Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Πω ραγδαία η αύξηση στην Ιταλία μέσα σ ενα 24ωρο.

εδω ακόμα παμε μπουζούκια 

Κεσογλίδης και Κακοσαίος ανακοίνωσαν ότι σταματούν τις εμφανίσεις τους στην Ιερά Οδό λόγω του ιού.

https://www.iefimerida.gr/zoi/koronoios-basilis-karras-giannis-ploytarhos-magazi

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, citiz είπε

Ρε παιδιά κάποιος από Ιταλία; Τι γίνεται εκεί πέρα τα νούμερα είναι εφιαλτικά.

 

Δε διαφωνώ οτι είναι άσχημο να διαβάζεις για 30-40 νεκρούς κάθε μέρα εδώ και 1 εβδομάδα αλλά αυτό που έχουμε ως ενημέρωση μέσω ίντερνετ είναι οτι στην Ιταλία απλά δε πρόλαβαν και τους ξέφυγε σε περιοχές που ο πληθυσμός έχει μεγάλο ηλικιακό μέσο όρο.

Μια κατάσταση σαν τα χωριά γύρω από τα Γιάννενα ας πούμε. Παππούδες γιαγιάδες και γενικά άνθρωποι +65 ετών.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρώτο που έπρεπε να κάνουν ήταν να απαγορεύσουν παγκοσμίως τα ταξιδάκια αναψυχής κρουαζιέρες κλπ τα οποία είναι κυρίως υπεύθυνα για τη μεγάλη εξάπλωση. 

https://www.iefimerida.gr/kosmos/koronoios-100000-kroysmata-92-hores

 

Επεξ/σία από adi32
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Δε διαφωνώ οτι είναι άσχημο να διαβάζεις για 30-40 νεκρούς κάθε μέρα εδώ και 1 εβδομάδα αλλά αυτό που έχουμε ως ενημέρωση μέσω ίντερνετ είναι οτι στην Ιταλία απλά δε πρόλαβαν και τους ξέφυγε σε περιοχές που ο πληθυσμός έχει μεγάλο ηλικιακό μέσο όρο.

Μια κατάσταση σαν τα χωριά γύρω από τα Γιάννενα ας πούμε. Παππούδες γιαγιάδες και γενικά άνθρωποι +65 ετών.

65-70 δεν του λες και πολύ ηλικιωμένους πλέον, ακόμα και ένας 75αρης μπορεί να χει μπροστά του 5+ ποιοτικά χρόνια, γιατί να τα χάσει λόγω του ιού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταυτοχρονα βλεπω κατι νουμερα που πεθαινουν απο πεινα και λεω ειναι δυνατον? 26000 ατομα πεθαναν απο την πεινα σημερα και καθημερινα πεθαινουν κοντα 30000 ανθρωποι. Ισως μας αξιζει ο ΚορωνοΪος ετσι οπως εχει γινει η κοινωνια μας.

 

Screenshot_2.png

  • Like 5
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, citiz είπε

65-70 δεν του λες και πολύ ηλικιωμένους πλέον, ακόμα και ένας 75αρης μπορεί να χει μπροστά του 5+ ποιοτικά χρόνια, γιατί να τα χάσει λόγω του ιού

το 65+ που έγραψα είναι μια τάξη μεγέθους για το μέσο όρο ηλικίας. Όχι οτι είναι όλοι νεκροί από 65 χρονών και άνω. Παιδιά λίγο λογική όταν διαβάζουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, adi32 είπε

Το πρώτο που έπρεπε να κάνουν ήταν να απαγορεύσουν παγκοσμίως τα ταξιδάκια αναψυχής κρουαζιέρες κλπ τα οποία είναι κυρίως υπεύθυνα για τη μεγάλη εξάπλωση. 

Βαλαν πρώτα την οικονομία αντί για την δημόσια υγεία. Η ανθρωπότητα αποδεικνύεται πολύ λίγη να μπορεί να αντιμετωπίσει αποτελεσματικά τέτοιες καταστάσεις. Μάθημα για το μέλλον όπως έγραψε πιο πάνω ενας φίλος και ελπίζω παγκόσμια να αναθεωρήσουμε ορισμένα πράγματα.

5 λεπτά πριν, greekfragma είπε

το 65+ που έγραψα είναι μια τάξη μεγέθους για το μέσο όρο ηλικίας. Όχι οτι είναι όλοι νεκροί από 65 χρονών και άνω. Παιδιά λίγο λογική όταν διαβάζουμε.

Αυτό που εννοώ είναι ότι και 105 χρονών να είναι ο άλλος είναι κρίμα να φύγει λόγω του κορωνοιου. Δεν είπα πουθενά ότι χαιρετανε όλοι που γράφεις. Για μένα είτε νέος είναι είτε παππούς είναι μια σημαντική απώλεια.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, _linuslost_ said:

Για τους δύσπιστους που ήθελαν βιβλιογραφία για τις θαυματουργές ικανότητες  που υπάρχουν στις εκκλησίες.

IMG_20200307_181403.jpg

Δεν ξέρω αν το γράφεις στα σοβαρά ή για πλάκα, πάντως υπάρχει πρόσφατη έρευνα για τον αγιασμό που λέει πραγματάκια, τα αναμενόμενα. Εντάξει, μιλάμε για καθολικές εκκλησίες οπότε μπορεί το ξόρκι να μην δουλεύει πολύ σωστά, αλλά γενικά οι τυφλοί δεν βλέπουν, οι νεκροί δεν ανασταίνονται και άμα στο νερό βουτάει ο καθένας τα χέρια του μέσα, τότε γεμίζει μικρόβια. 

