Προς το περιεχόμενο

Cosmote OTT και Netflix


N3M3SiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, stelarasg7 είπε

Τελικά παιδιά,εγώ που θέλω να το βάλω μονο για να βλέπω μπάλα,είναι οκ η ανάλυση του?? 

Η ανάλυση εξαρτάτε από την ταχύτητα σύνδεσης σου. Αν πιάνεις πάνω από 20 MBPS, θα είναι ίδια με του δορυφόρου. Αν όμως ταυτόχρονα streamάρουν άλλα 5 άτομα netflix, twitch και youtube, μπορεί να πέφτει η ποιότητα ανά διαστήματα γιατί θα μοιράζονται άλλοι αυτό το bandwidth. Αν είσαι μόνος, τότε και με 15MBPS θεωρητικά μπορείς να βλέπεις σε maximum ανάλυση(1080). 

Σαν εφαρμογή/υπηρεσία, την βρίσκω πολύ ανώτερη από το αντίστοιχο box που έχει το πιάτο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/5/2020 στις 12:30 ΜΜ, Delas.46 είπε

Η ανάλυση εξαρτάτε από την ταχύτητα σύνδεσης σου. Αν πιάνεις πάνω από 20 MBPS, θα είναι ίδια με του δορυφόρου. Αν όμως ταυτόχρονα streamάρουν άλλα 5 άτομα netflix, twitch και youtube, μπορεί να πέφτει η ποιότητα ανά διαστήματα γιατί θα μοιράζονται άλλοι αυτό το bandwidth. Αν είσαι μόνος, τότε και με 15MBPS θεωρητικά μπορείς να βλέπεις σε maximum ανάλυση(1080). 

Σαν εφαρμογή/υπηρεσία, την βρίσκω πολύ ανώτερη από το αντίστοιχο box που έχει το πιάτο. 

Διαβάζοντας κάποια ριβιού αλλά και ρωτώντας απευθείας στο τεχνικό τους τμήμα, μου είπαν ότι και με πάνω από 8mbps βλέπεις άνετα το FHD περιεχόμενο. Φυσικά εννοείται ότι δεν θα κάνεις τπτ από τα παραπάνω όταν είναι να δεις περιεχόμενο και θα αφήνεις το μπάντγουιθ εξολοκλήρου στο boxάκι. Δεν ξέρω αν πρέπει να τους πιστέψω γιατί και εγώ παίζω οριακά (11mbps) και δεν θέλω να δεσμευτώ για ένα χρόνο και να μην μπορώ τελικά να κάνω σωστή χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, -WISE- είπε

Διαβάζοντας κάποια ριβιού αλλά και ρωτώντας απευθείας στο τεχνικό τους τμήμα, μου είπαν ότι και με πάνω από 8mbps βλέπεις άνετα το FHD περιεχόμενο. Φυσικά εννοείται ότι δεν θα κάνεις τπτ από τα παραπάνω όταν είναι να δεις περιεχόμενο και θα αφήνεις το μπάντγουιθ εξολοκλήρου στο boxάκι. Δεν ξέρω αν πρέπει να τους πιστέψω γιατί και εγώ παίζω οριακά (11mbps) και δεν θέλω να δεσμευτώ για ένα χρόνο και να μην μπορώ τελικά να κάνω σωστή χρήση.

Το δοκίμασα μια φορά σε σύνδεση ~13 mbps και η ανάλυση δεν ήταν σταθερά 108050. Βέβαια δεν ξέρω αν εκείνη την στιγμή η γραμμή ήταν επιβαρυμένη από κάτι άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Delas.46 είπε

Το δοκίμασα μια φορά σε σύνδεση ~13 mbps και η ανάλυση δεν ήταν σταθερά 108050. Βέβαια δεν ξέρω αν εκείνη την στιγμή η γραμμή ήταν επιβαρυμένη από κάτι άλλο. 

