Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 φορές περισσότεροι οι θάνατοι από γρίπη, δηλαδή, ενόσο έχουμε και εμβόλια και φάρμακα και αντισώματα για να την καταπολεμήσουμε... άρα γιατί μας τρελαίνουν τόσο με τον corona..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, Morosana είπε

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά αν γίνει αυτό που φοβάσαι μέχρι να έρθει από Γαλλία Ελλάδα μπορεί και να έχεις κολλήσει και να μην το καταλάβεις 😛 

Ε ναι αλλα δεν ειχα κ αλλη λύση 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, Gulik said:

30 φορές περισσότεροι οι θάνατοι από γρίπη, δηλαδή, ενόσο έχουμε και εμβόλια και φάρμακα και αντισώματα για να την καταπολεμήσουμε... άρα γιατί μας τρελαίνουν τόσο με τον corona..?

Γιατί ο Corona ΔΕΝ έχει ακόμη εξαπλωθεί όσο η απλή γρίπη... Αν γίνει τώρα και χωρίς να έχουμε κάνει προόδους με θεραπείες κλπ, τα θύματα θα είναι μερικά εκατομμύρια... Τα σοβαρά περιστατικά σε ένα τέτοιο σενάριο δεν θα μπορούν να πάνε στα νοσοκομεία γιατί πολύ απλά δεν θα υπάρχουν κρεβάτια για τη νοσηλεία τους. 

Προφανώς αυτό ειναι ακόμη ένα σενάριο και ίσως υπερβολικό αλλά είναι από τα σενάρια που δεν έχεις το περιθώριο να τα αφήσεις να συμβούν και μετά να προσπαθήσεις να λάβεις μέτρα... :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αυτή η αναγωγή είναι άκυρη γιατί πολύ απλά έχουμε αντισώματα στην εποχική γρίπη και υπάρχουν εμβόλια, φάρμακα κλπ. Οπότε ενώ είμαστε περισσότερο εκτεθειμένοι, ο οργανισμός μας μπορεί και αντιμετωπίζει εύκολα τη γρίπη. Ο νέος ιός όμως είναι άγνωστος για τον οργανισμό μας και δεν ξέρουμε το πόσο και το πώς μπορει να μας επηρεάσει και ειδικά όσους ήδη έχουν κάποιο πρόβλημα υγείας και οι επιπλοκές μπορεί να τους οδηγήσουν στο θάνατο. 

Επίσης να σημειωθεί ότι η εποχική γρίπη είναι λίγο πολύ παγκόσμια έτσι και αλλιώς και ξεκινάει να "δουλεύει" και να μεταδίδεται από περίπου τις αρχές με μέσα του φθινοπώρου. Συν την προηγούμενη έκθεση, το εμβόλιο, τα αντιγριπικά φάρμακα, τις καλύτερες και πιο ολοκληρωμένες γνώσεις γύρω από το όλο προφίλ της.

 

Επίσης, αν θέλουμε να κάνουμε και μια ακόμα σύγκριση όσον αφορά το τι ποσοστό νοσούντων πεθαίνει στη μία και την άλλη περίπτωση, για το Covid-19 αυτό είναι περίπου 2% με τα μέχρι τώρα δεδομένα ενώ για τη γρίπη είναι περίπου 0,05% με 0,1%.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι υπάρχουν περισσότερες παράμετροι από απλά πόσους έχει σκοτώσει ο ένας και πόσους ο άλλος ιός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι όλοι περιμένουμε να δούμε τι εξέλιξη θα έχει, απλά θα επιμείνω στο ότι δεν χρειάζεται πανικός και τρόμος, που παρατηρώ τριγύρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, JohnConstantine είπε

Kαι χαιρομαι φιλε μου για αυτο. Προσεχω για να εχω . Δεν ξερω τι σημαινει αντιβιωση και το χαιρομαι οσο δεν παει. Προσεχω και την διατροφη μου αθλουμαι . Δεν πινω δεν καπνιζω και ειμαι καλα :D Δεν ειναι κατι ακατορθωτο. Προσοχη μονο θελει

Kαι να ξερεις εχω ατομα με χειροτερα απο τα δικα σου πρωτο ανεφερες. Κρατα λοιπον λιγο την αντριλα σου για το κορονοιο. Ευχαριστω.

