Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ηρεμια χρειαζεται. Δεν ειναι καθολου σιγουρο οτι ο καθε ενας που αρρωσταινει κολλαει δεκαδεσ αλλους. Αν ηταν ετσι χωρες που εχουν κρουσματα εδω και κανενα μηνα τωρα θα επρεπε να εχουν χιλιαδες, οπως η γαλλια και η γερμανια.

Σιγουρα θα υπαρξουν και αλλα κρουσματα, τωρα το θεμα ειναι να το περιορισουν οσο γινεται.

Και λεμε για τα δικα μας νοσοκομεια αλλα στην ιταλια η βλακεια εγινε σε νοσοκομειο που εκρινε λαθος περιστατικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Η εποχιακή γρίπη παίζει να έχει περισσότερα κρούσματα και σίγουρα περισσότερους θανάτους κάθε χρόνο και κανείς δεν ασχολείται..

Η εποχική γρίπη όμως έχει μεταδοτικότητα 6 φορές μικρότερη από τον covid-19 και 100 φορές μικρότερη θνησιμότητα. (0,05%) 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, krakozia είπε

Ηρεμια χρειαζεται. Δεν ειναι καθολου σιγουρο οτι ο καθε ενας που αρρωσταινει κολλαει δεκαδεσ αλλους. Αν ηταν ετσι χωρες που εχουν κρουσματα εδω και κανενα μηνα τωρα θα επρεπε να εχουν χιλιαδες, οπως η γαλλια και η γερμανια.

Σιγουρα θα υπαρξουν και αλλα κρουσματα, τωρα το θεμα ειναι να το περιορισουν οσο γινεται.

Και λεμε για τα δικα μας νοσοκομεια αλλα στην ιταλια η βλακεια εγινε σε νοσοκομειο που εκρινε λαθος περιστατικο.

Ότι να 'ναι είναι η Ιταλία γενικώς. Εντελώς χύμα και εκεί. Στο αεροδρόμιο ούτε καν την ταυτότητα μου δεν είχαν κοιτάξει. Όπως την έδωσα την είχα γυρισμένη ανάποδα και δεν φαινόταν η φωτογραφία και δεν την γύρισε καν, την κοίταξε για 0.2 δευτερόλεπτα και είπε "avanti!". Ενώ στη Γερμανία με κοιτούσε 5-10 δευτερόλεπτα αν είμαι εγώ στη φώτο..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, yiannis1991 said:

Ότι να 'ναι είναι η Ιταλία γενικώς. Εντελώς χύμα και εκεί. Στο αεροδρόμιο ούτε καν την ταυτότητα μου δεν είχαν κοιτάξει. Όπως την έδωσα την είχα γυρισμένη ανάποδα και δεν φαινόταν η φωτογραφία και δεν την γύρισε καν, την κοίταξε για 0.2 δευτερόλεπτα και είπε "avanti!". Ενώ στη Γερμανία με κοιτούσε 5-10 δευτερόλεπτα αν είμαι εγώ στη φώτο..

Ναι ρε μπρο γιατί ο ένας υπάλληλος χαρακτηρίζει μια ολόκληρη χώρα!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Anastazio είπε

Ναι ρε μπρο γιατί ο ένας υπάλληλος χαρακτηρίζει μια ολόκληρη χώρα!

Γενικά μία ελαφρότητα την έχουν και οι Ιταλοί. Το mindset είναι το θέμα. Οι Γερμανοί δεν το έχουν αυτό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bluesattack είπε

Καμμια μασκα πιο βαρβατη απο την απλη νοσοκομειακη που θα βρουμε ?

Μια χαρά είναι και αυτή. Αλλιώς αυτές που βάζεις όταν βάφεις με spray, οι ενεργού άνθρακα νομίζω λέγονται αλλά είναι υπερβολή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω οτι ειναι άκρως ανεύθυνο το να ταξιδέψεις στην Ιταλία τέτοιες μέρες. Κι άντε αφού πας και το κανεις, περιορισμού μετά σπίτι σου.

