Προς το περιεχόμενο

Μηνιαια εξοδα σπιτιου


gthanosnik100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχει τίποτα ποιο χαζό από το να ρωτάς άλλους για τα έξοδα του σπιτιού! Αυτό εξαρτάται από το στύλ ζωής στ' οποίο είσαι μαθημένος. Αν έχεις μάθει στο χαβιάρι ας πούμε, μην περιμένεις να σου φανεί το ίδιο με μακαρόνια σχεδόν κάθε μέρα. Αν έχει μάθει στο ζεστό σπίτι που πληρώνουν επι το πλείστο οι γονείς ή κάποιος άλλος μην περιμένεις να είναι το ίδιο σ' ένα σπίτι όπου ο μικρός μισθός δεν θα σου επιτρέπει να το θερμάνεις ικανοποιητικά!

Γενικά όμως αν είναι να σκέφτεσαι έτσι δεν θα φύγεις ποτέ από τους γονείς και αν αργήσεις πολύ δεν θα πετύχεις τίποτα στη ζωή σου (δεν είναι απόλυτος κανόνας αυτό, αλλά το σύνηθες της υπόθεσης).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

19 λεπτά πριν, simplemaths είπε

Όχι δεν είναι οκ, με 300 ευρώ δεν βγαίνει ο μήνας. αν βάλει λογαριασμούς θα παμε στα 200, είναι αχρίαστο να κάνει μια τέτοια κίνηση με τόσο μικρό εισόδημα.

εννοειται πως δεν ειναι αχρειαστο.

θα μαθει στα δυσκολα κ αυτο ειναι το καλυτερο σχολειο.

καλυτερα μακαρονια - φακες εναλλαξ παρα να βλεπω πορνχαμπ στα μουγκα μη μ'ακουσει ο μπαμπας & η μαμα απο διπλα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mclein² είπε

εννοειται πως δεν ειναι αχρειαστο.

θα μαθει στα δυσκολα κ αυτο ειναι το καλυτερο σχολειο.

καλυτερα μακαρονια - φακες εναλλαξ παρα να βλεπω πορνχαμπ στα μουγκα μη μ'ακουσει ο μπαμπας & η μαμα απο διπλα...

Αυτό που λες εσύ συμβαίνει αν πας να ζήσεις μακριά μόνος, πχ εξωτερικό. Όχι αν είσαι 2 τετράγωνα δίπλα στο πατρικό σου. Αυτά τα μαθαίνεις όταν δεν έχεις μαξιλάρι ασφαλείας, ενώ τώρα απλά θα τσοντάρουν οι γονείς τα έξτρα ποτά και ντελίβερυ κάθε μήνα και θα είναι έξτρα βάρος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, simplemaths είπε

Αυτό που λες εσύ συμβαίνει αν πας να ζήσεις μακριά μόνος, πχ εξωτερικό. Όχι αν είσαι 2 τετράγωνα δίπλα στο πατρικό σου. Αυτά τα μαθαίνεις όταν δεν έχεις μαξιλάρι ασφαλείας, ενώ τώρα απλά θα τσοντάρουν οι γονείς τα έξτρα ποτά και ντελίβερυ κάθε μήνα και θα είναι έξτρα βάρος. 

αν ειναι σοβαρο ατομο κ μεσοτοιχια να ζει δεν ακουμπαει ξενα λεφτα μπας κ δει πως το πνιγουν το κουνελι...

βαρεθηκαμε σ'αυτη τη μπανανοχωρα να τρωμε απ'τα σεντουκια του μπαμπα & της μαμας...

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mclein² είπε

αν ειναι σοβαρο ατομο κ μεσοτοιχια να ζει δεν ακουμπαει ξενα λεφτα μπας κ δει πως το πνιγουν το κουνελι...

βαρεθηκαμε σ'αυτη τη μπανανοχωρα να τρωμε απ'τα σεντουκια του μπαμπα & της μαμας...

Συμφωνώ μαζί σου, και σοβαρό να είναι όμως πιστεύω δεν χρειάζεται να περάσει άσχημα για να δει απλά πως είναι. Ναι μεν θα εκτιμήσει μετά αυτά που είχε τόσα χρόνια στο σπίτι του και όταν ανέβει ο μισθός του αλλά πιστεύω πως και πάλι δεν αξίζει το να ζεις με 200 ευρώ μετά τους λογαριασμούς απλά για ένα μάθημα. Αν το θέμα ήταν να πάει να σπουδάσει και αν θα του φτάνουν κλπ τότε θα συμφωνούσα μαζί σου. 200 ευρώ το μήνα όμως και για φαγητό μονο δεν φτάνουν εύκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, simplemaths είπε

Αυτό που λες εσύ συμβαίνει αν πας να ζήσεις μακριά μόνος, πχ εξωτερικό. Όχι αν είσαι 2 τετράγωνα δίπλα στο πατρικό σου. Αυτά τα μαθαίνεις όταν δεν έχεις μαξιλάρι ασφαλείας, ενώ τώρα απλά θα τσοντάρουν οι γονείς τα έξτρα ποτά και ντελίβερυ κάθε μήνα και θα είναι έξτρα βάρος. 

