Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω συγγενη που πηγε και ηρθε ανενοχλητη απο Μιλανο λογω επαγγελματος, και χθες μας εφερε τσουρεκι που η ιδια εφτιαξε. Εννοειται πως το τσουρεκι ειναι ηδη στα σκουπιδια.

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Τρεις κυρίες 35 με 38 επιβεβαιωμένα κρούσματα άλλη μία κυρία  παρόμοιας ηλικίας με ύποπτα συμπτώματα που λέει ο συμφουρμίτης.

Δεν είναι λίγο παράξενο;;;;; Δηλαδή άντρες δεν πάνε στην Ιταλία;;;;;;;;;;;;;;;;:P

Σσσσσσ μην βγάζεις στην φόρα τα άπλυτα τον άλλων :P

13 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Οσο για το οτι ειναι περισσότερες οι γυναικες που έτυχε να φέρουν τον ιό εξηγειτε μια χαρά.

Εβδομάδα μόδας στο Μιλάνο!

Για αυτό και κάποιοι έσπευαν να τον βαφτίσουν ως ιό της business class 😛

Μάλλον Βενετία που είχε και τα καρναβάλια το ΠΣΚ και κολλήσανε όλοι, συμπεριλαμβανομένων και κάμποσων Αγγλίδων που είναι τώρα φάτσα κάρτα στο BBC. 

 

46 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Ειναι επειδή δεν διαβάζεις σχόλια σε ξένα σάιτ να δεις που ακριβως βαδίζει η συντριπτική πλειοψηφία της ανθρωπότητας. 

Μπες σε κανένα φόρουμ πχ που γράφουν άτομα απο Νεβάδα :P 

Δώσε λινκ ρε συ. Γιατί διαβάζω στο ΥΤ σχόλια και έχω πέσει κάτω από τα γέλια. 

51 λεπτά πριν, Rpanagos είπε

Οσο ανακοινώνονται κρούσματα και γίνονται ποστ στο Facebook εγώ βλέποντας τα σχόλια από κάτω με τις απαντήσεις και λύσεις που δίνουν μερικοί με πιάνει απελπισία πόσο χαμηλά βρίσκεται ο ελληνικός λαός απο όλες τις απόψεις.

Δεν είναι μόνο ο Ελληνικός λαός φίλε. Πιάσε μερικά Αγγλικά forum και Αμερικάνικα (ακόμα και ΥΤ σε σχετικά θέματα) να δεις ο μέσος Έλληνας μπορεί να είναι όλα όσα του χώνουμε, αλλά τόσο ηλίθιος όχι....ακόμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Για αυτό και κάποιοι έσπευαν να τον βαφτίσουν ως ιό της business class 😛

 

Η ryanair φταίει!!!

Έμαθε τώρα το Μαράκι από τα Σεπόλια ότι τα εισιτήρια για Μιλάνο κοστίζουν φραγκοδίφραγκα και άφησε την Κατίνα τη μοδίστρα και μου τρέχει στα πρεταπορτέ του Μιλάνου.

 

Ότι και να βάλεις Μαράκι πάλι Μαράκι θα σαι, οπότε κάτσε στα αυγά σου μήπως γλιτώσουμε!!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gorilas13 είπε

Screenshot_2020-02-28-13-44-12-939_com.whatsapp.png

Έχω ξεμείνει από like γμτ. 🤣🤣

1 λεπτό πριν, Malthador είπε

Στην Ιαπωνία κλείνουν όλα τα σχολεία για ένα μήνα. 

Και εδώ κλαίνε που δεν θα κάνουν gangbangs αύριο στην Πάτρα. 

Μέχρι τον Απρίλιο και βλέπουμε είπε ο Abe. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Rpanagos είπε

Όταν βλέπω σχόλια Έλληνα πιθανολογω να είναι από Ελλάδα και ειδικα σε ελληνικές σελίδες.

Το τι γράφει ένας Φιλανδός πχ σε φιλανδική σελίδα σχετικά με τον ιό νομίζω δεν με νοιάζει και τόσο,γιατί δεν μπορεί να με επηρεάσει..νομίζω είναι λογικό.

