Προς το περιεχόμενο

Xbox - Συνδρομές: Ultimate / Game Pass / Gold / Core


sphinxgr
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από sphinxgr,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτα δεν έχω διαβάσει της οδηγίες εδώ.

Εγω εβαλα 12μηνα ευρωπαϊκά code.

Αλλα πρόσφατα που πήρα βραζιλ gift code για game το πέρασε με tunnelbear.

Βεβαια στο account μου έχω ελληνική διεύθυνση αλλά έχω προσθέσει  και μια βραζιλιάνικη. 

Μπηκα στο βραζιλιάνικο ms store και redeem code με το tunnelbear περναει κανονικα

* και μολις τωρα ετσι για δοκιμή πηρα το pacman 1,5$  σε gift code για να δω αν περάσει κανονικα. Δούλεψε κανονικά.

Λογικα πρέπει να προσθέσεις και και μια βραζιλιάνικη διευθυση εκει που έχεις την ελληνική.add address. 

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, vins είπε

Ναι βραζιλιανικη ειναι κανονικα, σαο παολο

Θα τρελαθώ ρε παιδιά, είναι δυνατόν να μπορουν να το κανουν όλοι και να σκάλωσε σε μένα? 

Μου βγάζει καταρχήν Ελλάδα στο redeem και μόλις βάζω τον κωδικό μου λέει: 

This code can't be redeemed. It was purchased in a different region from your account.

 

39 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Κοιτα δεν έχω διαβάσει της οδηγίες εδώ.

Εγω εβαλα 12μηνα ευρωπαϊκά code.

Αλλα πρόσφατα που πήρα βραζιλ gift code για game το πέρασε με tunnelbear.

Βεβαια στο account μου έχω ελληνική διεύθυνση αλλά έχω προσθέσει  και μια βραζιλιάνικη. 

Μπηκα στο βραζιλιάνικο ms store και redeem code με το tunnelbear περναει κανονικα

* και μολις τωρα ετσι για δοκιμή πηρα το pacman 1,5$  σε gift code για να δω αν περάσει κανονικα. Δούλεψε κανονικά.

Λογικα πρέπει να προσθέσεις και και μια βραζιλιάνικη διευθυση εκει που έχεις την ελληνική.add address. 

Καλά, όσοι αγοράσετε από MTC, μην παίρνετε όρκο ότι άμα αγοράσετε βραζιλιάνικα θα σας στείλουν βραζιλιάνικα...

Αφού έφαγα όλο τον κόσμο και δε γινόταν τίποτα, λέω κάτσε να δοκιμάσω με vpn τουρκίας μπας και μου στείλαν τούρκικους αντί για βραζιλιάνικους.. 

ΔΟΥΛΕΨΑΝ ΟΛΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ 

Τέλος καλό όλα καλά, οπότε αν κανείς συανντήσει το ίδιο, ας δοκιμάσει και με τουρκικο vpn, ασχέτως αν οι κωδικοί λένε ότι είναι βραζιλιάνικοι

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω βρε παλικάρια, πρωτίστως βλέπεται τα πορτοφόλια σας και καλά κάνετε, αλλά από τη μια ο ένας Βραζιλία, από την άλλη ο άλλος Τουρκία, μην αναρωτιέστε μετά γιατί "δεν υπάρχουμε" πουθενά αφού δεν φαινόμαστε ως αγοραστικό κοινό. Κρίμα να τους δίνουμε τα ωραία λεφτουδάκια μας και να επωφελούνται ποικιλοτρόπως άλλοι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Makam είπε

Τι να πω βρε παλικάρια, πρωτίστως βλέπεται τα πορτοφόλια σας και καλά κάνετε, αλλά από τη μια ο ένας Βραζιλία, από την άλλη ο άλλος Τουρκία, μην αναρωτιέστε μετά γιατί "δεν υπάρχουμε" πουθενά αφού δεν φαινόμαστε ως αγοραστικό κοινό. Κρίμα να τους δίνουμε τα ωραία λεφτουδάκια μας και να επωφελούνται ποικιλοτρόπως άλλοι...

Από την μια έχεις δίκιο αλλά από την άλλη μας εχουν περασει και μας για Ελβετούς και Ολλανδους.ευρωπαιοι στα έξοδα, βραζιλιανοι στα εσοδα.

