Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Malthador είπε

Να ρωτήσω κάτι, αφού ο ιός δεν ζει σε υψηλές θερμοκρασίες, πώς εξηγούνται τα κρούσματα σε χώρες που είναι καλοκαίρι; 

Γιατί τον μετέφεραν από αλλού. Στην υποσαχάρια Αφρική υπάρχει 1 κρούσμα, στην Νιγηρία. Και ταξίδεψε από Ιταλία το περασμένο ΠΣΚ. Στην Βραζιλία το κρούσμα πέρασε από Κίνα. 

Αυστραλία όλα τα κρούσματα ήταν από Κίνα. 

Επεξ/σία από Apoll
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Malthador είπε

Να ρωτήσω κάτι, αφού ο ιός δεν ζει σε υψηλές θερμοκρασίες, πώς εξηγούνται τα κρούσματα σε χώρες που είναι καλοκαίρι; 

Νομίζω δεν έχει επιβεβαιωθεί αν ο ιός δεν αντέχει σε θερμό κλίμα.

Το μόνο βέβαιο είναι πως όταν έχει ζέστη ο κόσμος δε μαζεύεται σε κλειστούς χώρους, όλα αερίζονται με ανοικτά παράθυρα, και έτσι είναι πολύ δύσκολο να κολλήσεις κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, afragorn είπε

Για προφανείς λόγους! Πήραν προμήθειες λες και δε θα ξαναβγούν από το σπίτι! Δεν έχουμε πόλεμο, ούτε πανδημία. Το να πάρεις 5 πακέτα μακαρόνια παραπάνω δε θα σου προσφέρει τίποτα περισσότερο από 4-5 μέρες επιπλέον φαγητού. Μετά πρέπει να ξανα ψωνίσεις! Και φυσικά δε θα βρεις τίποτα γιατί θα έχουν κάποιοι 10 πακέτα στο ντουλάπι μη τυχόν και συμβεί κάτι. 

Και όσοι θα πάμε τώρα στα Σ/Μ για τα ψώνια της εβδομάδας δε μπορούμε να βρούμε ούτε παξιμάδια! 😤

Ο όρος προμήθειες προφανώς είναι διαφορετικός για τον καθένα. Εγώ εννοώ να μην έχεις άδεια ντουλάπια πχ, άλλος εννοεί να έχεις μια γεμάτη αποθήκη. Προσωπικά αν και είμαι στην πρώτη κατηγορία δεν κατακρίνω ούτε τη δεύτερη.

Από τη στιγμή που υπάρχουν τρόφιμα και τα σούπερ μάρκετ ανεφοδιάζονται ας πάρει ο καθένας όσα νομίζει και μπορεί...

4-5 μέρες είναι σημαντικές ναι, αν και όταν έρθει η απαγόρευση κυκλοφορίας, ο περιορισμός στα τρόφιμα που δικαιούται κάποιος και γενικά για να μπορεί κάποιος να μη βγει από το σπίτι όσο περισσότερο μπορεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι εφόσον δεν υπάρχουν αντισώματα κτλ ακόμα και το καλοκαίρι μια χαρά θα παίζει μπαλίτσα ο ιός. Το θετικό είναι ότι κλείνουν τα σχολεία το καλοκαίρι, που είναι σοβαρός λόγος που γρίπη κτλ μεταδίδονται.

Η ερώτηση η δική μου είναι...με τα κουνούπια μεταδίδεται ή όχι αυτός ο ιός? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Eδώ βλέπουμε μια πολύ χαλαρή δημοσιογραφική αντιμετώπιση από την τοπική δημοσιογράφο. Απολαύστε επικεφαλίδα!! Αν ήμουν κάτοικος του LV θα ειχα ηδη κλειστεί σε καταφυγιο με τροφιμα για 2 χρόνια!

https://www.reviewjournal.com/life/health/coronavirus-advice-for-las-vegas-prepare-for-worst-but-dont-panic-1966930/

Γιατί δεν μπορούν να το κάνουν; Υπάρχουν ολόκληρες εταιρίες όπως η Patriot Supplies που σου παρέχουν ολόκληρο πακέτο γευμάτων για εβδομάδες, μήνες και χρόνια (1550 γεύματα έχει το ετήσιο πακέτο για ένα άτομο). Και τα φαγητά κρατάνε 25 χρόνια στις συσκευασίες τους, ενώ τα προ 1980 σπίτια έχουν και nuclear bunkers. Αγοράσεις για χρόνια προμήθειες με την μία. (έρχονται και σε μεγάλα πλαστικούς κάδους) κλειδώνεσαι στο bunker, και έξω άσε να πέφτουν μέχρι και πυρηνικά. 

Όταν είναι θέμα επιβίωσης, κάνεις τα πάντα. Δεν περιμένεις να στα παρέχει το κράτος. 

Επεξ/σία από Apoll
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zio10 είπε

Ο όρος προμήθειες προφανώς είναι διαφορετικός για τον καθένα. Εγώ εννοώ να μην έχεις άδεια ντουλάπια πχ, άλλος εννοεί να έχεις μια γεμάτη αποθήκη. Προσωπικά αν και είμαι στην πρώτη κατηγορία δεν κατακρίνω ούτε τη δεύτερη.

Από τη στιγμή που υπάρχουν τρόφιμα και τα σούπερ μάρκετ ανεφοδιάζονται ας πάρει ο καθένας όσα νομίζει και μπορεί...

4-5 μέρες είναι σημαντικές ναι, αν και όταν έρθει η απαγόρευση κυκλοφορίας, ο περιορισμός στα τρόφιμα που δικαιούται κάποιος και γενικά για να μπορεί κάποιος να μη βγει από το σπίτι όσο περισσότερο μπορεί.

