Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia καλεί τους gamers να διαθέσουν τα συστήματα τους στη μάχη ενάντια στην ασθένεια COVID-19


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, tuxpower είπε

Δεν χρειάζεται να χτυπήσει πανδημία ή πυρηνικός πόλεμος για να βοηθησουν κάποιοι εθελοντικά αυτό που γίνεται εδώ και 15 χρόνια..

https://www.worldcommunitygrid.org/discover.action

και με κάμποσες ελληνικές ομάδες https://www.worldcommunitygrid.org/stat/viewStatsByTeamAT.do?typeFilter=0&countryFilter=GR&sort=points&pageNum=1&numRecordsPerPage=50
απλά το μυαλό μας έχει γίνει πουρές με Instagram, facebook, Freddo espresso, Ολυμπιακό και την Τζένη την ξανθιά στην γωνία με την κωλάρα...

Και δεν λέω ρε παιδιά μαζί σας αλλά ψαχτείτε λίγο..

έλα μου που παρόλο που δεν έχω ινσταγκραμ φουμπου και πίνω μόνο εσπρέσσο σπίτι μου εδώ και πολλά χρόνια και ποτέ δεν έχω πάει η έχω ασχοληθεί με το ποδόσφαιρο (για την τζένη ναι έχω ασχοληθεί και καθημερινά λόγο ηλικίας ) δεν είχα ποτέ ασχοληθεί με δαύτο... τώρα που ασχολήθηκα θα το έχω μόνιμα ανοικτό.

Δεν έχει να κάνει με ψάξιμο ρε φίλε.. απλά είμαστε άνθρωποι... και ο άνθρωπος έχει πολλά ελαττώματα που όσο περνούν τα χρόνια κάποιοι προσπαθούν να τα μειώσουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, babios είπε

Δεν θέλω να ακουστώ εχθρικός αλλά για αυτό πάμε όπως πάμε... Επειδή πολλοί σκέφτονται σαν και σένα. Ήθελα να ήξερα πραγματικά ποιος νομίζεις ότι είναι το κράτος???? Το κράτος είσαι εσύ και εγώ φίλε μου. Καλά λέει ο ΑΡΚΑΣ ότι ατομική ευθύνη είναι άγνωστες λέξεις για τον Ελληνα! 

Μια χαρά εχθρικός φαίνεσαι. Δεν είναι αυτό το θέμα όμως. Καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε κάτι: το κράτος (ο κρατικός μηχανισμός, αν το θέλεις κι αλλιώς) ΔΕΝ είναι οι πολίτες. Είναι αρμόδιες αρχές με υπαλλήλους και αρμόδιους υπουργούς, που έχουν συνταγματική υποχρέωση να προστατέψουν τους πολίτες σε τέτοιες περιπτώσεις. Οι πολίτες έχουν ατομική ευθύνη να τηρούν τους κανόνες ασφαλείας και τις υπουργικές αποφάσεις για την καταστολή του ιού. Η εξεύρεση εμβολίου ΔΕΝ είναι ευθύνη των πολιτών. Είναι ευθύνη των κρατών. 

Δικαίωμα του κράτους είναι να θεσπίζει νόμους, να εισπράτει φόρους, να εφαρμόζει κοινωνική πολιτική και να προστατεύει τους πολίτες του. ΟΧΙ, δεν θα το απαλλάξω από την ευθύνη του αυτή. Δεν θα πω "δε βαριέσαι, αν δεν κάνει κάτι το κράτος θα το κάνω εγώ". Θα παλέψω μέχρι να το κάνει. Ο καθένας έχει τις υποχρεώσεις του και τα δικαιώματά του.

