Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με dual boot Windows 10-Debian


Demon Lord

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, xaritakia είπε

Ναι εγω θελω να μου δινει απο μονο του την επιλογη καθε φορα που ανοιγω το pc...χωρις να παταω f11 καθε φορα

 

Κατάλαβα τι  θέλεις, απλά το BIOS/UEFI της κάθε μητρικής είναι διαφορετικό οπότε δεν υπάρχουν στάνταρ οδηγίες. Θα πρέπει να μπεις στις ρυθμίσεις και να δεις αν υπάρχει επιλογή να εμφανίζει το μενού κάθε φορά. Αν δε βγάζεις άκρη πόσταρε φώτο από το menu του (υποκατηγορία boot options ή κάτι παρόμοιο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, xaritakia είπε

Ναι εγω θελω να μου δινει απο μονο του την επιλογη καθε φορα που ανοιγω το pc...χωρις να παταω f11 καθε φορα

 

Μπορείς να το κάνεις με τον grub, ώστε από εκεί να διαλέγεις το λειτουργικό κάθε φορά, και όχι από το bios.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς τα λογισμικά είναι σε διαφορετικό δίσκο το καθένα έτσι. Δεν ξέρω αν αυτό είναι πρόβλημα για αυτό που θέλω 

Δυστυχώς δεν βρίσκω κάποια επιλογή στο μενού της μητρικής  γι'αυτό ρωτάω, θα ποσταρω αν είναι καμιά φωτο...

 

Rtw4ever τι εννοείς από το grub? Θα το αλλάξω μέσα από τα windows? Αν είναι μεγάλη διαδικασία καλύτερα να πατάω F11 κάθε φορά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xaritakia είπε

Απλώς τα λογισμικά είναι σε διαφορετικό δίσκο το καθένα έτσι. Δεν ξέρω αν αυτό είναι πρόβλημα για αυτό που θέλω 

Δυστυχώς δεν βρίσκω κάποια επιλογή στο μενού της μητρικής  γι'αυτό ρωτάω, θα ποσταρω αν είναι καμιά φωτο...

 

Rtw4ever τι εννοείς από το grub? Θα το αλλάξω μέσα από τα windows? Αν είναι μεγάλη διαδικασία καλύτερα να πατάω F11 κάθε φορά.. 

Διάβασε προσεκτικά:

ΥΠΟΘΕΤΩ ότι έχεις δύο δίσκους, στον ένα τα Windows και στον άλλο το Debian. Επίσης ότι κάθε λειτουργικό έχει εγκατεστημένο τον boot loader του στον δικό του δίσκο, και έτσι εσύ επιλέγοντας κάθε φορά με το F11 δίσκο, ξεκινάει το λειτουργικό που έχει ο δίσκος αυτός.

Αντί να κάνεις τα παραπάνω, μπορείς απλώς να ξεκινάς πάντα με τον δίσκο του Debian, φορτώνοντας δηλαδή πάντα το Debian, και στην εισαγωγική οθόνη του boot loader του, που είναι ο grub, να διαλέγεις με βελάκι και enter ποιο λειτουργικό θα ξεκινήσει.

Αυτό θα το κάνεις ρυθμίζοντας στο BIOS πάντα να ξεκινάει από τον δίσκο με το Debian. Όταν είσαι σε αυτό, ανοίγεις terminal και δίνεις την εντολή

sudo update-grub

Θα σου ζητήσει τον κωδικό χρήστη σου, τον δίνεις.

Αυτό θα ψάξει και θα βρει όλα τα λειτουργικά που έχεις στον υπολογιστή σου, και θα σου τα εμφανίζει σε μια λίστα όταν πατάς το power on.

Κάνεις επανεκκίνηση και τελείωσες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/5/2021 στις 12:00 ΠΜ, xaritakia είπε

Ναι εγω θελω να μου δινει απο μονο του την επιλογη καθε φορα που ανοιγω το pc...χωρις να παταω f11 καθε φορα

 

1. Είναι laptop; HP;

2. Ότι θες μπορείς να κάνεις, δεν παίζει ρόλο σε ποιο δίσκο είναι εγκατεστημένα τα λειτουργικά. Παπάδες κάνεις, μπορείς να κάνεις boot από τον ένα δίσκο να βλέπει boot manager στον άλλο δίσκο κ από αυτόν με επιλογή να bootάρεις λειτουργικό του πρώτου. Άσκοπο αλλά γίνεται.

Στο θέμα μας λοιπόν σημασία έχει στον δίσκο που έχεις τον grub εγκατεστημένο, ο οποίος μπορεί κ βλέπει κ τα δύο λειτουργικά, να είναι επιλεγμένος αυτός ως πρώτος στη σειρά που γίνεται το boot από το bios.

Προσοχή. Ορισμένα laptop (πιθανόν κ dekstop δεν το γνωρίζω) έχουν προεπιλογή να αγνοούν οποιαδήποτε efi καταχώρηση κ να μπαίνουν κατευθείαν στα Windows. Πρέπει χειροκίνητα να διαγράψεις συγκεκριμένο αρχείο από συγκεκριμένο path του windows boot loader, το οποίο φυσικά θα ξαναγράφεται μετά από κάθε ενημέρωση κ θα πρέπει να το ξανά διαγράφεις. Μάλλον για προς τα εκεί σε κόβω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως επειδή είμαι σε αυτήν την φάση , με δύο δίσκους στον  έναν Ubuntu και στον άλλον windows , μέσα απο bios σου δίνει επιλογή μόνο να μπουταρεις σε έναν από τους δύο , αλλιώς με f στην δικιά μου περίπτωση f12 να επιλέξω με ποιον δίσκο να ξεκινήσω . 

