Προς το περιεχόμενο

Απορίες Πιστωτικής Κάρτας


megaklhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Natashaky είπε

Δεν είπα αυτό ή δεν εννοούσα αυτό. Είπα ότι ένας επιχειρηματίας έχει την άνεση να κινείται με ρευστό στην αγορά και πολλές φορές αυτό σε συμφέρει γιατί γίνεται πολύ καλό deal από το να πληρώσεις με κάρτα.

Αυτό έγραψα και παραπάνω ότι ήρθε ο καιρός που όντως μου χρειάζεται σε κάποιες αγορές η πιστωτική για να μην "κλείσω" άμεσα τα χρήματα μου γιατί θα τα χρειαστώ άμεσα για κάτι άλλο με μεγαλύτερο όφελος. 

Ναι σωστά!

2 λεπτά πριν, panostza είπε

Με τη διαφορά ότι αυτό που εξηγούν πολλοί εδώ και δεν αντιλαμβάνονται κάποιοι, είναι ότι η ορθή χρήση πιστωτικής είναι να τη χρησιμοποιείς για άτοκες δόσεις και για αγορές τρέχουσες, να καταβάλλεις όλο το ποσό του λογαριασμού και έτσι να μην πληρώνεις τόκο. Άρα ξοδεύεις (για ένα διάστημα) ξένα χρήματα , τα καταβάλλεις στην ώρα τους (με το λογαριασμό / δόση) και άρα δεν έχεις κανένα μείον στο "ισοζύγιο" σου.

Σωστός αλλά νομίζω ότι πάντα για όλους είναι ένα μικρός πειρασμός να μπορείς να πάρεις κάτι (που δεν θες η δεν σου χρειάζεται) και να το πληρώσεις σε δόσεις

Επεξ/σία από Ducatista
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 198
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 λεπτά πριν, panostza είπε

Δεν θέλεις να καταλάβεις το τι σου λέει.

Το πληρώνει με πιστωτική με άτοκες δόσεις. Δλδ δίνει €27,77 το μήνα για 36 μήνες χωρίς να πληρώσει τόκο. Εσύ για να μαζέψεις τα €1000 σε 36 μήνες το λαπτοπ θα κάνει περισσότερο (ή δεν θα υπάρχει). Αν εσύ τα δώσεις σήμερα €1000 τότε τα δικά σου €1000 έχουν μεγαλύτερη αξία από τα δικά του σε βάθος 36 μηνών (λόγω πληθωρισμού) οπότε εσύ πληρώνεις ντούκου ακριβότερα (μεγαλύτερη αξία) από αυτόν. Simple economics 101.

Δεν κατάλαβες την απάντησή μου. Σου είπα απλά ότι ΝΑΙ υπάρχει επαγγελματική (business) πιστωτική και για νομικά πρόσωπα και για ατομικες. Αυτή "τραβάει" από όψεως το λογαριασμό όταν έρθει η ώρα και είσαι σε όλα σύννομος. Πάει αυτό.

 

Για την προσωπική σου πιστωτική τώρα και επειδή το ΑΦΜ του έχοντα την κάρτα είναι ίδιο με το ΑΦΜ της επιχείρησης (ατομική επιχείρηση) πολλοί τη χρησιμοποιούν και για επαγγελματικές αγορές. Το κατά πόσο πειράζει αυτό είναι ένα θέμα που μόνο σοβαρός λογιστής μπορεί να σου απαντήσει. Εφόσον ο δικός σου είναι , ακολουθείς τη συμβουλή του και δεν χρησιμοποιείς την προσωπική σου. Μπορείς ωστόσο να ζητήσεις επαγγελματική για την ατομική σου επιχείρηση.

Τα ίδια λέμε 🙂 το θέμα είναι ότι ξεκαθάρισε αυτό με την προσωπική πιστωτική και την ατομική επιχείρηση. 

Είναι λάθος αλλά το κάνουμε όλοι, μάλλον γι'αυτό δεν ασχολείται και η εφορία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Natashaky said:

Τα ίδια λέμε 🙂 το θέμα είναι ότι ξεκαθάρισε αυτό με την προσωπική πιστωτική και την ατομική επιχείρηση. 

Είναι λάθος αλλά το κάνουμε όλοι, μάλλον γι'αυτό δεν ασχολείται και η εφορία. 

Ε κοίτα τότε αν σε εξυπηρετεί να βγάλεις επαγγελματική πιστωτική να μην κάνεις το "λάθος". Εγώ προσωπικά δεν το θεωρώ λάθος αλλά δεν είμαι και λογιστής :🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Shinji ikari είπε

Ε, αυτό ρώτησα, αν ξέρεις τι κάνεις.

Μάλλον έχεις παντελή άγνοια κι η μόνη σου επαφή με κάρτες ηταν η εκπομπή του Νικου Σαμοϊλη "Για λογαριασμό σας". Σου λεει άτοκες δόσεις και ρωτάς πόσο θα σου κοστίσει στο τέλος. Ε υπάρχει μια δυσκολία κατανόησης...