Γι αυτό ακριβώς το λόγο είμαι και κατά της ελεημοσύνης. Το κράτος πρέπει να ασκεί κοινωνική πολιτική. Όχι ο πολίτης. Με το να δίνεις ελεημοσύνη επιτυγχάνεις 2 βασικά πράγματα: απαλάσσεις το κράτος από την ευθύνη του και δημιουργείς επαγγελματίες ζητιάνους. Δεν είναι θέμα κακίας. Είναι θέμα "αρχών" και "πιστεύω". Η ατομική σου ευθύνη είναι να παλέψεις για ένα σωστό κρατικό μηχανισμό που θα κάνει τη δουλειά του. Όχι να την κάνεις εσύ γι αυτόν. Αυτό υποστηρίζει και Βίκτωρ Ουγκώ στους 'Άθλιους", αυτό υποστηρίζει και η σύγχρονη φιλοσοφία για τα άτομα με ειδικές ανάγκες: όταν κάνεις τη δουλειά που δεν πρέπει να κάνεις, απλά καταστρέφεις την υποχρέωση του άλλου. Στη συγκεκριμένη περίπτωση καταστρέφεις την δυνατότητα ενός υπεύθυνου κράτους απέναντι στους πολίτες του. Εκεί μπερδεύεσαι. Αν θέλεις να ενεργοποιηθείς και να αναλάβεις την ατομική σου ευθύνη, τότε πάλεψε για ένα σωστότερο κράτος. Είναι ευθύνη και ατομική σου υποχρέωση σαν πολίτης.

20 ώρες πριν, ff7lucas είπε

μάλλον έκαψες εγκέφαλο αγόρι.

σε παγκόσμιο επίπεδο γίνεται, όχι μέσα στο κεφάλι σου μόνο.

Τα γράφω από πάνω. Δεν έκαψα τίποτα. Επίσης, μάλλον έκαψες το μέρος του εγκεφάλου που αναφέρεται στην κοινωνικότητα. Αυτός δεν είναι σωστός τρόπος γραφής. Τέλος, "αγόρι" ήμουν πριν 30 χρόνια.

22 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Σαν να λες ότι την ώρα που πνίγομαι και περιμένω βοήθεια δεν κουνάω χέρια πόδια γιατί αυτό είναι δουλειά του ναυαγοσώστη, όχι δική μου.

Επίσης, σου φένεται λογικό να ασχοληθεί το κράτος με τη φοροδιαφυγή αυτή τη στιγμή αντί με το παγκόσμιο θέμα υγείας?

Τέλος, γιατί υποκριτικό? Το εγχείρημα όπως λέει το άρθρο ξεκίνησε από ένα πανεπιστήμιο, όχι από κάποιο κράτος. Η nVidia απλά προσπαθεί να το κάνει γνωστό στους gamers.

Δε λέω αυτό. Λέω ότι πρέπει να παλεύουμε για ένα κράτος που κάνει σωστά τη δουλειά του και όχι να κάνουμε εμείς τη δουλειά του. Επιπλέον, έγραψα ότι ο καθένας έχει δικαίωμα να συμμετεέχει και δεν είμαι "κατά" αυτής της προσπάθειας, αλλά έπρεπε να χρηματοδοτείται από κράτη, γιατί το πρόβλημα είναι παγκόσμιο, και όχι από ιδιωτικά πανεπιστήμια και ιδιώτες. 

Με τη φοροδιαφυγή ΕΠΡΕΠΕ να είχε ασχοληθεί. Ποτέ δεν είναι αργά.... Απλά, έβαζα τα πράγματα στη θέση τους, με τη δική μου λογική: τα κράτη έπρεπε να χρημοτοδοτούν τέτοια προγράμματα (ειδικά όταν μιλάμε για τέτοια μεγέθη εξάπλωσης ενός ιού) και οι πολίτες να τηρούν τις οδηγίες για τον περιορισμό της εξάπλωσής του ιού. Όχι, αυτό το χάλι που γίνεται με την τρομολαγνεία των τελευταίων ημερών...

