Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ειδα τις δηλωσεις του πθ. Δραμα... Μηδεν... 

Δεν εχουν σχεδιο για τιποτα. Απλα περιμενουν. Γιατι δεν κλεινει σημερα τα σχολεια μέχρι μετα το πασχα? Ουτως η αλλως ειναι λιγες μερες. Απο ιταλια αν ερθεις λεει σου συστήνουν αν εχεις σύμπτωμα να πας σε νοσοκομειο. 

Σοβαρα ρε? Τέτοια σκληρή συσταση??? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
17 minutes ago, badbad said:

Βασίζονται λοιπόν σε αυτά που δίνει μια μη δημοκρατική χώρα όπως η Κίνα που λογοκρίνει τα πάντα και έχει κόψει μέχρι και το facebook στους πολίτες της. Η ίδια χώρα που το 2003 είχε αποκρύψει για 2 και πλέον μήνες από τον ΠΟΥ την έλευση του sars. Μόνο όταν άρχισαν να πέφτουν κάτω σαν τις μύγες κατάλαβαν όλοι οτι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.

Not great, not terrible θα έλεγα... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, basilis_k6 said:

Ειδα τις δηλωσεις του πθ. Δραμα... Μηδεν... 

Δεν εχουν σχεδιο για τιποτα. Απλα περιμενουν. Γιατι δεν κλεινει σημερα τα σχολεια μέχρι μετα το πασχα? Ουτως η αλλως ειναι λιγες μερες. Απο ιταλια αν ερθεις λεει σου συστήνουν αν εχεις σύμπτωμα να πας σε νοσοκομειο. 

Σοβαρα ρε? Τέτοια σκληρή συσταση??? 

Για μένα πάντως είναι θετικό που ξεκινάνε ακυρώνοντας τις εκδηλώσεις, γιατί στο προηγούμενο νήμα έλεγαν κάποιοι ότι δεν γίνεται να εφαρμοστεί η ΠΝΠ, θα είναι μεγάλη η οικονομική ζημιά κλπ. Ευελπιστώ ότι στην περίπτωση που έχουμε ραγδαία αύξηση των κρουσμάτων τις επόμενες 3-4 μέρες θα κλείσουν άμεσα σχολεία, δημόσιες υπηρεσίες κοκ.

Επίσης, καλό είναι να μπει αυτό το μήνυμα σε παράθεση στο πρώτο πρώτο γιατί λύνει αρκετές απορίες.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, basilis_k6 είπε

Ειδα τις δηλωσεις του πθ. Δραμα... Μηδεν... 

Δεν εχουν σχεδιο για τιποτα. Απλα περιμενουν. Γιατι δεν κλεινει σημερα τα σχολεια μέχρι μετα το πασχα? Ουτως η αλλως ειναι λιγες μερες. Απο ιταλια αν ερθεις λεει σου συστήνουν αν εχεις σύμπτωμα να πας σε νοσοκομειο. 

Σοβαρα ρε? Τέτοια σκληρή συσταση??? 

Παιδια επειδη εζησα βελγιο για πολλα χρονια και παρακολουθω και εκει τι γινεται , τα ιδια πανω κατω κανουν. Χτες βγηκε η υπουργος παιδειας και ειπε δεν συντρεχουν λογοι να ακυρωθουν οι σχολικες εκδρομες. Δεν κανουν ελεγχο στα αεροδρομια για πτησεις απο ιταλια και γενικα και αυτοι λενε υπαρχει πιθανοτητα επιδημιας.

Γενικα ολοι ακολουθουν τις συστασεις του ΠΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας κλείσουν τα σχολεία,οι δημόσιες υπηρεσίες, μέτρο κτλπ και ας κηρύξουμε το Πάσχα από την ερχόμενη Δευτέρα. (Καθαρή Δευτέρα + Μεγάλη βδομαδα) και μετά καλοκαιράκι 😋

✌✌

Πάντως στα σουπερμάρκετ μια χαρά έχουν προϊόντα,που τις βλέπετε τις ελλείψεις....

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοιτητες που γυρισαν πηγαν στα τοπικα νοσοκομεια να τους εξετασουν . Δε βρηκαν κανενα και εφυγαν ... Δε βαζω λινκ αλλα ειναι στο τοπικο τυπο 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πόσες πτήσεις/επιβάτες έρχονται καθημερινά από Ιταλία? Δε νομίζω ότι κάποια χώρα  έχει τη δυνατότητα και τα μέσα να τους βάλει όλους σε προληπτική καραντίνα. Ούτε και τον λόγο.