Βεβαια όσο μπορώ εγώ ψωνίζω ευρωπαϊκά code. Αν η τιμή δεν έχει μεγάλη διαφορά το προτιμώ.και ultimate που έβαλα 2 χρόνια ευρωπαϊκούς κωδικούς εβαλα και ας βγηκε κανα 20αρικο παραπάνω

Η αλήθεια είναι μην το ξεφτυλιζουμε για 1 και 2 ευρώ διαφορά σε καποια games

Επεξ/σία από chrisgewrgi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λίγο θα αρχίσει να μας στέλνει η βραζιλιάνικη εφορία τίποτα ραβασάκια για πόθεν έσχες :P

Ναι δεν αξίζει το ρίσκο για 2-3 ευρώ. Πρόσφατα αγόρασα το witcher 3 goty για 6,8 ενώ έκανε 10 ευρώ στο επίσημο store. Μόνο το άγχος που είχα όταν έκανα καταλάθος αποστολή gift card, δεν αξίζει τον κόπο! Ευτυχώς το έστειλα σε δικό μου e-mail και μπόρεσα να το εξαργυρώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, schopenhauer2016 είπε

Kαλησπέρα, μια γρήγορη ερώτηση γιατί έχω μπερδευτεί, ισχυει ακομα η προσφορα ότι οι προπληρωμενοι μηνες xbox live gold μετατρέπονται 1:1 σε gamepass ultimate με την αγορα του 1€ για 3 μηνες; Γιατι στο FAQ της Microsoft λεει αυτη τη στιγμη πως "Όταν εγγραφείτε στο πρόγραμμα Xbox Game Pass Ultimate, θα μεταφέρουμε τυχόν προπληρωμένο χρόνο που έχετε στις συνδρομές Xbox Live Gold, το Xbox Game Pass ή στο EA Play στο πρόγραμμα Xbox Game Pass Ultimate, με βάση την προκαθορισμένη αναλογία μετατροπής, με ανώτατο όριο τους 36 μήνες. Η μετατροπή του προπληρωμένου χρόνου είναι τελική και οι αναλογίες υπόκεινται σε αλλαγές." και βλεπω στον πινακα πως 24 μηνες xbox live gold μας δινουν 8 μηνες ultimate.

Ναι ισχύει ακόμα η προσφορά κανονικά. 

17 ώρες πριν, vins είπε

Ρε παιδιά αγόρασα 3 ετήσιες Βραζιλίας και δεν τις δέχεται γιατί λέει είναι georistricted. Δοκίμασα σε καινούριο λογαριασμό, σε παλιό ανενεργό και τίποτα. Και με tunnelbear και με πληρωμένο VPN, τίποτα. Μήπως πρέπει να βάζω region Brazil στο λογαριασμό Microsoft?

Ή δεν έχεις πάρει σωστές συνδρομές, ή δεν σου έχουν στείλει σωστές συνδρομές ή δεν δίνει βραζιλιάνικη IP το vpn.

17 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Ναι πρέπει στον λογαριασμό σου να προσθεσεις και και μια βραζιλιάνικη διεύθυνση.βρες ένα ξενοδοχείο με θέα στο google και κάνε copy paste 

Δεν ισχύει αυτό για τις οδηγίες του 2ου post. Μπερδεύεσαι με την αγορά παιχνιδιών μέσω δωροκάρτας απο άλλα regions.

17 ώρες πριν, vins είπε

Μα οι οδηγίες λένε το ακριβώς αντίθετο! Να βάλεις κανονικά τα στοιχεία στο λογαριασμό. Κάνω λαθος; Άλλαξε κατι;

@sphinxgr αν μπορείς να βοηθήσεις, ευχαριστώ πολύ!

Οι οδηγίες ειναι ακριβείς και δουλέουν απόλυτα και είναι up to date μέχρι σήμερα. Όταν αλλάξει κάτι, διορθώνονται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/12/2021 στις 10:55 ΜΜ, Makam είπε

Τι να πω βρε παλικάρια, πρωτίστως βλέπεται τα πορτοφόλια σας και καλά κάνετε, αλλά από τη μια ο ένας Βραζιλία, από την άλλη ο άλλος Τουρκία, μην αναρωτιέστε μετά γιατί "δεν υπάρχουμε" πουθενά αφού δεν φαινόμαστε ως αγοραστικό κοινό. Κρίμα να τους δίνουμε τα ωραία λεφτουδάκια μας και να επωφελούνται ποικιλοτρόπως άλλοι...

άσχετο το σχόλιο. αν αγοράσεις EU Pass φαίνεται κάπου η ελλάδα σαν αγορα? θεωρητικά η διαφορά τιμής θα έπρεπε να ειναι μονο το 24% φπα που έχουμε στην ευρώπη σε σχέση με την τοπική φορολογία αλλα καταλήγει να ειναι 2,5 φορές πάνω. δεν μπορω να φανταστώ οτι η microsoft δεν το ξέρει και απλά κάνει τα στραβά μάτια. αν ηταν να δώσω 200 ευρώ για το pass δεν θα είχα πάρει xbox αλλα playstation.

