Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναφορά σε κείμενο

Ποιος είναι αυτός στο βίντεο; τον εμπιστεύεστε; 

αν δεν εμπιστευω τον επιστημονα που εχει αφιερωσει ολη του την ζωη πανω στις επιδημιες, ποιον θα εμπιστευτω; τα clickbait αρθρα; τους πολιτικους το facebook?

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μπερδευτεί λίγο. Έχει θεσπιστεί απαγόρευση κυκλοφορίας; Είναι υποχρεωτικό να μείνουμε σπίτι; Δηλαδή αν πάω μια βόλτα με την μηχανή η το ποδήλατο η και με τα πόδια κινδυνεύω; Γιατί όλοι λένε να κάτσουμε σπίτι; Αυτό που έχω καταλάβει είναι να αποφεύγουμε τον συνωστισμό. Όχι να κλειστούμε σπίτι. Υπάρχουν τόσα πράγματα που μπορείς να κάνεις εκτός σπιτιού και να μην κινδυνέψεις. Εκτός αν ο ιός μεταδίδεται με τον άνεμο που σε χτυπάει στο πρόσωπο ξέρω γω. Κάτι που δεν ισχύει από συνέντευξη επιστήμονα που είχε πσοταριστεί εδώ.

Επεξ/σία από manolis115
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, KilliK είπε

αν δεν εμπιστευω τον επιστημονα που εχει αφιερωσει ολη του την ζωη πανω στις επιδημιες, ποιον θα εμπιστευτω; τα clickbait αρθρα; τους πολιτικους το facebook?

Κανέναν, την καρδιά και το μυαλό σου μόνο. Click bait άρθρο δεν είδα πουθενά, το dna programming και το crispr είναι τεχνολογίες που ήδη χρησιμοποιούνται όχι επιστημονική φαντασία. 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, 1nsom-n1k είπε

Ποιος είναι αυτός στο βίντεο; τον εμπιστεύεστε; 

Ποιον; δεν ξέρω καν για ποιον μου μιλάς. 

Όσοι πάντως θέλετε να μάθετε περισσότερα ψάξτε για dna programming και την μέθοδο Crispr. 

Μπορεί να είμαι χωριάτης, σκ****βλάχος και συνωμοσιολόγος όπως λένε μερικοί, αλλά έχω πολλά ενδιαφέροντα. Μην απορρίπτεται κάτι απευθείας, επειδή το είπε ο τάδε, ψαχτείτε. Αν και εδώ που είμαστε νομίζω καλύτερα θα βοηθούσε ένας γενετικός μηχανικός παρά οι λοιμοξιολόγοι. 

https://www.cleveland.com/news/2019/09/scientist-who-supervised-soviet-biological-weapons-production-now-develops-products-to-help-people.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, 1nsom-n1k είπε

Κανέναν, την καρδιά και το μυαλό σου μόνο. Click bait άρθρο δεν είδα πουθενά, το dna programming και το crispr είναι τεχνολογίες που ήδη χρησιμοποιούνται όχι επιστημονική φαντασία. 

το τι ειδες εσυ, δεν μου λεει απολυτως τιποτα, γιατι πολυ απλα δεν σε εμπιστευομαι.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KilliK είπε

το τι ειδες εσυ, δεν μου λεει απολυτως τιποτα, γιατι πολυ απλα δεν σε εμπιστευομαι.

Είσαι στο σωστό δρόμο!  Η αμφισβήτηση για το οτιδήποτε θα σε οδηγήσει στην αλήθεια, δεν ξέρω ποια θα είναι η αλήθεια, αλλά θα είναι αυτό που θα επιλέξεις να αποδεχτείς τελικά ως αληθινό και να το πιστέψεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mου φαινεται θα ειμαι αλλος ενας που δεν θα ξαναμπει εδω να διαβασει το νημα. Οχι για το σαιτ και οχι για τον φοβο , αλλα γιατι δεν μπορω αλλο να βλεπω συνομωσιολογιες που ουρλιαζουν γελοιοτητα απο το πρωτογραμμα. Συχαθηκα να ακουω για την νεα ταξη πραγματων που θα μας σκοτωσει ολους και κυβερναει τον κοσμο απο τις σκιες. Δεν εισαι καλυτεροι απο τα γεροντια που κανανε ουρες και χθες και σημερα στις εκκλησιες. 

