Προς το περιεχόμενο

Απορίες Πιστωτικής Κάρτας


megaklhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας μην εκτροχιαστεί άλλο το νήμα, @doubleh & @Shinji ikari φτιάξτε ένα νέο νήμα για το πόσο επικίνδυνες είναι οι πιστωτικές. Ας μείνει αυτό για τις απορίες αυτών που θέλουν να χρησιμοποιήσουν μία.

  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 206
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Shinji ikari είπε

Με σεβασμό. Οι πιστωτικές δεν είναι για ανθρώπους που ανησυχούν για 150 και 1000 ευρώ, που δεν ξέρουν και τίποτα και ρωτάνε στο ίντερνετ. Γιατί μπήκες στη δουλοπαροικία;

Με σεβασμό κι εγώ σου απαντάω ότι αυτή ακριβώς την εποχή είναι που θέλησα να βγάλω πιστωτική και όχι τα προηγούμενα χρόνια για έναν απλό και μόνο λόγο. Γιατί έχω βαρεθεί να πληρώνω τα πάντα ντούκου!

Θέλω και τις επιβραβεύσεις μου στην τελική από bonus, ενοικιάσεις, ταξιδιωτικές καλύψεις κλπ

Για μένα δεν είναι δουλοπαροικία αλλά ελευθερία. Έναν κανόνα είχα και έχω πάντα στη ζωή μου, απλώνομαι μέχρι εκεί που φτάνω.

Επομένως για ανθρώπους που έχουν σωστή διαχείριση των οικονομικών και θέλουν να απολαμβάνουν και τα ωφέλη η πιστωτική είναι ένα σπουδαίο εργαλείο! 

Το αν έχω κάποιες απορίες, εύλογες κατ' εμέ, για να μην μπλέξω φορολογικά με την επιχείρηση που διατηρώ 25 χρόνια χωρίς 1€ χρέος δεν με κάνει ούτε δούλο ούτε ανίκανο της κατοχής κάρτας. 

 

12 ώρες πριν, theopan είπε

Όλοι κάνουν το ίδιο πράγμα γιατί δεν μπορούν να κάνουν κάτι άλλο. Δεν υπάρχει από όσο ξέρω καν η έννοια "εταιρική πιστωτική" σε ατομική επιχείρηση. Μόνο σε νομικά πρόσωπα (εταιρίες) εκδίδονται τέτοιες. Άρα το "σωστό" πρέπει να είναι και "εφικτό" αλλιώς είναι αμφίβολη η ορθότητά του. Τον δικό μου τον έχω ρωτήσει ξεκάθαρα να μου πει τι σημαίνει "επαγγελματικός λογαριασμός", μήπως είναι ο λογαριασμός που δηλώνουμε στο ανάλογο μητρώο της ΑΑΔΕ στο οποίο γίνεται δεκτός μετά από επαλήθευση οποιουδήποτε είδους λογαριασμός -ταμιευτηρίου, όψεως, τρεχούμενος- με ΙΒΑΝ που ξεκινάει απλά από GR, μήπως είναι κάποιος λογαριασμός χαρακτηρισμένος από την εκάστοτε τράπεζα ως "επαγγελματικός" ή οτιδήποτε άλλο και καμία σαφή απάντηση δεν έχω πάρει μέχρι τώρα...

Ακριβώς αυτό, κι εγώ όταν τον ρώτησα πώς μπορώ λοιπόν να βγάλω μια πιστωτική για την επιχείρηση, δεν ήξερε να μου απαντήσει. 

Όμως και στις 3 εταιρίες που διατηρεί η οικογένεια (ΟΕ) δεν έχουμε πιστωτική, κι εκεί βέβαια ο νόμιμος εκπρόσωπος είναι το ίδιο ΑΦΜ 🙂 

Ευτυχώς δηλαδή που μπορούμε να τους κρυφτούμε εάν κόψουμε το τιμολόγιο είτε στην ατομική είτε στην εταιρική επιχείρηση και το πληρώσουμε με την προσωπική πιστωτική 🤣

Τραγελαφική η κατάσταση της ταυτοπροσωπειας στην Ελλάδα....

