Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia καλεί τους gamers να διαθέσουν τα συστήματα τους στη μάχη ενάντια στην ασθένεια COVID-19


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aν έχετε στη διάθεση σας ένα gaming-ready υπολογιστή, μπορείτε να «δανείσετε» την επεξεργαστική ισχύ της κάρτας γραφικών σας για να βοηθήσετε στην καταπολέμηση της πανδημίας του κορωνοϊού SARS-CoV-2 που προκαλεί την ασθένεια COVID-19.

Η Nvidia καλεί τους PC gamers σε όλο τον κόσμο να κατεβάσουν την εφαρμογή Folding@Home, να την εγκαταστήσουν στον υπολογιστή τους και να χρησιμοποιήσουν την ισχύ της κάρτας γραφικών τους (όταν δεν χρησιμοποιείται για gaming για παράδειγμα) για να βοηθήσουν την επιστημονική κοινότητα να μάθει περισσότερα για τον κορωνοϊό.

Η εφαρμογή συνδέει υπολογιστές σε ένα διεθνές δίκτυο που χρησιμοποιεί την αρχή του «distributed computing». Στην κατανεμημένη επεξεργασία, το βάρος της συγκεντρωτικής επεξεργασίας από έναν κεντρικό υπολογιστή, κατανέμεται σε πολλούς περισσότερους υπολογιστές οι οποίοι είναι συνδεδεμένοι μεταξύ τους σε ένα δίκτυο. Στη συγκεκριμένη περίπτωση χρησιμοποιούνται οι κάρτες γραφικών που αποδεικνύονται πολύ αποτελεσματικές στην επεξεργασία των δεδομένων στο εγχείρημα Folding@Home.

 Η συγκεκριμένη πρωτοβουλία που ξεκίνησε από το Πανεπιστήμιο του Στάνφορντ προσομοιώνει τον σχηματισμό (αναδίπλωση) των πρωτεϊνών. Γενικά οι πρωτεΐνες ανάλογα τη μορφή τους διακρίνονται σε ινώδεις πρωτεΐνες και σε σφαιρικές πρωτεΐνες.

Με κριτήριο τη σύνθεσή τους διακρίνονται σε απλές (όταν αποτελούνται μόνο από αμινοξέα) και σε σύνθετες (όταν στο μόριό τους περιλαμβάνονται και μη πρωτεϊνικά τμήματα όπως μέταλλα, σάκχαρα, λίπη κ.λπ.). Με κριτήριο από την άλλη τη λειτουργία τους, διακρίνονται σε δομικές (όταν αποτελούν τα δομικά υλικά του κυττάρου) ή σε λειτουργικές (όταν συμβάλλουν σε κάποιες λειτουργίες). Οι διάφορες λειτουργίες που παρατηρούνται στους οργανισμούς γίνονται χάρη στις πρωτεΐνες. Ο δε βιολογικός τους ρόλος καθορίζεται κάθε φορά από την τρισδιάστατη δομή τους που είναι συνέπεια της διαφορετικής αλληλουχίας των αμινοξέων τους, που τους παρέχει ξεχωριστές ιδιότητες και τρόπους δράσης, καθώς μπορούν να έχουν τον ρόλο ενζύμων, μπορούν να αποτελούν δομικά στοιχεία (π.χ το κύριο συστατικό των ερυθρών αιμοσφαιρίων) ή να λειτουργήσουν ως αντισώματα, αναγνωρίζονται ανεπιθύμητους εισβολείς όπως είναι οι ιοί και να βοηθήσουν το ανοσοποιητικό σύστημα να τους αντιμετωπίσει.

Όμως για να συμβεί ένα από τα παραπάνω, να αποκτήσουν δηλαδή συγκεκριμένες ιδιότητες και να λειτουργήσουν ως ένζυμα ή ως αντισώματα, θα πρέπει να διαμορφωθούν ή να αναδιπλωθούν στο κατάλληλο σχήμα. Το εγχείρημα Folding@Home συμβάλει στην κατανόηση των ιδιοτήτων των πρωτεϊνών μέσω της προσομοίωσης του σχηματισμού (αναδίπλωσης) τους. Τώρα, ο στόχος είναι να βοηθήσουμε τους επιστήμονες να μάθουν περισσότερα για τον ιό SARS-coV-2 που προκαλεί την ασθένεια COVID-19 και ενδεχομένως να ανακαλύψουν ένα τρόπο να τον αντιμετωπίσουν.

Gamesradar


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οταν ολοι οι ανθρωποι γινονται ενα για το καλο της ανθρωποτητας καποιες φορες νιωθεις οτι υπαρχει ακομα ελπιδα σαυτον τον τοπο.Ασχετα το αν αυτο με τις καρτες γραφικων του καθενα μπορει να βοηθησει η οχι....

 

  • Like 27
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακούγεται σκληρό, αλλά αυτό είναι δουλειά του κράτους. Όχι των πολιτών. Να καταπολεμήσει την φοροδιαφυγή των επιχειρήσεων, να τις φορολογήσει σωστά και να δώσει τα χρήματα στην έρευνα για την αντιμετώπιση του ιού και όχι να ψηφίζουν "ειδικούς φορολογικούς συντελεστές" για μεγάλες επιχειρήσεις και μετά να επιστρατεύεται η βοήθεια των πολιτών...

Ο καθένας, βέβαια, είναι ελεύθερος να βοηθήσει, κατά συνείδηση, αλλά είναι λίγο υποκριτικό όλο αυτό.

