Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 minutes ago, Βασίλης_29 said:

Καλά αυτο ξαναπεστο, κανένας δεν μπορεί να καταλάβει το πρόβλημα του διπλανού του όσο μάλλον το πρόβλημα κσποιου σε άλλη περιοχή χώρα η ήπειρο. Εδώ εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τις αδυναμίες και τα προβλήματα της μητέρας μου με αποτέλεσμα να ξεσπάω επάνω της και να τσακωνομαστε επί χρόνια, τα ίδια και η μητέρα μου για εμένα που είμαι αμεα και έχω τα δικά μου. Τι να πούμε για Αφρικες τώρα...... Εδώ πας να πεις στον άλλον κάτι που σε απασχολεί και ακούς την μόνιμη καραμέλα ότι και άλλοι το έχουν αυτό κτλ. Άσε... 

Οταν λες αμεα; Μεταφορικα;

Just now, Apoll said:

Παρέθεσα άρθρο από Guardian χτες. Τους νεκρούς τους θάβουν στα γρήγορα από το νοσοκομειο χωρίς κηδείες κ.α γιατί είναι επικίνδυνοι να μεταφέρουν την αρρώστια στους άλλους. 

Σήμερα μέχρι και αρχηγός κόμματος βρέθηκε θετικός. 13 πόλεις στην Β Ιταλία ακόμα σε καραντίνα κλεισμένοι 3η εβδομάδα τώρα. Με αναφορές ότι 14 μέρες καραντίνα δεν είναι αρκετές. Μιας και ο ιός έχει περίοδο από 1 μέρα μέχρι και 3 μήνες για κύησης. 

Πιστευω Ελλαδα θα ειναι πολυ χειροτερα. Εχουμε και φουλ ηλικιωμενους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Οταν λες αμεα; Μεταφορικα;

Πιστευω Ελλαδα θα ειναι πολυ χειροτερα. Εχουμε και φουλ ηλικιωμενους.

Αγγλία θα είναι η χειρότερη χώρα της Ευρώπης. 

2 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Θεωρεις πως παιζει ρολο οτι εισαι μεταναστης εκει ή το ιδιο ειναι και για τους ντοπιους?

Γιατι αυτα που περιγραφεις ειναι πραγματι τραγικα

Τι μετανάστης ρε συ μετά από 16 χρόνια; Ο κόσμος ήταν στην σειρά. Το θέμα είναι δεν έχουν γιατρούς και νοσοκόμες. 25,000 κενές θέσεις. Δεν πάει κανείς να δουλέψει με τις άθλιες συνθήκες εκεί μέσα. 20ώρα και 48ώρα. 

Άμα τους πεις πονάει το στήθος σε χώνουν αμέσως μέσα και κάνουν εξετάσεις. Απλά Ελλάδα δεν χρειάζεται να πας νοσοκομείο. Πας σε κέντρο υγείας, ιδίως επαρχεία. Πας και σε βλέπω ιδιωτικός ΩΛΡ άμα έχεις πρόβλημα. Και δεν κάθεσε να δεις ΩΛΡ 7 ώρες και να σου πει πρέπει να πας στο νοσοκομείο που είσαι εγγεγραμένος. 

Επεξ/σία από Apoll
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2020 στις 8:35 ΜΜ, xx1100 είπε

Πάντως στο Ιράν απαγόρευσαν την Προσευχή της Παρασκευής όταν πέρασαν τα 50 κρούσματα. 

Και τι είναι το Ιράν μπροστά στο Ελλαδιστάν;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, alejsalonica είπε

Και τι είναι το Ιράν μπροστά στο Ελλαδιστάν;

Όντως. Η μία χώρα έχει πυρηνικό πρόγραμμα, πυραυλικό πρόγραμμα, διαστημικό πρόγραμμα με δικούς της πυραύλους, φτιάχνει δικά της αεροπλάνα, drones, άρματα, καράβια, υποβρύχια και την τρέμουν οι γείτονές της. Η άλλη έχει καλές παραλίες και καφέ. 

Το μόνο κοινό είναι ιστορία χιλιάδων ετών...... 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
34 minutes ago, Arkin said:

Γινεται ενας χαμος στην Αφρικη και πεθαινουν παρα πολλα μικρα παιδια και τωρα με τον ιο τρελαινομαστε για τους 80+ ηλικιωμενους. Καπως οξυμωρο αλλα μπορω να το καταλαβω γιατι ηρθε στην πορτα μας, οταν ειμαστε εξω απο τον χορο δεν βλεπουμε περα απο τη μυτη μας. 