Δεν σε νοιαζει και τόσο , το υπόλοιπο από το  τόσο που απομένει , πρέπει να σε νοιάζει. 

Το θέμα του ιού είναι παγκόσμιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Apoll είπε

Πιάσε μερικά Αγγλικά forum και Αμερικάνικα (ακόμα και ΥΤ σε σχετικά θέματα) να δεις ο μέσος Έλληνας μπορεί να είναι όλα όσα του χώνουμε, αλλά τόσο ηλίθιος όχι....ακόμα. 

Eδώ βλέπουμε μια πολύ χαλαρή δημοσιογραφική αντιμετώπιση από την τοπική δημοσιογράφο. Απολαύστε επικεφαλίδα!! Αν ήμουν κάτοικος του LV θα ειχα ηδη κλειστεί σε καταφυγιο με τροφιμα για 2 χρόνια!

https://www.reviewjournal.com/life/health/coronavirus-advice-for-las-vegas-prepare-for-worst-but-dont-panic-1966930/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://flashnews.gr/post/417861/h-stigmh-poy-metaferetai-to-ypopto-kroysma-korwno-oy-sta-xania-fwto-binteo

 

Ένας άνδρας 25 ετών, έφτασε στο νοσοκομείο Χανίων, σήμερα το πρωί, με συμπτώματα κορωνοϊού και υποβάλλεται σε εξετάσεις, ενώ έχει ενημερωθεί ο ΕΟΔΥ και το Υπουργείο Υγείας. 

Αξίζει να σημειωθεί, ότι ο νεαρός, ταξίδεψε στην Ιταλία, τις προηγούμενες ημέρες, ενώ είναι το πρώτο ύποπτο κρούσμα που διαχειρίζεται το νοσοκομείο Χανίων.

Ο 25χρονος προσήλθε μόνος του στο νοσοκομείο Χανίων. Τον έβαλαν σε καραντίνα εκτός κτιρίου και, εν συνεχεία, ασθενοφόρο, με τραυματιοφορείς που φορούσαν ειδικές στολές, τον μετέφεραν στον ειδικά διαμορφωμένο θάλαμο των επειγόντων.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσοχή πολύ σχετικά με μάσκες. Δεν προσφέρουν από μόνες τους προστασία από τους ιούς. Αντιθέτως, προστατεύουν τους οικείους και άλλους συνανθρώπους μας όταν εμείς έχουμε κάποια ίωση, ή προστατεύουν εμάς όταν φροντίζουμε άτομα τα οποία έχουν ίωση.

Υπό προϋποθέσεις, οι μάσκες όταν δεν χρησιμοποιούνται σωστά μπορούν να αυξήσουν την πιθανότητα να κολλήσουμε έναν ιό. Ακουμπάμε με τα χέρια μας το πρόσωπό μας ακόμα και εκατοντάδες φορές καθημερινώς. Η κακή χρήση της μάσκας (ειδικά αυτών της μίας χρήσης) σε συνδυασμό με την μη ορθή τήρηση κανόνων υγιεινής πολύ απλά θα οδηγούσε σε αυτή την περίπτωση στο να μολυνθούμε από την μάσκα την οποία και χρησιμοποιούμε. Με δεδομένο μάλιστα το γεγονός πως οι μάσκες είναι δυσεύρετες στην αγορά, πολλοί συμπολίτες μας έχουν μετατρέψει μάσκες μιας ή ημερησίας χρήσεως σε συνεχής χρήσεως. Με αποτέλεσμα την εν δυνάμει αύξηση του κινδύνου για τους ίδιους.

Σε γενικές γραμμές, υγιή άτομα στην καθημερινότητά τους δεν πρέπει να φορούν μάσκα. Μολαταύτα, αν κάποιος πρέπει ντε και καλά να το κάνει, παρακάτω οδηγίες για την σωστή χρήση.

https://www.youtube.com/watch?v=lrvFrH_npQI

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ακόμα και τώρα τα βάζετε με αυτούς που κάνανε κάποιες προμήθειες; Είναι κάτι που έτσι κι αλλιώς θα έπρεπε να γίνεται συστηματικά, πόσο μάλλον τώρα!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λένε δε βγάζει νόημα. Ωραία να τη φοράνε αυτοί που ειναι άρρωστοι μη βήχουν και φτύνουν πανω στους άλλους. Αλλα η μάσκα ειναι ένας φραγμός (όχι με 100% προστασία προφανώς) και για τη μύτη και το στόμα των μη αρρώστων. 