Στις 12/12/2021 στις 7:17 ΜΜ, vins είπε

 

Καλά, όσοι αγοράσετε από MTC, μην παίρνετε όρκο ότι άμα αγοράσετε βραζιλιάνικα θα σας στείλουν βραζιλιάνικα...

Αφού έφαγα όλο τον κόσμο και δε γινόταν τίποτα, λέω κάτσε να δοκιμάσω με vpn τουρκίας μπας και μου στείλαν τούρκικους αντί για βραζιλιάνικους.. 

ΔΟΥΛΕΨΑΝ ΟΛΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ 

Τέλος καλό όλα καλά, οπότε αν κανείς συανντήσει το ίδιο, ας δοκιμάσει και με τουρκικο vpn, ασχέτως αν οι κωδικοί λένε ότι είναι βραζιλιάνικοι

εισαι σίγουρος οτι πηρες βραζιλιάνικο? ενδέχεται να κάνανε και λαθος.

τουρκικο και βραζιλιανικο ειναι ιδια τιμη η χαμηλοτεροι οι γείτονες.

mtc εχει καλο support, πληρωσα και δεν πηρα email με κωδικο, λεω με δαγκωσανε. εγραψα στο support chat, κυριακή, και σε 5 λεπτά μου απάντησε. για μένα ειναι θετική ψηφος για τον mtc.

επίσης δεν ξέρω αν ειναι πρόωρο 😁 αλλα καταλαβαίνω οτι οταν ληξουν τα τρία χρόνια αλλάζει πλέον η σχέση μετατροπής για υπάρχοντες λογαριασμούς και ειναι αρκετά δυσμενέστερη. οπότε θα πρέπει να γίνει νέος λογαριασμός και να συνδεθεί στην κονσολα μαζι με τον παλιο για να μην χαθούν τα save? μηπως και αυτο ειναι κάτι για να μπει στον οδηγό μελλοντικά? @sphinxgr

image.png.f3e1ec3c3b36dbc91ae188ec80ebd514.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, beez said:

άσχετο το σχόλιο. αν αγοράσεις EU Pass φαίνεται κάπου η ελλάδα σαν αγορα? θεωρητικά η διαφορά τιμής θα έπρεπε να ειναι μονο το 24% φπα που έχουμε στην ευρώπη σε σχέση με την τοπική φορολογία αλλα καταλήγει να ειναι 2,5 φορές πάνω. δεν μπορω να φανταστώ οτι η microsoft δεν το ξέρει και απλά κάνει τα στραβά μάτια. αν ηταν να δώσω 200 ευρώ για το pass δεν θα είχα πάρει xbox αλλα playstation.

εισαι σίγουρος οτι πηρες βραζιλιάνικο? ενδέχεται να κάνανε και λαθος.

τουρκικο και βραζιλιανικο ειναι ιδια τιμη η χαμηλοτεροι οι γείτονες.

mtc εχει καλο support, πληρωσα και δεν πηρα email με κωδικο, λεω με δαγκωσανε. εγραψα στο support chat, κυριακή, και σε 5 λεπτά μου απάντησε. για μένα ειναι θετική ψηφος για τον mtc.

επίσης δεν ξέρω αν ειναι πρόωρο 😁 αλλα καταλαβαίνω οτι οταν ληξουν τα τρία χρόνια αλλάζει πλέον η σχέση μετατροπής για υπάρχοντες λογαριασμούς και ειναι αρκετά δυσμενέστερη. οπότε θα πρέπει να γίνει νέος λογαριασμός και να συνδεθεί στην κονσολα μαζι με τον παλιο για να μην χαθούν τα save? μηπως και αυτο ειναι κάτι για να μπει στον οδηγό μελλοντικά? @sphinxgr

image.png.f3e1ec3c3b36dbc91ae188ec80ebd514.png

Οσον αφορα το τελευταίο, εννοεί οτι οταν υπάρχει ενεργή συνδρομή η αναλογία είναι οτι βλέπεις στον πίνακα. 

 

Αν όχι, ισχυει οτι και τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, beez είπε

άσχετο το σχόλιο. αν αγοράσεις EU Pass φαίνεται κάπου η ελλάδα σαν αγορα? θεωρητικά η διαφορά τιμής θα έπρεπε να ειναι μονο το 24% φπα που έχουμε στην ευρώπη σε σχέση με την τοπική φορολογία αλλα καταλήγει να ειναι 2,5 φορές πάνω. δεν μπορω να φανταστώ οτι η microsoft δεν το ξέρει και απλά κάνει τα στραβά μάτια. αν ηταν να δώσω 200 ευρώ για το pass δεν θα είχα πάρει xbox αλλα playstation.