Κατά τ' αλλά ακόμα περιμένω την έρευνα που ανέφερε ο Μόσιαλος σχετικά με την θεία κοινωνία (ή όποια λέει ότι έγινε πριν από 22 χρόνια, δηλαδή το 1998). Έχω στείλει και στον ίδιο και δεν έχω πάρει απάντηση ακόμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ταυτοχρονα βλεπω κατι νουμερα που πεθαινουν απο πεινα και λεω ειναι δυνατον? 26000 ατομα πεθαναν απο την πεινα σημερα και καθημερινα πεθαινουν κοντα 30000 ανθρωποι. Ισως μας αξιζει ο ΚορωνοΪος ετσι οπως εχει γινει η κοινωνια μας.

Screenshot_2.png

Η πείνα των παιδιών έχει μειωθεί σε σχέση με την δεκαετία του 90. Για να τα λέμε όλα ομως, καθαρά από την πείνα λιγοι χάνουν την ζωη τους, αυτό που συμβαίνει όμως ειναι οτι εκατομμύρια ανθρωποι στην Αφρική δεν τρέφονται και ο οργανισμός τους είναι αδυνατισμενος και στα όρια της κατάρρευσης, μολύνονται με κάποιο μικρόβιο η παθογόνο και πεθαίνουν γιατί δεν μπορεί ο οργανισμος τους να το καταπολεμισει, βάλε και τις ανύπαρκτες υποδομές σε υγεία και στα πάντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Βασίλης_29 είπε

Η πείνα των παιδιών έχει μειωθεί σε σχέση με την δεκαετία του 90. Για να τα λέμε όλα ομως, καθαρά από την πείνα λιγοι χάνουν την ζωη τους, αυτό που συμβαίνει όμως ειναι οτι εκατομμύρια ανθρωποι στην Αφρική δεν τρέφονται και ο οργανισμός τους είναι αδυνατισμενος και στα όρια της κατάρρευσης, μολύνονται με κάποιο μικρόβιο η παθογόνο και πεθαίνουν γιατί δεν μπορεί ο οργανισμος τους να το καταπολεμισει, βάλε και τις ανύπαρκτες υποδομές σε υγεία και στα πάντα. 

Γινεται ενας χαμος στην Αφρικη και πεθαινουν παρα πολλα μικρα παιδια και τωρα με τον ιο τρελαινομαστε για τους 80+ ηλικιωμενους. Καπως οξυμωρο αλλα μπορω να το καταλαβω γιατι ηρθε στην πορτα μας, οταν ειμαστε εξω απο τον χορο δεν βλεπουμε περα απο τη μυτη μας. 

  • Like 1
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Γινεται ενας χαμος στην Αφρικη και πεθαινουν παρα πολλα μικρα παιδια και τωρα με τον ιο τρελαινομαστε για τους 80+ ηλικιωμενους. Καπως οξυμωρο αλλα μπορω να το καταλαβω γιατι ηρθε στην πορτα μας, οταν ειμαστε εξω απο τον χορο δεν βλεπουμε περα απο τη μυτη μας. 

Καλά αυτο ξαναπεστο, κανένας δεν μπορεί να καταλάβει το πρόβλημα του διπλανού του όσο μάλλον το πρόβλημα κσποιου σε άλλη περιοχή χώρα η ήπειρο. Εδώ εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τις αδυναμίες και τα προβλήματα της μητέρας μου με αποτέλεσμα να ξεσπάω επάνω της και να τσακωνομαστε επί χρόνια, τα ίδια και η μητέρα μου για εμένα που είμαι αμεα και έχω τα δικά μου. Τι να πούμε για Αφρικες τώρα...... Εδώ πας να πεις στον άλλον κάτι που σε απασχολεί και ακούς την μόνιμη καραμέλα ότι και άλλοι το έχουν αυτό κτλ. Άσε... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμένω πως και πως τα μέτρα αύριο και μεθαύριο κυρίως για να γελάσω με τα χάλια μας. Δεν νομίζω να απαγορευτούν οι εκδρομές στην Ιταλία έτσι?

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, citiz είπε

Ρε παιδιά κάποιος από Ιταλία; Τι γίνεται εκεί πέρα τα νούμερα είναι εφιαλτικά.

Παρέθεσα άρθρο από Guardian χτες. Τους νεκρούς τους θάβουν στα γρήγορα από το νοσοκομειο χωρίς κηδείες κ.α γιατί είναι επικίνδυνοι να μεταφέρουν την αρρώστια στους άλλους. 

Σήμερα μέχρι και αρχηγός κόμματος βρέθηκε θετικός. 13 πόλεις στην Β Ιταλία ακόμα σε καραντίνα κλεισμένοι 3η εβδομάδα τώρα. Με αναφορές ότι 14 μέρες καραντίνα δεν είναι αρκετές. Μιας και ο ιός έχει περίοδο από 1 μέρα μέχρι και 3 μήνες για κύησης. 

Ιραν φωτογραφίες δείχνουν νεκρούς σωριασμένους σε νοσοκομείο ο ένας πάνω από τον άλλο σε σακούλες. 

Επεξ/σία από Apoll
  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...