 

5 ώρες πριν, Shinji ikari είπε

Περισσότεροι, λιγότεροι, δε θα τα χαλάσουμε στον αριθμό και βαριέμαι τώρα να λέω παραδείγματα, απλά είμαι της γνώμης πως αν δεν είσαι επειχηρηματίας, δε χρειάζεσαι πιστωτική. 

Λάθος κάνεις, ο επιχειρηματίας έχει πάντα ρευστό να κινείται και κάνει πολλές φορές συμφωνίες που είναι και καλύτερες από την πιστωτική 😉 

Έναν χαμηλόμισθο όμως η πιστωτική θα του ανεβάσει το βιοτικό του επίπεδο σε πάρα πολλά πράγματα....

Ένα απλό παράδειγμα για να μην επεκταθεί η κουβέντα παραπάνω.

Έστω ότι ο μισθός μου είναι 500€ και θέλω να αγοράσω ενα laptop που κοστίζει 1000€. Με αποταμίευση θα το πάρω ίσως σε 1 χρόνο? Με την πιστωτική θα το πάρω σήμερα και θα το αποπληρώσω άτοκα σε 18 ή 36 μήνες. 

Επεξ/σία από Natashaky
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Shinji ikari said:

Μπορώ να νοικιάσω κι από το τηλέφωνο μου, δε βλέπω να ζητάει πιστωτική. 

πολλες εταιρειες ζητανε πιστωτικη ειδικα εξωτερικο.β.ολες οι πιστωτικες εχουν καλυτερα προνομια απο τις χρεωστικες και πολλα πλεονεκτηματα. εννοειται η τραπεζα συντηρειται απο τους κακοπληρωτες που ΝΟΜΙΖΟΥΝ οτι επειδη εχουν πιστωτικη εχουν δωρεαν λεφτα.τα ιδια ατομα που επαιρναν διακοποδανεια.ο χαζος ανθρωπος θα ειναι μονιμα χαζος. εχω χαρει δωρεαν ταξιδακια στο παρελθον απο προγραμματα που εδιναν επιβραβευση . ο νοων νοειτω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Natashaky said:

 

Ακριβώς αυτό, κι εγώ όταν τον ρώτησα πώς μπορώ λοιπόν να βγάλω μια πιστωτική για την επιχείρηση, δεν ήξερε να μου απαντήσει. 

Όμως και στις 3 εταιρίες που διατηρεί η οικογένεια (ΟΕ) δεν έχουμε πιστωτική, κι εκεί βέβαια ο νόμιμος εκπρόσωπος είναι το ίδιο ΑΦΜ 🙂 

Ευτυχώς δηλαδή που μπορούμε να τους κρυφτούμε εάν κόψουμε το τιμολόγιο είτε στην ατομική είτε στην εταιρική επιχείρηση και το πληρώσουμε με την προσωπική πιστωτική 🤣

Τραγελαφική η κατάσταση της ταυτοπροσωπειας στην Ελλάδα....

 

 

Πιστωτική για επιχειρήσεις (τόσο για νομικά πρόσωπα ΟΕ,ΕΠΕ,ΑΕ) όσο και για ατομικές επιχειρήσεις υπάρχουν. Το μειονέκτημα σε αυτές που ξέρω εγώ είναι ότι δεν παίρνουν άτοκες δόσεις. Δλδ κάνεις τις αγορές σου και πληρώνεις 40-45 μέρες μετά με το που βγει ο λογαριασμός του μήνα, όλο το ποσό των χρεώσεων.

Τώρα για αγορά με προσωπική πιστωτική κάρτα για ατομική επιχείρηση , μόνο σοβαρός λογιστής μπορεί να σου απαντήσει τι παίζει. Αγορά με πιστωτική κάρτα προσωπική για νομικό πρόσωπο (ΟΕ, ΕΠΕ, ΑΕ ΙΚΕ κτλ) νομίζω είναι τζιζ καθώς πρόκειται για άλλο ΑΦΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Natashaky είπε

Με σεβασμό κι εγώ σου απαντάω ότι αυτή ακριβώς την εποχή είναι που θέλησα να βγάλω πιστωτική και όχι τα προηγούμενα χρόνια για έναν απλό και μόνο λόγο. Γιατί έχω βαρεθεί να πληρώνω τα πάντα ντούκου!