Τα κρούσματα προφανώς είναι αρκετά περισσότερα από τα καταγεγραμμένα.   Ο ιός έχει εξαπλωθεί κατά πάσα πιθανότητα σε όλον τον κόσμο, σε χώρες που δεν έχουν καν τα μέσα να τον αναγνωρίσουν μπορεί οι ασθενείς, οι νεκροί και αυτοί που έχουν αναρρώσει να είναι αρκετά περισσότεροι από της Ιταλίας. 

Κανόνες υγιεινής, αποφυγή πολυκοσμίας και ηρεμία και θα περάσει. 

 

Επεξ/σία από clevercitizen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, markoliaz είπε

αμερικη πως και δεν υπαρχει κρουσμα???

Έχει πέντε κρουσματα... Τουλάχιστον

Και διαβάζω τώρα και για τα 60....

Επεξ/σία από skar1983
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει παιδιά, επειδή είπα ότι είμαι επιδημιολόγος δε σημαίνει ότι πρέπει να με πιστέψετε, έτσι; Είμαστε στο ίντερνετ που είσαι ό,τι δηλώσεις. Κρίνετε τα γραφόμενά μου με βάση το περιεχόμενό τους. Προσωπικά γράφω γιατί το insomnia με έχει βοηθήσει στο παρελθόν για θέματα που δεν ήξερα. Τώρα τυχαίνει να ξέρω εγώ, οπότε θεωρώ χρέος να ανταποδώσω την υποχρέωση.

Σχετικά με τα μέτρα της κυβέρνησης, είμαι σίγουρος ότι δεν τα βγάζουν από το μυαλό τους. Όλα τα πράγματα έχουν κόστος και όφελος και υπάρχουν ειδικοί που συμβουλεύουν την κυβέρνηση, υπάρχει το ευρωπαϊκό CDC, ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας κτλ. Εύκολα λέμε να γίνονται έλεγχοι σε όλους που έρχονται από Ιταλία. Ποιός θα τους κάνει τους ελέγχους; Δεν έχουμε απεριόριστους επιστήμονες, ούτε άπειρα εργαστήρια, ούτε άπειρα τεστ. Χρειάζεται λελογισμένη χρήση. Αν στείλουμε τους γιατρούς στα αεροδρόμια και γεμίσουμε τα νοσοκομεία με ύποπτα κρούσματα, θα πεθάνουν άνθρωποι με εμφράγματα και τροχαία γιατί δε θα βρίσκουν κρεβάτι. Αντιστοίχως, εύκολα λέμε να κλείσουν τα σχολεία κτλ. Σκεφτείτε να γίνει στη Αθήνα αυτό που έγινε στο Wuhan, δηλαδή να μη λειτουργεί τίποτα και να απαγορεύονται οι μετακινήσεις για ένα μήνα. Θα γίνει χαμός από πολλές απόψεις.

  • Like 28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, JohnConstantine είπε

Παγκοσμια μιλας;;; Η σε καποια χωρα;;

Στην Ελλάδα από τον Οκτώβριο του 2019 μέχρι σήμερα. Το 2018-2019 ήταν 157 αν θυμάμαι καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Φοιτητες που γυρισαν πηγαν στα τοπικα νοσοκομεια να τους εξετασουν . Δε βρηκαν κανενα και εφυγαν ... Δε βαζω λινκ αλλα ειναι στο τοπικο τυπο 

Και;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JohnConstantine είπε

Kαι χαιρομαι φιλε μου για αυτο. Προσεχω για να εχω . Δεν ξερω τι σημαινει αντιβιωση και το χαιρομαι οσο δεν παει. Προσεχω και την διατροφη μου αθλουμαι . Δεν πινω δεν καπνιζω και ειμαι καλα :D Δεν ειναι κατι ακατορθωτο. Προσοχη μονο θελει

Καλά κάνεις. Εγώ αρρωστησα με συμπτώματα απο την Παρασκευή, μαλλον κόλλησα μέσα στο Ιπποκράτειο δύο μέρες πριν, πολύ γερή ίωση, είχα να αρρωστήσω έτσι 20 χρόνια. Καλέσαμε γιατρο στο σπιτι. Μου έκανε και test γρίπης που βγήκε αρνητικό, οπότε κάποια ίωση ήταν. Ελπίζω να είμαι οκ μέχρι την άλλη Τρίτη γιατί πρέπει να πάω στο ΚΑΤ για κάτι γραφειοκρατικα παλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...