Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, agamoi-thytai είπε

Υπάρχει κάποια τεκμηρίωση για αυτό ;

μια ισορροπημενη υγιεινη διατροφη με φρουτα λαχανικα ψαρια κοτοπουλο κτλ,

ασκηση,μακρια απο καπνισμα αλκοολ 

ειναι γενικοι κανονες που θωρακιζουν τον οργανισμο να αμυνθει στους εισβολεις ιους

ε αν πινεις,καπνιζεις,ζεις με σουβλακια πιτσες τυροπιτες σου εκατσε και ενας ιος την εκατσες την βαρκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
9 λεπτά πριν, bluesattack είπε

Φερε της το μεγαλυτερο επιχειρημα που εχεις.Εσενα 😛

Η μάνα μου πραγματικά δεν νοιάζεται. Πιο παλιά είχε κολλήσει μία γρίπη και μου την έφερε δώρο. Με έστειλε αδιάβαστο εκείνη η γρίπη. Ακόμη και αν είχε τον κορονοιό και το ήξερε, δεν θα τη σταμάταγε τίποτα. Το μόνο που ίσως μπορεί να τη πήσει είναι αν της το πει ο παππάς καθώς είναι θεούσα και ότι λέει ο παππάς ειναι κανόνας. Θα πρέπει οι άνθρωποι της εκκλησίας να δείξουν λίγη ωριμότητα και να παρωτρύνουν τους ανθρώπους από το να πάνε ή θα πρέπει το κράτος να κλείσει τις εκκλησίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Τι τεκμηριωση χρειαζεται; Ενας υγιεινος τροπος ζωης παντα εχει καλυτερα αποτελεσματα απεναντι σε ασθενειες και ιους. Ασε που οι περισσοτεροι ιοι μπορει και να προερχονται απο το κρεας. Εμενα προσωπικα καθολου δεν με χαλαει. Να μειωνομαστε σιγα-σιγα.

 

4 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Tους vegan δεν τους ενδιαφερει η σωτηρια και των υπολοιπων. Δες κανα ντοκιμαντερ διατροφης. Netflix δεν εχεις;

 

2 λεπτά πριν, georgeγ είπε

μια ισορροπημενη υγιεινη διατροφη με φρουτα λαχανικα ψαρια κοτοπουλο κτλ,

ασκηση,μακρια απο καπνισμα αλκοολ 

ειναι γενικοι κανονες που θωρακιζουν τον οργανισμο να αμυνθει στους εισβολεις ιους

ε αν πινεις,καπνιζεις,ζεις με σουβλακια πιτσες τυροπιτες σου εκατσε και ενας ιος την εκατσες την βαρκα

Με πείσατε. Θα δοκιμάσω βιγκαν δίαιτα στο σκύλο μου να δω πως θα πάει και αν τα καταφέρει θα κάνω το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λοιπόν σήμερα, καθάριζα το αυτοκίνητο και βλέπω παρέλαση χριστιανοταλιμπάν μπροστά μου, να εχουν κλείσει τον δρόμο κρατώντας λάβαρα "εν τούτω νίκα" και εικόνες.

Λέω, ώπα θα πήραμε την Πόλη και δε το έμαθα. Ρωτάω μια περαστική και μου λέει είναι της Ορθοδοξίας σήμερα.

Λέω σε μια γυναίκα, πήγατε να κολλήσετε κορονοιό? Μου λέει ααα να χαθείς αντίχριστε, εγώ δεν έχω κορονοιό!! Της λέω, που το ξέρεις?? Και μου απαντάει, εγώ δεν βήχω και κατι γυναίκες που βήχανε τις απέφυγα.......

