Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να ρωτήσω εγώ:  δλδ πιστεύεται πως τα Σ/Μ δεν ανέβασαν τον αριθμό παραγγελιών από την Δευτέρα που μαθεύτηκε το κρούσμα στην Ιταλία κ δεν ήταν έστω κ λίγο έτοιμοι;  , σκέφτηκα εγώ και ο κάθε ένας να πάω να πάρω πχ μακαρόνια και ο υπεύθυνος των παραγγελιών κάθε αλυσίδας Σ/Μ τίποτα; Μπράβο τους αν δεν το σκεφτήκαν ή δεν το είδαν να έρχεται.

Κάποιοι είναι φοβεροί στο να λύνουν/βλέπουν συνωμοσίες αλλά σε αυτή την περίπτωση τα Σ/Μ δεν ήταν προετοιμασμένα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Τα ΜΜΕ φταίνε. Εδώ τρομοκρατούσαν τον κόσμο μήνα+ πριν όταν ο ιός ήταν χιλιάδες χιλιόμετρα μακρυά. Βέβαια πότε δεν ήταν τα ΜΜΕ τρομολαγνικά για να αρχίσουν να μην είναι τώρα που υπάρχει όντως κίνδυνος.

Τι θα έπρεπε να κάνουν;; Να είναι ενημερωτικά και μετρημένα! Τι πρέπει να κάνεις (πως, πότε, που πρέπει κάποιος να φοράει μάσκα, κανόνες προσωπικής υγιεινής, τι κάνεις όταν έχεις συμπτώματα) τι συμβαίνει σύμφωνα με ειδικούς και τέλος.

 

Και μετρημένα είναι θα έλεγα... παραδόξως!

Επεξ/σία από zio10
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω γράψει κάτι αυτές τις μέρες αλλά θα επαναλάβω ότι έλεγα και τη τελευταία φορά.

Ο ιός είναι ήδη παντού. Καμουφλαρισμένος κατα πλειοψηφία στους περισσότερους με απλά συμπτώματα γρίπης-κρυώματος. Το πρόβλημα είναι στις πόσες μέρες η μετάδοσή του θα αρχίσει να φαίνεται μαζικά. Αν υπολογίσουμε το πότε καταγράφηκε το πρώτο κρούσμα σε κάθε χώρα έχουμε καμιά 10αριά 15μέρες να δούμε τον πολλαπλασιασμό στην καταγραφή.

Εδώ Ελλάδα ας πούμε νομίζω οτι την άλλη εβδομάδα θα γίνει το μπαμ. 

Αυτό που ΠΡΕΠΕΙ να γίνει είναι να προστατεύουμε τις ευπαθείς ομάδες και τα άτομα με προβλήματα υγείας όσοι είμαστε υγιείς. Δε γίνεται προφανώς να σταματήσουμε να ζούμε. Όμως...μπορούμε να φροντίζουμε να κάνουμε τα περισσότερα πράγματα με ασφάλεια. Δεν υπάρχει άλλη λύση, όχι μόνο σε συνθήκες ελληνικού κράτους που έχει μαύρα μεσάνυχτα, αλλά και οι προηγμένες χώρες παίρνουν δραστικά μέτρα απέναντι στην άγνωστη συμπεριφορά-καταπολέμηση του ιού.

Κανένα κράτος δεν ήταν έτοιμο. Αν δεν υπάρξει οργάνωση και ψυχραιμία από όλες τις πλευρές δε θα πάει καλά, Τόσο απλά.

Τα ιατρικά δεδομένα που βγαίνουν στις έρευνες δεν είναι να τα παίρνουμε ελαφριά. Ο ιός είναι αρκετά σοβαρός, και εφόσον δεν υπάρχει προς το παρόν κάποιο όπλο για την καταπολέμησή του, η μόνη αντιμετώπιση είναι να τον καθυστερήσουμε στη μετάδοση. Όλα τα άλλα είναι ουτοπίες.