εισαι σίγουρος οτι πηρες βραζιλιάνικο? ενδέχεται να κάνανε και λαθος.

τουρκικο και βραζιλιανικο ειναι ιδια τιμη η χαμηλοτεροι οι γείτονες.

mtc εχει καλο support, πληρωσα και δεν πηρα email με κωδικο, λεω με δαγκωσανε. εγραψα στο support chat, κυριακή, και σε 5 λεπτά μου απάντησε. για μένα ειναι θετική ψηφος για τον mtc.

επίσης δεν ξέρω αν ειναι πρόωρο 😁 αλλα καταλαβαίνω οτι οταν ληξουν τα τρία χρόνια αλλάζει πλέον η σχέση μετατροπής για υπάρχοντες λογαριασμούς και ειναι αρκετά δυσμενέστερη. οπότε θα πρέπει να γίνει νέος λογαριασμός και να συνδεθεί στην κονσολα μαζι με τον παλιο για να μην χαθούν τα save? μηπως και αυτο ειναι κάτι για να μπει στον οδηγό μελλοντικά? @sphinxgr

image.png.f3e1ec3c3b36dbc91ae188ec80ebd514.png

Σιγουρότατος και φαίνεται και στα κλειδιά στο λογαριασμό, Brazil λέει. Απλά έχουν ίδια ίδια τιμή και θα μπερδεύτηκαν... Ποιος ξέρει?

Μπήκα με τούρκικο vpn και τέλος καλό όλα καλά. Τρία χρονάκια με λιγότερο από 80 eur σε λογαριασμό που είχε λήξει το ultimate πριν 1 χρόνο.

Όσο για τα Τουρκία, Βραζιλία και ότι δεν είμαστε στο χάρτη.. Στο χάρτη δε θα μπούμε ούτως ή άλλως, είμαστε πολύ μικρή αγορά. Δυστυχώς έτσι όπως είναι η κατάσταση εδώ, και για τη microsoft κέρδος είναι τα 80 σε σχέση με τα 0 από το θείο. Ας βάλουν ενιαία EU χρέωση όταν έχουμε και ενιαίους EU μισθούς.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά σε φίλο που εχει το gamepass με το μήνα, πως μπορει να πάρει την 36 μηνη συνδρομή? φτιάχνει νεο λογαριασμο και τον φορτώνει με τον γνωστό τρόπο και μετά πως δουλεύουν και οι δύο λογαριασμοι στην ίδια κονσολα για να διατηρήσει τα save και progress απο τον ένα λογαριασμο και το gamepass απο τον καινούργιο? υπάρχει καποιο tutorial?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, beez είπε

τελικά σε φίλο που εχει το gamepass με το μήνα, πως μπορει να πάρει την 36 μηνη συνδρομή? φτιάχνει νεο λογαριασμο και τον φορτώνει με τον γνωστό τρόπο και μετά πως δουλεύουν και οι δύο λογαριασμοι στην ίδια κονσολα για να διατηρήσει τα save και progress απο τον ένα λογαριασμο και το gamepass απο τον καινούργιο? υπάρχει καποιο tutorial?

Να την αφησει να ληξει κ μετα αγοραζει μια 12μηνη ή 2 ή 3 κ μετα βαζει τον ενα μηνα απο πανω. Απλα αντι για 1€ θα χρεωθει 12.99€ 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, malias4 είπε

Να την αφησει να ληξει κ μετα αγοραζει μια 12μηνη ή 2 ή 3 κ μετα βαζει τον ενα μηνα απο πανω. Απλα αντι για 1€ θα χρεωθει 12.99€ 

 

η σχεση μετατροπης μετα δεν φαινεται να ειναι 1 προς 1.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, beez είπε

η σχεση μετατροπης μετα δεν φαινεται να ειναι 1 προς 1.

 

Αν βαλει πχ 2 12μηνες ευρωπαικες κοστιζει 46+46 = 92€ 

Μετα βαζει απο πανω ενα μηνα game pass με 13€ κ εχει 24+1= 25 μηνες game pass ultimate

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, beez είπε

η σχεση μετατροπης μετα δεν φαινεται να ειναι 1 προς 1.

 

Αν δεν έχεις ενεργή συνδρομή, η σχέση μετατροπής είναι 1 προς 1

Αν έχεις ενεργή συνδρομή, η σχέση μετατροπής είναι με βάση τον πίνακα.

 

Αυτά βέβαια μπορεί να αλλάξουν στο μέλλον, εμένα πχ που λήγει το 2024 ποιος ξέρει τι θα ισχύει τότε. Γι' αυτό προτείνω αν έχετε τη δυνατότητα να στοκάρετε 3ετία όσοι βάζετε τώρα συνδρομή με αυτή τη μέθοδο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...