σία από nikifot
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, apostolisk86 είπε

Τα βασικά ανθρώπινα δικαιώματα είναι φασισμός. Lol.

Η λέξη φασισμός βέβαια έχει διαφορετική έννοια στη Ρωσία, οπότε αν μένεις χρόνια εκεί δικαιολογείσαι. Στη Δύση λέμε φασισμό τα απολυταρχικού τύπου καθεστώτα που συνδιαζουν κρατισμό, μιλιταρισμό και περιορισμό ατομικών ελευθεριών για χάρη του έθνους. Στην Ρωσία φασισμός είναι οτιδήποτε με το οποίο διαφωνεί η τοπική ολιγαρχία. 

Βασικό ανθρώπινο δικαίωμα είναι και η κουλτούρα ενος λαού που μπορεί και πρέπει να έχει το δικαίωμα να μην προσθέσει στα έθιμα του παρελάσεις τέτοιου τύπου φιλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, JcD είπε

Βασικό ανθρώπινο δικαίωμα είναι και η κουλτούρα ενος λαού που μπορεί και πρέπει να έχει το δικαίωμα να μην προσθέσει στα έθιμα του παρελάσεις τέτοιου τύπου φιλε μου.

Αυτα πες τα στους ανθρωποφάγους, μιας και δεν ξέρω καμία κουλτούρα που να δέρνει κόσμο λόγο σεξουαλικής προτίμησης...

Κατά αλλά εκτός από τα λεγόμενα σου έχεις τίποτα αλλά στοιχεία να μας πείσεις...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nikifot είπε

Congrats man, διαβασες Τσομσκι, μπραβο εισαι μοναδικος. Το ιδιο ομως εχω κανει και εγω. Το "Πως λειτουργει ο κοσμος", να υποθεσω? Για τα εγκληματα των ΗΠΑ σε λατινικη Αμερικη και νοτιοανατολικη Ασια? Γνωστα ειναι για οποιον ψαχνει. Το θεμα παντα ειναι η εναλλακτικη, οχι να κλαιγομαστε για γεγονοτα. Η αναρχια στην Καταλωνια κατερρευσε λογω ενδο-αριστερων ανταγωνισμων απο την μια και του φασισμου απο την αλλη. Γιατι ομως? Γιατι μια αναρχικη κοινωνια υστερουσε σε οργανωση σε συγκριση με τους μαρξιστες και τους φασιστες. Απο την στιγμη, λοιπον, που υποστηριζεις οτι το τελος της ιστοριας οπως ειπε ο Φουκουγιαμα και ποτε δεν ειπα εγω, δεν εχει ερθει και οτι υπαρχει καποια εναλλακτικη, θα πρεπει να εισαι σε θεση να υποστηριξεις και την εναλλακτικη σου. Μια αναρχικη κοινωνια για παραδειγμα δεν θα βρεθει σε εναν δοκιμαστικο σωληνα εργαστηριου, αλλα στον πραγματικο κοσμο, αναμεσα σε μεγαθηρια που θα κανουν τα παντα να την διαλυσουν και με τα σημερινα μεσα κατι τετοιο ειναι θεμα ωρων. Επιπλεον, ο σημερινος κοσμος  ειναι απειρως πιο περιπλοκος απο την εποχη του Κροποτκιν και του Μπακουνιν και κανεις δεν σου εγγυαται οτι δομες πως ενα μεγαλο νοσοκομειο, ενας πυργος ελεγχου, διαφορες υπηρεσιες θα ειναι δυνατον να λειτουργησουν εθελοντικα ή στο πλαισιο μιας κοινωνιας χωρις χρημα. Αρα λογικα πας σε ενα συστημα με χρημα, ή εναν οποιονδηποτε τροπο αμοιβης της εργασιας.

Από τη στιγμή όμως που, όπως λες, η ανθρωπότητα δεν έχει κάποιο συγκεκριμένο πεπρωμένο, δεν είναι λογικό να μην είναι ο καπιταλισμός το "end of history"? Άσχετα με το αν το επόμενο επίπεδο θα είναι ο σοσιαλισμός (οποιουδήποτε τύπου, μαρξιστικού ή μη). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αυτα πες τα στους ανθρωποφάγους, μιας και δεν ξέρω καμία κουλτούρα που να δέρνει κόσμο λόγο σεξουαλικής προτίμησης...

