Προς το περιεχόμενο

Cosmote OTT και Netflix


N3M3SiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολοκληρο τον εξοπλισμο για Fiber και ΟΤΤ τον παρελαβα την ιδια μερα με την αιτηση που εκανα στην Cosmote, επι τοπου στο καταστημα.

Τo Βοx εχει κανονικα Playstore, απλα οι εφαρμογες που εχει μεσα δεν ειναι ολες που θα συναντησεις στο Playstore στο κινητο σου πχ. Ειναι αρκετα περιορισμενες και το Netflix δεν ειναι μια απο αυτες. Ακομα δεν μπορω να σου πω αν παιζει choppy, αλλα φανταζομαι πως δεν θα υπαρχει τετοιο προβλημα, μιας και υποστηριζει 4Κ αναπαραγωγη, θεωρω πως θα τα εχουν λυσει αυτα ταπροβληματα. Δεν ξερω γιατι ενω εχω παρει εξοπλισμο, το cosmoteid μου θα ενεργοποιηθει μαζι με την 100αρα, οταν ερθουν να ολοκληρωσουν την εγκατασταση. Το boxaki το εχω ομως, οποτε αρχισα να ασχολουμαι μαζι του να δω τι μπορω και τι δεν μπορω να κανω.

Mirror Παντως κανω κανονικα απο το κινητο και σε εφαρμογες και την οθονη του κινητου μου, πατωντας ομως Play στο κινητο σε μια ταινια στο Netflix, ακουω τον ηχο απο πισω να παιζει, βλεπω υποτιτλους, εικονα ομως μαυρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, N3M3SiS είπε

Ολοκληρο τον εξοπλισμο για Fiber και ΟΤΤ τον παρελαβα την ιδια μερα με την αιτηση που εκανα στην Cosmote, επι τοπου στο καταστημα.

Τo Βοx εχει κανονικα Playstore, απλα οι εφαρμογες που εχει μεσα δεν ειναι ολες που θα συναντησεις στο Playstore στο κινητο σου πχ. Ειναι αρκετα περιορισμενες και το Netflix δεν ειναι μια απο αυτες. Ακομα δεν μπορω να σου πω αν παιζει choppy, αλλα φανταζομαι πως δεν θα υπαρχει τετοιο προβλημα, μιας και υποστηριζει 4Κ αναπαραγωγη, θεωρω πως θα τα εχουν λυσει αυτα ταπροβληματα. Δεν ξερω γιατι ενω εχω παρει εξοπλισμο, το cosmoteid μου θα ενεργοποιηθει μαζι με την 100αρα, οταν ερθουν να ολοκληρωσουν την εγκατασταση. Το boxaki το εχω ομως, οποτε αρχισα να ασχολουμαι μαζι του να δω τι μπορω και τι δεν μπορω να κανω.

Mirror Παντως κανω κανονικα απο το κινητο και σε εφαρμογες και την οθονη του κινητου μου, πατωντας ομως Play στο κινητο σε μια ταινια στο Netflix, ακουω τον ηχο απο πισω να παιζει, βλεπω υποτιτλους, εικονα ομως μαυρη...

Μάλιστα, το netflix δεν έχει εικόνα λόγο DRM. Το ίδιο ισχύει αν κάνω mirror την οθόνη του κινητού μου στο chromecast ενώ παίζει cosmote tv μέσω της εφαρμογής. 

 

Εμένα στο τηλέφωνο μου είπαν ότι μπορώ να συνδέσω την κεραία από πίσω και να παίζει σαν αποκωδικοποιητης πάντως. Πιθανόν αν συνδέσει κάποιος κεραία να παίζει πολλά κανάλια μέσο digea αντί για Internet. Τουλάχιστον έτσι ξέρω κάνει η wind vision. 

 

Επίσης, εγώ χωρίς καν να έχω συμβόλαιο σε cosmote, μόνο μέσο του whats up που εχω από παλιά, έχω κανονικά cosmote id. Περίεργο που δεν έγινε άμεσα η διαδικασία. Όποιος έχει την εφαρμογή my cosmote έχει και cosmote id. 

Επεξ/σία από Delas.46
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο την μια μου φαινεται λογικο, απο την αλλη γιατι οταν κανω το ιδιο πραγμα στην τηλεοραση στο σαλονι παιζει κανονικα και η εικονα; Και γενικα σε ολες τις αλλες συσκευες Smart που κανω Mirror την οθονη, δεν το ειχα ξανασυναντησει αυτο. Εχω κανονικα εικονα στα υπολοιπα και μεσω smartview απο το κινητο και μεσω cast απο το Netflix..

 

Επεξ/σία από N3M3SiS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, N3M3SiS είπε

Απο την μια μου φαινεται λογικο, απο την αλλη γιατι οταν κανω το ιδιο πραγμα στην τηλεοραση στο σαλονι παιζει κανονικα και η εικον;

Πι τηλεοράσεις έχουν το netflix ως εφαρμογή, οπότε έχουν τις απαραίτητες άδειες που χρειάζονται. Το boxακι του οτε, η δεν τις έχει η δεν θέλει να τις έχει. Κατά την γνώμη μου θα χάσουν κόσμο αν δεν φέρουν netflix όπως και η wind. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Delas.46 είπε

Πι τηλεοράσεις έχουν το netflix ως εφαρμογή, οπότε έχουν τις απαραίτητες άδειες που χρειάζονται. Το boxακι του οτε, η δεν τις έχει η δεν θέλει να τις έχει. Κατά την γνώμη μου θα χάσουν κόσμο αν δεν φέρουν netflix όπως και η wind. 