Έπεφτε δηλαδή σε επίπεδα 720p; Και ήταν ανεκτό να δεις ή πήγαινε το τετραγωνάκι σύννεφο λες και στρίμαρες από site;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, -WISE- είπε

Έπεφτε δηλαδή σε επίπεδα 720p; Και ήταν ανεκτό να δεις ή πήγαινε το τετραγωνάκι σύννεφο λες και στρίμαρες από site;

Κατά την γνώμη μου κάτω από 108050 οτιδήποτε είναι απαράδεκτο επειδή δέχεται και compression υποθέτω. Είναι σαν τα κανάλια που δεν είναι HD. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως είμαι λίγο άκυρος άλλα μήπως γνωρίζει κανείς τι παίζει με το Cosmote OTT app για τις τηλεοράσεις; Υποτίθεται ότι υποστηρίζονται όλες οι τηλεοράσεις Sony που έχουν λογισμικό Android 8.0 όμως στην δική μου XF90 δεν φαίνεται να υπάρχει η εφαρμογή στο playstore.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 05/06/2020 at 13:04, Αϊνστάιν Ρόζεν said:

Ίσως είμαι λίγο άκυρος άλλα μήπως γνωρίζει κανείς τι παίζει με το Cosmote OTT app για τις τηλεοράσεις; Υποτίθεται ότι υποστηρίζονται όλες οι τηλεοράσεις Sony που έχουν λογισμικό Android 8.0 όμως στην δική μου XF90 δεν φαίνεται να υπάρχει η εφαρμογή στο playstore.

Είσαι σίγουρος? Γιατί στην Philips OLED που έχει επίσης Android Tv 8.0 υπάρχει κανονικά στο μενού! Όπως υπάρχει και στο Mi Box και στο Nvidia Shield.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους!

έχω μπερδευτεί σε 2 θέματα κ χρειάζομαι βοήθεια!


1ον:έχω το cosmote on the go κ έχω ενεργοποιήσει κ το πακέτο
έχτρα συσκευών με τ χρέωση 5ε για τις 2 επιπλέον συσκευές εδώ κ κανά 6μήνο
 όλο αυτό...τώρα που λέει οτι η νέα υπηρεσία μπορεί να παίζει μεχρι και σε 5 συσκευές το
 χρειάζομαι το πακέτο η να το ακυρώσω??δε με ενδιαφέρει η ταυτόχρονη θέαση...εάν ακυρώσω

αλλά μπορώ να το έχω πάλι σε 3 συσκευές όπως πριν ποιος ο λόγος για να το πληρώνω το έχτρα??είναι έτσι όμως?


2ον:σε ταμπλετ κ κινητο έχω κάνει την αλλαγή στη νέα υπηρεσία κ πάνε όλα καλά μέχρι στιγμής...αλλά η μια συσκευή από τις

3 είναι ένας υπολογιστής επιτρπέζιος συνδεμένος σε 32 τβ στο σπίτι κ εμπαινα μεσω chrome σε win 10...τώρα δε μπορώ να
συνδέσω εκεί τη νέα υπηρεσία , μου βγάζει να εγκαταστήσω τα app για android η iphone, πράγμα που δε παίζει να γίνει,

γιατί ειναι υπολογιστής που τρέχει windows 10.....φταει η tv(μήπως το μέγεθος υπάρχει περιορισμός πλέον)
 η το λειτουργικό η έκδοση των windows??

Eυχαριστώ πολύ!!

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από vaiol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σε ολους

Μετα απο πολυ ψαξιμο και κοπο καταφερα να εγκαταστησω και το Netflix και το NovaGo στο boxακι (για να παιξουν χρειαζονται ενεργη συνδρομη)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, magia79 είπε

Καλησπέρα σε ολους

Μετα απο πολυ ψαξιμο και κοπο καταφερα να εγκαταστησω και το Netflix και το NovaGo στο boxακι (για να παιξουν χρειαζονται ενεργη συνδρομη)

Οι δυο τρόποι που ξέρω για το Netflix είναι Kodi ή μέσω APK την mobile έκδοση χρησιμοποιώντας την με ποντίκι η air mouse. Και στις δύο πάντως η ανάλυση είναι χαμηλή λόγο έλλειψης codec.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω δεν εχω προβλημα με την αναλυση