Δηλαδη τοσο καιρό επειδή χρειαζόταν να πηγαίνω και σε γιατρούς και σε νοσοκομεία, πολλοί άνθρωποι φόραγαν μάσκα , χωρίς να νοσουν, βάσει οδηγιών νοσηλευτριών και γιατρών. 

Τωρα ξαφνικά λένε ολοι οτι δεν έχει νόημα. Ε εγώ θεωρώ οτι το λένε για να μην αγοράζει ο κόσμος μάσκες και να μη μειώνονται τα αποθέματα. 

Ας με διορθώσει κάποιος ειδικος αν έχω κάπου λάθος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Αυτο που λένε δε βγάζει νόημα. Ωραία να τη φοράνε αυτοί που ειναι άρρωστοι μη βήχουν και φτύνουν πανω στους άλλους. Αλλα η μάσκα ειναι ένας φραγμός (όχι με 100% προστασία προφανώς) και για τη μύτη και το στόμα των μη αρρώστων. 

Δηλαδη τοσο καιρό επειδή χρειαζόταν να πηγαίνω και σε γιατρούς και σε νοσοκομεία, πολλοί άνθρωποι φόραγαν μάσκα , χωρίς να νοσουν, βάσει οδηγιών νοσηλευτριών και γιατρών. 

Τωρα ξαφνικά λένε ολοι οτι δεν έχει νόημα. Ε εγώ θεωρώ οτι το λένε για να μην αγοράζει ο κόσμος μάσκες και να μη μειώνονται τα αποθέματα. 

Ας με διορθώσει κάποιος ειδικος αν έχω κάπου λάθος. 

Θα το πω όσο πιο απλά μπορώ.

1. Η μάσκα μπορεί να κρατήσει στην εξωτερική επιφάνειά της σταγονίδια που μπορεί να έχουν πάνω τους κάποιον παθογόνο παράγοντα.

2. Ο απλός κοσμάκης δεν ξέρει πως να χρησιμοποιεί σωστά μάσκες προστασίας. Ακόμα και αυτοί που ξέρουν (δλδ έχουν ενημερωθεί), δεν το κάνουν. Καθώς δεν έχουν καθημερινή εμπειρία και εκπαίδευση στο αντικείμενο (όπως έχει ένας ιατρός ή νοσηλευτής που είναι κομμάτι της δουλειάς και καθημερινότητας του η χρήση μάσκας και άλλων μέτρων προστασίας).

3. Το αποτέλεσμα είναι πως αυξάνεται ο κίνδυνος να μεταδοθεί ο παθογόνος παράγοντας στον άνθρωπο που φοράει την μάσκα.

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zio10 είπε

Γιατί ακόμα και τώρα τα βάζετε με αυτούς που κάνανε κάποιες προμήθειες; Είναι κάτι που έτσι κι αλλιώς θα έπρεπε να γίνεται συστηματικά, πόσο μάλλον τώρα!

Για προφανείς λόγους! Πήραν προμήθειες λες και δε θα ξαναβγούν από το σπίτι! Δεν έχουμε πόλεμο, ούτε πανδημία. Το να πάρεις 5 πακέτα μακαρόνια παραπάνω δε θα σου προσφέρει τίποτα περισσότερο από 4-5 μέρες επιπλέον φαγητού. Μετά πρέπει να ξανα ψωνίσεις! Και φυσικά δε θα βρεις τίποτα γιατί θα έχουν κάποιοι 10 πακέτα στο ντουλάπι μη τυχόν και συμβεί κάτι. 

Και όσοι θα πάμε τώρα στα Σ/Μ για τα ψώνια της εβδομάδας δε μπορούμε να βρούμε ούτε παξιμάδια! 😤

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...