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οποιον ενδιαφερεται, βαλτε την επιλογη any disease. Επειδη ειναι γενικο και μπορει να χρησιμοποιησει τους πορους για αλλες ασθενειες περαν του κορονοϊου, αν θελετε οπωσδηποτε να πανε σε αυτον μπειτε στην ομαδα με αριθμο 69411 που εχει αφιερωθει στον covid19. Ή ψαξτε για αλλες παρομοιες ομαδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, babios είπε

Δεν θέλω να ακουστώ εχθρικός αλλά για αυτό πάμε όπως πάμε... Επειδή πολλοί σκέφτονται σαν και σένα. Ήθελα να ήξερα πραγματικά ποιος νομίζεις ότι είναι το κράτος???? Το κράτος είσαι εσύ και εγώ φίλε μου. Καλά λέει ο ΑΡΚΑΣ ότι ατομική ευθύνη είναι άγνωστες λέξεις για τον Ελληνα! 

Υποθέτω το  κράτος είμαι και εγώ, σωστά;

Ωραία, λοιπόν αποφάσισα να καταργήσω τους ειδικούς μειωμένους φορολογικούς συντελεστές και τις offshore!

Άλλο η ατομική ευθύνη και άλλο το κράτος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να χρησιμοποιήσουν την ισχύ της κάρτας γραφικών τους (όταν δεν χρησιμοποιείται για gaming για παράδειγμα)

Τέτοια εποχή; Ατύχησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Jophiel είπε

Δε λέω αυτό. Λέω ότι πρέπει να παλεύουμε για ένα κράτος που κάνει σωστά τη δουλειά του και όχι να κάνουμε εμείς τη δουλειά του. Επιπλέον, έγραψα ότι ο καθένας έχει δικαίωμα να συμμετεέχει και δεν είμαι "κατά" αυτής της προσπάθειας, αλλά έπρεπε να χρηματοδοτείται από κράτη, γιατί το πρόβλημα είναι παγκόσμιο, και όχι από ιδιωτικά πανεπιστήμια και ιδιώτες. 

Με τη φοροδιαφυγή ΕΠΡΕΠΕ να είχε ασχοληθεί. Ποτέ δεν είναι αργά.... Απλά, έβαζα τα πράγματα στη θέση τους, με τη δική μου λογική: τα κράτη έπρεπε να χρημοτοδοτούν τέτοια προγράμματα (ειδικά όταν μιλάμε για τέτοια μεγέθη εξάπλωσης ενός ιού) και οι πολίτες να τηρούν τις οδηγίες για τον περιορισμό της εξάπλωσής του ιού. Όχι, αυτό το χάλι που γίνεται...

Ναι μόνο που σε αυτή την περίπτωση νομίζω ότι καλείσαι εσύ ο ίδιος να παλέψεις (αν θέλεις) πρωτίστως για τον εαυτό σου και τους συνανθρώπους σου. Όχι για το κράτος σου. Μιας και η βοήθεια αυτή και τα οφέλη της δεν περιορίζονται μόνο στη δική σου χώρα και στο δικό σου κράτος.  

Όσο αναφορά την χρηματοδότηση, θα ήταν όντως καλή λύση αλλά πρέπει να σκεφτείς ότι αυτή τη στιγμή υπάρχουν πολύ μεγαλύτερες προτεραιότητες από τον ατομικό μας λογαριασμό της ΔΕΗ εξαιτίας του folding. Πολλοί κλάδοι που είναι απολύτως απαραίτητοι για να λειτουργήσει ο πολιτισμός μας (πχ ιατρική περίθαλψη, μεταφορές, παραγωγή) δοκιμάζονται και απειλούνται αυτή τη στιγμή και σίγουρα θα ζητήσουν κι αυτοί την ανάλογη οικονομική ελάφρυνση από τα κράτη. 

Κανένα κράτος δεν μπορεί να τα κάνει όλα μόνο του χωρίς βοήθεια κι εμείς απλά να αράζουμε και να ασκούμε κριτική εκ του ασφαλούς. Θέλουμε να είμαστε όλοι ασφαλείς, καλοπληρωμένοι, με συντάξεις, με χαμηλή φορολογία, με κορυφαία ιατρική κάλυψη, με υποδομές, με στρατό, με σύγχρονα μεταφορικά μέσα, με , με ,με ,με. Ε υπάρχει ένα όριο σε όλα αυτά.

