Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5500/5600/5700(XT) Owner's club


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Ωραίος παίζεις με χαμηλό voltage (1064). Έχεις δοκιμάσει να ανεβάσεις λίγο τα Mhz της μνήμης ? 

δεν έχω διάθεση να το ψαξω αυτή τη στιγμή.

 Λογικά ανεβαίνουν και από ότι έχω δει που κάνουν άλλοι, και το voltage πρεπει να χαμηλώνει και άλλο, αλλαξα και λιγο τους ανεμιστήρες.

 Αλλά άμα ψαχτώ θα φάω κόλλημα. Αφου είναι ετσι σταθερό και εχει καλή απόδοση προς το παρόν θα το αφήσω έτσι.

 Το μόνο που βλέπω είναι πως θελει σε κάθε επανεκκίνηση να φορτώνω το προφίλ, δεν βλέπω επιλογή για να μένει default, αν υπάρχει δεν την βρίσκω.

 Αλλά ούτε αυτό μου κάνει κόπο.

 Έχει και προφίλ ανα παιχνίδι.

 Είχα χρόνια να πάρω AMD, από την εποχή της 4870 που ορκίστηκα πως δεν θα ξαναπάρω ποτέ, ούτε να ακούσω δεν ήθελα, αλλά τωρα ειμαι ευχαριστημένος και το adrenaline ειναι πολύ καλό software.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

30 λεπτά πριν, cos_dr2 είπε

Λοιπόν, μετά από τρεις και μήνες συμβίωσης με την 5700XT Nitro+ και μην έχοντας ευτυχώς αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα so far, τουλάχιστο στις εφαρμογές και τα παιχνίδια που λειτουργώ, είπα να κάνω κι εγώ undervolting. Δεν ασχολούμαι πια πολύ με τέτοια θέματα προσωπικά, στο παρελθόν ήμουν πιο πωρωμένος, αλλά είπα να δοκιμάσω.

 Δεν έψαξα για όρια, έτσι λίγο κατέβασα το voltage, το μέγιστο gpu core clock, κατέβασα έτσι και το power limit στο -10 να δω τι θα γίνει. 

 Εντάξει, βλέπω τα watt έπεσαν πλέον απο 218 που εφτανε, παιζει στα 150-158watt, η θερμοκρασία σε ζεστό δωμάτιο έπεσε, σε πλήρες utilization παιζει στους 58-60 βαθμους, με πιο δροσερο δωματιο, πεφτει λιγο ακόμα.

 Δεν βλέπω ουσιαστική πτώση στην απόδοση, υπάρχει μια μικρή πτώση των fps στα παιχνιδια που παίζω, αλλά όπως είπα, δεν ειμαι πορωμένος, αρκει να ειναι πανω απο 100 παντα, μου φτάνει προσωπικά. Στα 1080p παιζω με freesync.

 θα το κρατήσω έτσι, να μην ζοριζεται και η κάρτα και να καιει και λιγοτερο ρευμα το σύστημα.

 Εξακολουθώ να ειμαι ευχαριστημένος. Ήταν πολύ καλή η αναβάθμιση απο την 1060 που είχα και για 399 ευρώ, μια χαρά.

Στο battlefield V, Warzone και F1 2019, PES και WRC που παιζω και λιγο FORTNITE με τον γιό μου μαζι, μια χαρά.

 Ούτε του παπά .χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαα

 Δεν έχω προβλήματα, ουτε αστάθειες, ουτε τιποτα και εξακολουθεί να δένει μια χαρα με τον RYZEN 3600X.

Πολύ καλή καρτούλα για την τιμή που την πήρα τοτε με την προσφορά.

IMG_20200716_213957.jpg

New Image.jpg

 

9 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Ωραίος παίζεις με χαμηλό voltage (1064). Έχεις δοκιμάσει να ανεβάσεις λίγο τα Mhz της μνήμης ? 

2400 rpm τα φαν λογικό να είναι στους 58 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, LIGHT1NG είπε

2400 rpm τα φαν λογικό να είναι στους 58 😂

με την ιδια ρυθμιση στο fan παντως και χωρίς πειραγμα (undervolting), εφτανε σε ζεστο δωμάτιο 66-67 βαθμούς.

Επεξ/σία από cos_dr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, cos_dr2 είπε

δεν έχω διάθεση να το ψαξω αυτή τη στιγμή.

 Λογικά ανεβαίνουν και από ότι έχω δει που κάνουν άλλοι, και το voltage πρεπει να χαμηλώνει και άλλο, αλλαξα και λιγο τους ανεμιστήρες.

 Αλλά άμα ψαχτώ θα φάω κόλλημα. Αφου είναι ετσι σταθερό και εχει καλή απόδοση προς το παρόν θα το αφήσω έτσι.

 Το μόνο που βλέπω είναι πως θελει σε κάθε επανεκκίνηση να φορτώνω το προφίλ, δεν βλέπω επιλογή για να μένει default, αν υπάρχει δεν την βρίσκω.

 Αλλά ούτε αυτό μου κάνει κόπο.

 Έχει και προφίλ ανα παιχνίδι.

 Είχα χρόνια να πάρω AMD, από την εποχή της 4870 που ορκίστηκα πως δεν θα ξαναπάρω ποτέ, ούτε να ακούσω δεν ήθελα, αλλά τωρα ειμαι ευχαριστημένος και το adrenaline ειναι πολύ καλό software.

