Προς το περιεχόμενο

Χρέωση ανανέωσης χρεωστικής κάρτας


sonikk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Ούτως ή άλλως η προσφορά της Eurobank, από ότι είδα στο copy/paste που έκανες, δεν αφορά την αντικατάσταση λόγω λήξης:

Και μη νομίζετε πως αν "χάσετε" την κάρτα της eurobank και σας βγάλουν άλλη ότι θα λήγει σε 5 χρόνια από σήμερα, την ίδια ημερομηνία λήξης θα έχει με την παλιά... :)

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από τότε που μπήκε η χρέωση, αλλά παλαιότερα σε περίπτωση φθοράς/απώλειας, η αντικατάσταση είχε νέα ημερομηνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από τότε που μπήκε η χρέωση, αλλά παλαιότερα σε περίπτωση φθοράς/απώλειας, η αντικατάσταση είχε νέα ημερομηνία.

Και τώρα έχει νέα ημερομηνία, αλλά μόνο στην περίπτωση που πληρώσεις. Αν για οποιοδήποτε λόγο δεν πληρώσεις, τότε η ημερομηνία δεν αλλάζει. Τσεκαρισμένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, Maurikycli said:

Αν το κάναμε όλοι ίσως να γινόταν κάτι.

Το θεωρώ υπερβολικό να σου χρεώνουν την ανανέωση λόγω λήξης της κάρτας.'

Θα το δεχόμουν σε κάποιον απρόσεχτο που την έχασε.

το κανουν ολες οι τραπεζες οποτε δεν μπορεις να πεις οκ παω στην ταδε τραπεζα που δεν εχει χρεωση. αν δεν το εκανε μια τοτε θα λεγαμε παμε ολοι σε εκεινην.αλλα οπως καταλαβα ολες οι μεγαλες τουλαχιστον το κανουν.

21 hours ago, Γιάννης Platano said:

Που το ειδες αυτο ??? Εμενα εχει σβησει ονομα κλπ αλλα δεν θελω να πληρωσω 5-6 ευρω εξ αιτιας τους 

καλα οτι δεν φαινετε το ονομα μικρο το κακο.

17 hours ago, Joshua21 said:

Ούτως ή άλλως η προσφορά της Eurobank, από ότι είδα στο copy/paste που έκανες, δεν αφορά την αντικατάσταση λόγω λήξης:

Και μη νομίζετε πως αν "χάσετε" την κάρτα της eurobank και σας βγάλουν άλλη ότι θα λήγει σε 5 χρόνια από σήμερα, την ίδια ημερομηνία λήξης θα έχει με την παλιά... :)

οταν εχασα ειχε νεα ημερομηνια παντως

15 hours ago, christakos07 said:

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από τότε που μπήκε η χρέωση, αλλά παλαιότερα σε περίπτωση φθοράς/απώλειας, η αντικατάσταση είχε νέα ημερομηνία.

και εγω αυτο θυμαμαι.

15 hours ago, Joshua21 said:

Και τώρα έχει νέα ημερομηνία, αλλά μόνο στην περίπτωση που πληρώσεις. Αν για οποιοδήποτε λόγο δεν πληρώσεις, τότε η ημερομηνία δεν αλλάζει. Τσεκαρισμένο.

δεν νομιζω οτι υπαρχει περιπτωση να μην πληρωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, poulinos είπε

οταν εχασα ειχε νεα ημερομηνια παντως

Προφανώς αυτό που περιγράφεις έγινε πριν αρχίσουν να χρεώνουν την αντικατάσταση λόγω απώλειας.

3 λεπτά πριν, poulinos είπε

δεν νομιζω οτι υπαρχει περιπτωση να μην πληρωσεις.

Λάθος νομίζεις, όπως αναφέρθηκε και παραπάνω η eurobank μέχρι τις 30/04/2020 δεν χρεώνει την αντικατάσταση λόγω απώλειας ή φθοράς ή κλοπής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Joshua21 said:

Προφανώς αυτό που περιγράφεις έγινε πριν αρχίσουν να χρεώνουν την αντικατάσταση λόγω απώλειας.

Λάθος νομίζεις, όπως αναφέρθηκε και παραπάνω η eurobank μέχρι τις 30/04/2020 δεν χρεώνει την αντικατάσταση λόγω απώλειας ή φθοράς ή κλοπής. 