Θέλω και τις επιβραβεύσεις μου στην τελική από bonus, ενοικιάσεις, ταξιδιωτικές καλύψεις κλπ

Για μένα δεν είναι δουλοπαροικία αλλά ελευθερία. Έναν κανόνα είχα και έχω πάντα στη ζωή μου, απλώνομαι μέχρι εκεί που φτάνω.

Επομένως για ανθρώπους που έχουν σωστή διαχείριση των οικονομικών και θέλουν να απολαμβάνουν και τα ωφέλη η πιστωτική είναι ένα σπουδαίο εργαλείο! 

Το αν έχω κάποιες απορίες, εύλογες κατ' εμέ, για να μην μπλέξω φορολογικά με την επιχείρηση που διατηρώ 25 χρόνια χωρίς 1€ χρέος δεν με κάνει ούτε δούλο ούτε ανίκανο της κατοχής κάρτας. 

 

Ακριβώς αυτό, κι εγώ όταν τον ρώτησα πώς μπορώ λοιπόν να βγάλω μια πιστωτική για την επιχείρηση, δεν ήξερε να μου απαντήσει. 

Όμως και στις 3 εταιρίες που διατηρεί η οικογένεια (ΟΕ) δεν έχουμε πιστωτική, κι εκεί βέβαια ο νόμιμος εκπρόσωπος είναι το ίδιο ΑΦΜ 🙂 

Ευτυχώς δηλαδή που μπορούμε να τους κρυφτούμε εάν κόψουμε το τιμολόγιο είτε στην ατομική είτε στην εταιρική επιχείρηση και το πληρώσουμε με την προσωπική πιστωτική 🤣

Τραγελαφική η κατάσταση της ταυτοπροσωπειας στην Ελλάδα....

 

Λάθος κάνεις, ο επιχειρηματίας έχει πάντα ρευστό να κινείται και κάνει πολλές φορές συμφωνίες που είναι και καλύτερες από την πιστωτική 😉 

Έναν χαμηλόμισθο όμως η πιστωτική θα του ανεβάσει το βιοτικό του επίπεδο σε πάρα πολλά πράγματα....

Ένα απλό παράδειγμα για να μην επεκταθεί η κουβέντα παραπάνω.

Έστω ότι ο μισθός μου είναι 500€ και θέλω να αγοράσω ενα laptop που κοστίζει 1000€. Με αποταμίευση θα το πάρω ίσως σε 1 χρόνο? Με την πιστωτική θα το πάρω σήμερα και θα το αποπληρώσω άτοκα σε 18 ή 36 μήνες. 

Εδώ θα ψιλοδιαφωνησω στο κομμάτι ότι ο επιχειρηματίας έχει ρευστό και κινείται μόνο από εκεί διότι για έμενα ανάλογα το πλάνο σου μια πίστωση/δάνειο κλπ μπορεί να είναι καλύτερο από το να ξοδέψεις τα χρήματα που έχεις άμεσα διαθέσιμα.. βέβαια αυτά όλα είναι υπό προϋποθέσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panostza είπε

Πιστωτική για επιχειρήσεις (τόσο για νομικά πρόσωπα ΟΕ,ΕΠΕ,ΑΕ) όσο και για ατομικές επιχειρήσεις υπάρχουν. Το μειονέκτημα σε αυτές που ξέρω εγώ είναι ότι δεν παίρνουν άτοκες δόσεις. Δλδ κάνεις τις αγορές σου και πληρώνεις 40-45 μέρες μετά με το που βγει ο λογαριασμός του μήνα, όλο το ποσό των χρεώσεων.

Τώρα για αγορά με προσωπική πιστωτική κάρτα για ατομική επιχείρηση , μόνο σοβαρός λογιστής μπορεί να σου απαντήσει τι παίζει. Αγορά με πιστωτική κάρτα προσωπική για νομικό πρόσωπο (ΟΕ, ΕΠΕ, ΑΕ ΙΚΕ κτλ) νομίζω είναι τζιζ καθώς πρόκειται για άλλο ΑΦΜ.

