Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5500/5600/5700(XT) Owner's club


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, yiannis1991 said:

Μήπως παίζει τίποτα με τις υψηλότερες ambient τις τελευταίες μέρες; Σοβαρά το λέω. Εγώ πλέον βαριά παιχνίδια παίζω μόνο με A/C ανοιχτό..

Εγώ δεν έχω ανοίξει ακόμα A/C φέτος και δεν βλέπω κάτι περίεργο πάντως.. max 69-75c έχω με unlimited FPS, απλά έχω custom fan curve που ακούγεται λιγο. Εν το μεταξύ έχεις 1080p/75hz οθόνη, δεν κερδίζεις πολλά με το να έχεις unlimited FPS.. καλύτερα θα είσαι με FPS limit π.χ σε 100 FPS (10ms frame time) και θερμοκρασίες κοντά στα 60άρια.

Με zero rpm σε Linux ακόμα 45άρια έχω - αρκεί να ανοιγωκλείσω την μια οθόνη για να ξεκολλήσει το memory clock. Σε Windows είναι λίγο πιο κάτω

Spoiler

Adapter: PCI adapter
vddgfx:      725.00 mV
fan1:           0 RPM  (min =    0 RPM, max = 3400 RPM)
edge:         +46.0°C  (crit = +118.0°C, hyst = -273.1°C)
                       (emerg = +99.0°C)
junction:     +46.0°C  (crit = +99.0°C, hyst = -273.1°C)
                       (emerg = +99.0°C)
mem:          +48.0°C  (crit = +99.0°C, hyst = -273.1°C)
                       (emerg = +99.0°C)
power1:        8.00 W  (cap = 220.00 W)

 

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Μήπως παίζει τίποτα με τις υψηλότερες ambient τις τελευταίες μέρες; Σοβαρά το λέω. Εγώ πλέον βαριά παιχνίδια παίζω μόνο με A/C ανοιχτό. Μπορεί να μην είναι θέμα της κάρτας αναγκαστικά. Μπορεί να ζεσταίνεται το τροφοδοτικό, οι ram, το chipset, οτιδήποτε..

Είμαι πάντα με AC στο σπίτι, έχω και καινούργιο κουτί και πολύ καλύτερο airflow και θερμοκρασίες πλεον

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, splanis είπε

Ρε παιδιά τι σκατα, ήμουν κάνα 20ημερο μια χαρά και τις τελευταίες μερες βαράει restart το pc εκεί που παίζω 😕 τώρα να φταίει κάτι άλλο ή να είναι το θέμα της 5700xt πάλι; 

Μήπως πέρασες  το 2004 update στα win10 ? Σε μένα έκανε 2 φορές κόλλημα στο gaming όταν το είχα περάσει.. Μετά έστρωσε

Άσχετο: με το καινούργιο κουτί είδες διαφορά στα temps ? 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Μήπως πέρασες  το 2004 update στα win10 ? Σε μένα έκανε 2 φορές κόλλημα στο gaming όταν το είχα περάσει.. Μετά έστρωσε

Άσχετο: με το καινούργιο κουτί είδες διαφορά στα temps ? 

αν λες αυτο μαλλον οχι 

image.png

κοιτα τα temps δεν καθισα να τα παρατηρησω πολυ θα κανω καποια στιγμη ενα τεστ αλλα λιγο που τα ειδα φανηκαν πιο κατω.

Τα κρασ που εφαγα αυτες τις μερες ηταν απευθειας restart παντως, οχι black screen, bsod κλπ

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που άλλαξα κουτί (πολύ καλύτερο airflow πλέον) με αισθητή διαφορά σε CPU temps,  είπα να δοκιμάσω στοκ προφιλ στην Pulse για να δώ τι τεμπς θα βαρέσω, ήταν αρκετά high (Gpu:72 / hot spot: 90 / Mem junction:95  / VRM:81) αλλά σε ζεστή μέρα χωρίς AC ανοιχτό. 


