Προς το περιεχόμενο

Τι ? Που? Ποιός? Πότε? και άλλα FAQ...


KaizerSoze

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ovod (1953)

 

έχει δει κανείς ποτέ αυτήν την ταινία? καμιά ιδέα για το πού θα μπορούσα να την βρω?

 

Μπορεις να την βρεις απο τον θειο.

 

Να ρωτησω και εγω παιδια,εχει δει κανεις μια ταινια που βασιζεται σε πραγματικη ιστορια και λεγεται: ''Fire in the sky'' ? Αν ναι,τι εντυπωσεις σας αφησε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 752
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.proswpa&id=8156

 

Ένα άρθρο σχετικά με την παράσταση του Σπέισι στην Επίδαυρο.

Αν ο κ. παρεφερε, τελικά την είδε, θα θέλαμε λίγα λόγια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ωραία όλα, αλλά αυτό:

 

"Και στο τέλος, όταν υποκλίθηκε βαθιά μπροστά σε 9.000 θεατές (το μάξιμουμ χωρητικότητας του αρχαίου θεάτρου της Επιδαύρου), το βλέμμα του (το οποίο, νομίζω, δεν θα ξεχάσω ποτέ), χωρίς κανένα ίχνος έπαρσης, αγκάλιασε με δέος και ευγνωμοσύνη όλους αυτούς τους ανθρώπους που τον τίμησαν με την παρουσία τους."

 

μπλιεργκχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μας χεζουν να ουμε με τον spacey;

Οσοι μεχρι προχθες νομιζαν οτι το θεατρο της Επιδαυρου βρισκεται κατω απο την Ακροπολη (εχει υποθει και αυτο!) μιλαγαν για εμπειρια ζωης και κραυγαζαν ορμωμενοι απο τη λυπη τους που δεν καταφεραν να εχουν μια θεση!

Μια ζωη! μια ζωη αυτο το πραγμα!

 

 

Υ.Γ ευχτυχως πηγε ο Σακης να εκπροσωπησει εμας τους ''ατυχους''. Στα διαλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Nα ρωτησω, ειχα διαβασει οτι σε καποιες super duper extended special multi-wow εκδοσεις του Memento, υπηρχε feature/easter egg που σου επετρεπε να δεις τις βασικες σκηνες (οχι τα τηλεφωνηματα) σε κανονικη χρονολογικη σειρα και οχι αναποδη

 

Μπορουμε να βρουμε κατι τετοιο καπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ταινια βλεπεται μονη της αλλα καλο ειναι να "γνωριζεις" τους χαρακτηρες.

Παντως η σειρα ειναι πολυ καλη ενω η ταινια ειναι ψιλοανοησια.

Επεξ/σία από ffalgernon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να βρω τον τίτλο μιας ταινίας που είχα δει πριν μερικά χρόνια. Η πλοκή απ' όσο θυμάμαι είναι η εξής. Ένα ζευγάρι νέων ξεκινάει ταξίδι με το αυτοκίνητο τους. Κάπου στη διαδρομή σταματάνε σε ένα βενζινάδικο. Εκεί ένας χωρικός, ντόπιος τους πειράζει τα υδραυλικά ή την μηχανή του αυτοκινήτου (δεν θυμάμαι) με αποτέλεσμα το αυτοκίνητο να σταματήσει μετά από μερικά χιλιόμετρα. Εκεί έρχεται ο ίδιος νομίζω τυπάς και τους παίρνει σε μια μικρή πόλη εκεί κοντά. Απαγάγουν την κοπέλα και κάνουν ψυχολογικό παιχνίδι μυαλού στο αγόρι. Ότι τάχα μου δεν τον ξέρουν, ενώ είχαν γνωριστεί προηγουμένως και τέτοια. Στο τέλος βρίσκει το αγόρι την κοπέλα του σε ένα φορτηγό και πρέπει να σώζονται. Δεν θυμάμαι. Ή τους πιάνουν οι κάτοικοι της πόλης. Η περιοχή και τα τοπία γύρω είναι ξεραμένη γη, έρημος. Σε στυλ σαν την ταινία "The Hitcher". Δεν θυμάμαι άλλα. Ρωτήστε αν θέλετε κάτι μήπως και θυμηθώ. Όποιος κατάλαβε ποια ταινία είναι ας μου πει. Στο κόλπο με την απαγωγή και γενικά η όλη υπόθεση είναι μέσα και η αστυνομία (που τους δουλεύει αν θυμάμαι καλά). Οι κάτοικοι το κάνανε αυτό και σε άλλους περαστικούς και απαγάγουν γενικά άτομα που φαινόντουσαν πλούσιοι για λύτρα.

 

 

Και μια ακόμη ταινία. Είναι 3 φίλοι, 2 κοπέλες και ένα αγόρι (νομίζω 3) και το φορτηγό τους σταματάει στην έρημο, ίδιο τοπίο με την παραπάνω ταινία. Ένας τυπάς, ψιλογέρος πάει τους παίρνει με το φορτηγό, τους πάει στο σπίτι του, μες την ερημιά και τους βασανίζει. Στο τέλος γλιτώνουν με τα πολλά 2 ή ενας από αυτούς και ο γέρος πιάνεται και πάει στη φυλακή. Ο γέρος έκανε το ίδιο με δεκάδες άλλες οικογένειες/ παρέες που το αυτοκίνητο τους είχε χαλάσει εκεί γύρω.