Συμφωνώ απόλυτα για τις ΟΕ, εκεί είναι άλλο καθεστώς και φυσικά δεν μπλέκεις την πιστωτική σου γιατί είναι πιο σοβαρά τα πράγματα ακόμη κι αν ο νόμιμος εκπρόσωπος είσαι ο ίδιος.

Για την ατομική όμως όπως είπα είναι κάθετα όχι, και ναι, είναι πολύ σοβαρός λογιστής που ασχολείται κυρίως με μεγάλες επιχειρήσεις Σε αυτό το θέμα με την πιστωτική φωνάζει σε όλους μας. 

Μα έτσι ακριβώς ξεκίνησε και το ερώτημα μου εδώ μέσα. Τον ρώτησα εάν μπορω να κάνω αγορά και να κόψω τιμολόγιο και μου είπε ΟΧΙ! Εγώ σαν γνήσιο ελληνικό τέκνο όμως έκανα αυτό που κάνουν όλοι οι γνωστοί μου 😔 για να πάρω άτοκες δόσεις και τα λοιπά γνωστά... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, Shinji ikari said:

Χρειάζεσαι το λαπτοπ τώρα αμέσως για δουλειά ή για να παίζεις παιχνίδια; πόσο θα σου κοστίσει στο τέλος; 

Δεν θέλεις να καταλάβεις το τι σου λέει.

Το πληρώνει με πιστωτική με άτοκες δόσεις. Δλδ δίνει €27,77 το μήνα για 36 μήνες χωρίς να πληρώσει τόκο. Εσύ για να μαζέψεις τα €1000 σε 36 μήνες το λαπτοπ θα κάνει περισσότερο (ή δεν θα υπάρχει). Αν εσύ τα δώσεις σήμερα €1000 τότε τα δικά σου €1000 έχουν μεγαλύτερη αξία από τα δικά του σε βάθος 36 μηνών (λόγω πληθωρισμού) οπότε εσύ πληρώνεις ντούκου ακριβότερα (μεγαλύτερη αξία) από αυτόν. Simple economics 101.

4 minutes ago, Natashaky said:

Συμφωνώ απόλυτα για τις ΟΕ, εκεί είναι άλλο καθεστώς και φυσικά δεν μπλέκεις την πιστωτική σου γιατί είναι πιο σοβαρά τα πράγματα ακόμη κι αν ο νόμιμος εκπρόσωπος είσαι ο ίδιος.

Για την ατομική όμως όπως είπα είναι κάθετα όχι, και ναι, είναι πολύ σοβαρός λογιστής που ασχολείται κυρίως με μεγάλες επιχειρήσεις Σε αυτό το θέμα με την πιστωτική φωνάζει σε όλους μας. 

Μα έτσι ακριβώς ξεκίνησε και το ερώτημα μου εδώ μέσα. Τον ρώτησα εάν μπορω να κάνω αγορά και να κόψω τιμολόγιο και μου είπε ΟΧΙ! Εγώ σαν γνήσιο ελληνικό τέκνο όμως έκανα αυτό που κάνουν όλοι οι γνωστοί μου 😔 για να πάρω άτοκες δόσεις και τα λοιπά γνωστά... 

 

Δεν κατάλαβες την απάντησή μου. Σου είπα απλά ότι ΝΑΙ υπάρχει επαγγελματική (business) πιστωτική και για νομικά πρόσωπα και για ατομικες. Αυτή "τραβάει" από όψεως το λογαριασμό όταν έρθει η ώρα και είσαι σε όλα σύννομος. Πάει αυτό.

 

Για την προσωπική σου πιστωτική τώρα και επειδή το ΑΦΜ του έχοντα την κάρτα είναι ίδιο με το ΑΦΜ της επιχείρησης (ατομική επιχείρηση) πολλοί τη χρησιμοποιούν και για επαγγελματικές αγορές. Το κατά πόσο πειράζει αυτό είναι ένα θέμα που μόνο σοβαρός λογιστής μπορεί να σου απαντήσει. Εφόσον ο δικός σου είναι , ακολουθείς τη συμβουλή του και δεν χρησιμοποιείς την προσωπική σου. Μπορείς ωστόσο να ζητήσεις επαγγελματική για την ατομική σου επιχείρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, panostza είπε

Δεν θέλεις να καταλάβεις το τι σου λέει.