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Malthador είπε

ειναι ευκαιρια να πολεμησουμε υβριδικα την τουρκια οπως αυτη μας πολεμαει στον εβρο με τους μεταναστες

μπουμερανγκ θα της γινει η μη ανακοινωση αποτελεσματων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Η μάνα μου πραγματικά δεν νοιάζεται. Πιο παλιά είχε κολλήσει μία γρίπη και μου την έφερε δώρο. Με έστειλε αδιάβαστο εκείνη η γρίπη. Ακόμη και αν είχε τον κορονοιό και το ήξερε, δεν θα τη σταμάταγε τίποτα. Το μόνο που ίσως μπορεί να τη πήσει είναι αν της το πει ο παππάς καθώς είναι θεούσα και ότι λέει ο παππάς ειναι κανόνας. Θα πρέπει οι άνθρωποι της εκκλησίας να δείξουν λίγη ωριμότητα και να παρωτρύνουν τους ανθρώπους από το να πάνε ή θα πρέπει το κράτος να κλείσει τις εκκλησίες

Λογικά τις επόμενες μέρες θα τις κλείσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, JoooJ είπε

αφού τελικά θα πεθάνουμε γιατί να μην αυτοκτονήσουμε μια ώρα αρχύτερα; 

😝

Είναι καλύτερα να περιμένουμε λες; Με την ελπίδα ότι θα σταματήσει η εξάπλωση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, mader said:

Αυτο σας πειραξε τωρα; Εδω η αλλη (γυναικα) που μόλυνε ολη την Αθηνα εκοβε βολτες δεξια κ αριστερα εν γνωση της αφου ειχε ηδη συμπτώματα, και δεδομένου οτι

ειχε επιστρέψει απο επικίνδυνη περιοχη το αμέλησε εντελώς. Ελεος!

Θα πρεπε να να διωχθεί ποινικα για αυτο. Αλλα το κρτος βλέπεις... ειναι μπάστε σκυλοι αλέστε!

Έχει κάποιο νόημα η τιμωρία εκ των υστέρων? Άσε που δεν ξέρεις πως είχε πλήρη επίγνωση της κατάστασης και κυκλοφορούσε απο δω και απο κει... Από εμάς θα ξεκινήσει η αντιμετώπιση το ιού και όχι από το κράτος που απλά θα λάβει αναγκαστικά μέτρα όταν η κατάσταση θα κριθεί οριακή. Το να την κλείσουμε τώρα φυλακή θα αλλάξει κάτι στη συνολική κατάσταση?

1 hour ago, bluesattack said:

Ναι δεν εφθασαν στα ορια τους με 10 χρονια κριση και λιτοτητα  (βεβαια τοτε..προειχε η σωτηρια και η αυξηση της ανταγωνιστικοτητας  😂 ) , με την πτωση λογω κορωνοιου  θα φθασουν

Εξαλλου ο τουρισμος απο ρεκορ σε ρεκορ πηγαινε τα προηγουμενα χρονια, ελεος με την νεοφιλελευθερη κλαψα τους

Σε λιγο θα ζητανε να κοπουν οι μισθοι για να βγει...δημοσιονομικα ουδετερος ο  κορωνοιος

Ίσα ίσα, όσες επιχειρήσεις άντεξαν τα τελευταία χρόνια αν μας κάτσει και κάτι τέτοιο δε νομίζω πως θα τα καταφέρουν ξανά! 

1 hour ago, matrixxx said:

Oταν απο τα 20 παιδια του τμηματος δεν κοινωνει μονο το δικο σου με αποτελεσμα να νιωθει (ή και να ειναι ισως) δακτυλοδεικτουμενο, πως το βλεπεις; Με το ζορι; Χωρις ζορι; Στατιστικα πως σου καθεται το νουμερακι;

Να με συγχωρείς αλλά δεν θα νιώσει άσχημα το δικό μου παιδί επειδή τα υπόλοιπα τα μεγαλώνουν ανίκανοι γονείς... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 λεπτά πριν, billdanos είπε

Να με συγχωρείς αλλά δεν θα νιώσει άσχημα το δικό μου παιδί επειδή τα υπόλοιπα τα μεγαλώνουν ανίκανοι γονείς... 

Αλλο ρωτησα, αλλο απαντας. Απαντησα στο "αν ειναι υποχρεωτικο" που ρωτησες.

Πως σου φαινεται το 95-99%; Σαν κατι υποχρεωτικο; Σαν κατι ελευθερο επιλογης; Με "αποτελεσμα" εκλογων σε μη δημοκρατικα καθεστωτα μου μοιαζει παντως εμενα, αν σας αρεσει, πασο. :)  (μιλω για σχολεια κυριως Δημοτικα αλλα και Γυμνασια που τα παιδια δεν εχουν ωριμασει, δεν μιλαμε για παιδια Λυκειου ή ΕΠΑΛ κλπ για τα οποια ετσι και αλλιως δεν οργανωνουν τετοιες σχολικες επισκεψεις συχνα νομιζω.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, matrixxx said:

Αλλο ρωτησα, αλλο απαντας. Απαντησα στο "αν ειναι υποχρεωτικο" που ρωτησες.

