Προς το περιεχόμενο

Παγκόσμιο συναγερμό σήμανε ο Π.Ο.Υ για την επιδημία του κορωνοϊού


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 220
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, aleksandrosPats είπε

Σαν κέντρο τουρισμού νομίζω θα μπούμε και εμείς στην λίστα... έχοντας παίξει το Plague Inc... 😉

Στο παιχνίδι απαγορεύουν-σταματούν πτήσεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαγορεύτηκε λέει στην Κίνα η κατανάλωση άγριων ζώων λόγω του ιού. 

Το να απαγορεύσεις  σε Κινέζο να  φάει φιδι και νυχτερίδα ειναι το ίδιο σαν να πεις σε Έλληνα να κόψει το πιτογυρο! Αδύνατον δηλαδή! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εδώ live τα κρούσματα. Πάνω από 1500 νέα επιβεβαιωμενα καθημερινά. 

https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6

Εγω ειμαι ευχαριστημενος με τα 1500 την ημερα.........ενας μλκς στο ρεντιτ ανεβασε μια γραφικη παρασταση αν τα κρουσματα συνεχιζαν με εκθετικο βαθμο και με κατα αγχωσε. Βασει του υπολογισμου ολος ο πλανητης θα ειχε κολλησει εως την 1 μαρτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις ερθει Ελλαδα, ετοιμαστειτε δεν θα κυκλοφορει τιποτα στους δρομους, θα παραλυσουν τα παντα, 24/7 θα ειναι μονιμο θεμα στα βοθροκαναλα 😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, billdanos είπε

Κάτι που προφανώς δεν μπορεί να γίνει... :)

Τα ποσοστά είναι "καλά" για όσους πιστεύουν πως είναι κάποιος θανατηφόρος ιός τύπου ...έμπολα! 😛

Παιδιά, σοβαρευτείτε! :) 

https://www.worldometers.info/coronavirus/coronavirus-death-rate/ 

Screenshot 2020-01-31 at 11.14.57 AM.png

 

8 ώρες πριν, mxpert είπε

Το ποσοστό νεκρών / θεραπευμένων είναι για την ώρα 55% - 45%

Όλοι οι υπόλοιποι ακόμα νοσούν...

Το 2-3% από που βγαίνει ;;

 

8 ώρες πριν, georgepppo είπε

Δηλαδη 225 εκατομμυρια νεκροι αν αρωστησουν ολοι στον πλανητη....

To ποσοστό θνησιμότητας (death rate) δεν είναι κάτι στατικό, πχ σαν να λέμε η κόλα έχει 30% ζάχαρη οπότε είτε μπουκαλάκι να πάρεις είτε νταμιντζάνα η ζάχαρη θα είναι πάντα ,3* λίτρα κόλα.... 

 

Όσο περισσότεροι προσβάλλονται απο τον ιό τόσο αυξάνεται και το ποσοστό αυτό για δύο κυρίως λόγους α) Οι ιοί όσο εξαπλώνονται τόσο προσαρμόζονται/μεταλλάσσονται β) όσο εξαπλώνεται ένας ιός έχουμε καλύτερες στατιστικές για αυτόν (πιο σκληρά νούμερα) τώρα καλά καλά δεν είμαστε σίγουροι για το πραγματικό ποσοστό των ατόμων που είναι φορείς. 

 

Αυτό βέβαια μπορεί να πάει και στις δύο πλευρές δηλαδή μπορεί τελικά ο ιός να αντιμετωπιστεί ευκολότερα απ'όσο νομίζουμε τώρα αλλά επίσης μπορεί να εξελιχθεί και προς την αντίθετη πλευρά και αυτό είναι το ανησυχητικό.. Νομίζω καλώς έχει σημάνει συναγερμός για καθαρά προληπτικούς λόγους. 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, panossar95 είπε

Εχθές στο τραίνο μπήκαν στο Μοναστηράκι 4 Κινέζοι, και ξαφνικά απομακρύνθηκε το μισό τραίνο. Μόνο εγώ έμεινα δίπλα τους

Ηρωας!

Βάλε μια φωτο σου φάτσα κάρτα να ξέρουμε να σε αποφεύγουμε :ρ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, koupan16 είπε

Τα πακέτα δεν κολλάνε τον κορονα-ιό,
"Coronaviruses are generally thought to be spread most often by respiratory droplets. In general, because of poor survivability of these coronaviruses on surfaces, there is likely very low risk of spread from products or packaging that are shipped over a period of days or weeks at ambient temperatures."

όμως η θνησιμότητά του (αν και στο 2% στο γενικό πληθυσμό), στους ευπαθείς οργανισμους ανέρχεται στο 10%, όσο και του SARS

περισσότερα

https://www.globalsecurity.org/security/ops/hsc-scen-3-coronavirus.htm


Δηλαδή το "there is likely very low risk of spread from products that are shipped over a period of weeks" 
το μετέφρασες  σε "Τα πακέτα δεν κολλάνε τον κορονα-ιό" ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, krakozia είπε

Εγω ειμαι ευχαριστημενος με τα 1500 την ημερα.........ενας μλκς στο ρεντιτ ανεβασε μια γραφικη παρασταση αν τα κρουσματα συνεχιζαν με εκθετικο βαθμο και με κατα αγχωσε. Βασει του υπολογισμου ολος ο πλανητης θα ειχε κολλησει εως την 1 μαρτη

Εχεις το λινκ?

Επισης απο τοτε που μαθαμε για τον ιο δεν εχει φτασει σε εκθετικο βαθμο ο ρυθμος που μολυνει κοσμο...Η τουλαχιστον μεχρι σημερα και για οτι αφορα επιβαιβεωμενα κρουσματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Εχεις το λινκ?

Επισης απο τοτε που μαθαμε για τον ιο δεν εχει φτασει σε εκθετικο βαθμο ο ρυθμος που μολυνει κοσμο...Η τουλαχιστον μεχρι σημερα και για οτι αφορα επιβαιβεωμενα κρουσματα...

Δεν το εχω αλλα κοιτα στο r/dataisbeautiful.....εκει το ειδα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με ανησυχεί περισσότερο απ' όλα είναι να  παρουσιαστούν κρούσματα σε Τουρκία και Συρία Ιράκ Αφγανιστάν . Τότε σίγουρα να περιμένουμε πολύ δύσκολες εποχές. 

Σε μια χώρα με τέσσερα εκατομμύρια πρόσφυγες που όλοι θέλουν να περάσουν από Ελλάδα  και ογδόντα εκατομμύρια πλυθησμό τι να κάνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...