Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με dual boot Windows 10-Debian


Demon Lord

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω κ εγώ κάτι εξωφρενικά απίθανο; Παίζει να έκανες τον κλώνο κ εκείνη την ώρα να γινόταν κάποια ενημέρωση, οπότε τα W10 να κάναν overwrite τον Grub; Δεν παίζει να χάνεται ο Grub έτσι.

Μιλάμε για UEFI/GTP ή BIOS/MBR;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν έχω εμπειρία με UEFI, από τα γραφόμενα θα ποντάρω στο ότι πρόκειται για UEFI σύστημα. Με την αλλαγή των δίσκων ίσως άλλαξε κάποια ρύθμιση στο uefi/bios και γι' αυτό δεν εμφανίζεται ο grub.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@dancer_69 Τσέκαρε ότι είναι ενεργό το efi στο bios και disable το secureboot. 
Μετά ή μπες από live και δώσε την εντολή που έγραψα ή μπες από Windows και κανε shift + κλικ στο restart να δούμε αν εμφανίζεται το ubuntu

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λάθος δικό μου. Του @melody είναι. 😄

3 ώρες πριν, melody είπε

Φυσικά και θα έβρισκα ανοιχτό θέμα για το πρόβλημά μου.

Έχω φάει μια πίκρα αυτές τις μέρες, μετά από 2 χρόνια με εγκατεστημένο Ubuntu. Υπόψιν, ότι είμαι παλιός στο χώρο και αναγκαστικά γνώστης (αλλά όχι σε βάθος) του linux, μιας και το χρησιμοποιώ στον webserver μου από το 2001. Αλλά σίγουρα όχι ο ειδικός!

Λοιπόν, 2 χρόνια στημένο dual-boot με Windows 10 & Ubuntu 18.04. Όλα καλά, υποδειγματικά καλά. Τα Windows μη ρωτάτε γιατί τα κρατάω, διότι υπάρχουν κάποιες εφαρμογές που χρειάζομαι που δεν υπάρχουν ή δεν συνεργάστηκαν καλά με το Wine.

Όλα καλά μέχρι προχθές που αποφάσισα να αλλάξω τον SSD Samsung EVO750 σε Samsung EVO860. Έβαλα τον νέο δίσκο, πέρασα τα Win10, αφήνοντας 250GB partition για το Linux. Εγκατάσταση του Ubuntu, παραμετροποίηση και εγκατάσταση όσων χρειάζομαι για τη δουλειά μου (και το τονίζω για τη δουλειά μου). 24 ώρες όλα καλά. Και τότε ένοιωσα ότι ήρθε η ώρα να πάρω backup τα αρχεία που είχα στον παλιό δίσκο. ΔΕΝ τον έβαλα με usb/εξωτερικό, αλλά έβγαλα τον νέο και τον έβαλα μέσα στο laptop (ευτυχώς γιατί έτσι βρέθηκε το πρόβλημα που θα αναφέρω).

Βάζω τον παλιό και bootάρει Windows10 χωρίς το grub menu. Πρώτο σοκ. Επανεκκίνηση, δοκιμές, τίποτε. To partition του linux εκεί (sda6) αλλά το grub πουθενά. Και τότε τρώω το φρίκη και βάζω τον νέο δίσκο (24ώρες λειτουργικό). ΠΟΥΘΕΝΑ το grub, εκκίνηση μόνο windows.

Η λογική λέει ότι δεν είναι στανταρ έτσι τα πράγματα. Η δική μου λογική λέει ότι το Tosbiba C55 που κάπου στην αφαίρεση του δίσκου (ή την εισαγωγή άλλου) μπερδεύεται ή χάνει κάτι.

Και ρωτάω ο αδαής, συμβαίνει συχνά αυτό, το έχετε ξαναδεί; Φταίει πράγματι ο κατασκευαστής (Toshiba) ή κάτι άλλο; Εν το μεταξύ, έχουν γίνει όλες οι αναβαθμίσεις windows μέχρι το 1903 χωρίς πρόβλημα.

Απογοητεύτηκα... Θα χρειαστεί (λέω εγώ) να βάλω ένα δίσκο, μια δοκιμή, μια βλακεία. Θα πρέπει κάθε φορά να πρέπει να επαναφέρω (manual ή με εργαλεία) το grub menu? Κάνω κάτι λάθος στην αρχική εγκατάσταση;

 

Ο οποίος κακώς βέβαια έγραψε εδώ το πρόβλημά του, μιας και είναι διαφορετικό από αυτό του TS.

Επεξ/σία από dancer_69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

να μην ανοίγω άλλο θέμα 

πως βγάζω σε win10 dual boot την μπλε καρτέλα που επιλέγης να κανεις εγκατάσταση debian η να φορτωσεις win10? 

τα εβαλα debian απο αρχή χωρις να επιλέξω την καρτέλα 

αυτή είναι:

 

OwYRH.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gakos1112 

δεν εχει επιλογή για αφαίρεση της οθόνης επιλογής

νομιζα η εγκατάσταση debian θα αφαιρούσε την οθονη αλλα μάλλον ειναι κάποια εντολη στο boot των win10 αν την ξερει κανείς ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε τι θες να κάνεις;  Έχεις εγκαταστήσει τον grub κ από εκεί αφού επιλέξεις windows ξανά βλέπεις αυτή την επιλογή κ δε θες να τη βλέπεις;

Απαντάω στην υποθετική μου ερώτηση αφού μάλλον αυτή είναι η ερώτησή σου.

Αυτό που βλέπεις είναι ο windows boot manager κ ξέμεινε εκεί κάποια επιλογή που φορτώνει την εγκατάσταση του Debian. Εσύ θες να την βγάλεις. Δεν μου έχει τύχει κ δεν ξέρω αν θα γίνει σίγουρα. Θα δοκιμάσεις το πρόγραμμα EasyBCD. Θα σου βγάλει μια προειδοποίηση ότι δεν κάνει για efi κτλ, αγνόησέ τη. Θα πας να κάνεις επεξεργασία του μενού. Από εκεί θα διαγράψεις τη δεύτερη καταχώρηση που δε θες, θα κάνεις default την πρώτη κ θα ξετικάρεις κ την επιλογή που λέει να εμφανίζει αντίστροφη μέτρηση, βασικά το μενού επιλογής γενικότερα, δε θυμάμαι ακριβώς. Οπωσδήποτε μην ξεχάσεις να κάνεις default την πρώτη επιλογή γιατί μετά δε θα bootάρει πουθενά. Κάνεις save configuration κ έτοιμος.

Αν θες το κάνεις μέσω cmd ως εξής:

 

1. Τρέχεις cmd ως διαχειριστής

2. Γράφεις bcdedit πατάς enter

3. Βλέπεις τις καταχωρήσεις

4. Βρίσκεις την καταχώρηση που θες να διαγράψεις (Continue with installation...)

5. Αντιγράφεις το {identifier} της (τη μεγάλη συμβολοσειρά)

6. Γράφεις bcdedit /delete {identifier} (όπου identifier τη συμβολοσειρά που αντέγραψες παραπάνω, εννοείται αφήνεις κ τα άγκιστρα {}) κ πατάς enter.

 

Αυτά!!

Δοκιμάζεις κ μας λες.

Επεξ/σία από leonidas_
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, xaritakia είπε

Υπαρχει συγκεκριμενος τροπος για να εμφανιζεται καθε φορα το "select booting device" χωρις να πρεπει να παταω κουμπια καθε φορα?

Από τις ρυθμίσεις του Bios / UEFI τα κάνεις αυτά

Επεξ/σία από snowflake99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...