Το πληρώνει με πιστωτική με άτοκες δόσεις. Δλδ δίνει €27,77 το μήνα για 36 μήνες χωρίς να πληρώσει τόκο. Εσύ για να μαζέψεις τα €1000 σε 36 μήνες το λαπτοπ θα κάνει περισσότερο (ή δεν θα υπάρχει). Αν εσύ τα δώσεις σήμερα €1000 τότε τα δικά σου €1000 έχουν μεγαλύτερη αξία από τα δικά του σε βάθος 36 μηνών (λόγω πληθωρισμού) οπότε εσύ πληρώνεις ντούκου ακριβότερα (μεγαλύτερη αξία) από αυτόν. Simple economics 101.

Ναι το πληρώνεις και το παίρνεις σήμερα όμως αυτό ακριβώς είναι και το πρόβλημα  για αυτούς που δεν έχουν μέτρο... Συνήθως παίρνουν πράγματα απλά επειδή μπορούν η τους πέρασε από το μυαλό ότι θα το ήθελαν  και έχουμε με όλα αυτά τα δάνεια κλπ υπερκατανάλωση σε πράγματα που αν υπήρχε μόνο η επιλογή των μετρητών δεν θα γινόταν..( πάντως το παράδειγμα με το λάπτοπ είναι λιγάκι άκυρο γιατί γενικά στα προϊόντα τεχνολογίας δεν προλαβαίνεις να έχεις θεμα από τον πληθωρισμό καθώς το επόμενο μοντέλο σε προλαβαίνει άρα σχεδόν πάντα αν περιμένεις 2 χρόνια ας πούμε σίγουρα θα πάρεις αυτό που θες 30-40% πιο φθηνά)

Επεξ/σία από Ducatista
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Ducatista said:

Ναι το πληρώνεις και το παίρνεις σήμερα όμως αυτό ακριβώς είναι και το πρόβλημα  για αυτούς που δεν έχουν μέτρο... Συνήθως παίρνουν πράγματα απλά επειδή μπορούν η τους πέρασε από το μυαλό ότι θα το ήθελαν  και έχουμε με όλα αυτά τα δάνεια κλπ υπερκατανάλωση σε πράγματα που αν υπήρχε μόνο η επιλογή των μετρητών δεν θα γινόταν

Αν δεν μπορεί κάποιος να κοντρολάρει τον εαυτό του, δεν μπορεί να τον κοντρολάρει και με μετρητά. Δλδ πληρώνεται 1η του μήνα και τα τρώει σε βλακείες ή τζόγο ή ποτά ή whatever μέχρι 5 του μηνός και μετά δεν έχει να πληρώσει ρεύμα, νοίκι, φαγητό και καταστρέφεται με τον ίδιο τρόπο. What's your point?

Στην ίδια λογική, επειδή κάποιοι μαχαιρώνουν, να καταργήσουμε τα μαχαίρια. Επειδή κάποιοι πίνουν και οδηγούν και σκοτώνουν κόσμο ή επειδή τρέχουν όταν οδηγούν και σκοτώνουν κόσμο να καταργήσουμε τα αυτοκίνητα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Shinji ikari είπε

Χρειάζεσαι το λαπτοπ τώρα αμέσως για δουλειά ή για να παίζεις παιχνίδια; πόσο θα σου κοστίσει στο τέλος; 

Τώρα θες ειλικρινά απάντηση ε; Όχι δεν συνηθίζω να παίζω παιχνίδια, δεν ξέρω καν αν υπάρχουν. Έχω όμως όλη τη δουλειά μου εκεί μέσα και, ξέρεις, τυχαίνει να χρειάζονται καμιά φορά αναβάθμιση αυτά τα μηχανήματα γιατί δεν μπορείς διαφορετικά να δουλέψεις....όσο για το 2ο ερώτημα σου το κόστος δεν διαφέρει, όσο θα έδινα στο ταμείο, τόσα θα δώσω στο σύνολο μετά από 36 μήνες. 