Και αυτο μου φαινεται απολυτως λογικο, σ'ωραιος. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρελαβα box το εβαλα στη tv , το συνδεσα σε google λογαριασμο , κανει τα updates στο βρομοapp τους και βγαζει : Εχετε υπερβει αριθμο συσκευων δοκιμαστε για αντικατασταση συσκευης σε 10 μερες ;  Επισης στο βασικο πακετο δεν εχει Fox και fox life λεει κλειδωμενα .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Παρελαβα box το εβαλα στη tv , το συνδεσα σε google λογαριασμο , κανει τα updates στο βρομοapp τους και βγαζει : Εχετε υπερβει αριθμο συσκευων δοκιμαστε για αντικατασταση συσκευης σε 10 μερες ;  Επισης στο βασικο πακετο δεν εχει Fox και fox life λεει κλειδωμενα .

Αυτό με τον μέγιστο αριθμό αντικατάστασης το έπαθα με το mini pack. Μόλις έβαλα συμβόλαιο δημιουργήθηκε νέος αριθμός συνδρομής και έχω πλέον μέχρι άλλες 4 συσκευές. Οταν άνοιξες την εφαρμογή δεν σε ρώτησε με ποιον λογαριασμό να μπεις; Εμένα είχε Entry pack και mini pack ενδεικτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι δημιουργησα 2 προφιλ χρηστων και αρχισα να δοκιμαζω tablet . 3 δεν παιζουν γιατι ειναι mls και τη 4 η πρεπει να μου την εκαψε στο pc chrome οταν αλλαξε IP .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Οχι δημιουργησα 2 προφιλ χρηστων και αρχισα να δοκιμαζω tablet . 3 δεν παιζουν γιατι ειναι mls και τη 4 η πρεπει να μου την εκαψε στο pc chrome οταν αλλαξε IP .

Και εγώ με το ταμπλετ την είχα πατήσει. Ταυτόχρονη θέαση σε 2 συσκευές αλλά σύνδεση σε 4, κάπως έτσι λειτουργεί. Ίσως με ένα τηλέφωνο να σου αφαιρέσουν την μια συσκευή και να μπορέσεις να το συνδέσεις. 

Untitled.png.c520dc32a1b2b0ce12cf150cff808ceb.pngΕ

Επεξ/σία από Delas.46
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω το συνδεσα κατευθειαν με cosmote id κανοντας skip ετσι το να βαζω τα serial numbers αφου δεν ειχα box .

Μονο 1 Αναγνωριστικό Σύνδεσης (SRN) εχουν στειλει .Μαζι με το συμβολαιο ανανεωσης vdsl 50 xl

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Mhlogiatros είπε

Εγω το συνδεσα κατευθειαν με cosmote id κανοντας skip ετσι το να βαζω τα serial numbers που στελνουν ;  1 SRN εχουν στειλει 

Σύνδεση έκανα μέσω QR code απο την εφαρμογή cosmote, μετά με ρώτησε με ποιο SRN να μπω. Μέχρι να λήξει το mini pack θα υπάρχει και η δεύτερη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τα πολλα το ρεσεταρα και με συνέδεσε . Το chromecast που διαφημίζουν στο site αρνειται να δουλεψει απο τη δηλωμενη συσκευη προς το box . Σε ολες τις smart tv συνδέεται και δινει αλλα εχουν τη προστασια που σου κοβει την εικονα και εχει μονο ηχο ! οποτε netflix οι ψευτες δε θα εχουν ποτε και δε σε αφηνουν ουτε cast να κανεις . Η μεγαλη πατατα ειναι στο pc .  Καθε φορα που αλλαζε IP / εκανα clear cache εκανε register διαφορετικο device μεχρι που εφτασε 4 και κλείδωσε . Μπραβο στον ποτε που διαφημιζει οτι δουλευει οτι παροχο και να εχεις :angry:

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Η μεγαλη πατατα ειναι στο pc .  Καθε φορα που αλλαζε IP / εκανα clear cache εκανε register διαφορετικο device μεχρι που εφτασε 4 και κλείδωσε . Μπραβο στον ποτε που διαφημιζει οτι δουλευει οτι παροχο και να εχεις :angry:

Αυτό με το όριο των 4ων συσκευών δεν το καταλαβαίνω. Ολόκληρο Netflix και δεν έχει όριο συσκευών, αυτοί έβαλαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτησή μου είναι αν μπορεί αυτό το μαραφέτι να αναπαράγει μεταδόσεις αν έχεις απλό ADSL 9-10-11Mbps ή χρειάζεται σίγουρα κάνα 20άρι minimum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, -WISE- είπε

Η ερώτησή μου είναι αν μπορεί αυτό το μαραφέτι να αναπαράγει μεταδόσεις αν έχεις απλό ADSL 9-10-11Mbps ή χρειάζεται σίγουρα κάνα 20άρι minimum.

Έχω 50ρα σύνδεση και χρησιμοποιεί τα 10. Σε κανάλια όπως ert sports κάτι παραπάνω. Με 10 mbps δεν θα περίμενα καθόλου καλή ανάλυση, και η λειτουργικότητα του αποκωδικοποιητή θεωρώ ότι θα είναι μειωμένη. Αν έχεις στην γραμμή και άλλες συσκευές συνδεδεμένες, τότε μην το σκέφτεσε καν. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...