Κι εγώ δεν καπνίζω και δεν πίνω και δεν ξενυχτάω αλλα έχω περασει τα μυρια όσα. 

Προφανως οργανισμό με οργανισμό διαφέρει και ειναι και θεμα τύχης.

Όπως προ ειπωθηκε δεν ειναι μονο τι κανεις εσυ ο ιδιος αλλα και τι κίνδυνο μπορεί να αποτελέσεις για όσους βρίσκονται γύρω σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, kr0m είπε

δηλαδη το γεγονος οτι τον οκτωβρη του 2019 εγινε αυτη η ασκηση πανδημιας, με συμμετοχη της παγκοσμιας τραπεζας, του παγκοσμιου οικονομικου φορουμ, εκπροσωπους τραπεζων, πολυεθνικων καθως και του ΟΗΕ, οπως επισης και αξιωματουχων της Κινας, δε μας λεει τιποτα; εμενα με βαζει σε σκεψεις παντως...

για όλες τις φυσικές και τεχνητές καταστροφές γίνονται ασκήσεις ετοιμότητας, οι πανδημίες (ειδικά η επόμενη πανδημία γρίπης που όλοι την περιμένουν) είναι στατιστικά αναμενόμενα γεγονότα και καλώς γίνονται ασκήσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Gulik said:

Εννοείται ότι όλοι περιμένουμε να δούμε τι εξέλιξη θα έχει, απλά θα επιμείνω στο ότι δεν χρειάζεται πανικός και τρόμος, που παρατηρώ τριγύρω.

Για τον πανικό και τις υπερβολές προφανώς συμφωνούμε όλοι! Τα επίσημα μέτρα των αρχών όμως είναι λογικό να εφαρμόζονται προληπτικά (και πάλι βέβαια χωρίς υπερβολές)... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Apoll είπε

Ο Covid-19 ζει 28 μέρες σε θερμοκρασίες μέχρι 5C σε όλες τις επιφάνειες εκτός από χαρτί που μειώνεται στο μισό. 

Δεν είναι απλό κρύωμα ή γρίπη που ψοφάνε σε 3 ώρες έξω από το σώμα. 

Όλα απόψε στα κόκκινααααααα. Ο Θρύλος θα κερδίσει.... Είναι σημείο των καιρών 🤣

 

Yes. The likelihood of an infected person contaminating commercial goods is low and the risk of catching the virus that causes COVID-19 from a package that has been moved, travelled, and exposed to different conditions and temperature is also low. 

https://www.who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

Και γω αλλα διπλα μου εχω εναν 65 διαβητικο, εναν με χρονιο πρόβλημα πνευμονα που δεν το παίρνει να κολλήσει, και μια έγκυο. Οταν διαβαζω "η γριπη σκοτωνει περοσσοτερους ή πως κανετε ετσι ελαχιστοι καταληγουν ΑΝ ειναι υγιείς" θελω να σπασω την οθονη. Δεν εχει σημασια μονο το ποιος εισαι εσυ και ποσο προσεχεις, οι ανθρωπου σου μπορει να μην εχουν ουτε την ιδια τύχη, ουτε τον ιδιο δυνατο οργανισμό.

Δεν θέλω να γράψω τίποτα γιατί είμαι πολύ θυμωμένος με κάτι μηνύματα σαν και αυτό που απάντησες εσυ ..