δεν λεω για τωρα λογω corona virus.γενικοτερα μιλαω .οτι τωρα μας κανουν καποιες διευκολυνσεις δεν σημαινει οτι θα μεινουν μετα.απλα ειπαν να βαλουν το λιθαρακι τους και να βοηθησουν για ενα μηνα. Στην απωλεια συνηθως πληρωνεις οποτε αλλαζει και αριθμος και ημερομηνια ληξης.

τωρα να πληρωσεις και να εχει και παλια ημερομηνια ειναι .......

με την εννοια τωρα δεν μιλαω τωρα λογω corona virus αλλα γενικοτερα τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, poulinos είπε

Στην απωλεια συνηθως πληρωνεις οποτε αλλαζει και αριθμος και ημερομηνια ληξης.

Για αυτό και εγώ διευκρίνησα ότι εφόσον δεν πληρώσεις δεν θα αλλάξει η ημερομηνία λήξης, το τι γίνεται συνήθως είναι άσχετο.

 

11 λεπτά πριν, poulinos είπε

τωρα να πληρωσεις και να εχει και παλια ημερομηνια ειναι .......

Δεν νομίζω να έγραψα κάτι τέτοιο, συνεπώς το συγκεκριμένο σχόλιο σου ήταν εντελώς άστοχο, τουλάχιστον ως απάντηση σε δικό μου post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Joshua21 said:

Για αυτό και εγώ διευκρίνησα ότι εφόσον δεν πληρώσεις δεν θα αλλάξει η ημερομηνία λήξης, το τι γίνεται συνήθως είναι άσχετο.

Δεν νομίζω να έγραψα κάτι τέτοιο, συνεπώς το συγκεκριμένο σχόλιο σου ήταν εντελώς άστοχο, τουλάχιστον ως απάντηση σε δικό μου post.

Θα ειναι .... αν επειδη δεν πληρωνεις δεν σου δωσουν καινουρια ημερομηνια.δηλαδη ελεος.λες και θα πεσουν εξω.εκτος αν το κανουν με σκοπο ο κοσμος μην αρχισει να λεει οτι την εχασε για να μην πληρωσει μετα τα 5 ευρω που μου φαινεται πολυ τραβηγμενο ο αλλος να το κανει επιτηδες. δεν ειπα οτι το εγραψες αλλα αν το κανουν ετσι ακομα και οταν περασει το Corona virus θα ειναι βλακεια.δηλαδη και να δινεις 5 ευρω και να μην αλλαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, poulinos είπε

Θα ειναι .... αν επειδη δεν πληρωνεις δεν σου δωσουν καινουρια ημερομηνια.δηλαδη ελεος.λες και θα πεσουν εξω.εκτος αν το κανουν με σκοπο ο κοσμος μην αρχισει να λεει οτι την εχασε για να μην πληρωσει μετα τα 5 ευρω που μου φαινεται πολυ τραβηγμενο ο αλλος να το κανει επιτηδες. δεν ειπα οτι το εγραψες αλλα αν το κανουν ετσι ακομα και οταν περασει το Corona virus θα ειναι βλακεια.δηλαδη και να δινεις 5 ευρω και να μην αλλαζει.

Δεν ξέρω γιατί γράφεις ξανά και ξανά αυτό στα bold, αλλά είναι λάθος, δεν προκύπτει από κάπου κάτι τέτοιο. Και φυσικά δεν θα το κάνουν έτσι ακόμα και όταν περάσει ο κορονοϊός, σύμφωνα με την ανακοίνωση της eurobank η δωρεάν αντικατάσταση θα ισχύσει μέχρι 30/04.

Κατά τα άλλα για τον Έλληνα τίποτα δεν είναι πολύ τραβηγμένο, κάνει και πολύ χειρότερα από αυτό που περιέγραψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρεωση των 5-6 ευρω για αντικατασταση ή φθορα καρτας (πολυ ευκολο στης Eurobank που δεν εχει αναγλυφους χαρακτηρες )  ειναι ληστρικη .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Joshua21 said:

Δεν ξέρω γιατί γράφεις ξανά και ξανά αυτό στα bold, αλλά είναι λάθος, δεν προκύπτει από κάπου κάτι τέτοιο. Και φυσικά δεν θα το κάνουν έτσι ακόμα και όταν περάσει ο κορονοϊός, σύμφωνα με την ανακοίνωση της eurobank η δωρεάν αντικατάσταση θα ισχύσει μέχρι 30/04.

Κατά τα άλλα για τον Έλληνα τίποτα δεν είναι πολύ τραβηγμένο, κάνει και πολύ χειρότερα από αυτό που περιέγραψες.