Κατά αλλά εκτός από τα λεγόμενα σου έχεις τίποτα αλλά στοιχεία να μας πείσεις...

 

Αυτό που θέλει να σου πει ο JcD είναι πως αν αύριο το πρωί βγώ έξω στον δρόμο με την μαλαπέρδα φόρα παρτίδα, θα με πάνε μέσα για προσβολή της δημοσίας αιδούς .

Και πολύ καλά θα μου κάνουν .

Οι ατομικές μου ελευθερίες (σεξουαλικός προσδιορισμός) είναι δικό μου θέμα.

Όμως η ελευθερία μου ΞΕΚΙΝΑ και ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ εκεί που αφαιρεί την ελευθερία από κάποιον άλλο.

Όλες οι κοινωνίες έχουν στεγανά και σταθερές. Σε προσωπικό επίπεδο μπορεί να πρεσβεύω κάτι διαφορετικό, εντός του κοινωνικού συνόλου όμως η συμπεριφορά μου πρέπει να είναι αυτή που επιτάσσει η πλειοψηφία του κοινωνικού συνόλου, οι νόμοι, η κουλτούρα κ.λ.π...

Διαφορετικά δεν είμαστε κοινωνία αλλά μπ@υρD€λο ...

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, apostolisk86 είπε

Από τη στιγμή όμως που, όπως λες, η ανθρωπότητα δεν έχει κάποιο συγκεκριμένο πεπρωμένο, δεν είναι λογικό να μην είναι ο καπιταλισμός το "end of history"? Άσχετα με το αν το επόμενο επίπεδο θα είναι ο σοσιαλισμός (οποιουδήποτε τύπου, μαρξιστικού ή μη). 

Κοιτα, ο Φουκουγιαμα το ειπε αυτο κυριως για την φιλελευθερη δημοκρατια, δηλαδη θεωρουσε πως η αστικη δημοκρατια ηταν το τελος της ιστοριας και πως απο την στιγμη που η ΕΣΣΔ επεσε και ολη η Ευρωπη ειναι πλεον "δημοκρατικη" οι συγκρουσεις θα παψουν και θα ειμαστε ολοι αγαπημενοι με μια κουπα Starbucks στο χερι. Που απλως δεν ισχυει αφου ο ψυχρος πολεμος ουσιαστικα συνεχιζεται και συγκρουσεις υπαρχουν σε πολλα ακομα ζητηματα πχ κουλτουρας/θρησκειας κτλ. Απ' οσο γνωριζω, καποια χρονια μετα πηρε πισω πολλα απο αυτα που ειπε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, adtakhs είπε

Αυτό που θέλει να σου πει ο JcD είναι πως αν αύριο το πρωί βγώ έξω στον δρόμο με την μαλαπέρδα φόρα παρτίδα, θα με πάνω μέσα για προσβολή της δημοσίας αιδούς .

Και πολύ καλά θα μου κάνουν .

Οι ατομικές μου ελευθερίες (σεξουαλικός προσδιορισμός) είναι δικό μου θέμα. Όμως η ελευθερία μου ξεκινά και ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ εκεί που αφαιρεί την ελευθερία από κάποιον άλλο.

Δεν διαφωνώ καθόλου... τι λες να συλλάβουμε όλες τις μαλαπερδες που προσβάλουν την δημόσια αιδώ, εδώ, στην Ρωσία και όπου αλλού ενοχλούνται, και να αφήσουμε το pride και τους gay ήσυχους να συνεχίσουν???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν διαφωνώ καθόλου... τι λες να συλλάβουμε όλες τις μαλαπερδες που προσβάλουν την δημόσια αιδώ, εδώ, στην Ρωσία και όπου αλλού ενοχλούνται, και να αφήσουμε το pride και τους gay ήσυχους να συνεχίσουν???

Τα pride κ.λ.π. είναι βλακείες ... Είναι ακριβώς ότι οι πορείες των χρυσαυγιτών στις λαϊκές.

Αν θεωρείς φυσιολογικό, φυσικό, τον προσδιορισμό σου, δεν χρειάζεται να συμμετέχεις ούτε να διαδηλώνεις για αυτόν ....