Καλύτερα να υπάρχει το μαξιλάρι απλά εσύ να μήν το υπολογίζεις συνειδητά. Άμα ξέρεις ότι δέν υπάρχει μαξιλάρι είτε μικρό είτε μεγάλο μπορεί να κάνεις και κινήσεις απελπισίας ή πανικού, βέβαια άμα επιβιώσεις έχεις  κέρδος αλλά πιστεύω ότι είναι μεγάλο το ρίσκο. Για την απόσταση θα συμφωνήσω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, simplemaths είπε

Συμφωνώ μαζί σου, και σοβαρό να είναι όμως πιστεύω δεν χρειάζεται να περάσει άσχημα για να δει απλά πως είναι. Ναι μεν θα εκτιμήσει μετά αυτά που είχε τόσα χρόνια στο σπίτι του και όταν ανέβει ο μισθός του αλλά πιστεύω πως και πάλι δεν αξίζει το να ζεις με 200 ευρώ μετά τους λογαριασμούς απλά για ένα μάθημα. Αν το θέμα ήταν να πάει να σπουδάσει και αν θα του φτάνουν κλπ τότε θα συμφωνούσα μαζί σου. 200 ευρώ το μήνα όμως και για φαγητό μονο δεν φτάνουν εύκολα

πιστευω πως μονο με αυτο τον τροπο θα μαθει βασικους κανονες ζωης ενος φτωχου οικονομικα ανθρωπου.

οκ, δυσκολη & σκληρη η ζωη αλλα μονο αν παλεψει θα μαθει & θα γινει καλυτερος. οσο τον σερβιρουν, τοσο θα μεγαλωνει οι κοιλια & η φουσκα στο κεφαλι..

πχ - αναβω θερμοσιφωνο κ το σβηνω μετα απο 10 ωρες κ γραφει το ρολόι ασκοπα...ή με παιρνουν τηλεφωνο κ φευγω με αναμενο ερκον στους 27°C και γυριζω μετα απο 18 ωρες...

υγ - αν δεν ηταν στην ελλαδα ισως το συζηταγα διαφορετικα.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, simplemaths είπε

Ήμουν σε παρόμοια κατάσταση και είχα γράψει και ποστ εδώ που παίζει να σε βοηθήσει πολύ πριν κάτι μήνες. Συζήταγε κόσμος το κόστος ρεύματος για να βράσεις αυγό. Δεν θα τα βγάλεις πέρα όπως τα λες. Μην κάνεις την κίνηση. Περίμενε να βρεις καλύτερη δουλειά, δεν έχει κανένα νόημα να προσπαθήσεις να ζήσεις μόνος με 500 ευρώ μισθό.

Για τα δικά μου έξοδα με το ενοίκιο που λες θα περίμενα να βγάζω τουλάχιστον 700

τελικά τι έκανες εσύ; 

είμαι σε παρόμοια φάση, ταξίδι 1+1 ώρα από ΝΠ -> ΒΠ το μόνο που σώζει είναι το carpooling προς το παρόν. 

τα ενοίκια γύρω-γύρω Μαρούσι είναι να κλαις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, JailbrokenDiesel είπε

τελικά τι έκανες εσύ; 

είμαι σε παρόμοια φάση, ταξίδι 1+1 ώρα από ΝΠ -> ΒΠ το μόνο που σώζει είναι το carpooling προς το παρόν. 

τα ενοίκια γύρω-γύρω Μαρούσι είναι να κλαις

Νοικιάζω 5 λεπτα με τα πόδια απο τη δουλειά μου πλέον και όλα πάνε καλα οικονομικά. Αν παίρνεις 1000+ εγώ λέω πως βγαίνεις μια χαρά οικονομικά με 400~ ενοίκιο. Αν παίρνεις κάτω απο 900 μην το κάνεις, θα πιεστείς αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, simplemaths είπε

Νοικιάζω 5 λεπτα με τα πόδια απο τη δουλειά μου πλέον και όλα πάνε καλα οικονομικά. Αν παίρνεις 1000+ εγώ λέω πως βγαίνεις μια χαρά οικονομικά με 400~ ενοίκιο. Αν παίρνεις κάτω απο 900 μην το κάνεις, θα πιεστείς αρκετά.