δεν ειπα οτι το κανουν .φοβαμαι μην το κανουν το bold. εχουν ξεφυγει οι τραπεζες και μαζι και με αυτες και εμεις οποτε ολα να τα περιμενουμε:P

πολλες φορες βεβαια οπως ειπες κανουν πολυ πιο τραβηγμενα για να γλυτωσουν 2-3 ευρω οποτε και για αυτο καποια πραγματα αλλαζουν μερικες φορες.απλα για καποιους η αλλαγη της καρτας δεν ειναι ευκολο ουτε βεβαια δυσκολο επειδη την εχουμε ενωσει πχ με paypal με amazon κτλ.δεν σημαινει οτι δεν αλλαζει απλα για 5 ευρω...

9 minutes ago, Γιάννης Platano said:

Η χρεωση των 5-6 ευρω για αντικατασταση ή φθορα καρτας (πολυ ευκολο στης Eurobank που δεν εχει αναγλυφους χαρακτηρες )  ειναι ληστρικη .

και να μην φαινονται τα νουμερα μην σε απασχολει γιαννη.συνηθως με λιγο φως πλαγια φαινονται. στις περισσοτερες τραπεζες δεν ειναι αναγλυφα και ξεθωριαζουν.αναγλυφη εχω μονο σε alpha bank που ειναι gold(χρεωστικη gold  μην παρεξηγηθουμε).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, poulinos είπε

δεν ειπα οτι το κανουν .φοβαμαι μην το κανουν το bold. εχουν ξεφυγει οι τραπεζες και μαζι και με αυτες και εμεις οποτε ολα να τα περιμενουμε:P

Δεν πρόκειται να το κάνουν, να αρχίσουν να χρεώνουν για κάθε υπηρεσία που παρέχουν μπορεί, να χρεώνουν όμως για υπηρεσίες που δεν παρέχουν δεν γίνεται. Τα 5 (ή 6) ευρώ είναι για δύο λόγους:

1. Το κόστος της κάρτας σαν αντικείμενο.

2. Το κόστος της "συνδρομής" της κάρτας για 5 έτη.

Ε δεν γίνεται να πληρώνεις την συνδρομή για 5 έτη και να μην στη δώσουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

δεν ειπα οτι το κανουν .φοβαμαι μην το κανουν το bold. εχουν ξεφυγει οι τραπεζες και μαζι και με αυτες και εμεις οποτε ολα να τα περιμενουμε:P

πολλες φορες βεβαια οπως ειπες κανουν πολυ πιο τραβηγμενα για να γλυτωσουν 2-3 ευρω οποτε και για αυτο καποια πραγματα αλλαζουν μερικες φορες.απλα για καποιους η αλλαγη της καρτας δεν ειναι ευκολο ουτε βεβαια δυσκολο επειδη την εχουμε ενωσει πχ με paypal με amazon κτλ.δεν σημαινει οτι δεν αλλαζει απλα για 5 ευρω...

και να μην φαινονται τα νουμερα μην σε απασχολει γιαννη.συνηθως με λιγο φως πλαγια φαινονται. στις περισσοτερες τραπεζες δεν ειναι αναγλυφα και ξεθωριαζουν.αναγλυφη εχω μονο σε alpha bank που ειναι gold(χρεωστικη gold  μην παρεξηγηθουμε).

Kαποτε σε απλη χρεωσικη η Eurobank μας εβαζε  οτι εικονα θελαμε στην απλη αρτα αναληψεων .Ακομα θυμαμαι την Ιρμα μου σε αυτη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Joshua21 said:

Δεν πρόκειται να το κάνουν, να αρχίσουν να χρεώνουν για κάθε υπηρεσία που παρέχουν μπορεί, να χρεώνουν όμως για υπηρεσίες που δεν παρέχουν δεν γίνεται. Τα 5 (ή 6) ευρώ είναι για δύο λόγους:

1. Το κόστος της κάρτας σαν αντικείμενο.

2. Το κόστος της "συνδρομής" της κάρτας για 5 έτη.

Ε δεν γίνεται να πληρώνεις την συνδρομή για 5 έτη και να μην στη δώσουν!

απλα δεν με παραξενευει τιποτα.μου θυμιζει τα διαβατηρια.σε πολλες χωρες 10 χρονια στην ελλαδα 5.ξαφνικα θα σου πουν μετρα ασφαλειας.η καρτα ληγει καθε χρονο.χαχα.βεβαια ολα για το κερδος.καποια στιγμη λογω gold χρεωστικης μου ειπαν οτι μπορω να παρω πιστωτικη καρτα αλλα χωρις συνδρομη αρκει να χαλαω 4000 ευρω το χρονο σε αυτην την καρτα.