Την επιλογή να διαλέξω μέσα από grub με ποιον δίσκο να ξεκινήσω μου την έδεινε μόνο όταν είχα δύο λειτουργικά στην έναν δίσκο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, stefanidisg είπε

Πάντως επειδή είμαι σε αυτήν την φάση , με δύο δίσκους στον  έναν Ubuntu και στον άλλον windows , μέσα απο bios σου δίνει επιλογή μόνο να μπουταρεις σε έναν από τους δύο , αλλιώς με f στην δικιά μου περίπτωση f12 να επιλέξω με ποιον δίσκο να ξεκινήσω . 

Την επιλογή να διαλέξω μέσα από grub με ποιον δίσκο να ξεκινήσω μου την έδεινε μόνο όταν είχα δύο λειτουργικά στην έναν δίσκο.

Αν δεν είχες προσθέσει το ntfs3g package ώστε ο grub να μπορεί να φορτώσει μέσω chainload τα windows, λογικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, leonidas_ είπε

Αν δεν είχες προσθέσει το ntfs3g package ώστε ο grub να μπορεί να φορτώσει μέσω chainload τα windows, λογικό!

Ποιος grub ; Αφού επιλέγεις μέσα από bios ποιος δίσκος πάντα να  κάνει boot 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o grub είναι boot manager και μπορείς να τον κάνεις aware λειτουργικού σε άλλο disk οχι μόνο στον ιδιο
απλα λαθος επιλογές στην εγκατάσταση = προβλήματα με επιλογές bios 
 boot - Grub On Multiple Drives? - Ask Ubuntu
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mphxths είπε

Νομιζω χρειαζεται το πακετο os-prober , ωστε να μπορει να ανιχνευσει το grub αλλα λειτουργικα γενικοτερα.

Σωστός. Αυτό ήθελα να πω κ το μπέρδεψα με το ntfs-3g!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mphxths είπε

Νομιζω χρειαζεται το πακετο os-prober , ωστε να μπορει να ανιχνευσει το grub αλλα λειτουργικα γενικοτερα.

 

13 λεπτά πριν, leonidas_ είπε

Σωστός. Αυτό ήθελα να πω κ το μπέρδεψα με το ntfs-3g!!

Στο Debian, ακόμα και στο Stable Buster, υπάρχει από default εγκατεστημένο το πακέτο αυτό. Δοκιμασμένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/5/2021 στις 2:54 ΜΜ, stefanidisg είπε

Ποιος grub ; Αφού επιλέγεις μέσα από bios ποιος δίσκος πάντα να  κάνει boot 

Αν δεν είναι ο grub θα είναι ο lilo ή το systemd boot. Να ορίζεις από το bios από ποιον δίσκο θα μπουτάρεις ή να διαλέγεις manualy to efi file ναι. Αλλά το bios αυτό καθέ αυτό δεν "μπουτάρει" λειτουργικά!

Προσπαθώ να σου εξηγήσω πως δουλεύει η διαδικασία εκκίνησης για να μπορέσεις να βρεις λύση στο πρόβλημα σου, αλλιώς αν ήταν όλα ρόδινα δε θα είχες ρωτήσει.

Αν θες να καταλάβεις έχει καλώς, αν αρχίζεις τα ποιος grub, αφού επιλέγεις από το bios κτλ τότε γιατί ρώτησες;

Δεν έχεις ορίσει το πως να γίνει η διαδικασία εκκίνησης σωστά κ αυτοματοποιημένα γι αυτό αναγκάζεσαι να μπαίνεις χειροκίνητα στο boot menu me f8, f11 ή ότι άλλο τέλος πάντων μπαίνεις.

Κάτσε να ψάξεις πως δουλεύει ο mbr ή το efi boot, γιατί ούτε αυτό διευκρινίζεις κ μετά θα καταλάβεις αυτά που σου λέμε κ οι υπόλοιποι.

Ίσως χρειάζεται να κάνεις εγκατάσταση σε τον grub με παράμετρο --removable

Edit: Μόλις διαπίστωσα ότι δεν έκανες εσύ την αρχική ερώτηση, επομένως γράψε λάθος στο τότε γιατί ρώτησες και κράτα τα υπόλοιπα!

22 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

 

Στο Debian, ακόμα και στο Stable Buster, υπάρχει από default εγκατεστημένο το πακέτο αυτό. Δοκιμασμένα.

Δεν χρησιμοποιώ Debian. Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση!!

Επεξ/σία από leonidas_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, leonidas_ είπε

Δεν χρησιμοποιώ Debian. Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση!!

Παρακαλώ! Αλλά ο τίτλος του θέματος είναι "Πρόβλημα με dual boot Windows 10-Debian", οπότε θεώρησα δεδομένο ότι μιλάμε για Debian!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...