Με το UV 1950mhz 1.1v και stock fan curve ~1800 rpm μέσο όρο, έχω Gpu: 66-70 /hot spot: 78-85 /  max memory junction: 82-86  / VRM:70-75  .το range είναι μεγ΄άλο γιατί low temps (αριστερές) είανι με AC ανοιχτό ενώ οι high χωρίς.

Cpu Temp πλέον 50oC μέσο όρο στο gaming.. Chillαριστός.


Εστείλα και το report απο το στοκ προφιλ στην sapphire στο support να τους ρωτήσω τι νορμαλ τεμπς θεωρούν αυτοι για τo συγκεκριμένo pcb.
Και μου απάντησαν " 96 degree C of memory temp is quiet under normal range and no need to worry about that. It won't damage the GPU nor the PCB of the card. Thanks. "

Τελικά λέω να κάτσω με αυτό το προφιλ γιατί η κάρτα είναι full stable ο θόρυβος δν με ενοχλεί και τα τεμπς είναι φουλ νορμάλ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Μήπως παίζει τίποτα με τις υψηλότερες ambient τις τελευταίες μέρες; Σοβαρά το λέω. Εγώ πλέον βαριά παιχνίδια παίζω μόνο με A/C ανοιχτό. Μπορεί να μην είναι θέμα της κάρτας αναγκαστικά. Μπορεί να ζεσταίνεται το τροφοδοτικό, οι ram, το chipset, οτιδήποτε..

Αυτό είναι το θέμα πολύ ζέστη εγώ με το που ανοίγει το pc η κάρτα είναι στους 35-37 από 22-25

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Αυτό είναι το θέμα πολύ ζέστη εγώ με το που ανοίγει το pc η κάρτα είναι στους 35-37 από 22-25

35-37 με zero fan; Λίγο μου φαίνεται. Εμένα με 30-31 ambient είναι στους 42-43 με zero fan σε idle. Τι ambient έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

έχουν βγει πιο νέα drivers από τα 20.5.1?

Ναι.

Ειδική beta για 5600-5700 με υποστήριξη για GPU hardware scheduler. Φαίνεται να κερδίζουν κάτι λίγα σε cpu bound σενάρια και επιπλέον αναφέρουν χρήστες για πιο smooth εμπειρία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

35-37 με zero fan; Λίγο μου φαίνεται. Εμένα με 30-31 ambient είναι στους 42-43 με zero fan σε idle. Τι ambient έχεις;

έχω το πλαϊνό φαν μην ξεχνάς που βαράει την κάρτα αλλά με χρήση browser κλπ είναι στα 40 τώρα πόσο ambient έχω μέσα δεν ξέρω 

7 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ναι.

Ειδική beta για 5600-5700 με υποστήριξη για GPU hardware scheduler. Φαίνεται να κερδίζουν κάτι λίγα σε cpu bound σενάρια και επιπλέον αναφέρουν χρήστες για πιο smooth εμπειρία.

έχουμε κάποιο λινκ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ειχα την SE και εγω στη διαθεση μου 1 μηνα ας ξαναποσταρω 2 φωτο. Τελικα μετα το γολγοθα που τραβηξα το καταστημα που την αγορασα αρχικα, τη πηρε πισω και μου εκανε πληρες refund. Να παραθεσω και ενα σημαντικο λινκ το οποιο ισχυει για τη νομοθεσια περι επιστροφων, εγγυησεων κλπ. αξιζει να του ριξετε μια ματια!

https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/guarantees-returns/index_el.htm#shortcut-3

tst1.jpg

tst2.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Ειστε σταθεροι με τα beta drivers? Καθε 3-4 games στο cod και παιρνω error 6070.

Με το ιδιο προφιλ ειμαι. Θα του δωσω λιγο παραπανω ρευμα να δω

Ναι με 20.5.1 πανω απο μηνα ολα καλα. Εχουν βγαλει και 20.5.1 με GPU Scheduling ενεργο default αλλα δεν τον βγαζει αυτοματα. Λογικα θα βγαλουν 20.7.1 σε λιγες μερες. Για Ιουνιο δεν ειχαμε κανεναν driver οποτε πιστευω σε αρκετες αλλαγες στον επομενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...