Βγάλε πιστωτική για να σου λυθούν οι απορίες και να σου φύγουν οι φοβίες εάν ξέρεις να τη χειριστείς σωστά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panostza είπε

Αν δεν μπορεί κάποιος να κοντρολάρει τον εαυτό του, δεν μπορεί να τον κοντρολάρει και με μετρητά. Δλδ πληρώνεται 1η του μήνα και τα τρώει σε βλακείες ή τζόγο ή ποτά ή whatever μέχρι 5 του μηνός και μετά δεν έχει να πληρώσει ρεύμα, νοίκι, φαγητό και καταστρέφεται με τον ίδιο τρόπο. What's your point?

Στην ίδια λογική, επειδή κάποιοι μαχαιρώνουν, να καταργήσουμε τα μαχαίρια. Επειδή κάποιοι πίνουν και οδηγούν και σκοτώνουν κόσμο ή επειδή τρέχουν όταν οδηγούν και σκοτώνουν κόσμο να καταργήσουμε τα αυτοκίνητα.

Καλά εγώ δεν είπα να καταργήσουμε την πιστωτική η τα δάνεια ίσα ίσα είμαι υπέρ ανέφερα όμως ένα γεγονός πως ένα εργαλείο μπορεί να δουλέψει θετικά για κάποιον και αρνητικά για κάποιον άλλον.. επίσης είναι διαφορετικό να ξοδέψεις λεφτά που έχεις και αρκετά διαφορετικό να ξοδέψεις λεφτά που δεν έχεις και κάθε μήνα θα παίρνουν τόκο αρκετό κιόλας... Αν ξοδεύεις τα χρήματα σου θα πηγαίνεις 0 αν ξοδεψεις ένα δανειο θα πας μείον και κάθε μήνα θα είσαι όλο και πιο μείον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Εδώ θα ψιλοδιαφωνησω στο κομμάτι ότι ο επιχειρηματίας έχει ρευστό και κινείται μόνο από εκεί διότι για έμενα ανάλογα το πλάνο σου μια πίστωση/δάνειο κλπ μπορεί να είναι καλύτερο από το να ξοδέψεις τα χρήματα που έχεις άμεσα διαθέσιμα.. βέβαια αυτά όλα είναι υπό προϋποθέσεις...

Δεν είπα αυτό ή δεν εννοούσα αυτό. Είπα ότι ένας επιχειρηματίας έχει την άνεση να κινείται με ρευστό στην αγορά και πολλές φορές αυτό σε συμφέρει γιατί γίνεται πολύ καλό deal από το να πληρώσεις με κάρτα.

Αυτό έγραψα και παραπάνω ότι ήρθε ο καιρός που όντως μου χρειάζεται σε κάποιες αγορές η πιστωτική για να μην "κλείσω" άμεσα τα χρήματα μου γιατί θα τα χρειαστώ άμεσα για κάτι άλλο με μεγαλύτερο όφελος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Ducatista said:

Καλά εγώ δεν είπα να καταργήσουμε την πιστωτική η τα δάνεια ίσα ίσα είμαι υπέρ ανέφερα όμως ένα γεγονός πως ένα εργαλείο μπορεί να δουλέψει θετικά για κάποιον και αρνητικά για κάποιον άλλον.. επίσης είναι διαφορετικό να ξοδέψεις λεφτά που έχεις και αρκετά διαφορετικό να ξοδέψεις λεφτά που δεν έχεις και κάθε μήνα θα παίρνουν τόκο αρκετό κιόλας... Αν ξοδεύεις τα χρήματα σου θα πηγαίνεις 0 αν ξοδεψεις ένα δανειο θα πας μείον και κάθε μήνα θα είσαι όλο και πιο μείον

Με τη διαφορά ότι αυτό που εξηγούν πολλοί εδώ και δεν αντιλαμβάνονται κάποιοι, είναι ότι η ορθή χρήση πιστωτικής είναι να τη χρησιμοποιείς για άτοκες δόσεις και για αγορές τρέχουσες, να καταβάλλεις όλο το ποσό του λογαριασμού και έτσι να μην πληρώνεις τόκο. Άρα ξοδεύεις (για ένα διάστημα) ξένα χρήματα , τα καταβάλλεις στην ώρα τους (με το λογαριασμό / δόση) και άρα δεν έχεις κανένα μείον στο "ισοζύγιο" σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...