Γιατί προφανώς δίνουμε "προσοχή" σε αυτά που μας επηρεάζουν, άμεσα κι ίσως έμμεσα.

Πχ πέθαναν 5.000.000 άτομα (που δεν ξέρεις) από Χ αιτία, πέθανε όμως κι ένα μέλος της οικογένειάς σου (χτύπα ξύλο), ποιο από τα 2 θα σε κρατήσει ξάγρυπνο και θα σε στεναχωρήσει για μέρες/μήνες? 

Κατά την άποψή μου αν κάτι δεν σε κρατάει ξάγρυπνο, δεν σε καίει και τόσο. Κυνικό, αλλά ρεαλιστικό...

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1000 νεκροι στους δρομους το 2019, πολλες χιλιαδες τραυματιες, απο ανευθυνοτητα πολιτων και ανεπαρκεια του κρατους, αλλα στον κορονοιο μετραμε ενα ενα τα νεα κρουσματα , εχουμε ρεπορταζ για την πορεια της υγειας του καθε ενος ξεχωριστα ενω μαθαινουμε μεχρι και τι ωρα κατουρησε και σε ποιο σημειο. Επιπλεον υπουργικα συμβουλια συγκαλουνται, 10δες πρωτοσελιδα γραφονται καθημερινα,  μασκες πωλουνται στη μαυρη αγορα με 1000% κερδος ή παραπανω, threads σαν αυτο φτανουν τις 170 σελιδες (οταν πχ για τα τροχαια ολο το 2019 παιζει να μην γραφτηκαν πανω απο 10 ποστ ή 5 πρωτοσελιδα). Για να μην πω τι εχει να γινει στον 1ο θανατο που αναποφευκτα θα ελθει και ξεκαθαρα τον περιμενουν πως και πως ορισμενοι εδω και κανα μηνα (αλλα καθυστερει ΠΟΛΥ να τους κανει το χατηρι....) για να κανουν το κομματι τους με τις υπερβολες και οχι μονο.

Τεσπα χαζομαρα μου να μην στοκαρω 100δες μασκες και detol τοτε που πωλουνταν σε νορμαλ τιμη και να κανω κι εγω τωρα το κομματι μου σε ολα τα social media, πανικοβαλλοντας τους πανικοβλημενους και ανησυχωντας τους cool για εναν ιο αντιστοιχο της εποχιακης γριπης με την οποια ζουμε (ή καποιοι αναποφευκτα πεθαινουνε) εδω και κατι 10ετιες. Δεν ψιλιαστηκα εγκαιρα οτι τα ΜΜΕ εχουν σκοπο να αβανταρουν τοσο πολυ τη συγκεκριμενη ιωση.

Προς Θεου δε λεω να παρουμε το θεμα αψηφιστα, καθε αλλο. Αλλα εδω μιλαμε για την υπερβολη, της υπερβολης, ω υπερβολη, οταν ΚΑΙ ενα σωρο θανατηφορες ιωσεις-λοιμωξεις μας περιτρυγυριζουν 10ετιες τωρα (αλλα ζουμε χωρις πανικο μαζι με αυτες ως κοινωνιες) και υπαρχουν τοσα σοβαρα και πιο θανατηφορα ζητηματα στα οποια ο κοσμος γυρναει επιδεικτικα την πλατη (τροχαια). Η οποια υπερβολη που υπαρχει γυρω απο τον κορονοιο να τονισουμε οτι συνηθως δεν ειναι καλος συμβουλος και για την αντιμετωπιση του...Δηλαδη οι ιδιοι που με υπερβολες διατεινονται οτι ενημερωνουν τον κοσμο κλπ κλπ, συνηθως κανουν περισσοτερο κακο, παρα καλο, με τις υπερβολες τους που πολλες φορες αγγιζουν τα ορια των fake news (βλεπε μπουρδες περι μεταλλαξης σε πιο θανατηφορο στελεχος απο το αρχικο κλπ).

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Γιατί προφανώς μας πειράζουν τα πράγματα που βλέπουμε άμεσα και μας επηρεάζουν. 

Πχ πέθαναν 5.000.000 άτομα (που δεν ξέρεις) από Χ αιτία, πέθανε όμως κι ένα μέλος της οικογένειάς σου (χτύπα ξύλο), ποιο από τα 2 θα σε κρατήσει ξάγρυπνο και θα σε στεναχωρήσει για μέρες/μήνες? 