Το οτι έχει ξεφύγει από τον έλεγχο είναι επίσης γεγονός. Τουλάχιστον να σώσουμε ότι σώζεται, δηλαδή να μην φτάσει και στο τελευταίο χωριό.

Μιλώντας για Ελλάδα το σύστημα υγείας δε θα αντέξει είναι δεδομένο.

Γενικά είμαι αισιόδοξος άνθρωπος αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν.....

Ενημέρωση-ενημέρωση-ενημέρωση και ΟΧΙ πανικός.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Αν υπολογίσουμε το πότε καταγράφηκε το πρώτο κρούσμα σε κάθε χώρα έχουμε καμιά 10αριά 15μέρες να δούμε τον πολλαπλασιασμό στην καταγραφή.

Εδώ Ελλάδα ας πούμε νομίζω οτι την άλλη εβδομάδα θα γίνει το μπαμ.

Οι ειδικοι λενε οτι απο το πρωτο κρουσμα εως την πανδημια ειναι 10 εβδομαδες περιθωριο. Υπαρχει και το παραδειγμα της κινας που δειχνουν να ελεγχουν την κατασταση σε 1 μηνα απο τα πρωτα μετρα. Βεβαια αλλα πολιτικα δεδομενα εκει και φαινεται αυτο απο τον τροπο που χειριζονται οι ιταλοι το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, krakozia είπε

Οι ειδικοι λενε οτι απο το πρωτο κρουσμα εως την πανδημια ειναι 10 εβδομαδες περιθωριο. Υπαρχει και το παραδειγμα της κινας που δειχνουν να ελεγχουν την κατασταση σε 1 μηνα απο τα πρωτα μετρα. Βεβαια αλλα πολιτικα δεδομενα εκει και φαινεται αυτο απο τον τροπο που χειριζονται οι ιταλοι το θεμα.

10 εβδομάδες είναι αρκετός καιρός. Η Κίνα που ξεκίνησε δε ξέρω αν είδες τα βίντεο που πήγαιναν με φορτηγάκια και μπουζούριαζαν το κόσμο με τη βία και σε απομόνωση. Ήδη από την 1η εβδομάδα τους μαζεύαν με το ζόρι έστω και σε υποψία φταρνίσματος.

Εμείς εδώ επιβεβαιώσαμε κρούσματα και 1 εβδομάδα τώρα τα κρούσματα σουλάτσαραν ελεύθερα και συναναστράφηκαν με πολύ κόσμο. Και εκθετικά όσοι ήρθαν σε επαφή με τους γύρω τους.

Δυστυχώς το ξαναλέω. Ο ιός έχει ταξιδέψει ήδη σε όλα τα μεγάλα αστικά κέντρα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο δίχως καταγραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Δεν υπάρχει άλλη λύση, όχι μόνο σε συνθήκες ελληνικού κράτους που έχει μαύρα μεσάνυχτα, αλλά και οι προηγμένες χώρες παίρνουν δραστικά μέτρα απέναντι στην άγνωστη συμπεριφορά-καταπολέμηση του ιού.

Κανένα κράτος δεν ήταν έτοιμο. Αν δεν υπάρξει οργάνωση και ψυχραιμία από όλες τις πλευρές δε θα πάει καλά, Τόσο απλά.

 

Το πρόβλημα το Κράτος δεν έχει μαύρα μεσάνυχτα. Το πρόβλημα είναι αυτοί που προσπαθούν να εκτελέσουν τις εντολές του κράτους έχουν μαύρα μεσάνυχτα. 

Επίσης υπάρχει και το στοιχείο της προσωπικής ευθύνης του καθενός. Η άλλη πήγε Ιταλία, κυκλοφορεί ελεύθερη αλλά άρρωστη στην Αθήνα και δεν κάνει κάτι σχετικά (όπως είπε ένας συμφορουμίτης). Εκτός αν είσαι Κίνα και τους μπουζουριάζεις κλειδώνοντας πολυκατοικίες, στην Ελλάδα όπως σε κάθε άλλη δυτική χώρα, αναμένεις να υπάρχει κοινή λογική. 