  • Like 6
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, 1nsom-n1k είπε

Είσαι στο σωστό δρόμο!  Η αμφισβήτηση για το οτιδήποτε θα σε οδηγήσει στην αλήθεια, δεν ξέρω ποια θα είναι η αλήθεια, αλλά θα είναι αυτό που θα επιλέξεις να αποδεχτείς τελικά ως αληθινό και να το πιστέψεις. 

ναι, πιστευω τον επιστημονα με χρονια πειρας πανω στο θεμα. το ειπα και πιο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θέλετε να βγείτε έξω, μην πηγαίνετε σε στάνταρ μέρη που ξέρετε ότι θα γίνεται της Πόπης (Φλοίσβο, Μαραθώνα κλπ), το μόνο που θα καταφέρετε θα είναι να πέσει καθολικό lockdown πιο γρήγορα. Στο δρόμο από την Πεντέλη μέχρι τη Ν. Μάκρη, στη Βάρης-Κορωπίου και σε όλη την παλιά εθνική μέχρι τη Χαλκίδα έχει μέρη που μπορείτε να κάνετε στάση με το αυτοκίνητο και να την αράξετε, να περπατήσετε ή να καθήσετε σε κανένα παγκάκι. Υπάρχουν μέρη για να ξεσκάσετε ή να βγάλετε βόλτα τα παιδιά σας, χωρίς να πέφτετε ο ένας πάνω στον άλλον. Δεν είμαστε σε φάση φλερτ και κοινωνικοποίησης τώρα, είμαστε σε φάση που δεν πρέπει να έχουμε επαφές μεταξύ μας.

4 hours ago, gas83 said:

Παγκοσμιος οι θεωρειες συνωμοσιας ειναι παντα ενδιαφερον θεμα

Όχι, δεν είναι και ποτέ δεν ήταν.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ απόλυτα. 

Δεν ειναι καιρός να πηγαίνετε όλοι μαζί στα γνωστά μέρη που γίνεται χαμός. 

Πηγαίνετε και λίγο παραέξω, έχουμε πόσα μέρη κοντά στην Αθήνα. 

Προς Χαλκίδα. 

Προς παραλία Αγίων Θεοδώρων που είναι τεράστια και δεν κινδυνεύεις να έχει άλλο κόσμο δίπλα σου. 

Προς Λουτράκι που και εκεί έχει τεράστια παραλία και δεν έχει κόσμο.

Λίμνη Μπελέτσι, βασιλικά ανάκτορα,και πόσα άλλα που μου έρχονται πρόχειρα στο μυαλό που έχουν άφθονο χώρο και δεν θα είστε κοντά στους άλλους. (αν ντε και καλά θελετε να βγείτε να ξεσκασετε, 2η μέρα καραντίνας είναι ακόμα που να ήμασταν και Κίνα με 1 μήνα μέσα....) 

Και γενικά να αποφεύγεται τις ώρες που πάνε και βγαίνουν συνήθως όλοι, πχ σήμερα Κυριακή θα έχει κόσμο όπως πάντα από τις 10-11 το πρωί μέχρι τις 6-7 το απόγευμα.Είτε βγείτε πρωί να ξεσκασετε μια βόλτα είτε μετά τις 7 για περπάτημα που δεν θα έχει κόσμο έξω. 

Γενικά να αποφεύγετε τα κλασικά μέρη όπως είπε ο αποπανω που θα γίνεται κοσμοσυρροη και τις "ώρες αιχμης"

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...