Προς το περιεχόμενο

Απορίες Πιστωτικής Κάρτας


megaklhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 29/01/2024 at 13:12, ProponitisTouKanape said:

Δεν αξιζει και πάλι. Απο Alpha μόνο οι co-branded της Aegean αν ταξιδευεις συχνά για να μαζευεις μίλια.

Για καθημερινές συναλλαγές, π.χ. σουπερμάρκετ, καύσιμα κλπ, θα έλεγα είτε τη χρυσή της Εθνικής (δωρεάν τον πρώτο χρόνο, 60€ απο τον δεύτερο εκτος αν κάνεις πάνω απο 7,000 συναλλαγές), που συμμετέχει στο go4more και έχει π.χ. 2% στα εταιρικά Shell-EKO, 1% Σκλαβενίτη κλπ, συν ταξιδιωτική ασφάλιση είτε την YES Visa της Eurobank (30€ το χρόνο fixed) που σου δίνει 1% παντού (εκτος απο πληρωμές λογαριασμών) και 3% στα εταιρικά ΕΚΟ και 6% σε αρκετά μαγαζιά των mall της Λάμδα. Η Yes δίνει και 1% επιβράβευση ακομα και αν φορτίζεις Revolut, fyi... Κ

Μπορείτε να μου εξηγήσετε ρε παιδια, πώς γίνεται να επιστρέφει σε bonus η Yes το 1% σε φορτιση revolut; Το θεωρώ απίθανο να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Κάποιο λάθος έχετε κάνει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 206
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, ynte1980 είπε

Μπορείτε να μου εξηγήσετε ρε παιδια, πώς γίνεται να επιστρέφει σε bonus η Yes το 1% σε φορτιση revolut; Το θεωρώ απίθανο να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Κάποιο λάθος έχετε κάνει.....

Τι ακριβώς θέλεις να σου πω; Το βλέπει ως αγορά και το δίνει. Το έχω κάνει πολλές φορές και δουλεύει. Τελευταία πριν μια εβδομάδα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αποκλείεται να κοπουνε αυτά. Δεν είναι η μοναδική που δίνει μπόνους σε φόρτιση.

Πιθανόν στους όρους να είναι ότι οι πόντοι δίνονται σε καθε συναλλαγή. Η φόρτιση είναι συναλλαγή. Άρα θα πάρεις τους πόντους 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, ProponitisTouKanape said:

Τι ακριβώς θέλεις να σου πω; Το βλέπει ως αγορά και το δίνει. Το έχω κάνει πολλές φορές και δουλεύει. Τελευταία πριν μια εβδομάδα. 

μου κάνει πραγματικα εντύπωση που περνάνε μπόνους ευρώ επιστροφής με φορτιση revolut. Δεν μου έχει ξανατυχει κάτι τετοιο, σε όσες κάρτες έχω φορτίσει. 

2 hours ago, Bitbit said:

Δεν αποκλείεται να κοπουνε αυτά. Δεν είναι η μοναδική που δίνει μπόνους σε φόρτιση.

Πιθανόν στους όρους να είναι ότι οι πόντοι δίνονται σε καθε συναλλαγή. Η φόρτιση είναι συναλλαγή. Άρα θα πάρεις τους πόντους 

Μπορείς να αναφέρεις κάποια άλλη κάρτα που περνάει πόντους με φορτιση revolut;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά πήγα στην τράπεζα και μου είπαν ότι ήταν διπλοχρέωση και οτι μερικά καταστήματα το κάνουν σαν έναντι. Επίσης μου λέει η υπάλληλος ότι ήταν συστημικό το θέμα και υπήρχε όντως διπλοχρέωση. Θα μου σταλεί sms για την εξέξιξη. Να πω την αλήθεια οτι δεν κατάλαβα και πολλά γιατί βιαζόμουν.

Επεξ/σία από Syrax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Syrax είπε

Τελικά πήγα στην τράπεζα και μου είπαν ότι ήταν διπλοχρέωση και οτι μερικά καταστήματα το κάνουν σαν έναντι. Επίσης μου λέει η υπάλληλος ότι ήταν συστημικό το θέμα και υπήρχε όντως διπλοχρέωση. Θα μου σταλεί sms για την εξλεξιξη. Να πω την αλήθεια οτι δεν κατάλαβα και πολλά γιατί βιαζόμουν.

Δηλαδη εγινε καταλάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, ynte1980 είπε

μου κάνει πραγματικα εντύπωση που περνάνε μπόνους ευρώ επιστροφής με φορτιση revolut. Δεν μου έχει ξανατυχει κάτι τετοιο, σε όσες κάρτες έχω φορτίσει. 