Ενα δυο πράγματα θα πω εντελώς επιγραμματικά, καταρχήν το 2 τις εκατό που λένε κ ξαναλένε ισχύει γιατί μπαίνουν στην εξίσωση όλες οι ηλικίες και ο ιός έχει δείξει οτι στους νέους τους κλάνει τα π@@ρια το ποσοστό πέφτει στο 0.2 σε αντίθεση όμως με τους μεγάλους σε ηλικία που το ποσοστό φτάνει το 10'/. στους 70αρηδες και στο 15'/, στους 80αρηδες ! Αν έχουν και προβλήματα υγείας αυτό αυτομάτως σημαίνει πως αν κολλήσουν κλαφτα Χαραλαμπε ! Εν ολίγοις αν κολλήσω εγώ αυτομάτως απαγορεύεται να ξαναδώ την μάνα μου που είναι 70συν και έχει ζάχαρο καρδιές κτλ !

Υπάρχουν και άλλοι που λένε έλα μωρέ σαν γριπουλα θα το περάσουμε κ σε λίγο δεν θα το θυμάται κάνεις !!! Ωπα ρε μεγάλε , για την γρίπη υπάρχει ένα γαμώεμβόλιο που μπορείς να προφυλαχτείς έστω και λιγο, εδώ τι υπάρχει ? Νιονιο εχεις να σκεφτεί οτι άπαξ κ νοσήσεις αφήνεσαι στις ορέξεις του ιού και περιμένεις απλά να δεις πα θα σου συμπεριφερθεί, οτι δεν υπάρχουν εμβόλια , φάρμακα, θεραπείες, αντιβιώσεις οτι δεν υπάρχει τίποτα ? Η ανθρωπότητα δίνει αγώνα να περιορίσει οσο μπορεί την εξάπλωση, προσπαθεί με κάθε τρόπο να κερδισει χρόνο γιατί αυτό το 2'/. που σας φαντάζει λίγο εάν ο ιός εξαπλωθεί στο 50'/. του πλανήτη - με την ευκολία που μεταδίδεται- βγάλτε κομπιουτεράκια και υπολογίστε φέρετρα !   Επίσης πως δεν θα το θυμάται κανείς? Ηδη κλείνουν αεροδρόμια, μουσεία, σχολεία, γήπεδα με αγώνες παγκοσμίου ενδιαφέροντος, συζητάνε για ακύρωση ολυμπιάδας, πόλεις ερημώνουν,  αυτά τα έχεις ξαναδεί? Πως δεν θα το θυμάσαι ?

Δεν λέω άλλα, περαστικά μας ..

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενημερωτικα χθες ειχε 81.200 κρουσματα και 30.000 που ειχαν αναρρωσει. Σημερα τα αντιστοιχα νουμερα ειναι 82 και 33. Ηδη εχουν αρχισει να προλαβαινουν τα κρουσματα.

Παντως απο οτι μαθαινω απο συμφοιτητες και φιλους, στην Θεσσαλονικη τρεχουν να παρουν 2 πακα μακαρονια και καμια φακη λες και θα φτασουν σε περιπτωση που οντως χρειαστει να μεινουμε σπιτι. Οτι να ναι

Επεξ/σία από overpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι θέλουν να ακυρώσουν συμβάντα στα οποία επρόκειτο να παρευρεθεί αρκετός κόσμος τι σημαίνει δηλαδή; Ότι ήρθε το τέλος του είδους; Μην αναβαθμίζετε τα υποθετικά σενάρια σε πραγματικά πλιζ, τόσα χρόνια  οι περισσότεροι δεν ήξεραν τι θα πει "κανόνες υγειινής" και ξαφνικά ψάχνουμε καταφύγιο να κρυφτούμε. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πανος999 είπε

Χαλαρωστε λιγο..Πηγα σούπερ να κανω καποια ψωνια κ δν βρηκα τπτ..! Ηθελα να παρω ενα γαλα για το μωρο κ δν ειχε τπτ γτ καποιοι παιρνανε τα μακαρόνια, κονσερβες, dettol κ μωρουδιακα με το κιλο! Σιγα σιγα μν ειστε παρτακηδες!! 

Χρυσές δουλειές κάνουν τώρα οι καταστηματάρχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...