Επίσης μη νομίζουμε ότι όλα κρίνονται από το αν στην τελική θα κάνουμε εμείς folding ή όχι. Δεν πρόκειται για κίνηση απελπισίας. Μια απλή παράκλιση είναι μήπως και ξεμπερδέψουμε από αυτό λίγο πιο γρήγορα. 

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουνε χωραφια ολόκληρα με clusters και άπειρες εταιρίες στην διάθεση τους που μπορούν εθελοντικά να δωρίσουν τους πόρους τους, όπως το ζητάνε και από εμάς, αλλά όχι, εμείς να βοηθήσουμε.. Ή είναι τοσο απελπισμένοι πια η απλά κάποια κομπίνα κρύβεται πίσω από όλο αυτό το σκηνικό φυσικά πατώντας πάνω στην ανθρώπινη ευαισθησία(γιατί ας μην ξεχναμε το μεγαλύτερο πάτημα για εκμετάλλευση είναι αυτό) ...μα θα πεις τοσο καχύποπτος είσαι όλα εναντίον σου τα βλεπεις? Όταν έχεις να κάνεις με το πιο άπληστο είδος αυτού του πλανήτη ναι θα είμαι και θα περιμένω πάντα ενα συμφέρον πισω απο μια "καλή" πράξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχάς να πω ως τοποθέτηση,πως ότι μπορεί να κάνει και ο πολίτης για να βοηθήσει είναι καλό και θεμιτό,όμως και απο την άλλη,σίγουρα αυτό είναι η βασική δουλειά και ευθύνη ειδικών επιστημόνων,καθώς και ιδιωτικών η Κρατικών Οργανισμών/μηχανισμών που έχουν σχέση με την Υγεία και την Ερεύνα ανα τον κόσμο.Οι Καταγραφές των πρωτεινών και των σακχάρων δηλ στοιχείων που αποτελούν την μεμβράνη κάθε Ιού,είναι πολύ βασικά πράγματα,απόλυτα γνωστά και κατεγραμένα στήν επιστήμη εδω και αρκετές δεκάδες χρόνια,υπάρχουν και επιστημονικά βιβλία και συγγράμματα αρκετά παλιά και έχουν καταγραφεί πλέον εδω και χρόνια σχεδόν "τα πάντα όλα" στο θέμα των ιών και των μικροβίων,ιδιαίτερα απο την εποχή που υπάρχει διαθέσιμο το ηλεκτρονικό μικροσκόπιο και μπορούμε να έχουμε την ακριβή εικόνα των μικροοργανισμών και πως το λειτουργούν και να γίνεται καταγραφή συχνοτήτων τους,πράγματα γνωστά απο την δεκαετία του 70'.

Αυτά τα πράγματα βέβαια για κάποιους λόγους,που δεν είναι του παρόντος να αναλύσουμε,σαν να έχουν "εξαφανιστεί" και δεν τα βρίσκεις εύκολα πλέον στίς μέρες μας. Δυστυχώς δεν διδάσκονται όπως γινόταν παλαιότερα και φαίνεται πως μόνο με κάποιο ψάξιμο και ερεύνα τα βρίσκεις.Δεν ξέρω γιατί κολλάνε πλέον τόσο,στίς μέρες μας όταν υπάρχει τόσο προηγμένη τεχνολογία,στο να αναγνωρίσουν και να καταγράψουν οποιονδήποτε "νέο"η παλιό ιό με την τεχνολογία που υπάρχει,το βλέπω αρκετά περίεργο (εώς ύποπτο) να μην γνωρίζουν ακόμη μετά τόσο καιρό κάποια "βασικά" πράγματα και να μην έχουν καταγράψει και αποτυπώσει την ιδιαίτερη συχνότητα του ιού,μέσω της οποίας θα μπορεί να ανιχνευτεί με μεγάλη ακρίβεια οπουδήποτε βρίσκεται.Απλά διατυπώνω μερικές σκέψεις, με την ευκαιρία του θέματος για ορισμένα πράγματα που δεν ακούγονται γενικότερα και που τα έχω ακούσει η διαβάσει απο καιρό και που πιθανώς δεν γνωρίζουν ούτε να έχουν σκεφτεί οι περισσότεροι ως ένα ερέθισμα πρός ερεύνα και προβληματισμό στο θέμα σχετικά με το τι γνωρίζουμε και τι μας λένε ορισμένοι "ειδικοί"και μη.