οι συνέπειες αλλιώς ειναι μεγάλες για όλους. Ενα ολόκληρο σχολείο κλείνει 14 μέρες. Τόσα παιδιά έχουν έρθει σε επαφή με το άρρωστο. Οι γονείς έχουν που ν αφήσουν τα παιδιά τους? Δημαρχείο άλλοι πόσοι άνθρωποι, και κατι λέγεται πως αυτή πήρε και αστικό λεωφορείο. 

Οπως κι αυτή εδώ Αθήνα αντί να παει απευθυειας στο Αττικό, πήγε σε ιδιωτικό νοσοκομείο. Σκεφτείτε με πόσους ήρθε σε επαφή. 

Ο,τι και να κάνει η κυβέρνηση αν εμείς δε τηρούμε τα στοιχειώδη, καληνύχτα σας. 

2 λεπτά πριν, bluesattack είπε

Καμμια μασκα πιο βαρβατη απο την απλη νοσοκομειακη που θα βρουμε ?

Εγώ παρήγγειλα απο Γαλλία, τύπου fpp2

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Apoll είπε

Ο Covid-19 ζει 28 μέρες σε θερμοκρασίες μέχρι 5C σε όλες τις επιφάνειες εκτός από χαρτί που μειώνεται στο μισό. 

Δεν είναι απλό κρύωμα ή γρίπη που ψοφάνε σε 3 ώρες έξω από το σώμα. 

Όλα απόψε στα κόκκινααααααα. Ο Θρύλος θα κερδίσει.... Είναι σημείο των καιρών 🤣

Ω να γα.... Περιμένω ένα wna intel εδώ και λίγο καιρό.Νομιζα και εγώ ότι δε θα επιβίωνε ο ιός πάνω από 24/48 ώρες στο περιβάλλον.Με βλέπω να έρχεται και να το αφηνω κάνα μήνα στο μπαλκόνι η καλύτερα στην ταράτσα..😂

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bluesattack είπε

Καμμια μασκα πιο βαρβατη απο την απλη νοσοκομειακη που θα βρουμε ?

Χρειάζεσαι μία ανα τρεις ώρες. Διαφορετικά ΡΒΧΠ και να αλλάζεις φίλτρα κάθε 8. Όμως αμα κυκλοφορήσεις με τέτοια μάσκα, μπορεί να σε πλακώσουν στο ξύλο τα ΜΑΤ ιδίωε αν κρατάς και κανά μπουκάλι μπύρας ή κρασιού...... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα έχω να αρρωστήσω κοντα στα 10 χρονια. 10 χρονια εχουνε περασει ενα σωρο γριπες γυρω μου. Ο λογος που δεν αρρωστησα ειναι επειδη ειτε ντυνομουν καλα ειτε επλενα τα χερια μου ειτε προσεχα. Τι διαφορετικο εχει αυτος ο ιος για να κολλησω; Μακρια απο αρρωστους και αχρειαστα νοσοκομεια και τελος. Ουτε επιδρομη σε σουπερμαρκετ ουτε φασαριες ουτε ουρλιαχτα. Ελεος με την τρομοκρατια μερικων ανθρωπων. Τοσο ελαφρομυαλοι ειμαστε πια;;; Δεν μπορουμε να προσεξουμε τον εαυτο μας με βασικα πραγματα;;;;

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικα με ενα thread που ανοιξε και κλειδωσε το πρωι, οπου μερικοι εγραφαν πως αυτο προερχεται απ'τις νυχτεριδες, τα φιδια και τα αρμαντιλο που καταναλωνουν οι κινεζοι, και ειρωνευοντουσαν εναν που ελεγε οτι αυτα ειναι τεχνητα:

δηλαδη το γεγονος οτι τον οκτωβρη του 2019 εγινε αυτη η ασκηση πανδημιας, με συμμετοχη της παγκοσμιας τραπεζας, του παγκοσμιου οικονομικου φορουμ, εκπροσωπους τραπεζων, πολυεθνικων καθως και του ΟΗΕ, οπως επισης και αξιωματουχων της Κινας, δε μας λεει τιποτα; εμενα με βαζει σε σκεψεις παντως...

  • Like 1
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...