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 20
  • Confused 13
  • Sad 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχει ήδη "επιταχθεί" ο "ισχυρότερος υπολογιστής του κόσμου" για τις σχετικές με τον κορωνοϊό έρευνες, πόση διαφορά θα κάνει πιά το Folding@Home?!...

  • Like 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλουμαστε να δωσουμε επεξεργαστικη ισχυ για να διερευνησουμε εναν χωρο της ταξης του 10 εις την 24 ας πουμε και οι δυνατοτητες μας με τις καρτες ειναι στο 10 εις την 6. Τα νουμερα ειναι τυχαια απλα θελω να αναδειξω λιγο οτι ειναι εκτος πραγματικοτητος και τις δυσαναλογιες του χωρου αναζητησης και της περιορισμενης δυνατοτητας διερευνησης του. Εμεις θελουμε λυση τωρα οχι σε 4-5 χρονια, τοτε θα εχει φυγει απο μονος του ο ιος. Ειναι λιγο εξιδανικευμενο το ολο προτζεκτ οποιος εχει κανει υπολογιστικη γεωμετρια το γνωριζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εφυγα αρον αρον για το χωριο μου και αφησα τον σταθερο μου πισω. Τωρα αν το προσπαθησω αυτο με το λαπτοπακι μου θα αρχιζει να βγαζει καπνους 😆😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως να Folding@Home όταν η κιλοβατώρα κάνει 0.17€/kWh (ημερήσιο) και 0.11/kWh (νυκτερινό) και αυτό μόνον για τις 1600 πρώτες kWh?
ΔΕΗ και ΔΕΔΔΗΕ δεν συγκινούνται.
.
από 02:00 - 08:00 και 15:00 - 17:00 ισχύει το νυκτερινό, όποιος έχει καλή vga (και cpu κάνει) και αντέχει ας foldάρει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CHR1Sgr είπε

Εγω εφυγα αρον αρον για το χωριο μου και αφησα τον σταθερο μου πισω. Τωρα αν το προσπαθησω αυτο με το λαπτοπακι μου θα αρχιζει να βγαζει καπνους 😆😆

ελπιζω να μην μετεφερες τον ιο σε κανα παππου γιαγια! εγω δεν εφυγα για αυτον τον λογο!

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pcos είπε

ελπιζω να μην μετεφερες τον ιο σε κανα παππου γιαγια! εγω δεν εφυγα για αυτον τον λογο!

χαχαχα οχι προσεχω. Στους παππουδες απο την μια μερια δεν εχω παει καθολου στους αλλους επειδη μενουν απο κατω μου περναω λιγο 10 λεπτα καθε μερα παντα με οινοπνευμα και τα σχετικα.Λογικα δεν προλαβα να κολλησω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Jophiel είπε

Ακούγεται σκληρό, αλλά αυτό είναι δουλειά του κράτους. Όχι των πολιτών. Να καταπολεμήσει την φοροδιαφυγή των επιχειρήσεων, να τις φορολογήσει σωστά και να δώσει τα χρήματα στην έρευνα για την αντιμετώπιση του ιού και όχι να ψηφίζουν "ειδικούς φορολογικούς συντελεστές" για μεγάλες επιχειρήσεις και μετά να επιστρατεύεται η βοήθεια των πολιτών...

Ο καθένας, βέβαια, είναι ελεύθερος να βοηθήσει, κατά συνείδηση, αλλά είναι λίγο υποκριτικό όλο αυτό.

 

Σαν να λες ότι την ώρα που πνίγομαι και περιμένω βοήθεια δεν κουνάω χέρια πόδια γιατί αυτό είναι δουλειά του ναυαγοσώστη, όχι δική μου.

Επίσης, σου φένεται λογικό να ασχοληθεί το κράτος με τη φοροδιαφυγή αυτή τη στιγμή αντί με το παγκόσμιο θέμα υγείας?

Τέλος, γιατί υποκριτικό? Το εγχείρημα όπως λέει το άρθρο ξεκίνησε από ένα πανεπιστήμιο, όχι από κάποιο κράτος. Η nVidia απλά προσπαθεί να το κάνει γνωστό στους gamers.

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, babios είπε

Δεν θέλω να ακουστώ εχθρικός αλλά για αυτό πάμε όπως πάμε... Επειδή πολλοί σκέφτονται σαν και σένα. Ήθελα να ήξερα πραγματικά ποιος νομίζεις ότι είναι το κράτος???? Το κράτος είσαι εσύ και εγώ φίλε μου. Καλά λέει ο ΑΡΚΑΣ ότι ατομική ευθύνη είναι άγνωστες λέξεις για τον Ελληνα! 

επισης σε περιοδους εκτακτης αναγκης- πολεμους,πανδημιες κλπ ενα κρατος λειτουργει με ηρωες και οχι με εργαζομενους!

ολοι αυτοι που σημερα πανε στις δουλιες τους για να μην καταρευσει η τροφοδοσια και να μπορουμε εμεις να εχουμε φαγητα,ενεργεια,ιντερνετ κλπ ειναι ηρωες! δε μιλαω για τους γιατρους νοσοκομους που ειναι τοπ και δεν εχω λογια, απλα υποκλινομαι.

( ολες αυτες τις μερες τα ασθενοφορα που περνανε για ριο ειναι τοσα οσα ηταν ολα τα χρονια που μενω πατρα!)

Επεξ/σία από pcos
  • Like 10
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...