3 ώρες πριν, Natashaky είπε

Τα ίδια λέμε 🙂 το θέμα είναι ότι ξεκαθάρισε αυτό με την προσωπική πιστωτική και την ατομική επιχείρηση. 

Είναι λάθος αλλά το κάνουμε όλοι, μάλλον γι'αυτό δεν ασχολείται και η εφορία. 

Δεν ασχολείται γιατί είναι υπερβολικά περίπλοκο να ασχοληθεί. Δε μπορεί να μπει σε αυτή τη διαδικασία να κάνει έλεγχο με ποια κάρτα πληρώθηκε κλπ. Να κάνει διασταύρωση όλες τις συναλλαγές με όλα τα τιμολόγια; Ούτε το μαγαζί θα μπει στη διαδικασία να ελέγχει αν ειναι η κάρτα σου που είναι συνδεδεμένη με τον επαγγελματικό λογαριασμό όψεως γιατί θέλει να μη χαλάσει χατήρι σε κανέναν πελάτη. 

Άλλωστε οι δαπάνες είναι επίτηδες κάπως χαλαρές για να ενθαρρύνουν την κατανάλωση. Και είναι περίπλοκο αλλά δε τους συμφέρει κιόλας. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xρησιμοποιώ πιστωτική για να πληρώνω τα πάντα γιατί έχει μεγαλύτερες επιβραβεύσεις και επιστροφή πόντων. Και επίσης αν γίνει καμιά στραβή δεν είναι δικά μου χρήματα αλλά της τράπεζας, οπότε η τράπεζα έχει ένα παραπάνω λόγο να τρέξει να τα σώσει.

Στις καθημερινές αγορές ή όταν μαζευτεί ένα ποσό, μπαίνω στο ibank και την ξεπληρώνω μέσω του λογαριασμού μου. 

Στις περιπτώσεις που έχω αγοράσει κάτι με παραγγελία, ξεπληρώνω αφού παραλάβω και δω ότι είναι όλα οκ. 

Οι δόσεις δεν μου αρέσουν αν και είναι χρήσιμο εργαλείο οι άτοκες. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, ProponitisTouKanape said:

Σου λεει άτοκες δόσεις και ρωτάς πόσο θα σου κοστίσει στο τέλος

Δανείζει λεφτά η τράπεζα άτοκα. 

37 minutes ago, Nabuko said:

δεν είναι δικά μου χρήματα αλλά της τράπεζας, οπότε η τράπεζα έχει ένα παραπάνω λόγο να τρέξει να τα σώσει.

Αλήθεια τώρα; 

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Shinji ikari said:

Δανείζει λεφτά η τράπεζα άτοκα.

Τις άτοκες δόσεις τις προσφέρουν τα καταστήματα, όχι η τράπεζα.

14 minutes ago, Shinji ikari said:

Αλήθεια τώρα; 

Αλήθεια, άλλο που είσαι τέρμα προκατειλημμένος και δεν μπορείς (μάλλον δεν θες) να καταλάβεις πως λειτουργεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Joshua21 said:

Τις άτοκες δόσεις τις προσφέρουν τα καταστήματα, όχι η τράπεζα.

Ναι αλλά ποιά ήταν η απάντηση σε αυτό που ρώτησα; Αλλά υπαναχωρώ μια που δεν έχω κάτι να πω πάνω στο θέμα, αφού δε μου απάντησε και στην αρχική μου ερώτηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, Shinji ikari said:

Ναι αλλά ποιά ήταν η απάντηση σε αυτό που ρώτησα; Αλλά υπαναχωρώ μια που δεν έχω κάτι να πω πάνω στο θέμα, αφού δε μου απάντησε και στην αρχική μου ερώτηση. 

Ποια αρχική σου ερώτηση, την κουλαμάρα περί "δουλοπαροικίας";

Μια χαρά απαντήθηκε, άλλο αν εσύ περίμενες διαφορετική απάντηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/4/2024 στις 8:37 ΠΜ, panostza είπε

 Μπορείς ωστόσο να ζητήσεις επαγγελματική για την ατομική σου επιχείρηση.

Μπορείς να μας υποδείξεις (με ονομασία προϊόντος σε οποιαδήποτε τράπεζα) μια τέτοια; Γιατί πραγματικά δεν έχω δει κάτι τέτοιο και μου κάνει εντύπωση αυτό που λες. Μιλάμε πάντα για πιστωτική έτσι; Όχι κάτι "Business" debit.