20 minutes ago, Γιάννης Platano said:

Kαποτε σε απλη χρεωσικη η Eurobank μας εβαζε  οτι εικονα θελαμε στην απλη αρτα αναληψεων .Ακομα θυμαμαι την Ιρμα μου σε αυτη .

πιστευω οτι αμα το κανουν και τωρα με χρεωση θα το διαλεξει πολυς κοσμος.καποτε μαλλον το εκαναν για να τραβηξουν κοσμο να παρει καρτα.πλεον που εχουμε ολοι Who cares.

ωραια ειναι και μια διαφανης της alpha bank.

εδω στην σαουδικη αραβια πουλανε σε πλειστηριασμους αριθμους πινακιδων.ελεγαν μεταξυ αστειου και σοβαρου για πινακιδα covid -19 >και λεει ο αλλος αντε να την μοσχοπουλησουν στην σαουδικη αραβια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, poulinos είπε

απλα δεν με παραξενευει τιποτα.μου θυμιζει τα διαβατηρια.σε πολλες χωρες 10 χρονια στην ελλαδα 5.ξαφνικα θα σου πουν μετρα ασφαλειας.η καρτα ληγει καθε χρονο.χαχα.βεβαια ολα για το κερδος.

Παλιότερα οι χρεωστικές είχαν ισχύ 50 ετών και τη μείωσαν στα 5, δεν είναι απίθανο να ξαναμειώσουν την διάρκεια ισχύος από 5 έτη σε 1 ή να αυξήσουν το κόστος αντικατάστασης στα 20€. Ακραίο δεν λέω, απίθανο όμως όχι.

Όμως το να πληρώνεις κανονικά τη "συνδρομή" για 5 έτη και να σου δίνουν λιγότερο, απλά δεν παίζει.

13 λεπτά πριν, poulinos είπε

ωραια ειναι και μια διαφανης της alpha bank.

Ναι η bonus, μόνο που στη χρεώνουν 12€ ανά έτος... και μετά αναγκαστικά ψωνίζεις μόνο από ΑΒ, Aegean και BP μπας και πάρεις πίσω σε bonus τα 12€ που σε χρέωσαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Joshua21 said:

Παλιότερα οι χρεωστικές είχαν ισχύ 50 ετών και τη μείωσαν στα 5, δεν είναι απίθανο να ξαναμειώσουν την διάρκεια ισχύος από 5 έτη σε 1 ή να αυξήσουν το κόστος αντικατάστασης στα 20€. Ακραίο δεν λέω, απίθανο όμως όχι.

Όμως το να πληρώνεις κανονικά τη "συνδρομή" για 5 έτη και να σου δίνουν λιγότερο, απλά δεν παίζει.

Ναι η bonus, μόνο που στη χρεώνουν 12€ ανά έτος... και μετά αναγκαστικά ψωνίζεις μόνο από ΑΒ, Aegean και BP μπας και πάρεις πίσω σε bonus τα 12€ που σε χρέωσαν!

50?wtf? αυτο εννοω να γινει καμια μειωση ξανα .ναι το δευτερο που αναφερεις δεν παιζει.απλα μπορει να αλλαξει η μεγιστη διαρκεια καποια στιγμη.δεν θα πιανει τον παλιο χρηστη αλλα μολις περασουν πχ τα 5 χρονια θα τον πιασει.με αυτην την εννοια.σωστα η bonus ειχε χρεωση και μετα μοιρασαν καποιες gold που δεν εχουν χρεωση.ειχα πληρωσει 10 ευρω για bonus. οι ποντοι μειωθηκαν σε πολλα πραγματα ακομα και σε προθεσμιακες βεβαια. αλλα ναι αμα περιμενεις να παρεις πισω λεφτα απο ποντους οι εκπτωσεις θα περιμενεις πολλοι.ακομα και επι 4 που ειναι οι ποντοι περιμενεις μισο χρονια για να παρεις 20 ευρω.το ιδιο και σε shell και σε miles and mores και σε αλλα τοσα προγραμματα.η εθνικη δε ακομα χειροτεροι.πρεπει να μαζεψεις 5 ευρω για να τα εξαργυρωσεις και οποτε μπαινω μεσα επειδη εχω πολυ καιρο μεσα τους ποντους βλεπεις συνεχεια να ληγουν.κερδιζω 10 ληγουν οι 5 κερδιζω 20 ληγουν αλλοι 30.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...