Και εκεί είναι το λάθος του κράτους. Απαγόρευσε τα καρναβάλια προσπαθώντας να μειώσει την σύναξη, όμως τα μαγαζιά θα είναι ανοιχτά. Κάνουν ακριβώς το ίδιο λάθος με την Ιταλία. Απαγόρευσε το καρναβάλι αλλά δεν έκλεισε τα μαγαζιά. Τώρα που έχει εξαπλωθεί και έχουν κλείσει όλα για 2-3 εβδομάδες, είναι αργά γιατί τους κράζει το ΠΟΥ. 

Ξέρεις πόσοι ετοιμάζονται να μετακινηθούν αυτό το ΠΣΚΔ στην Ελλάδα; Η χαρά της μετάδοσης του ιού. Ιδίως αν πιάσουν τσιπουράδικα κλπ την Καθαρά Δευτέρα, με κοινούς μεζέδες στα τραπέζια, και τα βράδυα με τραπέζια και ποτά. Θα πεις είσαι υπερβολικός. Αυτό σκέφτεται και η κυβέρνηση που μπορεί να περιορίσει τα κρούσματα στα δύο χέρια. 

Όμως αν την άλλη είναι 500 με 10 νεκρούς, θα φταίει το κράτος που δεν έκλεισε τα μαγαζιά; Θα φταίει το βλήμα που άρρωστο βγήκε έξω από το σπίτι; Ή θα φταίει ο αέρας που μετακίνησε τον ιό από το διπλανό τραπέζι;;;;; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, tagmax είπε

Εγώ θα πω μόνο αυτό .

Χθές το απόγευμα κόστιζε 27,50ε ...και η ακριβότερη έκδοση ~35ε ...

https://www.ekpharmacy.gr/antisyptika/970-sr2100-hand-antiseptic-100ml-24pcs.html

 

τα συμπεράσματα δικά σας και αν νομίζετε οτι μπορεί να έκανε λάθος δείτε από κάτω και ένα ακόμα ποσό των 150 ευρώ .....

Επεξ/σία από trellaaaa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πρωτα κρουσματα στην κινα καταγραφηκαν μεσα στο δεκεμβρη. Τα μετρα στην wuhan παρθηκαν γυρω στις 20 γεναρη.

Αν και συμωνω σε αυτο που λες.

Ερευνητές ειδικευμένου νοσοκομείου του Μιλάνου:

"Ο ιός κυκλοφορούσε χωρίς να έχει ανιχνευθεί επί εβδομάδες στην ιταλική χερσόνησο"
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διάβασα όλα τα σχόλια και δεν ξέρω αν προαναφέρθηκε. Η ματαίωση του καρναβαλιού της Πάτρας σχετίζεται σαφώς και με το γεγονός ότι το λιμάνι της είναι πύλη εισόδου για τα φέρι από την Ιταλία. Με βεβαίωσαν και δυο Πατρινοί φίλοι (ήμουν παλιά και ναυτικός στη γραμμή αυτή) ότι δεν υπάρχει κανένας έλεγχος και πρόληψη στην είσοδο των επιβατών. Και μαθαίνω από άλλο φίλο ότι έρχεται κρουαζιερόπλοιο από τη Βενετία και την Τεργέστη στο Κατάκωλο τις επόμενες μέρες. θα το ψάξω περισσότερο αν μπορέσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

Μόλις τώρα, krakozia είπε

Ερευνητές ειδικευμένου νοσοκομείου του Μιλάνου:

"Ο ιός κυκλοφορούσε χωρίς να έχει ανιχνευθεί επί εβδομάδες στην ιταλική χερσόνησο"

Αν τα συμπτώματα στον μέσο άνθρωπο είναι αρκετά χαλαρά, όπως βλέπω πως λένε, τότε λογικό οι περισσότεροι νομίζουν πως απλώς έχουν ένα κρυωματάκι.