Μπορείς να αναφέρεις κάποια άλλη κάρτα που περνάει πόντους με φορτιση revolut;

Δε ξέρω αν υπάρχει το loophole επειδή η φόρτιση γίνεται μέσω Apple pay, πάντως περνάνε κανονικά.

Σε διπλανό φόρουμ έχουν αναφέρει οτι και η μπλε της Πειραιώς δίνει yellows αλλά πολύ λιγότερα, νόμιζω 1 ανα ευρώ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα, η classic visa της Πειραιώς επιστρέφει 1 πόντο για κάθε ευρώ φόρτισης στην revolut. 

άλλο όμως το 1% που αναφέρεις. θα το κοιτάξω περαιτέρω, είναι αρκετα σημαντικό ποσοστό παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το θέμα μου διορθώθηκε χωρίς ενημέρωση μιας και μου είχαν πει πως θα μου σταλθεί sms. Εμφανίζεται κανονικά το σωστό υπόλοιπο για αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τις πληρωμές. 

Μπορώ να πληρώσω τιμολόγια, ΔΕΗ κλπ από την πιστωτική η οποία όμως δεν είναι συνδεδεμένη με τον εμπορικό μου λογαριασμό αλλά με τον προσωπικό μου? 

Εννοείται ότι το ονοματεπώνυμο και το ΑΦΜ είναι τα ίδια και στον εμπορικό αλλά και στον προσωπικό λογαριασμό.

Για παράδειγμα κάνω μια αγορά για το κατάστημα και κόβω τιμολόγιο ή πληρώνω τον λογαριασμό της ΔΕΗ του καταστήματος με την πιστωτική. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα? Γιατί ο λογιστής μου λέει ότι η κάρτα πρέπει να είναι συνδεδεμένη με τον επαγγελματικό του  όψεως για να μπορώ να κάνω τέτοιες αγορές αλλά δεν μου φαίνεται και πολύ λογικό αυτό γιατί ανήκει στο ίδιο όνομα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, Natashaky said:

Καλημέρα, να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τις πληρωμές. 

Μπορώ να πληρώσω τιμολόγια, ΔΕΗ κλπ από την πιστωτική η οποία όμως δεν είναι συνδεδεμένη με τον εμπορικό μου λογαριασμό αλλά με τον προσωπικό μου? 

Εννοείται ότι το ονοματεπώνυμο και το ΑΦΜ είναι τα ίδια και στον εμπορικό αλλά και στον προσωπικό λογαριασμό.

Για παράδειγμα κάνω μια αγορά για το κατάστημα και κόβω τιμολόγιο ή πληρώνω τον λογαριασμό της ΔΕΗ του καταστήματος με την πιστωτική. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα? Γιατί ο λογιστής μου λέει ότι η κάρτα πρέπει να είναι συνδεδεμένη με τον επαγγελματικό του  όψεως για να μπορώ να κάνω τέτοιες αγορές αλλά δεν μου φαίνεται και πολύ λογικό αυτό γιατί ανήκει στο ίδιο όνομα 

Αν ο επαγγελματικός και ο προσωπικός σου λογαριασμός είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα όπως νομίζεις, τότε ποιος ο λόγος ύπαρξης του επαγγελματικού? :)

Από όσο ξέρω για να μπορέσει να περαστεί οτιδήποτε στα έξοδα της επιχείρησης απαραίτητη προϋπόθεση είναι η πληρωμή να γίνει με τον επαγγελματικό σου λογαριασμό, και κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να συμβεί εφόσον έχεις συνδεδεμένη την πιστωτική με τον προσωπικό σου λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέτε σύνδεση πιστωτικής με λογαριασμό τι εννοείτε; Να πληρώνεται αυτόματα το εκάστοτε υπόλοιπο της κάρτας από έναν συγκεκριμένο λογαριασμό; Γιατί αυτό δεν είναι υποχρεωτικό. Μπορείς να πληρώσεις μόνος σου όποτε θέλεις το υπόλοιπο και επιλέγεις εσύ από ποιον λογαριασμό θα φύγουν τα χρήματα. Επίσης μπορείς να την πληρώσεις με μετρητά απευθείας στην τράπεζα. Ή ακόμα και να έχεις πιστωτική σε μια τράπεζα αλλά να μην έχεις λογαριασμό - παλιά τουλάχιστον γινόταν. Δεν ξέρω αν άλλαξε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...