 

 

Όποιος κατάλαβε ή γνωρίζει τις ταινίες ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Nα ρωτησω, ειχα διαβασει οτι σε καποιες super duper extended special multi-wow εκδοσεις του Memento, υπηρχε feature/easter egg που σου επετρεπε να δεις τις βασικες σκηνες (οχι τα τηλεφωνηματα) σε κανονικη χρονολογικη σειρα και οχι αναποδη

 

Μπορουμε να βρουμε κατι τετοιο καπου?

Coming back from the dead, τώρα είδα την ερώτηση. Και απαντώ: στην R1 Limited Edition, υπάρχει αυτό το easter egg, το οποίο είναι προσβάσιμο ως ακολούθως:

 

"While paging through the screens and answering psychological questions, you’ll soon come across a quiz that shows four illustrated panels of a woman changing a flat tire on her car. (Depending on the way you answer questions, you’ll get to this quiz from any of the six workable icons.) The quiz asks you to place the panels in chronological order. The trick, of course, is to place the panels in reverse order. After you do so, the film begins playing its scenes in chronological order. Playfully, this cut starts with the end credits rolling downwards. After that, the film's forward-moving black-and-white sequences begin, focusing mostly on the Sammy Jankis back story. The chapters have simply been rearranged in chronological order. This version of the film has a Dolby Digital 2.0 audio track."

 

Ιδού ένα link για το εν λόγω DVD. 10 δολλάρια + μεταφορικά.

 

Αλλιώς, βάζεις τις μπύρες και βάζω τις πίτσες και το βλέπουμε σπίτι μου. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να βρω τον τίτλο μιας ταινίας που είχα δει πριν μερικά χρόνια. Η πλοκή απ' όσο θυμάμαι είναι η εξής. Ένα ζευγάρι νέων ξεκινάει ταξίδι με το αυτοκίνητο τους. Κάπου στη διαδρομή σταματάνε σε ένα βενζινάδικο. Εκεί ένας χωρικός, ντόπιος τους πειράζει τα υδραυλικά ή την μηχανή του αυτοκινήτου (δεν θυμάμαι) με αποτέλεσμα το αυτοκίνητο να σταματήσει μετά από μερικά χιλιόμετρα. Εκεί έρχεται ο ίδιος νομίζω τυπάς και τους παίρνει σε μια μικρή πόλη εκεί κοντά. Απαγάγουν την κοπέλα και κάνουν ψυχολογικό παιχνίδι μυαλού στο αγόρι. Ότι τάχα μου δεν τον ξέρουν, ενώ είχαν γνωριστεί προηγουμένως και τέτοια. Στο τέλος βρίσκει το αγόρι την κοπέλα του σε ένα φορτηγό και πρέπει να σώζονται. Δεν θυμάμαι. Ή τους πιάνουν οι κάτοικοι της πόλης. Η περιοχή και τα τοπία γύρω είναι ξεραμένη γη, έρημος. Σε στυλ σαν την ταινία "The Hitcher". Δεν θυμάμαι άλλα. Ρωτήστε αν θέλετε κάτι μήπως και θυμηθώ. Όποιος κατάλαβε ποια ταινία είναι ας μου πει. Στο κόλπο με την απαγωγή και γενικά η όλη υπόθεση είναι μέσα και η αστυνομία (που τους δουλεύει αν θυμάμαι καλά). Οι κάτοικοι το κάνανε αυτό και σε άλλους περαστικούς και απαγάγουν γενικά άτομα που φαινόντουσαν πλούσιοι για λύτρα.

 

 

 

Όποιος κατάλαβε ή γνωρίζει τις ταινίες ευχαριστώ.

 

μου θυμίζει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Coming back from the dead, τώρα είδα την ερώτηση. Και απαντώ: στην R1 Limited Edition, υπάρχει αυτό το easter egg, το οποίο είναι προσβάσιμο ως ακολούθως:

 

"While paging through the screens and answering psychological questions, you’ll soon come across a quiz that shows four illustrated panels of a woman changing a flat tire on her car. (Depending on the way you answer questions, you’ll get to this quiz from any of the six workable icons.) The quiz asks you to place the panels in chronological order. The trick, of course, is to place the panels in reverse order. After you do so, the film begins playing its scenes in chronological order. Playfully, this cut starts with the end credits rolling downwards. After that, the film's forward-moving black-and-white sequences begin, focusing mostly on the Sammy Jankis back story. The chapters have simply been rearranged in chronological order. This version of the film has a Dolby Digital 2.0 audio track."

 

Ιδού ένα link για το εν λόγω DVD. 10 δολλάρια + μεταφορικά.

 

Αλλιώς, βάζεις τις μπύρες και βάζω τις πίτσες και το βλέπουμε σπίτι μου. :P

Λεω να προτιμησω μπυρες και πιτσες :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχει δει κανείς μια παλιά ελληνική με τον Σπύρο Παπαδόπουλο που πάει καλοκαιρινές διακοπές με την οικογένεια του & 1 βανάκι σε ένα φιλικό εξοχικό. Το όλο σενάριο την ταινίας είναι η προσπάθεια τους να μπούν μέσα υπό την απειλή του σκύλου στον κήπο που δεν τους αφήνει. Σκαρφίζονται διάφορα τεχνάσματα για να τον ξεγελάσουν & η όλη υπόθεση έχει πολύ γέλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψάχνω έναν ηθοποιό που μοιάζει πολύ με τον παρουσιαστή αυτής της εκπομπής (james lipton) αλλά νεότερος. σε κωμωδία των θυμάμαι αλλά δεν θυμάμαι τπτ άλλο. έχω σκαλώσει .....χελπ

http://www.youtube.com/watch?v=0ilLlk8l_Bk&feature=related

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...