Πως σου φαινεται το 95-99%; Σαν κατι υποχρεωτικο; Σαν κατι ελευθερο επιλογης; Με "αποτελεσμα" εκλογων σε μη δημοκρατικα καθεστωτα μου μοιαζει παντως εμενα, αν σας αρεσει, πασο. :)  (μιλω για σχολεια κυριως Δημοτικα αλλα και Γυμνασια που τα παιδια δεν εχουν ωριμασει, δεν μιλαμε για παιδια Λυκειου ή ΕΠΑΛ κλπ.)

Μου είπες πως το παιδί θα είναι δακτυλοδεικτούμενο από τα άλλα επειδή δεν θα κοινωνήσει. Και σου ξαναλέω: ένα φυσιολογικό παιδί που μεγαλώνει από υπευθυνους γονείς, δεν θα νιώσει άσχημα αν κάποιο άλλο προβληματικό παιδάκι το κοροϊδέψει γιατί δεν κοινώνησε... Δεν ζουμε στο 1800...

Επίσης δεν γνωρίζω καμία περίπτωση που τα παιδιά υποχρεώνονται να κοινωνήσουν από το σχολείο τους...

Σε άλλα νέα: https://www.kathimerini.gr/1068138/article/epikairothta/kosmos/paralyei-h-italia-apo-ton-korwnoio---kleinoyn-8eatra-kai-kinhmatografoi-se-karantina-oloklhres-perioxes

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bluesattack είπε

Μλκ , κρεας και σπαραγγι

Ε η Βορεια Ιταλια την εφαγε , αφου ηταν το βιομηχανικο κεντρο , αρα και τα ταξιδια απο και προς το εξωτερικο συχνα

Εδω ακομα τις εκδρομουλες εχουν στο μυαλο τους , μερικοι δε ανησυχουν μηπης η ''κινδυνολογια'' επηρεασει την αναπτυξη και τον δεικτη του χρηματιστηριου 😂

 

1 ώρα πριν, bluesattack είπε

Ναι δεν εφθασαν στα ορια τους με 10 χρονια κριση και λιτοτητα  (βεβαια τοτε..προειχε η σωτηρια και η αυξηση της ανταγωνιστικοτητας  😂 ) , με την πτωση λογω κορωνοιου  θα φθασουν

Εξαλλου ο τουρισμος απο ρεκορ σε ρεκορ πηγαινε τα προηγουμενα χρονια, ελεος με την νεοφιλελευθερη κλαψα τους

Σε λιγο θα ζητανε να κοπουν οι μισθοι για να βγει...δημοσιονομικα ουδετερος ο  κορωνοιος

 

Με αφορμή τα σχόλια σου και επειδή παρατηρώ ακόμα και εδώ να αναφέρεται ότι  "βάζουν την οικονομία πάνω από τον άνθρωπο οι κυνικοί κλπ", έχω να πω ότι η οικονομία αντιπροσωπεύει σε έναν βαθμό την πραγματικότητα. Εγώ, εσύ, η τάδε επιχείρηση, και φυσικά το κράτος χρειάζεται πόρους για να κινηθεί π.χ. να αγοράσει/παρασκευάσει εμβόλια ή να βάλει κηροζίνη στα F-16 με ό,τι αυτό συνεπάγεται.  Αυτή η κρίση (που μακάρι να είναι μικρή αλλά δεν το βλέπω) έχει το δυναμικό να φέρει τα πάνω-κάτω (οικονομικά) στις προσωπικές/εργασιακές/διεθνείς με άμεσο αντίκτυπο στις ζωές όλων μας. Δεν είναι νεοφιλελεύθερο το θέμα, είναι πρακτικό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημασια εχει το ποσοστο; Και ενα 50% των παιδιων και των τριων βαθμιδων σχολειων να κοινωνει ειναι θεορατο νουμερο. Αν ειναι 90% ακομα χειροτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...