Κατά την άποψή μου αν κάτι δεν σε κρατάει ξάγρυπνο, δεν σε καίει και τόσο. Κυνικό, αλλά ρεαλιστικό...

Αυτό ακριβώς είναι και το μεγαλύτερο θέμα. Μπορεί να ζούμε όλοι μαζί σε μια κοινωνία αλλά πρακτικά ο καθένας μας στον μικροκόσμο του, θα έχει διαφορετική αντίδραση απο το κάθε γεγονός που συμβαίνει. Μπορει να κατηγορούμε όλοι μας ως ανεύθυνους αυτούς που πήγαν ενάντια στην απαγόρευση και έκαναν καρναβάλια ή πχ όσους πήγαν για επιχειρηματικούς λόγους στο μιλάνο (πχ οι γουνοποιοί της καστοριάς που πήγαν στην έκθεση εκεί και ευτυχώς για την ώρα δεν ακούστηκε κάποιο κρούσμα) αλλά υπάρχουν και αυτοί που ναι μεν μπορει να μην πεθάνουν απο τον ιό, αλλά να πεθάνουν-καταστραφούν επιχειρηματικά, βγουν στην ανεργία κτλ απο τα όποια μέτρα παρθούν.. Ναι προφανώς και αυτοί θα βγουν και θα καταριούνται τον υπουργό και τον κάθε υπεύθυνο της δημόσιας υγείας που παίρνει ακραία μέτρα και δεν παίζει ο άλλος να σκεφτεί την υγεία του συνόλου όταν στον δικό του μικρόκοσμο, δε θα έχει να ταϊσει την οικογένειά του

Επεξ/σία από bbbb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, guzel είπε

21 νέα, 66 κρούσματα σύνολο. Πολύ φοβάμαι ότι είναι πάνω από 500 και αυτοί που νοσούν δε το ξέρουν ακόμη, απλά διαδίδουν τον ιό 

Εγώ λέω Μ Εβδομάδα με κλειστές εκκλησίες φέτος..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Apoll είπε

Εγώ λέω Μ Εβδομάδα με κλειστές εκκλησίες φέτος..... 

Ε πήγαμε πέρυσι. Η κασέτα ίδια δεν είναι;

Επεξ/σία από guzel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ΕΡΤ, 21 νέα κρούσματα. 

40 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Οταν λες αμεα; Μεταφορικα;

Πιστευω Ελλαδα θα ειναι πολυ χειροτερα. Εχουμε και φουλ ηλικιωμενους.

Έχω βγει με 75% αναπηρία. Ευτυχώς δεν ειμαι σε καροτσάκι με κινητικά και τέτοια, υπάρχουν άλλα όμως... 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανώς εδώ θα είστε και μικροί και δεν θα τα θυμάστε.

10ετία 80 από το πουθενά εμφανίστηκε η κατάρα του αιώνα το aids.Μόνο που δεν κλαίγαμε για το κακό που μας βρήκε και θα αφανίσει τον πλανήτη.40 χρόνια μετά ελάχιστοι ασχολούνται και ειδικά κάποια καθίκια δημοσιογράφοι να πουλήσουν ενημέρωση.

Λίγα χρόνια μετά η νέα πανούκλα ο αγιάτρευτος έμπολα που σαπίζει το κορμί  θα είναι η νέα καταστροφή χωρίς γυρισμό.Πάλι λίγα χρόνια μετά κανένας κοντυλοφόρος ασχολείται για τον ίδιο λόγο.

Χρόνια αργότερα εμφανίστηκαν οι νέοι ιοί δεν ξέρω αν τους λέω και καλά SARS , Η1Ν1 δεν ξέρω τι άλλο τώρα ο κορονοιός που θα μας αφανίσει και αυτός.

Μετά από 1-2 χρόνια θα τον ξεχάσουμε και αυτόν όπως τους υπόλοιπους και αυτό που θα μας αφανίζει πραγματικά θα είναι το άγχος  ο καρκίνος , η καρδιά τα εγκεφαλικά.Απλά με το που θα φύγει και ο κορονοιός κάποιοι που ήλεγχαν και ελέγχουν την παγκόσμια οικονομία, δεν θα μετράνε θύματα για αυτούς δεν έχουν σημασία , αλλά κέρδη και ζημιές που άφησε πίσω τους.

Επίσης και τούτο το θρέντ με τις 500 τόσες σελίδες που όπως πάμε θα τις συμπληρώσουμε θα χαθεί στα σκοτάδια μαζί με τις τόσες και τόσες άσχετες ή σχετικές απαντήσεις.

  • Like 6
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...