5 λεπτά;;; ΕΠΟΣ

ναι, 1200καθαρα αλλά ότι έχω δει σαν σπίτια στη περιοχή, είναι απελπισία..
400€ για 25τμ ζήταγε ο άλλος... fml 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JailbrokenDiesel είπε

5 λεπτά;;; ΕΠΟΣ

ναι, 1200καθαρα αλλά ότι έχω δει σαν σπίτια στη περιοχή, είναι απελπισία..
400€ για 25τμ ζήταγε ο άλλος... fml 

χαχαχα σε νιώθω, μου έκτασε καλά εμένα και γνώρισα μεσίτη που τον πέτυχα 3 φορές σε εντελώς διαφορετικά σπίτια και με λυπηθηκε και πήρε τον αριθμο μου. Με πήρε σε κάποια φάση και μου λέει σου έχω 55τμ τελευταίος όροφος με θέα όλη την Αθήνα και βουνό για 400, τελικά δεν έκανε πλάκα :D 

Ριφρες κάθε 10 λεπτά χρυσή ευκαιρία και τηλέφωνο πρώτος πριν βάλουν καν φωτογραφίες. Μόνο έτσι παίζει να βρεις κάτι καλό

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως γελάω με κάτι τυπάκια που το παίζουν μάγκες ότι ζούνε μόνοι τους και κοιτάζουν υποτιμητικά αυτούς που μένουν με τους γονείς τους.

Πολλές φορές και οι γονείς περιφανεύονται για τα παιδιά τους που ζούνε μόνο τους.

Αλλά .....

κάθε δεύτερη μέρα τα ταπεράκια κάνουν παρέλαση,

κάθε βδομάδα μπόγοι με ρούχα πηγαινοέρχονται για πλύσιμο

και κάθε 2η βδομάδα η μαμά στο σπίτι για να καθαρίσει.

και φυσικά οι γονείς τσοντάρουν για το ενοίκιο.

και δε τα βγάζω από το κεφάλι μου, τα βλέπω με γνωστούς-ες.

επι του θέματος τώρα,

τα λεφτά είναι πολύ λίγα, μη το σκέφτεσαι καν εκτός αν θες να έχεις τη ζωή του τύπου που αναφέρθηκε με τα 1100€ που αποταμιεύει σχεδόν τα μισά.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, simplemaths είπε

χαχαχα σε νιώθω, μου έκτασε καλά εμένα και γνώρισα μεσίτη που τον πέτυχα 3 φορές σε εντελώς διαφορετικά σπίτια και με λυπηθηκε και πήρε τον αριθμο μου. Με πήρε σε κάποια φάση και μου λέει σου έχω 55τμ τελευταίος όροφος με θέα όλη την Αθήνα και βουνό για 400, τελικά δεν έκανε πλάκα :D 

Ριφρες κάθε 10 λεπτά χρυσή ευκαιρία και τηλέφωνο πρώτος πριν βάλουν καν φωτογραφίες. Μόνο έτσι παίζει να βρεις κάτι καλό

Καλά δε το συζητώ καν.. 

400 - 55τμ ωραίος συνδυασμός :D 

Εγώ απλα δεν είμαι έτοιμος για να έρθω να μείνω στα βόρεια, δε πάει η καρδιά μου! ελπίζω να το ξεπεράσω σύντομα, όλοι οι φίλοι μου και η ζωή μου γενικά είναι στα νότια.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, mclein² είπε

πιστευω πως μονο με αυτο τον τροπο θα μαθει βασικους κανονες ζωης ενος φτωχου οικονομικα ανθρωπου.

οκ, δυσκολη & σκληρη η ζωη αλλα μονο αν παλεψει θα μαθει & θα γινει καλυτερος. οσο τον σερβιρουν, τοσο θα μεγαλωνει οι κοιλια & η φουσκα στο κεφαλι..

πχ - αναβω θερμοσιφωνο κ το σβηνω μετα απο 10 ωρες κ γραφει το ρολόι ασκοπα...ή με παιρνουν τηλεφωνο κ φευγω με αναμενο ερκον στους 27°C και γυριζω μετα απο 18 ωρες...

υγ - αν δεν ηταν στην ελλαδα ισως το συζηταγα διαφορετικα.

Μου φαίνεται ότι το πάς ακραία.Σου λέω όχι να τον σερβίρουν αλλά να ξέρει ότι άμα χρειαστεί να έχει μία βοήθεια είναι πολύ καλό ψυχολογικά να ξέρει ότι υπάρχει απλά να επιλέγει να μήν την χρησιμοποιήσει. Όσο για τα παραδείγματα που έβαλες μου φαίνονται υπερβολικά σε σημείο ότι τα άτομα που θα κάνουν κάτι τέτοιο σκόπιμα είναι ξεκάθαρα καθυστερημένοι.

Μόλις τώρα, mp123 είπε

Με 500 τον μήνα δεν πας πουθενά.τελος.δεν φτάνουν ούτε για σποράκια.

Υ.γ και τα 1000 που αναφέρετε πάλι λίγα είναι.

Εντάξει με το νοίκι που μας λέει εγώ πιστεύω ότι με 1000 είναι καλά απλά μετά πρέπει να βάζει κάτι λίγο στην άκρη για τα απρόοπτα που θα είναι θέμα

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...