Ε σιγά δοκίμασε μια στα 1800, αν μαυρίσει η οθόνη όσο παίζεις, κατέβασε το πάλι ...

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Ε σιγά δοκίμασε μια στα 1800, αν μαυρίσει η οθόνη όσο παίζεις, κατέβασε το πάλι ...

καλά, μπορεί να το δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, cos_dr2 είπε

 

 Το μόνο που βλέπω είναι πως θελει σε κάθε επανεκκίνηση να φορτώνω το προφίλ, δεν βλέπω επιλογή για να μένει default, αν υπάρχει δεν την βρίσκω.

 

Δεν είμαι σίγουρος για αυτό που λέω μιας κ μόλις χθες άρχισα να ψάχνομαι αλλά έχω την αίσθηση ότι όταν δεν κρατάει τα προφίλ , ίσως να μην είναι αρκετά stable . 

Βασικά αν κάνω restart με προφίλ που περνάει το timespy , φορτώνεται κανονικά στην επόμενη εκκίνηση. Αν το timespy με πετάξει στην επιφάνεια εργασίας / συνήθως κόβεται κ ο ήχος γιατί crashαρει ο driver (έχω ήχο μέσω του hdmi της gpu) . Όταν κάνω restart δε φόρτωνει κανένα προφίλ / ούτε default ακριβως  ότι να ναι μου βγαζει 

 

Βασικά τσεκαρε το εξής . Φόρτωσε το driver τσιμπα λιγο το ρεύμα κ κάνε restart να δεις αν θα φορτώσει κανονικά τις ρυθμίσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickk0kkav είπε

Δεν είμαι σίγουρος για αυτό που λέω μιας κ μόλις χθες άρχισα να ψάχνομαι αλλά έχω την αίσθηση ότι όταν δεν κρατάει τα προφίλ , ίσως να μην είναι αρκετά stable . 

Βασικά αν κάνω restart με προφίλ που περνάει το timespy , φορτώνεται κανονικά στην επόμενη εκκίνηση. Αν το timespy με πετάξει στην επιφάνεια εργασίας / συνήθως κόβεται κ ο ήχος γιατί crashαρει ο driver (έχω ήχο μέσω του hdmi της gpu) . Όταν κάνω restart δε φόρτωνει κανένα προφίλ / ούτε default ακριβως  ότι να ναι μου βγαζει 

Βασικά τσεκαρε το εξής . Φόρτωσε το driver τσιμπα λιγο το ρεύμα κ κάνε restart να δεις αν θα φορτώσει κανονικά τις ρυθμίσεις

Τις χάνει σε εμένα. Δεν νομιζω να μην ειναι σταθερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμάστε με κλειστό το fast startup (google it για το πως). Επίσης, φαντάζομαι έχετε ήδη κάνει save το profile και καπάκι load, ε? Νομίζω ότι σε κάποιους έφτιαχνε με αυτό τον τρόπο. 

Αν και νομίζω ότι όντως δεν είναι σταθερό το oc σας και στους 2, έστω και για λίγο. 1064 είναι λίγο ρεύμα. Το να το πας 1090 θα είναι καλύτερα μιας και κατέβασες και το power limit. 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά από ότι παρατηρώ, χάνει τις ρυθμίσεις τυχαία. Σε κάποιες επανεκκινήσεις δεν τις χάνει.

 Δεν νομίζω να ειναι θεμα σταθερότητας και βλέπω πως συμβαίνει και σε άλλους από ότι διαβαζω στο διαδικτυο.

Πάντως στην εργασία και τα παιχνιδια δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα αστάθειας, πανε μια χαρα.

Ίδωμεν,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cos_dr2 είπε

Τελικά από ότι παρατηρώ, χάνει τις ρυθμίσεις τυχαία. Σε κάποιες επανεκκινήσεις δεν τις χάνει.

 Δεν νομίζω να ειναι θεμα σταθερότητας και βλέπω πως συμβαίνει και σε άλλους από ότι διαβαζω στο διαδικτυο.

Πάντως στην εργασία και τα παιχνιδια δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα αστάθειας, πανε μια χαρα.

Ίδωμεν,

Δηλαδή το ίδιο προφίλ , κάποιες φορές το χάνει , κάποιες το κρατάει ? 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Δηλαδή το ίδιο προφίλ , κάποιες φορές το χάνει , κάποιες το κρατάει ? 

ναι.

 Ε, δεν αποκλείω να είναι unstable αλλα στην πράξη δεν δείχνει κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cos_dr2 είπε

ναι.

 Ε, δεν αποκλείω να είναι unstable αλλα στην πράξη δεν δείχνει κάτι.

Καλά και εγώ ψάχνομαι , τις τελευταίες μέρες μόνο άρχισα να ασχολούμαι με προφίλ uv. 

Απλά σε εμένα αλλο προφίλ το κρατάει πάντα , άλλο προφίλ δε το κράτησε ποτέ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys κάτι λίγο off topic, εκεί που έπαιζα Warzone στα καλά καθούμενα έπαθε ενα hard freeze το παιχνίδι , dropαρε ( νομίζω στο 0% ) το gpu usage για 3-4 δευτερόλεπτα - ( κόλλησε ) και επανήλθε κανονικά. Δεν έκλεισε απλά κόλλησαν τα πάντα για 3 δευτερόλεπτα και επανήλθε. Σας έτυχε κάτι τέτοιο με τους τελευταίους drivers ή ήταν τίποτα εντελώς τυχαίο και να μη δώσω σημασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...