Επίσης αν πάρουμε ως δεδομένο ότι υπάρχουν, ο απαραίτητος πιστωτικός έλεγχος πριν την έγκριση και την έκδοσή τους σε ποιόν γίνεται; Στην ατομική επιχείρηση ή στον "εκπρόσωπο" ελεύθερο επαγγελματία/αυτοαπασχολούμενο ως φυσικό πρόσωπο; Γιατί αν γίνεται στην 1η τότε χαιρετίσματα! Το 90% των ατομικών είναι φαινομενικά (σκόπιμα) ή κατ' ούσιαν χρεοκοπημένες. Αν γίνεται στον 2ο τότε δεν βλέπω ποιά η διαφορά από μια οποιαδήποτε προσωπική πιστωτική κάρτα που ήδη κατέχει ο επιχειρηματίας. Επίσης οι ατομικές δεν έχουν "ταμείο" όπως οι εταιρίες. Ειδικά το τελευταίο καθιστά παράλογο όλον αυτόν τον "φημολογούμενο" τελευταία  μηχανισμό που αφορά στις δαπάνες τους. Θα ετοιμάσω και θα στείλω ερώτημα στην ΑΑΔΕ πάντως εγώ. Απορώ όμως που δεν το έχουν κάνει ήδη λογιστές και επιμένουν να εκτίθενται δίνοντας τέτοιες ασαφείς οδηγίες στους πελάτες τους.

 

Επεξ/σία από theopan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν Πειραιώς και ΕΤΕ. Στην ΕΤΕ αφού σε ενδιαφέρει τόσο η αξιολόγηση γίνεται με κριτήρια επιχειρηματικού δανείου από τα κέντρα πιστοδοτήσεων ΜΜΕ. 
Αυτο που είπα είναι μειονέκτημα είναι η μη αποδοχή δόσεων αν και βλέπω η Πειραιώς λέει ότι δέχεται η δίκη της. 
 

https://www.nbg.gr/el/epaggelmaties/proionta-upiresies/kartes/mastercard-credit-business

 

https://www.piraeusbank.gr/el/epiheiriseis-epaggelmaties/etairikes-kartes/pistotiki-karta/etairiki-pistwtiki-karta-business-credit

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά και η eurobank έχει. Τουλάχιστον είχε πριν λίγα χρόνια.

Θυμάμαι στην προηγούμενη δουλειά που είχε έρθει ο φάκελος με την ανανέωση και τον είχα ανοίξει εγώ. Μου είχε κάνει εντύπωση τότε που είχε όριο μόνο 2000€. Και λέω τι γίνεται ολόκληρη επιχείρηση με αρκετό τζίρο και μόνο τόσο εγκρίθηκε; Η προσωπική μου πιστωτική είχε μεγαλύτερο όριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/4/2024 στις 6:25 ΠΜ, panostza είπε

Έχουν Πειραιώς και ΕΤΕ. Στην ΕΤΕ αφού σε ενδιαφέρει τόσο η αξιολόγηση γίνεται με κριτήρια επιχειρηματικού δανείου από τα κέντρα πιστοδοτήσεων ΜΜΕ. 
Αυτο που είπα είναι μειονέκτημα είναι η μη αποδοχή δόσεων αν και βλέπω η Πειραιώς λέει ότι δέχεται η δίκη της. 
 

https://www.nbg.gr/el/epaggelmaties/proionta-upiresies/kartes/mastercard-credit-business

 

https://www.piraeusbank.gr/el/epiheiriseis-epaggelmaties/etairikes-kartes/pistotiki-karta/etairiki-pistwtiki-karta-business-credit

 

Όντως, χθες που ήμουν στην εθνική και ρώτησα μου είπαν ότι υπάρχει και για την ατομική επιχείρηση πιστωτική αλλά δεν έχει τα ίδια προνόμια ούτε άτοκες δόσεις, έχει μια ευκολία πληρωμής κάποιων ημερών αλλά μέχρι εκεί. Δεν ρώτησα όμως από πού προκύπτει το πιστωτικό όριο της προσωπικής μου, το οποίο είναι 7Κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Natashaky said:

Όντως, χθες που ήμουν στην εθνική και ρώτησα μου είπαν ότι υπάρχει και για την ατομική επιχείρηση πιστωτική αλλά δεν έχει τα ίδια προνόμια ούτε άτοκες δόσεις, έχει μια ευκολία πληρωμής κάποιων ημερών αλλά μέχρι εκεί. Δεν ρώτησα όμως από πού προκύπτει το πιστωτικό όριο της προσωπικής μου, το οποίο είναι 7Κ

Η προσωπική σου καθορίζεται από το προσωπικό σου (καθαρό) εισόδημα του εκκαθαριστικού σου (κυρίως μεταξύ και άλλων παραγόντων) όπως όλες οι καταναλωτικές πιστώσεις .

 

Το τυχόν όριο της επιχειρηματικής από τον τζίρο (ακαθάριστο) της επιχείρησης (μεταξύ άλλων πολλών) με τα κριτήρια των επιχειρηματικών πιστώσεων 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...