 

 

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Souls33k είπε

Αφού έχει ήδη "επιταχθεί" ο "ισχυρότερος υπολογιστής του κόσμου" για τις σχετικές με τον κορωνοϊό έρευνες, πόση διαφορά θα κάνει πιά το Folding@Home?!...

Η καίρια ερώτηση είναι τι χειροπιαστό έχει πετύχει τελικά, μετά από τόσα χρόνια, το folding@home και γενικότερα project όπως αυτό της είδησης. Πέρα από το να φουσκώνουν το "εγώ" των πισάδων.

Είναι τελικά η επίλυση ενός δύσκολου προβλήματος θέμα raw power ή πρωτότυπων ιδεών στο κεφάλι ενός επιστήμονα.

5 ώρες πριν, babios είπε

Δεν θέλω να ακουστώ εχθρικός αλλά για αυτό πάμε όπως πάμε... Επειδή πολλοί σκέφτονται σαν και σένα. Ήθελα να ήξερα πραγματικά ποιος νομίζεις ότι είναι το κράτος???? Το κράτος είσαι εσύ και εγώ φίλε μου. Καλά λέει ο ΑΡΚΑΣ ότι ατομική ευθύνη είναι άγνωστες λέξεις για τον Ελληνα! 

Κράτος ΔΕΝ είσαι εσύ, ο πολίτης. Είναι τα όργανα που εσύ εκλέγεις είτε άμεσα(κυβέρνηση), είτε έμμεσα(π.χ. υπάλληλοι της αστυνομίας) και πληρώνεις για να προστατεύουν τα συμφέροντά σου.

Όχι για να διασώζουν απατεώνες με δικά σου λεφτά, όχι να σε φορολογούν μέχρι θανάτου και μετά να κόβουν φερειπείν από την υγεία προκειμένου να εξοφλούν ξένες απαιτήσεις κ.α. Η ατομική ευθύνη και η αυτορρύθμιση είναι η καραμέλα των κρατών της Δύσης για να μην λογοδοτούν σε εσένα τον φορολογούμενο πολίτη, παρά μόνο σε "Αγορές"(όποιον έχει "πλάτες" και άκρες). Και φυσικά να ρίξουν την ευθύνη στον πολίτη για ό,τι κακό συμβεί. Όταν όμως πρόκειται για την αρπαχτή κάθε παρασιτικού fund, ή για συμφέροντα ξένης δύναμης δεν αφήνουν τίποτα στην τύχη.

Το κινεζικό καθεστώς έλυσε το πρόβλημα με σχεδόν 100% κρατικό παρεμβατισμό και καθόλου ατομική ευθύνη. Πήρε στα χέρια του μέχρι και τη σίτισή τους. Δεν επιτρεπόταν ούτε στο σούπερμάρκετ να πας αφού στα παρείχε όλα το κράτος κατ' οίκον. Στο δρόμο αν έβγαινες σε μπουζούριαζαν αμέσως.

Πάντως από τα likes/thanks του ποστ σου βλέπω ότι έχουν κάνει καλή δουλειά στον τομέα της προπαγάνδας. Βλέπεις και τα δελτία ειδήσεων. 10 φορές μιλάνε για τις επιπτώσεις στην οικονομία και μία φορά για την ανθρώπινη απώλεια.

υ.γ.: Ο Αρκάς δεν είναι αμερόληπτος και το ξέρεις. 

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, aris1986 είπε

Και τελευταίος να μείνεις στο φόρουμ από τον κορονοϊο. Θα πεις τον τελευταίο μονόλογο περί Ελλάδας, σφραγίδας και μηχανογράφησης 😄😅🤭

Farewell!

σφραγιδοπατητές trademarked by skiabox

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...