Δεν είδα καμιά γυναίκα να διαδηλώνει γιατί γεννήθηκε γυναίκα, ούτε έναν άντρα γιατί γεννήθηκε άνδρας ...

Θεωρώ πως όποιος έχει λίγο μυαλό, ότι σεξουαλική ταυτότητα κι αν έχει, απέχει από κάθε τέτοιου είδους πανηγύρια . Τα pride  φέρουν το αντίθετο αποτέλεσμα ... για τα άτομα που συμμετέχουν.

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, adtakhs είπε

Δεν είδα καμιά γυναίκα να διαδηλώνει γιατί γεννήθηκε γυναίκα, ούτε έναν άντρα γιατί γεννήθηκε άνδρας ...

Είπαμε να γράφουμε ασυναρτησίες, αλλά εσύ το αποτελείωσες... ντροπή και μόνο που το έγραψες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Είπαμε να γράφουμε ασυναρτησίες, αλλά εσύ το αποτελείωσες... ντροπή και μόνο που το έγραψες... 

Δεν σε αντιλαμβάνομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, adtakhs είπε

 

Όμως η ελευθερία μου ΞΕΚΙΝΑ και ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ εκεί που αφαιρεί την ελευθερία από κάποιον άλλο.

 

Μα δεν σου αφαιρείται κάποιο δικαίωμα ή κάποια ελευθερία όταν κάποιος (gay) έχει τα ίδια δικαιώματα με εσένα. 

10 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Τα pride κ.λ.π. είναι βλακείες ... Είναι ακριβώς ότι οι πορείες των χρυσαυγιτών στις λαϊκές.

Αν θεωρείς φυσιολογικό, φυσικό, τον προσδιορισμό σου, δεν χρειάζεται να συμμετέχεις ούτε να διαδηλώνεις για αυτόν ....

Δεν είδα καμιά γυναίκα να διαδηλώνει γιατί γεννήθηκε γυναίκα, ούτε έναν άντρα γιατί γεννήθηκε άνδρας ...

Θεωρώ πως όποιος έχει λίγο μυαλό, ότι σεξουαλική ταυτότητα κι αν έχει, απέχει από κάθε τέτοιου είδους πανηγύρια . Τα pride αν φέρουν το αντίθετο αποτέλεσμα ...

Υπάρχει λόγος που δεν βλέπεις straight να διαδηλώνουν. Είναι επειδή έχουν ήδη δικαιώματα, και την αποδοχή της κοινωνίας. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@adtakhs Φανταζοναι δεν εχεις αντιληφθεί κάποιες δεκάδες εκατομμύρια γυναίκες που βγαίνανε στους δρόμους να διαμαρτυρηθούν για την ισότητα, της ψήφο και άλλα... να πω ότι ήταν και πριν 200 χρόνια να πω άντε στον άνεμο ήταν απών στην ιστορία... αλλά όλα αυτά είναι πρόσφατη ιστορία που σε μερικους ισως και οι γονείς να την λέγανε...

Επεξ/σία από AtiX
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ρωσία (η πρώην ΕΣΣΔ για όσους δεν ξέρουν) προσπαθεί να αμυνθεί και από cyber-attacks και μεταξύ άλλων να ελέγξει, όσο γίνεται, το ποιές "ειδήσεις" ή ειδήσεις θα διαχέονται στα ρωσικά μμε και δίκτυα.
Να δούμε τι και πως είναι το runet και πόσο ασφαλές είναι.

Η Ελλάδα, χώρα σε πολιορκία τα τελευταία 40 χρονια, έχει κάτι έστω και σε μικρότερη κλίμακα?

...και στο μέλλον, μπορεί το Internet να πάψει να υπάρχει όπως το γνωρίζουμε σήμερα.

καλύτερα να έγραφε: στο μέλλον, το Internet δεν θα είναι όπως το γνωρίζουμε σήμερα.
είναι πάνω από 15ετία που το ιντερνετ αλλάζει με επιταχυνόμενο ρυθμό, ορόσημο το 9-11. Σύντομα θα καταντήσει κάτι σαν μετεξέλιξη του τύπου την 10ετία του 70-80.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...