Προς το περιεχόμενο

Ψέματα από υπάλληλο τράπεζας


kingjulien11_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, magnam είπε

Στην Πειραιώς μου είπαν πως η ασφάλιση είναι προαιρετική με 25€ το έτος, και της ζήτησα να δω το ασφαλιστήριο. Δεν κάλυπτε μόνο πορτοφόλι/τσάντα, αλλά και συσκευή κινητού (σύμφωνα με την αξία της την ημέρα της κλοπής),  100€ για επανέκδοση απολεσθέντων εγγράφων (π.χ. διαβατηρίων, ταυτοτήτων, βιβλιαρίων κτλ.), 200€ για κλειδιά αυτοκινήτου, εάν απώλεσες κλειδιά σπιτιού τότε καλύπτουν και αυτών το κόστος, φυσικά τα χρήματα που ίσως σήκωσαν/έκαναν αγορές και τα συναφή. Ξαναλέω, δεν μου τα είπε η υπάλληλος, αλλά τα είδα στο ασφαλιστήριο. Δεν ξέρω αν ήταν ειδική προσφορά αυτή λόγω λογαριασμού ΥΠΕΘΑ, αλλά μου φάνηκε αρκετά καλή και την έκανα. Κυρίως επειδή επρόκειτο να πάω σε αρκετά.... επίφοβη περιοχή λόγω πληθυσμού.

Εάν κάποιος ενδιαφέρεται περαιτέρω, μπορεί να μου στείλει π.μ. για να του δείξω το ασφαλιστήριο.

Μου τόνισε πως είναι προαιρετική, συνεπώς δεν υπήρχε θέμα ψέματος σαν αυτό του ts, αλλά δεν μου φάνηκε και τόσο άθλια προσφορά όσο κάποιοι αναγράφετε εδώ. Ίσως το τι προσφέρει εξαρτάται από λογαριασμό σε λογαριασμό και από τράπεζα σε τράπεζα. 

Απλά να θυμάσαι ότι αν δεν κάνεις διακοπή, η ανανέωση ασφάλισης θα γίνεται αυτόματα κάθε χρόνο. Χωρίς ειδοποίηση θα αφαιρούν κάθε χρόνο 25ρια, μπορεί και περισσότερα € αν ανέβουν τα ασφάλιστρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 240
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ωραίο παραμύθι. Και σε εμένα το ίδιο μου έκαναν σε μια γνωστή τράπεζα. Μου είπαν ότι είναι υποχρεωτικό - έφαγαν άκυρο την ίδια μέρα. Πηγαίνετε στο κατάστημα και πείτε ότι θέλετε να κάνετε αίτημα υπαναχώρησης για το ασφαλιστήριο συμβόλαιο και στείλτε και ένα email στην εταιρεία που αναφέρετε στο συμβόλαιο.

 

Γνωστοποιώ με την παρούσα ότι υπαναχωρώ από τη σύμβαση ____ με αριθμό ασφαλιστηρίου ___ που παρελήφθη στις __/__/2020. Παρακαλώ για τις ενέργειες σας.

Ονοματεπώνυμο:
ΑΦΜ:
Ημ. Γέννησης:
Πόλη:
Κινητό:

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σε περίπτωση που κάνεις αίτηση έκδοσης χρεωστικής μέσω web banking, θα σε πάρουν τηλέφωνο για να σου πουλήσουν την ασφάλεια? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ThReSh είπε

Σε περίπτωση που κάνεις αίτηση έκδοσης χρεωστικής μέσω web banking, θα σε πάρουν τηλέφωνο για να σου πουλήσουν την ασφάλεια? 

Μέσω τηλεφώνου τις γλυτώνεις τις @@ αυτές.

😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kingjulien11_ είπε

Αυτό για το κινητό έχει όριο. Πχ εγώ μόλις είχα αγοράσει το XR και τους ρώτησα πόσο θα μου κάλυπταν σε περίπτωση κλοπής και μου λέει για το κινητό σου επειδή μόλις το αγόρασες 300€ (Είναι το ανώτατο που καλύπτουν τα 300) και το πόσο αυτό μειώνεται όσο περνάει ο καιρός. 

Σαφώς. Προσωπικά έχω ακόμα τον μαύρο σκύλο Galaxy S6 edge, που πλέον δεν πωλείται, ή εάν πωλείται έχει πέσει σίγουρα η τιμή του. Το θέμα είναι πως από το τίποτα, πλέον τα έξοδα που προκύπτουν λίγο από το κινητό, τα κλειδιά (ειδικά του αυτοκινήτου), τα έγγραφα, τα διαβατήρια (που θέλουν και παράβολα) κτλ. καλύπτονται. Αυτό με αφορά κυρίως.

