Προς το περιεχόμενο

Δίκτυο τηλεφωνικής εξαπάτησης πιάνεται στα πράσα


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά μόνο εμένα δεν έχουνε πάρει ποτέ .. ??? Φίλε 33 είναι έχω από τα 17 μου κινητό ποτέ δεν με πήραν για τέτοιες ιστορίες μόνο καμιά φορά από ελληνικές εταιρείες κινητής τηλεφωνίας.!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, mariosCS said:

Γενικά από άγνωστα νούμερα (ειδικά εξωτερικού) δεν απαντάω ποτέ. Το ίδιο πρέπει να κάνετε κι εσείς. 

Όσους ξέρω κι είναι εκτός, ξέρω τον αριθμό τους. 

Αν όχι ας αφήσουν φωνοκιβώτιο ή γραπτό μήνυμα. 

Στα 90s είμαστε να απαντάμε άγνωστα τηλέφωνα; :P

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω αυτήν την τακτική. Αν σηκώσεις το τηλέφωνο δεν μπορείς να χρεωθείς. Πρέπει να πάρεις εσύ ή να δώσεις στοιχεία κάρτας κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, JimGer είπε

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω αυτήν την τακτική. Αν σηκώσεις το τηλέφωνο δεν μπορείς να χρεωθείς. Πρέπει να πάρεις εσύ ή να δώσεις στοιχεία κάρτας κλπ κλπ

Σωστός είσαι. Δεν λέω για χρέωση. Λέω ότι δεν ασχολούμαι καν. Δεν ξέρω πόσο αυτόματα συστήματα έχουν πίσω, κι αν απαντήσω μπαίνω σε κάποια λίστα ότι απάντησα ή ότι είναι valid ο αριθμός μου. 

Επίσης όπως λέει κι ο Κηλαηδόνης, "όταν χτυπάει το τηλέφωνο, 9 στις 10 είναι για κακό" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Dellapple said:

Καλά μόνο εμένα δεν έχουνε πάρει ποτέ .. ??? Φίλε 33 είναι έχω από τα 17 μου κινητό ποτέ δεν με πήραν για τέτοιες ιστορίες μόνο καμιά φορά από ελληνικές εταιρείες κινητής τηλεφωνίας.!!! 

Δεν πέρνουν σε κινητά, μόνο σε σταθερά τηλέφωνα γιατί αν πάρουν σε κινητό υπάρχει μεγαλήτερη πιθανότητα να σε πετύχουν όταν δεν είσαι κοντά στον υπολογιστή σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανως για να πείσουν ηλικιωμένους που μενουν μονοι στο σπιτι να τους δωσουν  προσβαση στους ηλεκτρονικους λογαριασμους ... Τους αναφερετε πουθενα εκτος απο τη MS ; Επισης φαινονται οργανωμενα call centers που καλουν καθε πρωι μεχρι να πετυχουν θυμα . Να στοχευουν "senior citizens"  με στοιχεια τηλ.οικιας και ονοματα  απο συνεργους παροχων εδω ;

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με πήραν τηλέφωνο από νούμερο Αγγλίας (+44) και με ρώσικη προφορά, μου έλεγε να επενδύσω σε financial products.

Στην αρχή άρχισε να μου μιλάει για το αυτοκίνητο tesla αν το γνωρίζω για να μου πιάσει κουβέντα.

Υποψιάζομαι πώς το κινητό μου το βρήκε από το Facebook, γιατί πρόσφατα μπήκα σε ένα γκρουπ που ασχολείται με τον Tesla.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με έχουν πάρει και εμένα τηλέφωνο απο τη δήθεν microsoft αλλά επειδή είχα όρεξη είπα να κάτσω να παίξω το παιχνίδι τους χωρίς βέβαια να ανοίξω καν τον υπολογιστή.. Πρέπει να της έσπασα τα νεύρα (ήταν κάποια γυναίκα) γιατί την ρώταγα όλη την ώρα ποιο κουμπί πρέπει να πατήσω πόσα κλίκ πρέπει να κάνει το ποντίκι και διάφορα άλλα όμορφα. Μετα της την έπεσα και της ζήτησα instagram, facebook κτλ. Δεν λέω είχε υπομονή γιατί φαινόταν οτι θα το έτρωγα το τυράκι αλλά κάποια στιγμή το έκλεισε η ίδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι "τζιμάνια" σε FBI, NSA, CIA, KGB, MIT, EYΠ, ...που πληρώνονται για να μας προστατεύουν, δεν μπορούσαν να κάνουν το ίδιο ?

Οι τηλεφωνικές εταιρείες που φιλοξενούν και διευκολύνουν αυτές τις "υπηρεσίες" δεν μπορούσαν να κάνουν το ίδιο ?

Οι τράπεζες μεσα από τις οποιες οι απατεώνες διακινούν το κλεμμένο χρήμα, δεν μπορούσαν να κάνουν το ίδιο ?

Α, ξέχασα, υπάρχουν και τα προσωπικά δεδομένα ... των κλεφτών...

Αυτά εχουν προτεραιότητα προστασίας ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 φορές πήραν  Κάποια γνωστή  με νούμερο Αγγλίας της έλεγαν ότι είναι από μαικροσοφτ και ότι έχει εκτεταμένο πρόβλημα στον υπολογιστή της καθότι θα της κάνουνε κάποιο update. κοστος 590 ευρώ Όλα φυσικά δούλεψε το μυαλό της και είπε όχι .τωρα περιμένει τον λογαριασμό τηλεφώνου να δούμε αν έχει κάποια άλλη χρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, kalotina75 είπε

3 φορές πήραν  Κάποια γνωστή  με νούμερο Αγγλίας της έλεγαν ότι είναι από μαικροσοφτ και ότι έχει εκτεταμένο πρόβλημα στον υπολογιστή της καθότι θα της κάνουνε κάποιο update. κοστος 590 ευρώ Όλα φυσικά δούλεψε το μυαλό της και είπε όχι .τωρα περιμένει τον λογαριασμό τηλεφώνου να δούμε αν έχει κάποια άλλη χρέωση.

Πως θα μπορούσε να έχει κάποια χρέωση σε εισερχόμενη κλήση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...