Σαν να εχω tablet

Χρησιμοποιησα αυτον τον οδηγο https://codecity.gr/εφαρμογές-android-από-το-grecotm/ και αυτην την εφαρμογη https://www.apkmirror.com/apk/felker-tech/tv-app-repo-android-tv/tv-app-repo-android-tv-1-1-4-playstore-release/tv-app-repo-android-tv-1-1-4-playstore-android-apk-download/ για να βγει η συντομευση 

Επεξ/σία από magia79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, magia79 είπε

Εγω δεν εχω προβλημα με την αναλυση

Σαν να εχω tablet

Η ανάλυση όμως είναι περιορισμένη και μικρότερη των 720p. Δεν είναι unusable αλλά καμία σχέση με 1080p ή 4Κ. Για μικρή οθόνη ανεκτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 9/3/2020 στις 11:48 ΠΜ, N3M3SiS είπε

Ολοκληρο τον εξοπλισμο για Fiber και ΟΤΤ τον παρελαβα την ιδια μερα με την αιτηση που εκανα στην Cosmote, επι τοπου στο καταστημα.

Τo Βοx εχει κανονικα Playstore, απλα οι εφαρμογες που εχει μεσα δεν ειναι ολες που θα συναντησεις στο Playstore στο κινητο σου πχ. Ειναι αρκετα περιορισμενες και το Netflix δεν ειναι μια απο αυτες. Ακομα δεν μπορω να σου πω αν παιζει choppy, αλλα φανταζομαι πως δεν θα υπαρχει τετοιο προβλημα, μιας και υποστηριζει 4Κ αναπαραγωγη, θεωρω πως θα τα εχουν λυσει αυτα ταπροβληματα. Δεν ξερω γιατι ενω εχω παρει εξοπλισμο, το cosmoteid μου θα ενεργοποιηθει μαζι με την 100αρα, οταν ερθουν να ολοκληρωσουν την εγκατασταση. Το boxaki το εχω ομως, οποτε αρχισα να ασχολουμαι μαζι του να δω τι μπορω και τι δεν μπορω να κανω.

Mirror Παντως κανω κανονικα απο το κινητο και σε εφαρμογες και την οθονη του κινητου μου, πατωντας ομως Play στο κινητο σε μια ταινια στο Netflix, ακουω τον ηχο απο πισω να παιζει, βλεπω υποτιτλους, εικονα ομως μαυρη...

Κάνοντας εκτενή αναζήτηση περί του θέματος cosmote OTT & Netflix ανακάλυψα το widevine, drm κλπ. Το σκεπτικό μου πήγε στο να κατεβάσω μέσω apdoit έναν browser (Firefox, Samsung, dolphin, Chrome) και να τρέξω από εκεί το Netflix. Αλλά μάταια πάλι, διότι οι εφαρμογές αυτες της TV δεν έχουν drm λειτουργία, οπότε και κρασαρει. Η ίδια εφαρμογή του Netflix κρασαρει from scratch οπότε και έμεινε το cast : το οποίο υπολειτουργει.

Συνεπώς έχω δυσκολευτεί αρκετά και αυτό ήθελε να κάνει η cosmote.

Αλλά! Επιμένω να εξαντλησω δύο πράγματα :

1. Ανέφερε κάποιος σε ένα forum πως υπάρχει η δυνατότητα να εγκαταστήσεις μια παλιά έκδοση Netflix (μέσω sideload) που τρέχει στο cosmote OTT αλλά έχει κάποια κολλήματα.

2. Να βρεθούν browser για TV ή για Android συσκευή που να έχουν drm (κάπου το 2013 ο Chrome είχε βγάλει έκδοση με drm).

3. Να βρεθεί μια άλλη εφαρμογή ή κάποιος player που να τρέχει την εκάστοτε ταινία του Netflix μεσω URL. (αδύνατο σενάριο)

Αυτά από μένα, αν υπάρχει κάποιος που να έχει βρει λύση, να επικοινωνήσει!

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...