 

5 λεπτά πριν, krakozia είπε

Υπαρχει και το παραδειγμα της κινας που δειχνουν να ελεγχουν την κατασταση σε 1 μηνα απο τα πρωτα μετρα. Βεβαια αλλα πολιτικα δεδομενα εκει και φαινεται αυτο απο τον τροπο που χειριζονται οι ιταλοι το θεμα.

Εγώ τα έλεγα πριν ~1 1/2 (? τόσο είναι πλέον;) μήνα πως ο τρόπος που αντέδρασε η Κίνα δεν είναι μόνο λόγο επικινδυνότητας (πολλοί τότε έλεγαν για νεκρούς που μας κρύβουν γι'αυτό αντιδρούν έτσι και κάτι τέτοιες μπαρούφες) αλλά και λόγο αποτελεσματικότητας του καθεστώτος σε τέτοιες περιστάσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pitsapirdoulas είπε

Η ιστορία με τον κορωναϊό μου θυμίζει την περίπτωση Meltdown και Spectre των επεξεργαστών.Ολη η ανθρωπότητα άρχισε να κυνηγάει φαντάσματα.O covid-19 (σαν ονομασία codec ακούγεται) αμολήθηκε για να προκαλέσει πανικό για να αρχίσει να κλυδωνίζεται η παγκόσμια οικονομία

Τα λαθρο είναι καθαρά και οι λερωμένοι είναι φωλιασμένοι στο Μιλάνο και στην Βόρεια Ιταλία;

Οι πρώτες οικονομικές επιπτώσεις του ιου στην χώρα: Ακύρωση καρναβαλικών εκδηλώσεων.Αν συνεχιστεί αυτό το πανηγυράκι με το κυνήγι μαγισσών θα ακυρωθούν οι συναθροίσεις για τον εορτασμό του Πάσχα; Αν ο ιος θα αντέχει τις ζεστούλες,η Μύκονος θα μπει σε καραντίνα; Κανείς στο Ελλάντα δεν έχει σκεφτεί πόσο δραματικές εξελίξεις στην εγχώρια αλλά και στην παγκόσμια οικονομία μπορεί να διαδραματίσει ο ιος

Οι Ιάπωνες σκέφτονται την ματαίωση των Ολυμπιακών Αγώνων.

Κορονοϊός - Ολυμπιακοί Αγώνες: Στον "αέρα" η διαδρομή της φλόγας
https://www.news247.gr/kosmos/koronoios-olympiakoi-agones-epomenes-meres-mathoyme-diadromi-olympiakis-flogas.7592691.html

Λες να ματαιωθεί και το euro;

Αν εισαι εσυ που υποψιαζομαι :P  εγω το συσχετιζω με την συγκυρια του προσφυγικου ως πατημα αφορμη (για κλεισιμο συνορων) απο ανοιγμα τουρκιας να αφησει μαζικα συριους, προς την ευρωπη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, trellaaaa είπε

Θέλω να πιστεύω ότι είναι κάποιου είδους λάθος του site καθώς βλέπω αλκοολούχο διάλυμα εκεί με 4 ευρώ.

 

Αν ωστόσο είναι αληθινό... δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσουμε ή να κλάψουμε ή κάτι πιο... δραστικό.

Επεξ/σία από FCastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, FCastor είπε

Θέλω να πιστεύω ότι είναι κάποιου είδους λάθος του site καθώς βλέπω αλκοολούχο διάλυμα εκεί με 4 ευρώ.

Αν ωστόσο είναι αληθινό... δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσουμε, να κλάψουμε ή να στείλουμε την αστυνομία...

το συμπλήρωσα και στο πρώτο , κοίτα από κάτω έχει ακόμα ένα με 150 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...