12 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Απλά να θυμάσαι ότι αν δεν κάνεις διακοπή, η ανανέωση ασφάλισης θα γίνεται αυτόματα κάθε χρόνο. Χωρίς ειδοποίηση θα αφαιρούν κάθε χρόνο 25ρια, μπορεί και περισσότερα € αν ανέβουν τα ασφάλιστρα.

Ναι, σαφώς. Έχω αρκετά καλό επιτόκιο στον λογαριασμό, όχι μόνο για να καλύψουν, αλλά και για να μείνουν ρέστα από το 25άρι αυτό. Μου φάνηκε αρκετά VFM λύση αυτή η ασφάλιση. Εάν μένεις σε περιοχή με ελάχιστη εγκληματικότητα, ίσως να μην την σκεφτείς καν. Εάν, όμως, μένεις ή πρόκειται να περάσεις χρονικό διάστημα σε περίεργη περιοχή, αρχίζει να φαίνεται ελκυστική πρόταση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, MIRAI είπε

Τώρα που υπάρχουν έχουμε σωθεί 😂

Aν καταρρευσουν θα το καταλάβουμε. Καταρχήν θα χαθουν οι καταθεσεις και στη συνεχεια θα εκτροχιαστει ολοκληρη η ελληνικη οικονομια με ότι συνεπειες φανταζεσαι.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2020 στις 8:20 ΠΜ, kingjulien11_ είπε

Κάνω αυτή την δημοσίευση για να σας πω τι συνέβει σε εμένα και να έχετε το νου σας. Είχα πάει στην Eurobank για να βγάλω κάρτα για έναν λογαριασμό μου, ήταν η πρώτη κάρτα που θα συνδεόταν με τον λογαριασμό οπότε δεν έχει κάποια χρέωση. Την πρώτη μέρα λοιπόν που πήγα προσπαθούσαν 3 υπάλληλοι μαζί να με κάνουν να βγάλω την κάρτα και μαζί ένα φτηνό ασφαλιστήριο για την τσάντα/πορτοφόλι. Εγώ δεν ήθελα, πρώτον γιατί δεν ήταν και καμία τρομερή ασφάλεια και δεύτερον γιατί δεν με ενδιέφερε. Τους είπα πως δεν θέλω και μου είπαν πως είναι υποχρεωτικό. Έτσι αποφάσισα να μην βγάλω κάρτα για τον λογαριασμό αυτό και να εξυπηρετούμε από το ταμείο. Μια άλλη μέρα που έτυχε να πάω στο ίδιο κατάστημα ήταν άλλοι υπάλληλοι και τους είπα για την κάρτα και την δήθεν υποχρεωτική ασφάλιση. Μου είπαν πως κάτι τέτοιο δεν ισχύει (για το υποχρεωτικό) και πως αν θέλω μπορούσαν να μου βγάλουν εκείνη την στιγμή κάρτα και κωδικούς για e-banking χωρίς καμία χρέωση!!

Εν τελεί έβγαλα και όλα είναι μια χαρά, δεν έκανα εννοείται την ασφάλιση που δεν ήθελα. Επειδή έχω δει αυτό το πακετάκι ασφάλισης να παίζει και σε άλλες τράπεζες και μου βάρεσε πολλά καμπανάκια ότι μου έλεγαν ψέμματα τόσο πολύ μέσα στην μούρη μου είπα να το γράψω για να το έχετε κατά νου όσοι τύχει να έχετε παρόμοια περίπτωση. 

Να πω ότι επέμεναν πολύ και ότι όταν τους είπα ότι στην Πειραιώς δεν με χρέωσαν για κάποια ασφάλεια μου είπαν πως αποκλείεται και ότι παντού έτσι είναι (πάλι ψέματα γιατί είχαν βγάλει κάρτα στην Πειραιώς το ίδιο πρωί).

Ίδια εμπειρία το καλοκαίρι όταν πήγα να ανοίξω λογαριασμό μισθοδοσίας για την εταιρία που θα δούλευα, ο διευθυντής μου είπε ότι κάνω το ασφαλιστήριο αυτό έχει 2 πακέτα αν θυμάμαι καλά και ότι πρέπει να βάλω υποχρεωτικά 30€ για να ενεργοποιηθεί η κάρτα και μπορούσα την ίδια μέρα να τα τραβήξω... τα συμπεράσματα δικά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί να γαμοσταυρίζετε υπαλλήλους και διευθυντές , κάντε καταγγελιες-παραπονα στις διοικήσεις των τραπεζών .Εντολές εκτελούν δεν το καταλαβαίνετε; 

  • Like 6
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως την ασφαλεια την χρειαστηκα οταν ανοιξαν την τσαντα στο λεωφορειο και πηραν κινητο και πορτοφολι.

Πηρα καινουργιο ακριβο πορτοφολι, καινουργιο κινητο και πληρωσαν και την επανεκδοση ταυτοτητας και διπλωματος.