Τα Σ/Μ δε μπορούν να εφοδιάσουν τα ράφια με βάση τη τωρινή ζήτηση. Μπορεί να πάει ένας και να γεμίσει το καρότσι με 50 μακαρόνια. Αυτό δε μπορεί να το προβλέψει το Σ/Μ και δεν υπάρχουν τόσα τρόφιμα στις αποθήκες (ούτε χώρος εάν θέλει να παραγγείλει). Ήδη τα αντισηπτικά είναι σε έλλειψη σε αρκετούς προμηθευτές που εφοδιάζουν καταστήματα!

Για αυτό καλό είναι να σκεφτόμαστε και τους άλλους που έρχονται πριν πετάξουμε άλλο ένα πακέτο φακές στο καρότσι μας. Ειλικρινά τι θα γίνει όταν έχουμε τους πρώτους θανάτους; Θα παίζουμε ξύλο; Τι ζούμε Θέε μου!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 λεπτό πριν, afragorn είπε

Τα Σ/Μ δε μπορούν να εφοδιάσουν τα ράφια με βάση τη τωρινή ζήτηση. Μπορεί να πάει ένας και να γεμίσει το καρότσι με 50 μακαρόνια. Αυτό δε μπορεί να το προβλέψει το Σ/Μ και δεν υπάρχουν τόσα τρόφιμα στις αποθήκες (ούτε χώρος εάν θέλει να παραγγείλει). Ήδη τα αντισηπτικά είναι σε έλλειψη σε αρκετούς προμηθευτές που εφοδιάζουν καταστήματα!

Για αυτό καλό είναι να σκεφτόμαστε και τους άλλους που έρχονται πριν πετάξουμε άλλο ένα πακέτο φακές στο καρότσι μας. Ειλικρινά τι θα γίνει όταν έχουμε τους πρώτους θανάτους; Θα παίζουμε ξύλο; Τι ζούμε Θέε μου!

Ιταλία, 

https://www.dailymail.co.uk/news/article-8045987/Shoppers-fight-food-supermarket-Italys-red-zone.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, afragorn είπε

Τα Σ/Μ δε μπορούν να εφοδιάσουν τα ράφια με βάση τη τωρινή ζήτηση. Μπορεί να πάει ένας και να γεμίσει το καρότσι με 50 μακαρόνια. Αυτό δε μπορεί να το προβλέψει το Σ/Μ και δεν υπάρχουν τόσα τρόφιμα στις αποθήκες (ούτε χώρος εάν θέλει να παραγγείλει). Ήδη τα αντισηπτικά είναι σε έλλειψη σε αρκετούς προμηθευτές που εφοδιάζουν καταστήματα!

Για αυτό καλό είναι να σκεφτόμαστε και τους άλλους που έρχονται πριν πετάξουμε άλλο ένα πακέτο φακές στο καρότσι μας. Ειλικρινά τι θα γίνει όταν έχουμε τους πρώτους θανάτους; Θα παίζουμε ξύλο; Τι ζούμε Θέε μου!

Σε αυτό έχεις δίκιο, όχι υπερβολές και καλό θα ήταν αν δυσκολέψουν τα πράγματα να υπάρχει και μια αλληλεγγύη. Αλλά όχι και σα να μη συμβαίνει τίποτα... προσωπικά οι περισσότεροι που ξέρω πήραν κάποια πράγματα, άλλος περισσότερα, άλλος λιγότερα.

Η κατάσταση είναι ιδιαίτερη και μάλλον ούτε οι υπεύθυνοι ξέρουν πως να την αντιμετωπίσουν. Άρα καλό είναι να μη περιμένουμε να μας φέρουν φαγητό στην πόρτα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι μεγάλο σοκ, γιατί σημαίνει ότι ο ιός μπορεί να έχει πιάσει στην περιοχή και να μεταδίδεται εντός της κοινότητας πλέον. 

Αυτό που φοβούνται όλες οι κυβερνήσεις γιατί θα είναι πολύ δύσκολο να τον ξηλώσεις, μετά σαν την γρίπη. Αλλά με την θνησιμότητα που έχει, χωρίς φάρμακα και με άγνωστη συμπεριφορά άστα να πάνε. 

https://mynews4.com/news/nation-world/new-us-coronavirus-case-may-be-1st-from-unknown-origin-02-27-2020-022207185

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 λεπτό πριν, afragorn είπε

Τα Σ/Μ δε μπορούν να εφοδιάσουν τα ράφια με βάση τη τωρινή ζήτηση. (...) Για αυτό καλό είναι να σκεφτόμαστε και τους άλλους που έρχονται πριν πετάξουμε άλλο ένα πακέτο φακές στο καρότσι μας. Ειλικρινά τι θα γίνει όταν έχουμε τους πρώτους θανάτους; Θα παίζουμε ξύλο; Τι ζούμε Θέε μου!

Τα ΜΜΕ φταίνε. Εδώ τρομοκρατούσαν τον κόσμο μήνα+ πριν όταν ο ιός ήταν χιλιάδες χιλιόμετρα μακρυά. Βέβαια πότε δεν ήταν τα ΜΜΕ τρομολαγνικά για να αρχίσουν να μην είναι τώρα που υπάρχει όντως κίνδυνος.

Τι θα έπρεπε να κάνουν;; Να είναι ενημερωτικά και μετρημένα! Τι πρέπει να κάνεις (πως, πότε, που πρέπει κάποιος να φοράει μάσκα, κανόνες προσωπικής υγιεινής, τι κάνεις όταν έχεις συμπτώματα) τι συμβαίνει σύμφωνα με ειδικούς και τέλος.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...