400 € τους στοιχισα

 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, rus είπε

Aν καταρρευσουν θα το καταλάβουμε. Καταρχήν θα χαθουν οι καταθεσεις και στη συνεχεια θα εκτροχιαστει ολοκληρη η ελληνικη οικονομια με ότι συνεπειες φανταζεσαι.

Μηδενικά σχεδόν επιτόκια καταθέσεων,  μηδενικός σχεδόν νεος δανεισμός. Εξήγησε μου ποια οικονομία εξυπηρετούν και ποιοι θα δεχθούν τις συνέπειες αν κλείσουν. Και τέλος , γιατί δε μπορούν να έρθουν καινούριες. 

Ένα από τα μεγάλα προβλήματα της Ελληνικής οικονομίας είναι η λειτουργία τον τραπεζών μας.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, panosripper είπε

Μηδενικά σχεδόν επιτόκια καταθέσεων,  μηδενικός σχεδόν νεος δανεισμός. Εξήγησε μου ποια οικονομία εξυπηρετούν και ποιοι θα δεχθούν τις συνέπειες αν κλείσουν. Και τέλος , γιατί δε μπορούν να έρθουν καινούριες. 

Ένα από τα μεγάλα προβλήματα της Ελληνικής οικονομίας είναι η λειτουργία τον τραπεζών μας.

μια πολυ μικρη γευση χωρις τραπεζες πηραμε ιουλιο 2015 οταν μπορουσαμε να κανουμε αναληψη μεχρι 50 ευρω στην ουρα

ειναι πολυ αφελες το επιχειρημα "εγω δεν εχω λεφτα ας κλεισουν"...οι πρωτοι που την πληρωνουν με πεινα σε τετοιες περιπτωσεις ειναι αυτοι που δεν εχουν λεφτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, georgeγ είπε

μια πολυ μικρη γευση χωρις τραπεζες πηραμε ιουλιο 2015 οταν μπορουσαμε να κανουμε αναληψη μεχρι 50 ευρω στην ουρα

ειναι πολυ αφελες το επιχειρημα "εγω δεν εχω λεφτα ας κλεισουν"...οι πρωτοι που την πληρωνουν με πεινα σε τετοιες περιπτωσεις ειναι αυτοι που δεν εχουν λεφτα

Αν η κύρια δουλειά των τραπεζών είναι να δίνουν σε ρευστό από το διαθέσιμο του λογαριασμού, θα είχες δίκιο. Τώρα με τα μηδενικά επιτόκια προσπαθούν να βγάλουν τα σπασμένα με χρέωση υπηρεσιών. Το καρφί πιο πάνω πήγαινε στο ότι ενώ τα χώσαμε ως κράτος (δηλαδή εμείς) χοντρά, δεν είχαμε λόγο (δηλαδή το κράτος) στη διοίκηση, πράγμα που αν δε με γελά η μνήμη μου παίζει να μην έγινε πουθενά στον κόσμο. Κατά τα άλλα βιώνουμε έμμεσα (ίσως στο εγγύς μέλλον και άμεσα) αρνητικά επιτόκια καταθέσεων. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, georgeγ είπε

μια πολυ μικρη γευση χωρις τραπεζες πηραμε ιουλιο 2015 οταν μπορουσαμε να κανουμε αναληψη μεχρι 50 ευρω στην ουρα

ειναι πολυ αφελες το επιχειρημα "εγω δεν εχω λεφτα ας κλεισουν"...οι πρωτοι που την πληρωνουν με πεινα σε τετοιες περιπτωσεις ειναι αυτοι που δεν εχουν λεφτα

Η εν δημοκρατίη πενίη της παρά τοις δυνάστησι καλεομένης ευδαιμονίης τοσουτόν εστίν αιρετωτέρη, οκόσον ελευθερίη δουλείης.

Η φτώχεια στο δημοκρατικό πολίτευμα είναι τόσο προτιμότερη από τη δυναστική «ευδαιμονία», όσο (προτιμότερη είναι) η ελευθερία από τη δουλεία.

Δημόκριτος, 470-370 π.Χ., Αρχαίος Έλληνας φιλόσοφος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panosripper είπε

Μηδενικά σχεδόν επιτόκια καταθέσεων,  μηδενικός σχεδόν νεος δανεισμός. Εξήγησε μου ποια οικονομία εξυπηρετούν και ποιοι θα δεχθούν τις συνέπειες αν κλείσουν. Και τέλος , γιατί δε μπορούν να έρθουν καινούριες. 

Ένα από τα μεγάλα προβλήματα της Ελληνικής οικονομίας είναι η λειτουργία τον τραπεζών μας.

Το μεγαλυτερο προβλημα της Ελληνικής  Οικονομίας είναι το οτι επι δεκαετιες οι κυβερνήσεις χειραγωγούν  τις τράπεζες για κομματικό όφελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...